Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ivelin99

с какво да се занимавам за уеб програмиране

Препоръчан отговор

Можеш да си сигурен, че няма да ти ги дадат.

Защо мислиш така? Моля те поясни. Аз имам добри наблюдения за Телерик. Добре обясняват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо мислиш така? Моля те поясни. Аз имам добри наблюдения за Телерик. Добре обясняват.

Защото моите наблюдения са лоши.

Тяхната цел е да създават девеполъри с някакви умения, които ще са им достатъчни да работят по някакви определени проекти със стандартни функционалности.

Това че имаш някакви умения за някакви проекти, които някой си по някакви негови си критерии е решил, че трябва да са такива, защото не може да си позволи да измисли друго, не те прави добър уеб програмист - а пък някой в тази тема иска такъв да става. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тяхната цел е да създават девеполъри с някакви умения, които ще са им достатъчни да работят по някакви определени проекти със стандартни функционалности.

Това че имаш някакви умения за някакви проекти, които някой си по някакви негови си критерии е решил, че трябва да са такива, защото не може да си позволи да измисли друго, не те прави добър уеб програмист - а пък някой в тази тема иска такъв да става. :P

Прав си. Как може да се промени статуквото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С много четене, учене, желание, доста работа и упоритост. С течение на времето сам ще разбереш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не виждам лошо да ти дадат начални знания, които трябва така или иначе да ги учиш. Писал си да започне с HTTP. Сто пъти по-добре е да започне с нещо интересно, за да се зариби, вместо да се отегчи до смърт.

Така е,да!

Задължително ли ми трябва диплома,за да ме вземат на работа?

В доста от обявите за работа пише, че искат диплома, но и да нямаш не пречи да си пратиш CV-то. Ако имаш готови проекти, които да им покажеш, какво пречи да ти дадат шанс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как - дребният и средният бизнес търси евтинки решенийца за своите дребни и средни нужди.

А пък на пазара има кой да се намери да почне да им угажда и това води до последствия за целия сектор. Платформите на всички езици, които се използват за уеб, развиват системи, на който да се пише код от девеполъри с някакво средно ниво на умения. От масовия програмист в тази област не се очаква да може да напише система от нулата, а да може да се оправя с готови системи писани по съвременните уеб стандарти от някой друг - най-често open source проекти.

Аз не виждам лошо да ти дадат начални знания, които трябва така или иначе да ги учиш. Писал си да започне с HTTP. Сто пъти по-добре е да започне с нещо интересно, за да се зариби, вместо да се отегчи до смърт.

Като ще се отегчава до смърт, да ходи да продава картофи на пазара - човек като иска да стане добър в дадена област, трябва да се занимава и с неприятни неща, които го отегчават, но без които не може.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако започне с HTTP има дота голям шанс да се отврати от програмирането и никога повече да не помисли за работа с компютри. Аз лично почнах с HTML, CSS и JavaScript - доста готини и ефектни неща може да се правят и човек се зарибява. После научи C# или PHP както и някаква база данни MySQL, MS SQL. Чак като имаш тези знания сам ще си отговориш за какво ти е HTTP и как става цялата работа в WEB. Протоколите са по скоро работа на системните администратори, не на програмистите. Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако започне с HTTP има дота голям шанс да се отврати от програмирането и никога повече да не помисли за работа с компютри. 

Това си е лично негов проблем.

Протоколите са по скоро работа на системните администратори, не на програмистите. Успех!

Цялата технология, с която работиш, минава през този протокол - така че твърдението ти е абсолютно невярно.

Но няма какво да се притесняваш, девелопъри с базисни познания за скалъпване на някой друг евтин сайтец, не е като да не са търсени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това си е лично негов проблем.

Цялата технология, с която работиш, минава през този протокол - така че твърдението ти е абсолютно невярно.

Но няма какво да се притесняваш, девелопъри с базисни познания за скалъпване на някой друг евтин сайтец, не е като да не са търсени.

За junior WEB програмист ти стига да можеш да вземеш информация от GET и POST, да стартираш сесия и да пратиш някой друг хедър. Тези неща се научавам заедно със всеки сървърен език и няма смисъл да губиш време да учиш HTTP във всичките му детайли. А и в повечето съвременни фреймуърци се работи с REST API и нещата са доста абстрактни. Ако си администратор разбирам, там трябва да разбираш от целия OSI модел, но за обикновен програмист няма нужда :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За junior WEB програмист ти стига да можеш да вземеш информация от GET и POST, да стартираш сесия и да пратиш някой друг хедър. Тези неща се научавам заедно със всеки сървърен език и няма смисъл да губиш време да учиш HTTP във всичките му детайли. А и в повечето съвременни фреймуърци се работи с REST API и нещата са доста абстрактни. Ако си администратор разбирам, там трябва да разбираш от целия OSI модел, но за обикновен програмист няма нужда :)

Личи си колко са ти ясни нещата.

Нали това REST API, за което пишеш, е направено с идеята да използваш пълния потенциал на HTTP. 

Как ще правиш такова приложение, без да знаеш HTTP? :doh:

Разбирам, че да си уеб девелопер е много фешън в момента, ама поне не пиши за неща, които не са ти ясни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам колко от коментиращите са реално работещи програмисти и колко говорят "на изуст", но Телерик и Софт Уни са вероятно най-правилните места за учене на програмиране в България и няма как да сгрешиш с тях, стига НАИСТИНА да искаш да се занимаваш с това. Някой спомена, че СофтУни не давали диплома, което мисля че донякъде е така, но ако не се лъжа има възможност да се ходи после на изпит в даден университет-партньор и от там да получиш такава. Отностно знанията - гледал съм разни лекции на СофтУни (в нета, тъй като съм от Варна, иначе щях да уча там в момента) и наистина обясненията са на ниво, всичко се записва, качва, има упражнения, домашни и т.н.. С 2 думи (поне за ООП, каквото уча и работя в момента) СОфтУни са си много напред с материала.

П.С. Аз тепърва ще започвам 4-ти курс, та и без диплома ме взеха на работа съвсем по моята специалност, така че в нашата област аз лично съм на мнение, че не хартийката, а знанията и уменията са определящи.

Редактирано от Endeavor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Личи си колко са ти ясни нещата.

Нали това REST API, за което пишеш, е направено с идеята да използваш пълния потенциал на HTTP. 

Как ще правиш такова приложение, без да знаеш HTTP? :doh:

Разбирам, че да си уеб девелопер е много фешън в момента, ама поне не пиши за неща, които не са ти ясни.

Какво HTTP ти трябва за да ползваш Laravel например, с 1 ред в конзолата ти се генерира RESTfull контролер и трябва да допишеш няколко ред само. Да не говорим че ООП кода се стреми към абстракция, така че да работиш с него и без да знаеш какво всъщност прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво HTTP ти трябва за да ползваш Laravel например, с 1 ред в конзолата ти се генерира RESTfull контролер и трябва да допишеш няколко ред само. Да не говорим че ООП кода се стреми към абстракция, така че да работиш с него и без да знаеш какво всъщност прави.

От това, което си написал, личи, че и да взема да ти обяснявам, няма да вденеш нищо.

По-горе съм написал някои неща: който иска - да чете, останалите не ме вълнуват.

Не знам колко от коментиращите са реално работещи програмисти и колко говорят "на изуст", но Телерик и Софт Уни са вероятно най-правилните места за учене на програмиране в България и няма как да сгрешиш с тях, стига НАИСТИНА да искаш да се занимаваш с това. 

Грешиш - СУ и ТУ са правилните места. Който не може да учи там, учи в Софт Уни и Телерик.

Както има една приказка - за всеки влак си има пътници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако започне с HTTP има дота голям шанс да се отврати от програмирането и никога повече да не помисли за работа с компютри. Аз лично почнах с HTML, CSS и JavaScript - доста готини и ефектни неща може да се правят и човек се зарибява. После научи C# или PHP както и някаква база данни MySQL, MS SQL. Чак като имаш тези знания сам ще си отговориш за какво ти е HTTP и как става цялата работа в WEB. Протоколите са по скоро работа на системните администратори, не на програмистите. Успех!

Аз това се опитвах да обясня и накрая се отказах, понеже смислен спор с gothicrock не може да се води. Той просто отказва да чуе друго мнение и това е. Бих ти предложил да се откажеш като цяло. 

Редактирано от npavlinov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли значение каква възраст си,за да се запишеш онлайн в СофтУни или Телерик академията,защото бях прочел веднъж,че нямало значение от възрастта,но не съм сигурен в това.Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли значение каква възраст си,за да се запишеш онлайн в СофтУни или Телерик академията,защото бях прочел веднъж,че нямало значение от възрастта,но не съм сигурен в това.Благодаря предварително!

Колкото си по-млад, толкова по-добре - наивността ще е голям плюс за теб. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възрастта няма значение, ако те влече се запиши, колкото по отрано почнеш толкова по добър ще станеш :) Не слушай какво ти пишат хора дето си нямат понятие от съвременното програмиране и живеят още в ерата на железните компютри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възрастта няма значение, ако те влече се запиши, колкото по отрано почнеш толкова по добър ще станеш :) Не слушай какво ти пишат хора дето си нямат понятие от съвременното програмиране и живеят още в ерата на железните компютри.

Едно е да те влече, друго е да ти се удава.

А и това, че си понаучил малко CSS и jQuery, не те прави уеб програмист. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно е да те влече, друго е да ти се удава.

А и това, че си понаучил малко CSS и jQuery, не те прави уеб програмист. ;)

Никой не се е родил научен и го знаеш. Човека иска съвет откъде да започне, а вие бързате да го откажете с безсмислени спорове. Спомнете си, че и вие сте били като него.

Трябва да решиш какъв уеб програмист искаш да си. Front-End или Back-End. Потърси в google значението им.

Редактирано от Nippo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не се е родил научен и го знаеш. Човека иска съвет откъде да започне, а вие бързате да го откажете с безсмислени спорове. Спомнете си, че и вие сте били като него.

Трябва да решиш какъв уеб програмист искаш да си. Front-End или Back-End. Потърси в google значението им.

Front-End.Трябва да започна с html,css и javascript,но не знам каква ще е точно моята работа освен писането на код.Може ли да ми обясниш какво точно трябва да правя и как да се упражнявам,защото в обявите за работа пише,че трябва 2 години опит за да ме приемат.

Редактирано от Ivelin99 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спомнете си, че и вие сте били като него.

Разбира се. Само че започнах от А и Б как се пише сайт от нулата, а не с пляскане на Wordpress, jQuery и други подобни.

Така че си давам съвети, които доста добре се припокриват с това, което аз съм правил, когато съм почнал да се уча как стават нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Front-End.Трябва да започна с html,css и javascript,но не знам каква ще е точно моята работа освен писането на код.Може ли да ми обясниш какво точно трябва да правя и как да се упражнявам,защото в обявите за работа пише,че трябва 2 години опит за да ме приемат.

Не само опит. Трябва да имаш и нещо направено от теб. Това задължително ще наклони везните в твоя полза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да научиш английския език, защото ще ти трябва и то не малко. От личен опит знам, че на един програмист, без значение какъв, му трябва знания поне в един програмен език от ниско ниво. Гледам, че си само на 15 години, така че имаш много време да се ориентираш какъв програмист искаш да станеш. Много хора започнат в една област, научават я на едно добро ниво и минават на друга, което в повечето случаи е грешно, защото е по-добре да станеш професионалист в една област, отколкото добър в няколко. Поне аз така мисля, не искам да налагам мнението си на никого. По принцип е по-добре да се ориентираш от рано, но ти си само на 15 години, така че имаш време да пробваш няколко области в програмирането и да си избереш най-интересната за теб.

Ако наистина искаш да станеш програмист, тогава се научи да си търсиш нужните неща сам, защото това е много важно за един програмист. Хубаво е да питаш, но първо потърси сам. Гугъл знае всичко!

Редактирано от Nippo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се. Само че започнах от А и Б как се пише сайт от нулата, а не с пляскане на Wordpress, jQuery и други подобни.

Така че си давам съвети, които доста добре се припокриват с това, което аз съм правил, когато съм почнал да се уча как стават нещата.

Сайт с jQuery не се пише. ;)

Трябва да научиш английския език, защото ще ти трябва и то не малко. От личен опит знам, че на един програмист, без значение какъв, му трябва знания поне в един програмен език от ниско ниво. Гледам, че си само на 15 години, така че имаш много време да се ориентираш какъв програмист искаш да станеш. Много хора започнат в една област, научават я на едно добро ниво и минават на друга, което в повечето случаи е грешно, защото е по-добре да станеш професионалист в една област, отколкото добър в няколко. Поне аз така мисля, не искам да налагам мнението си на никого. По принцип е по-добре да се ориентираш от рано, но ти си само на 15 години, така че имаш време да пробваш няколко области в програмирането и да си избереш най-интересната за теб.

Ако наистина искаш да станеш програмист, тогава се научи да си търсиш нужните неща сам, защото това е много важно за един програмист. Хубаво е да питаш, но първо потърси сам. Гугъл знае всичко!

Аз в 9-ти клас почнах с първия ми програмен език С, който не успях на високо ниво да го науча. Може би указателите, боравенето с памет ме отказаха и трудните задачи.

Редактирано от frozener (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сайт с jQuery не се пише. ;)

Реално ти достъпваш даден сайт с HTML, CSS и JavaScript кода, който браузърът получава и интерпретира. ;)

За браузъра няма значение дали получава код от статични файлове или от някакво уеб приложение на PHP, Java, C# и тн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...