Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

capnemo

Windows 10 Впечатления и проблеми (2)

Препоръчан отговор

Я пак! Кое е 130-и-нещо-си? Не и Edge! Chromium
Какво ще кажеш за този източник например:

https://winaero.com/blog/enable-translator-in-microsoft-edge-chromium/
https://www.microsoft.com/en-us/p/translator-for-microsoft-edge/9nblggh4n4n3?activetab=pivot:overviewtab
Пич от поне 3 версии (не дни, щото не е точно Дейли ъпдейтвано) пищи транслатора без дори да съм пускал флага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Пич, аз само питах какво имаш предвид под 130... бля. К'во почна да ми вадиш от 9 кладенеца вода?
Не мисля, че това обръщение е особено подходящо, дечко!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента изпробвам 19 H1  Windows 10  1903 build 18362.86  или майския Windows. 

Отново забелязвам, че Windows Search влачи. Skype въпреки, че не го ползвам и той е на линия с 200 MB заета памет. 

http://www.softwareok.com/?seite=faq-Windows-10&faq=53

От терминала 

sc stop "WSearch"
sc config "WSearch" start= disabled

Та неща, които лично на мен не ми трябват и ги махам винаги с PowerShell

Facebook не ми трябва програма, отварям чрез браузера

Get-AppxPackage *Facebook* | Remove-AppxPackage

Моят телефон. Засега има само да изпращам линкове от моя телефон на моя комп. И това не го ползвам. 

Get-AppxPackage *Microsoft.YourPhone* -AllUsers | Remove-AppxPackage

Не ползвам Photos. Не ми трябва.

Get-AppxPackage *photos* | Remove-AppxPackage

Нито пък ползвам на Microsoft Tv и Видео

Get-AppxPackage *zunevideo* | Remove-AppxPackage

Карти не играя

Get-AppxPackage *solitairecollection* | Remove-AppxPackage

Нито пък тази игра

Get-AppxPackage *Asphalt8Airborne* | Remove-AppxPackage

Или пък тази 

Get-AppxPackage *CandyCrushSaga* | Remove-AppxPackage

Не ползвам и не ми трябва CAD програма затова махам  3D Builder

Get-AppxPackage *3dbuilder* | Remove-AppxPackage 

Не ползвам Skype и него го махам

Get-AppxPackage *skypeapp* | Remove-AppxPackage

Не ползвам Groove Music и него го махам

Get-AppxPackage *zunemusic* | Remove-AppxPackage

Имам си друг калкулатор, този не ми трябва

Get-AppxPackage *windowscalculator* | Remove-AppxPackage

Имам си будилник и това не ми трябва

Get-AppxPackage *windowsalarms* | Remove-AppxPackage

Карта имам на телефона, не ми трябва на компютъра

Get-AppxPackage *windowsmaps* | Remove-AppxPackage

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората са оптимизирали ОС, да ползва наличната физическа памет ефективно, а продължават оплакванията за заетата памет. Паметта е затова, за да се използва! Не стана ли ясно, че Windows зарежда най-често използваните приложения в паметта, за да има по-бърз достъп до тях ?! Ако машината е с 4 GB RAM, ще се зареждат n-броя процеси, и ако е с повече памет, ще зарежда повече. Това е в полза на ЗКУ, а не в негов ущърб.

Освен това, ползвайте версии на ОС, които отговарят на предпочитанията ви, а не да си играете да ги "оптимизирате" след това. Няма да коментирам тези, които си качват версии за опитни зайчета... явно нямат представа какви са минусите им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, много са ми интересни хора, които съдят за ОС по това колко памет им заема, а не по това как работи, като продължават да сравняват windows 7 с windows 10 по заета/използвана памет или още по-зле - windows XP. Като не искаш да ти се ползва паметта, дръж компютъра изключен. А тестовите версии са за да се тестват, не да се работи и разчита на тях за сериозни неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Joss Bomon написа:

Хората са оптимизирали ОС, да ползва наличната физическа памет ефективно, а продължават оплакванията за заетата памет. Паметта е затова, за да се използва! Не стана ли ясно, че Windows зарежда най-често използваните приложения в паметта, за да има по-бърз достъп до тях ?! 

Но въпроса е защо ще зарежда в паметта приложения, които не се ползват.

Нали целта е да се сложат в паметта неща ,които ще ползвам. В паметта е Skype, карти, Telemetry...

Паметта е задръстена от неща, които не ползвам и не съм казал, че искам да ползвам и само ми товари компютъра. Интернет връзката се ползва постоянно да се качват неща, които аз не съм одобрил. С цел уж помагане. Marketing.

И тези неща, кой ме пита че да ги слагат. Аз не искам Skype, Solitare,  да участвам в тестовете на бъдещите версии на Windows,не искам и реклами.

SuperFetch лично на моя компютър товари. Замисъл е добър, но на теория- не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, acnekt написа:

Но въпроса е защо ще зарежда в паметта приложения, които не се ползват. SuperFetch лично на моя компютър товари. Замисъл е добър, но на теория- не.

На тази функция и трябва време, за да се "обучи" какво се ползва или не. С времето би трябвало да не се зареждат ненужни приложения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно какъв е този твоя компютър, че да се товари? Аз ползвам windows 10 на няколко машини и нищо подобно не съм забелязал, а съм го пробвал и на хардуер от преди 10+ години. Разбира се, не говорим за тестови версии, с каквито ти си играеш. Докато версията не стане финална е възможно да има всякакви проблеми/недостатъци. Също така ако инсталацията е "прясна" и не са се успокоили още нещата в системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, acnekt написа:

И тези неща, кой ме пита че да ги слагат. Аз не искам Skype, Solitare,  да участвам в тестовете на бъдещите версии на Windows,не искам и реклами.

Ами затова ползвай LTSC и доколкото е възможно ограничи телеметрията. Има си и добавки за браузери, които се справят добре с рекламите, като напр. uBlock Origin.

p.s. Сега обърнах внимание, че Линукс е сред предпочитанията и явно поста цели конфронтация... Ползвай си минта със здраве... :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Joss Bomon написа:

Ами затова ползвай LTSC и доколкото е възможно ограничи телеметрията. Има си и добавки за браузери, които се справят добре с рекламите, като напр. uBlock Origin.

p.s. Сега обърнах внимание, че Линукс е сред предпочитанията и явно поста цели конфронтация... Ползвай си минта със здраве... :hush:

Да добре LTSC няма Bloatware, но аз ползвам Windows вкъщи. За какво ми е LTSC. По-дълга подръжка и не често обновление.

преди 28 минути, Raze написа:

Интересно какъв е този твоя компютър, че да се товари? Аз ползвам windows 10 на няколко машини и нищо подобно не съм забелязал, а съм го пробвал и на хардуер от преди 10+ години. Разбира се, не говорим за тестови версии, с каквито ти си играеш. Докато версията не стане финална е възможно да има всякакви проблеми/недостатъци. Също така ако инсталацията е "прясна" и не са се успокоили още нещата в системата.

Оценката, която ми даде Windows Experience Index е към 8 от 9,9. Само видеокартата ми е слаба. Това не е тестова версия. Това е обновения за май месец Windows 10.

5erovygv.png

преди 29 минути, Joss Bomon написа:

На тази функция и трябва време, за да се "обучи" какво се ползва или не. С времето би трябвало да не се зареждат ненужни приложения.

Да, добре. И колко време трябва. Сигурно година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен такова обновяване няма все още. Това е неофициална версия за момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да премахна това запомняне да и думи и числа ? windows-10  на български е .

hahhaha.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, acnekt написа:

В момента изпробвам 19 H1  Windows 10  1903 build 18362.86

преди 5 часа, acnekt написа:

Това не е тестова версия. Това е обновения за май месец Windows 10

Цитат

Microsoft released a new Build for the Fast ring Insiders on Windows 10 May 2019 Update. The new Build 18362.82(KB4497093) is a tiny update and doesn’t offer any new features, but fixes an important bug. Users running Build 18362.53 was having a hard time updating to the latest 20H1 build, now, with Build 18362.86 installed users will be able to do that without any issue. The new update also brings other fixes and improvements.

https://mspoweruser.com/microsoft-released-windows-10-build-18362-8619h1-for-the-fast-ring-insiders/

:cantbelieve: Щом казваш, това не е тестова версия...

преди 5 часа, acnekt написа:

но аз ползвам Windows вкъщи. За какво ми е LTSC

Ама разбира се, LTSC е версия само за кафе машини - не става за домашно ползване...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Joss Bomon написа:

https://mspoweruser.com/microsoft-released-windows-10-build-18362-8619h1-for-the-fast-ring-insiders/

:cantbelieve: Щом казваш, това не е тестова версия...

Ама разбира се, LTSC е версия само за кафе машини - не става за домашно ползване...

Ако това, което ползвам е тестова версия, то тогава 20 H1 какво е.  Аз мога да ползвам и 1507 версия,  ако питам теб. Но обикновено чета, примерно тук. 

https://docs.microsoft.com/de-de/windows/release-information/:cantbelieve:

Ето ти и кафе машината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Joss Bomon написа:

Виж тук кое какво е.

https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_10_version_history

Към края на май. Това е нещо като бета версия. Скоро ще излезе официално. Добре, тестово е. Не ми се спори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам 2 въпроса: Единия по темата, другия извън нея..не ми се ще излишно да спамя.

1) При инсталация на win10 както и драйверите, в device manager в опцията на IDE ATA/ATAPI controllers - ми показваше че процероса е 6th generation, при положение че е 8th. И попаднах на това -> https://superuser.com/questions/1280976/why-intel-6th-generation-show-in-ide-ata-atapi-controllers-driver-instead-7th-ge

Tова нормално ли е, и ако не къде е проблема.

2) Другото за което също се чудя дали е нормално..самият модел лаптоп го водят с Intel® Core™ i5-8250U (както и точно това разпознава) - а на кутията му пише.. ето това.. https://postimg.cc/64fG7C5f

:ohmy:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, DiyEn написа:

device manager в опцията на IDE ATA/ATAPI controllers - ми показваше че процероса е 6th generation, при положение че е 8th.

Процесорът и ATA контролерът са различни устройства:
Провери инсталираният драйвър на Microsoft  ли е или на Intel.
Деинсталирай устройството и рестартирай машината.

преди 6 часа, DiyEn написа:

2) Другото за което също се чудя дали е нормално..самият модел лаптоп го водят с Intel® Core™ i5-8250U (както и точно това разпознава) - а на кутията му пише

Стартирай msinfo32 и виж там какво пише.
Или в cmd стартиран с админски права изпълни wmic CPU get NAME

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драйверите за SATA зависят от дъното, не от процесора, то го пише и в темата, към която си дал връзка. Дай снимка от CPU-Z, ако не отговаря на написаното на кутията се обърни към търговеца за рекламация или КЗП. Точен модел на лаптопа? Точен модел на дънната платка?

Странно, като пуснах мнението ми излезе, че има и друго, преди това отворих връзката през пощата си.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, DarkEdge написа:

Процесорът и ATA контролерът са различни устройства:
Провери инсталираният драйвър на Microsoft  ли е или на Intel.
Деинсталирай устройството и рестартирай машината.

Стартирай msinfo32 и виж там какво пише.
Или в cmd стартиран с админски права изпълни wmic CPU get NAME

На Intel, всички драйвери които инсталирах, са от официалния сайт на HP конкретно за 64-битовата версия на 10ката.. Дали ще го взема от сайта на Intel или HP Понеже и 2-та варианта бях опитал резултатът е един и същ. Не съм опитвал обаче да го ъпдейтна през device manager.

И при msinfo32 и cmd - ми показва едно и също - че е 5it 8250U

Просто ми се вижда странно, на кутията едно да пише а иначе да е друго..

@Raze - модела е Hp pavilion 15 cs0059nu - https://postimg.cc/6y0Ptv0t

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали виждаш, че е 8250U. Това, което е написано на кутията - търси обяснение от търговеца, от когото е закупена машината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...