Премини към съдържанието
kristiqn2

Проблем с инсталация на линукс

Препоръчан отговор

Здравейте, компютъра ми е с 1гб РАМ памет и с 64мб видео карта , та въпроса ми е пробвах да инсталирам линукс убунту 10.10, 14.04 и 15.04 но при всички има един и същ проблем, понеже дъното ми е старо (asus p4s8x) и не поддържа буут през юсб реших да пробвам с 10.10 през цд-то ... записах всичко и стартирах буутващия диск с линукс ... зареди ми всичко и когато натисна на "Изпробвай без да инсталираш", "Инсталирай убунту" започва да ми зарежда и в един момент всички точки под логото стават лилави и нищо повече забива си до там... стартирах windows xp и реших да пробвам да инсталирам линукса заедно с windows-a, но и там имах неуспех ... инсталацията си мина подобаващо изписа ми, че трябва да рестартирам и когато рестартирах ми излиза user login: пиша си името след това и парола и си стои в конзолата не мога да го пусна ... написах startx и ми изписа no monitors found ... с другите версии се получи по същия начин пробвах и с Kubuntu там пък като започне да зарежда излизат ми едни ленти по екрана многоцветни и след 15 минутки чакане се рестартира :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че CD/DVD устройството ти работи коректно? Сигурен ли си, че диска, който си направил на Линукс е записан правилно и работи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Запиши диска през Nero Burning ROM,като избереш CD Data -> New -> Recorder -> Burn Image   и позочваш .iso файла,след това записваш на максимално ниската скорост.

И намен ми е правил този проблем,и се оказа от записващото устройство,след като опекох диска наново се оправи проблема.Но твоят може и от видеото да е.

Редактирано от Nikolay Chapkanski (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Каква е видео картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, компютъра ми е с 1гб РАМ памет и с 64мб видео карта , та въпроса ми е пробвах да инсталирам линукс убунту 10.10, 14.04 и 15.04 но при всички има един и същ проблем, понеже дъното ми е старо (asus p4s8x) и не поддържа буут през юсб реших да пробвам с 10.10 през цд-то ... записах всичко и стартирах буутващия диск с линукс ... зареди ми всичко и когато натисна на "Изпробвай без да инсталираш", "Инсталирай убунту" започва да ми зарежда и в един момент всички точки под логото стават лилави и нищо повече забива си до там... стартирах windows xp и реших да пробвам да инсталирам линукса заедно с windows-a, но и там имах неуспех ... инсталацията си мина подобаващо изписа ми, че трябва да рестартирам и когато рестартирах ми излиза user login: пиша си името след това и парола и си стои в конзолата не мога да го пусна ... написах startx и ми изписа no monitors found ... с другите версии се получи по същия начин пробвах и с Kubuntu там пък като започне да зарежда излизат ми едни ленти по екрана многоцветни и след 15 минутки чакане се рестартира :)

Убунту "Maverick Meerkat" 10.10, не е деѝстваща и поддържана версия/EOL-April 10, 2012/!Освен, изброените по-горе от колегите причини, причината може да е в некоректно записано ISO, поради кофти сървър коѝто ви изпраща образ с грешка.Затова при запис на ISO, винаги правете проверка на чексумата, която трябва да е равна на стойността MD5 на коректен ISO образ.Ето, нещо по темата:

https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM

====================================================================================================

P.S.

------

Сега забелязах, че сте с 1гб РАМ памет, това е прекалено малко за една съвременна система, само един браузър като Фаѝърфокса на Мозила, харчи над тази стоѝност, какво остава за лакоми на РАМ памет браузъри, като Хром.Насочете се към нещо, подходящо за вашият хардуер като "Антикс" например, много подходящо дистро за по-стари машини. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Трябва ли да е Убунту? Бих пробвал друга дистрибуция и с nomodeset опция. След това се слагат официалните драйвъри, ако има такива и ще стане. Няма къдеда ходи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Dawn Small Linux ,Knoppix ,Xubuntu е с по-леко от Убунту

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да се пробва на машината какво се случва - дали ще зареди - с Мадбокс 14.04, понеже е по-леко и начина на зареждане като лайв е малко по-различен (ако трябва да е Убунту-базирано). Но пък Опънбокса не е най-сполучливата среда за новак и иска предложението ми още много донастройки и инсталиране на пакети.

Здравейте, компютъра ми е с 1гб РАМ памет и с 64мб видео карта

Това "64мб видео карта" - вградена nvidia ли е или...? Аз съм с такава, на малко по-добри останали характеристи с предложеното и съм доволен.

Но след инсталацията инсталирам драйвер за видеото ( :D  и още доста други работи).

Dawn Small Linux и Antix (и варианта MX-14.4-non-pae) са възможен избор, трябва да се свикне с изгледа на графичната среда само.

П.С. Правя тези и още донастройки по Мадбокса.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Убунту "Maverick Meerkat" 10.10, не е деѝстваща и поддържана версия/EOL-April 10, 2012/!Освен, изброените по-горе от колегите причини, причината може да е в некоректно записано ISO, поради кофти сървър коѝто ви изпраща образ с грешка.Затова при запис на ISO, винаги правете проверка на чексумата, която трябва да е равна на стойността MD5 на коректен ISO образ.Ето, нещо по темата:

https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM

====================================================================================================

P.S.

------

Сега забелязах, че сте с 1гб РАМ памет, това е прекалено малко за една съвременна система, само един браузър като Фаѝърфокса на Мозила, харчи над тази стоѝност, какво остава за лакоми на РАМ памет браузъри, като Хром.Насочете се към нещо, подходящо за вашият хардуер като "Антикс" например, много подходящо дистро за по-стари машини. :)

Наскоро видях една машина с 16 ГБ РАМ, където Мозилата спокойно се беше намърдала на 9 от тях. И в същото време съм свидетел на 1 машинка с 1 ГБ РАМ, където ФФ спокойно за същата работа се свива до 300-400 МБ. Колко РАМ гълта - това нещо не е константа, софтът се съобразява с машинката.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Колко РАМ гълта - това нещо не е константа, софтът се съобразява с машинката.

И казваш, че ще се сместят едновременно (примерно) скайп, нещо дето свири музика и уеб-браузер, и ще има и излишек от едната "гъба" за нормална работа? При мен тез действия взимат, около 600 МБ (с гъба и половина съм).

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Много може да се дискутира по темата, но 1ГБ РАМ е категорично абсолютно недостатъчен, за нормална работа на браузър като Фаѝърфокса.Ще споделя моят опит по въпроса, автора да си вади сам заключенията.Моята основна машина, е със 6ГБ и са ми недостатъчни, смятам в наѝ-скоро време да я ъпгреѝдвам.Обикновено работят едновремено браузър,виртуална машина,скаѝп,пощенски клиент,хранилка със 50 позиции,ритъмбокса или радио и редовно гоня 4ГБ.А и незнам, като ги обсъждате тези неща, къде оставяте кешираните данни.Машината ми работи по 10,12,15,20 часа и се задръства буквално, почва да лапа от 8ГБ суап в следствие на тези неща, да лагва като луда, и да се движи както тече меласа през декември! Редовно ми се налага да чистя кеша в крачка, въпреки че това не е добра практика, или да рестартирам машината.Освен това, конкретно по въпроса с браузъра на Мозила, колкото браузъри и потребители, толкова различен разход на РАМ.Само като пример, моята конфигурационна папка .mozilla съдържа 4163 конфиг. фаѝла, и е 543МБ.Имам, толкова конфигурации, настроѝки, промени, добавки, дивелъпърски инструменти и какви ли не още глупости, коѝто и аз вече не знам колко са.Така че, в заключение, моят разход на РАМ е съвсем различен от този на един гол малко персонализиран браузър, или току що инсталиран такъв. :)

P.S.

-------

А и на една машина, не работят само изброените неща, имате различна по тежест работна среда, различен броѝ и количество софт инсталиран на нея, различни персонализации, различен мениджър прозорци, компиз със всички дивелъпърски ефекти харчи доволно много РАМ, всички фонови процеси които текат на заден план без да са очевидни и.т.н., и.т.н. .......

Редактирано от Tsurugi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Един гига рам може да е малко, ама си стига за всичко и не е причина да не може да се инсталира който и да е линукс. Проблема си е във видеото, щом му зарежда на човека до конзола и не може да си открие монитора. Така и не разбрахме каква е видеокартата. На старите дъна може да е каквато и да е, освен интел, ати и нвидия. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Един гига рам може да е малко, ама си стига за всичко и не е причина да не може да се инсталира който и да е линукс. Проблема си е във видеото, щом му зарежда на човека до конзола и не може да си открие монитора. Така и не разбрахме каква е видеокартата. На старите дъна може да е каквато и да е, освен интел, ати и нвидия. 

Да се инсталира да/в повечето случаѝ/, да работи гладко и бързо обаче е друг филм, много малко вероятно без маса оптимизации по системата, които не са по силите и знанията на всеки, камо ли на новобранец[ако авторът е такъв]/ще строши системата за норматив/.Цитираният абзац е от официалната страница https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirementsна Убунту за системните изисквания:

----------------------------------------------------------------------------------------------------

From experience, we all know that it is recommended to have 2048 MiB RAM to properly run a day to day Ubuntu.

A good start should be with minimum 1024 and recommended 2048 MiB RAM.

Machines that are 10 or more years old (originally preloaded with "Windows ME" or "Windows 2000") that don't meet these guideline will probably require some work to revive (the RAM usually needs to be upgraded to the level described above). You could try a lighter-weight distro or a minimal install of Ubuntu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

А определението "за всичко", е доста коварно и нееднозначно, за един "всичко" е нищо, за друг "нищо"

е всичко.Въпрос на семантика и семиотика, и камбанарията от която гледаш на нещата. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е то е хубаво колкото повече, толкова повече...

Ама лаптопчето ми като е с 1 гига, да го хвърлям ли? (HP Mini 110).

Ми доволен съм си от него. Под всичко колкото и да е относително еми браузер, плаер за филми, евинче за пдф, либре офис и друго не се сещам да ми трябва. За игри и без това видеото си не става, така че и вино не ми трябва.

Но стига празни приказки, човека да казва каква видеокарта се ползва и тогава да мъдруваме.

Да допълня, ако се опитва да слага Кубунту или Убунту, задължително трябва да има нвидия, ати или в краен случай интел, ако иска да му изгрее монитора. Иначе няма шанс просто...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз до преди месец/два, когато си взех нов лаптоп, мога да кажа че цял живот съм бил със 1GB RАM , и съм си вършил работата на 100%.

Говорим за компилация на софтуер, за браузър винаги съм ползвал Firefox, ползвал съм skype ...

За дистрибуции, ползвал съм всякак ви, предимно (Arch, Fedora, после CentOS/StotinkaOS) за десктоп DE, дори и GNOME 3 Shell, и то съм работил с него около 6 месеца. Общо взето от както се помня такива са ми били хардуерните възможности 1GB/32 бита , както споменах, по горе, купих си по нов лаптоп , съвсем скоро, и то най вече, защото ми трябваше 64 бита машина за работа, и тестване на някои нови възможности. Разбира се, колкото с повече разполагате, по добре, не казвам че не, но да се казва че със 1GB рам, човек не може да работи едва ли не, не е вярно.  

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ама лаптопчето ми като е с 1 гига, да го хвърлям ли? (HP Mini 110).

Автора на темата, явно е зарязал цялата хамалогия, цели 16 с това 17 мнения, а тоѝ не се обажда въобще.А по отношение на рамта, не съм искал да се заяждам или нещо подобно, смятам че съм изложил достатъчно ясно гледната си точка, затова не смятам за нужно да обяснявам повече и да пълня темата с ненужни неща.Ако все пак, съм Ви засегнал по някъкъв начин, моля да ме извините не е било умишлено от моя страна. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е, просто си говорим. Няма лошо, Ако може да помогнем, добре....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е, просто си говорим. Няма лошо, Ако може да помогнем, добре....

:beer:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.