Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

capnemo

Windows 10 Впечатления и проблеми (2)

Препоръчан отговор

Гост

преди 12 часа, Белгиеца написа:

казвай как се спират и ги спирам

инсталирай си начисто 1507 без да го свързваш към нета и направи това

Untitled.png

Свържи го към нета и пробвай да го ъпдейтнеш, трябва да даде грешка

Untitled.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Hot Bastard написа:

инсталирай си начисто 1507

И защо спряна от поддръжка версия?

преди 16 часа, RudeBoy написа:

Случва ми

В админ cmd изпълни
powercfg –energy
energy-report.html
и виж какви грешки/проблеми има 
Виж и в админ cmd 
perfmon /report
Също в eventvewr виж за information в/за този момент

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

инсталирай си начисто 1507 без да го свързваш към нета и направи това

Свържи го към нета и пробвай да го ъпдейтнеш, трябва да даде грешка

Мерси, ще пробвам като събера достатъчно информация.
Към този метод може ли да се прибави и предложеното от Dark Edge за примяната в регистирте, ще си пречат ли едно на друго ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Камен Петров написа:

Пак същото

На нова чиста инсталация?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, DarkEdge написа:

Защото 1909 която е активирана не работи за звука и картината и 1903 не работи, не иска да си изкопира драйверите от 1507 върху която се самоинсталира. А най-вероятно проблемът въобще не е от драйверите за звуковата ми карта и за видеокартата, ами нещо друго пречи. Ама иди го разбери какво е.
Не поддържана версия може да върши чудесна работа за инсталиране на нея на софтуери които ги няма повече за Уин 7 и които работят с видео и звук, например за гледане безплатно на стотици тв канали след 4 години.
За другото си имам на отделен диск 1909 активирана, която ще стане и версия 20 и т.н.

А освен това, на тази неподдържана 1507 нали пробвах и ѝ инсталирах апдейти от цял Гигабайт които ги дават от сайта на микромеките за LTSB 1507. В дългия списък с апдейти има и от 2020 година за сваляне.
Значи по отношение на апдейтите свързани със сигурността 1507 не е точно НЕподдържана.

Сега, първо отивам в банята да се изкъпя едно хубаво, па после ще мисля дали да ѝ извадя ключа на 1909 от цифровата ѝ активация и да пробвам да го сложа в 1507 да скивам дали няма да се активира с него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 часа, DarkEdge написа:

той иска точно тая версия

преди 10 часа, Белгиеца написа:

Към този метод може ли да се прибави и предложеното от Dark Edge за примяната в регистирте, ще си пречат ли едно на друго ?

нема да си пречат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, DarkEdge написа:

В админ cmd изпълни
powercfg –energy
energy-report.html
и виж какви грешки/проблеми има 
Виж и в админ cmd 
perfmon /report

Видях ги. Нищо не ми говорят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Белгиеца написа:

Защото 1909 която е активирана не работи за звука и картината и 1903 не работи, не иска да си изкопира драйверите от 1507 върху която се самоинсталира

Както си на 1507 що не си експортираш всички драйвъри и после под 1909 да актуализираш проблемния драйвър от тази папка?

преди 4 минути, RudeBoy написа:

Видях ги. Нищо не ми говорят.

И?
Варианти:
1. Да споделиш какво е регистрирано
2. Да си чоплиш сам - насоки:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb736532(v=vs.85).aspx

http://sourcedaddy.com/windows-7/how-to-use-event-viewer.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Белгиеца написа:

А освен това, на тази неподдържана 1507 нали пробвах и ѝ инсталирах апдейти от цял Гигабайт които ги дават от сайта на микромеките за LTSB 1507. В дългия списък с апдейти има и от 2020 година за сваляне.
Значи по отношение на апдейтите свързани със сигурността 1507 не е точно НЕподдържана.

Windows 10 Enterprise 2015 LTSB - 14 октомври 2025 г

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet#update

пп
ако инсталираш LTSB, не можеш да я съхраняваш в запечатан буркан, щото ти трябва нет за поддържане на активацията

Цитат

Домакините, активирани чрез KMS, трябва да се отчитат на сървър за лицензиране на софтуер веднъж на всеки 180 дни. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Volume_licensing

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Варианти:
1. Да споделиш какво е регистрирано
2. Да си чоплиш сам - насоки:

Или:

3. Да пробвам това, което колегата по-горе ми обясни на български език, и да видя дали ще има траен ефект.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дал съм го като допълнение, ако не е от там. А машината си е твоя...
Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 22 минути, RudeBoy написа:

3. Да пробвам това, което колегата по-горе ми обясни на български език,

интересно изречение
:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, дръндю написа:

пп
ако инсталираш LTSB, не можеш да я съхраняваш в запечатан буркан, щото ти трябва нет за поддържане на активацията

Няма такива филми точно с LTSB! Нали точно в това е идеята на тази версия, да работи дълги години без нищо да се пипа и добавя, дори и без наличието на интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 32 минути, Joss Bomon написа:

дори и без наличието на интернет.

това не съм го пробвал, просто съм дал линк откъдето съм взел инфото
а според мен, вярно че е за дълъг период, ама да е свързан с нета
можеш да пробваш и да споделиш

преди 32 минути, Joss Bomon написа:

Няма такива филми точно с LTSB

Цитат

По този начин, докато сървърите все още са готови, той автоматично ще се активира отново, когато сте онлайн, така че няма нужда да се притеснявате за 180-дневния лимит.

не може да се ползва пълноценно офлайн (в запечатан буркан), това имах предвид, тъй като след 180 дни губи активация
трябва отново да се свърже с нет, за да се активира наново

пп

за тези които четат темата, нека да знаят, че написаното в този пост, не е изпробвано от мен, а е инфо от нета

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, DarkEdge написа:

На нова чиста инсталация?

Е, не съм го инсталирал втори път, но да инсталацията беше чиста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Hot Bastard написа:

нема да си пречат

Готово спрях ги апдейтите и по твоя метод и в регистъра.
Сега остава след няколко дена пак да изкочи надписът за активацията и пак да го утрепам.
Обаче не приема ключа който извадих от другия диск с активиран 1909 на него.

преди 6 часа, DarkEdge написа:

Както си на 1507 що не си експортираш всички драйвъри и после под 1909 да актуализираш проблемния драйвър от тази папка?

Защото не е ясно кой е той. Даже и не е ясно дали драйвер е проблемен или самата операционна система.
Уиндоус 1909 вика че всички си работели.
Така, с какво да ги експортирам ?
А после ако ги почна всички подред отгоре надалу да ги принуждавам да се актуализират от папката и след всеки драйвер да проверявам дали насича звука, ако по някое време се оправи ... ама не ми се вярва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Белгиеца написа:

с какво да ги експортирам ?

Стартираш PowerShell  като админ и в конзолата пишеш:
Export-WindowsDriver -Online -Destination D:\DriverBackup

Където D:\DriverBackup е пътят до папката, в която ще се експортират драйвърите. Можеш да си укажеш друга папка по твой вкус. Желателно е да не е на системния дял [С:]

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те са само 7 драйвера, кой ще да е проблемният ???

-----------------------------------------------------------------------------

Export-WindowsDriver -Online -Destination J:\DriverBackup
Driver           : oem0.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\oemvista.inf_amd64_5ef0703
54b5c4b03\oemvista.inf
Inbox            : False
ClassName        : Net
BootCritical     : False
ProviderName     : Phantom TAP-Windows Provider V9
Date             : 08-04-14 00:00:00
Version          : 9.0.0.21

Driver           : oem1.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\prnms009.inf_amd64_2024038
6c0c1c147\prnms009.inf
ClassName        : Printer
ProviderName     : Microsoft
Date             : 21-06-06 00:00:00
Version          : 10.0.10240.16384

Driver           : oem2.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\prnms001.inf_amd64_6f53fd7
f71358cf2\prnms001.inf
ClassName        : Printer
ProviderName     : Microsoft
Date             : 21-06-06 00:00:00
Version          : 10.0.10240.16384

Driver           : oem3.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\cmxpcix.inf_amd64_a2ffd665
8978811a\cmxpcix.inf
ClassName        : MEDIA
ProviderName     : C-Media Electronics Inc.
Date             : 05-09-12 00:00:00
Version          : 8.0.8.1743

Driver           : oem4.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\amdkmafd.inf_amd64_fa259af
a43660a25\amdkmafd.inf
ClassName        : System
BootCritical     : True
ProviderName     : AMD
Date             : 21-05-15 00:00:00
Version          : 15.20.0.0

Driver           : oem5.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\c0187674.inf_amd64_4457b74
ff7b3fd56\c0187674.inf
ClassName        : Display
ProviderName     : Advanced Micro Devices, Inc.
Date             : 03-08-15 00:00:00
Version          : 15.200.1062.1004

Driver           : oem6.inf
OriginalFileName : C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\atihdwt6.inf_amd64_87f8138
21358c4b3\atihdwt6.inf
ClassName        : MEDIA
ProviderName     : Advanced Micro Devices
Date             : 09-06-15 00:00:00
Version          : 10.0.0.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Камен Петров написа:

Е, не съм го инсталирал втори път, но да инсталацията беше чиста.

Беше? Кога е било това? Може 100 неща да са се случили от тогава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, DarkEdge написа:

Беше? Кога е било това? Може 100 неща да са се случили от тогава.

Преди последния ъпдейт го сложих с изтриване и формат. Нямам идея, просто като сменяш настройки бачка/ не бачка. Сега днес за сефте го включвам и всичко с езиковата лента да е ОК. Защо? Нямам идея. Един пример - слагам английски за първи не ми сменя на български. От Бг към ЕНГ бачка, но обратното не, разменям ги - слагам БГ първи и тогава проработва, после пак слагам ЕНГ първи и продължава да си бачка.

От по малко от месец е сложен, или някъде там. Ундоса не оригинален физически носител, купен е ключ, свалил съм го от сайта на МС и така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко и какви клавиатури имаш инсталирани - Ctrl+1 работи ако има поне 2 клавиатури от език

пробвай само с US/БГР като US  е първа. Задал ли си за всеки прозорец различна клавиатура?
Snap16.png

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички настройки съм ги огледал, според както би трябвало да е, в момента си бачка с първи US както трябва, но защо бяха тези врътки, не знам. Точно това казвам, че от последния ъпдейт за пръв път езиковата лента си бачка както трябва, поне сега. Мисля, че откакто сложих този 10 не съм ползвал друга клавиатура, освен тази немската. Има и друго, което не знам може да има връзка, бях настройл да е mettered network, после го махнах, но ми казва пиндоса, че съм на mettered network.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Камен Петров написа:

Преди последния ъпдейт го сложих с изтриване и формат. Нямам идея, просто като сменяш настройки бачка/ не бачка. Сега днес за сефте го включвам и всичко с езиковата лента да е ОК. Защо? Нямам идея. Един пример - слагам английски за първи не ми сменя на български. От Бг към ЕНГ бачка, но обратното не, разменям ги - слагам БГ първи и тогава проработва, после пак слагам ЕНГ първи и продължава да си бачка.

От по малко от месец е сложен, или някъде там. Ундоса не оригинален физически носител, купен е ключ, свалил съм го от сайта на МС и така.

Според мен проблема е в това, че ако е сложено така:

image.png.03887887b08b988959a12193782d4070.png

т.е. български да е първи по дефол, то ако изчезне по някаква причина, то уина не знае какво да прави.

Затова трябва да е така:

YxrwD65.png

А реда да се промени там където са езиците. Трябва със стрелките да се сложи български преди английски.

Така каквото и да изчезне, уина ще си кара според листа "Use language list".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, vpvelev написа:

Според мен проблема е в това, че ако е сложено така:

image.png.03887887b08b988959a12193782d4070.png

т.е. български да е първи по дефол, то ако изчезне по някаква причина, то уина не знае какво да прави.

Затова трябва да е така:

YxrwD65.png

А реда да се промени там където са езиците. Трябва със стрелките да се сложи български преди английски.

Така каквото и да изчезне, уина ще си кара според листа "Use language list".

Са няма барам нищо, че таман си е ОК :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Димитър19
      Здравейте, преди няколко месеца реших да си преинсталирам компютъра...... изтеглих оригиналния и безплатен Windows 10 от сайта на Microsoft, но за съжаление в него не беше включен Office пакета. Та въпроса ми е от къде да изтегла Windows 10 с безплатно включен Office пакет? Благодаря предварително!
    • от Minecraft TV Bulgaria
      Здравейте, при отваряне на Windows Defender излиза следното съобщение:  

• от pcservizpld
      Открих няколко интересни програмки, но честно казано им нямам особено доверие. Омръзна ми да разцъквам за да изключвам на клиентски или на моите ъпдейтите на скапания 10, но пък 10 ми трябва заради софтуерите които позлвам. А и клиентите си го харесват. Както и да е, мисля да го пробвам на някой фреш инстал да видим как ще работи, но ако имате мнения споделете или ако знаете софтуер който работи поне на 70 процента в случаите.
      Списък:
      https://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/Win-Updates-Disabler.shtml
      https://www.majorgeeks.com/files/details/win_updates_disabler.html
      https://winaero.com/blog/windows-10-update-disabler-disables-windows-10-updates-reliably/
      Този е от най-сумнителен сайт, така че тест задължително в изолирана среда ( pc без мрежа или виртуална машина ) - https://www.site2unblock.com/win-updates-disabler/
    • от peekmemf
      Здравейте, имам проблем с инсталирането на Windows 10 на един старичък компютър. Досега компютъра е бил с Windows 10 на едно HDD 250gb.Закупих ново ssd 120gb, махнах hdd-то и свързах ssd-то. Сложих Windows 10 на чисто нова 16gb флашка, но когато буутна компютъра от флашката стига до синьото лого на Windows и от там нататък нищо - стои си така. Някакви идеи как да го оправя? 
    • от Stoyannnov
      Driver Verifier
      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Смятам да вметна няколко думи за този така наречен "инструмент" за дебъгване(дебъгване е процес на проследяване на изпълнението на дадена компютърна програма с цел намиране и отстраняване на грешки в нея) на драйвери. Мисля, че съществува още от windows 2000 и се усъвършенства до ден днешен. На практика доста хора са го чували, но едва ли знаят как да го използват правилно, особено в Windows 10. Чудесна програмка написана от Microsoft.
      Използва се само за диагностика! Не е за редовни тестчета! Използва се също и от програмисти. Също така и като допълнение на Windows HLK, WDK, VS и други подобни неща, които не ни касаят.
      Работата му е да следи Windows kernel драйвери, графични и драйвери от "трети страни", които създават конфликт при работа. Например проблем със съвместимост или неправилно четене в паметта или неправилна комуникация с хардуера и т.н. Работата му е точно като един дебъгер. Следи стъпка по стъпка драйвера как се зарежда и чете от ОС. Как се изпълнява и комуникира с хардуера и ОС за правилната му работа. Driver Verifier може да бъде конфигуриран по различни начини. Например може да тества много драйвери наведнъж или само един. Може да тества драйвера в различни периоди, тоест когато е зареден само в паметта или когато само се зарежда от ОС и други.
      При откриване на неправилно работещ драйвер веднага изкача BSOD или така наречения син екран на смъртта или просто син екран. По този начин той предпазва ОС и хардуера от повреда. В същото време се създава и дъмп файл, който се анализира. Дъмп файла съдържа 300 неща, но от тях ни интересуват само име на грешката, стоп код на грешката и името на проблемния драйвер. Има случаи когато не винаги пише името на проблемния драйвер. Редки са, но не е изключено и прави анализа и като цяло намирането на проблема по-трудно. Останалите 297 неща(разбира се в кръга на шегата е това). Те по-скоро са насочени към програмистите. Например последната цифра или буква от стоп кода означава какво действие е изпълнявал драйвера преди да крашне и др. Няма да обърквам хората с излишни подробности.

Преди да пристъпим към настройването и пускането на Verifier-а. Нека настройм Windows да създава дъмп файлове:
      В старт менюто пишем "SystemPropertiesAdvanced" без кавичките => избираме Run As Administrator.

Под "Write debugging information" избираме от падащото меню "Kernel Memory dump" => махаме отметката пред "Automatically Restart" => OK.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Да пристъпим към използването му. Има команден и графичен интерфейс, аз предпочитам да използваме графичния защото е опростен и удобен за работа. Нужни са администраторски права за използването на инструмента.
      Забележка: Преди да пристъпим към използването му, задължително трябва да създадем точка за възстановяване на системата. Ако случайно нещо се обърка винаги трябва да имаме 1 наум.
      Забележка: След стартирането на Verifier-а. Системата може да е малко мудна, което е напълно нормално!
      Забележка: Инструмента не трябва да работи повече от 48 часа. Преди 48 часа трябва да се спре или след получаването на син екран.
      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Натискаме Windows key + R

едновременно за да стартираме прозореца за бързи команди.
      В него въвеждаме "verifier" без кавичките.

Натискаме ОК. Отваря ни се прозорец от който избираме как да настроим verifier-а да работи. В случая ще го настройм да проверява всички драйвери, които не са писани от Microsoft dev.
      Избираме "Create custom settings (for code developers)" и избираме NEXT.

Ще се отвори прозорец. В него посочваме различни правила за тестване на драйверите. Нас ни интересуват само 3. Оградените в червено. Слагаме отметка пред тях.
      I/O verification - следи драйвера за неправилна комуникация и обработка. Също така проверява и за неправилни I/O request packets (IRPs) от пуул-а. IRP предсатлява структура за комуникация с операционнатата система. Тази структура е използвана от WDM или Windows driver model. WDM или познат още като Win32 Driver Model е Framework(основа) на изграждането на драйвери. Навлязохме дълбоко и затова спирам до тук. Да се върнем на пуул-а. Special Pool е памет. На прост език казано означава, че Verifier-а отделя част от паметта, наречена пуул(pool), драйвера използва тази памет. Докато драйвера достъпва/зарежда/изпразва и т.н. тази памет Verifier-a следи дали той използва този пуул правилно.
      Force pending I/O requests - Няма да задълбавам много, означава, че проверява драйвера в режим на изчакване като му извиква функцията STATUS_PENDING по различно време на случаен принцип. 
      IRP logging - Следи драйвера как комуникира с ОС. 

Другите не мисля да ги обяснявам, защото ще ми отнеме много време и ще се удължи доста темата. Който е заинтересован може да попита ще ги обясня кое за какво е и как действа. Обикновенно developer-ите биха ги използвали за тест на custom драйвери.
      След като сме ги маркирали кликаме NEXT.
      Ще ни се отвори прозорец с 4 избора.

Избираме "Select driver names from a list".  Другите опции не са ни много от полза. Тази опция ни предоставя списък с абсолютно всички налични драйвери в операционната система и можем да изберем кои да verify-йне програмата и кои не. Докато другите опции са строго зададени и избира само конкретни драйвери.
      Избираме NEXT.
      Ще ни се отвори прозорец с всички налични драйвери в ОС. Кликаме на полето "Providers" за да ги сортираме по автор на драйвера. След което маркираме всички драйвери, които не са от "Microsoft Corporation".

Избираме Finish. След което ни изкача прозорец, който ни уведомява, че ще трябва да рестартираме системата, за да може Driver Verifier-а да стартира със самото зареждане на ОС. Рестартираме ръчно ОС.

Забележка: След зареждане на ОС, Verifier-а работи на заден план! Тоест няма да има известие или икона и т.н. което да подсказва, че работи.
      Това са грешките, които Driver Verifier може да дъмпне като син екран при откриване на бъгав драйвер. Всяка грешка има стоп код и този стоп код има някакъв параметър. Параметрите не ни интересуват толкова, те са по-скоро за developer-ите, за да могат да разберат къде точно забива драйвера. Нас ни интересува името на проблемния драйвер. Който се намира в дъмп файла или на синия екран, който се е появил.
      Дъмп файла може да се намери в папка "C:\Windows\minidump".
      Bug Check 0xC1: SPECIAL_POOL_DETECTED_MEMORY_CORRUPTION Bug Check 0xC4: DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION Bug Check 0xC6: DRIVER_CAUGHT_MODIFYING_FREED_POOL Bug Check 0xC9: DRIVER_VERIFIER_IOMANAGER_VIOLATION Bug Check 0xD6: DRIVER_PAGE_FAULT_BEYOND_END_OF_ALLOCATION Bug Check 0xE6: DRIVER_VERIFIER_DMA_VIOLATION Ще обясня всяка грешка какво означава, макар че много малко хора ще ме разберат. Също така едва ли ще потрябва тази информация на обикновен потребител.
      SPECIAL_POOL_DETECTED_MEMORY_CORRUPTION - Означава, че драйвера се чупи при изпозване на паметта. Тоест драйвера пише в грешен регистър от паметта.
      DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION - Това е най-често срещаната грешка при използване на Verifier-а. Означава, че е намерил проблемен драйвер и вече параметъра на стоп кода ни дава информация каква точно е тя. Причините може да са много. Грешка в пуула. Грешка при извикване на някоя функция на драйвера или при връщане на отговор. Прекалено изчакване(увисване) в паметта и други.
      DRIVER_CAUGHT_MODIFYING_FREED_POOL - Означава, че драйвера се опитва да достъпи пуула. Но действието вече се разбира от стоп кода. Дали е четене/запис и в какъв режим я достъпва, kernel или user mode.
      DRIVER_VERIFIER_IOMANAGER_VIOLATION - Означава, че има грешка при комуникацията между хардуера и софтуера. Не мога да обясня много точно, защото не съм програмист. Става дума за IRP и функциите които извиква драйвера и отговора който връща също така и времето за което се случва това цялото нещо.
      DRIVER_PAGE_FAULT_BEYOND_END_OF_ALLOCATION - Това означава, че драйвера превишава пуула. Тоест пак се "дъни" в паметта. От параметъра на стоп кода се разбира при каква ситуация става това, дали при запис или четене и т.н.
      DRIVER_VERIFIER_DMA_VIOLATION - Много обща грешка и също така доста насочена към програмистите. Общо казано, драйвера крашва при достъп в паметта. От стоп кода се разбира какво точно действие е извършвал преди да крашне. Може да извиквал указател към регистър или някаква функция и т.н.

Стъпките по-долу са за спиране на Verifier-a от графичния интерфейс. 

Windows key + R = > в полето въвеждаме "verifier" без кавичките. В прозореца за конфигуриране на Verifier-а избираме "Delete Existing Settings". И потвърждаваме с Finish.

В някои случаи Verifier-a може да засече проблемен драйвер още при буутването и така ще изкарва син екран още преди да зареди Windows. След рестарт ще се получи същото нещо и така се получава "Dead cycle". Тоест да се буутне до десктоп ще е невъзможно. Затова ще напиша още няколко начина за спирането на Verifier-а. Има доста начини за спирането му при такъв сценарий, но ще посоча 3, за да не се получава разтягане на темата.

След няколко неуспешни опита за буутване. Windows ще ви предостави възможност за влизане в "Windows среда за възстановяване (WinRE) за отстраняване на често срещани проблеми при стартиране". Изберете "Troubleshoot".

Посочваме"Advanced Options".

Вече от тук имаме избор по какъв начин да спрем Verifier-a. От System Restore/Command Prompt/Safe Mode или от функцията "Disable driver signature enforcement".
      Лично аз за най-бърз вариант смятам за метода от command prompt.
      Спиране чрез Command Prompt. 
      От Advanced Options изберете Command Prompt. Посочете вашия User след което въведете парола ако има такава. В черния прозорец въведете следната команда без кавичките "verifier /reset". Потвърдете с Enter и рестартирайте системата. 
      Спиране чрез Safe Mode. 
      От Advanced Options изберете"Startup Settings" => След което ще се появи прозорец с опции.

Натиснете бутона Restart и след това посочете Safe Mode с F4. След като буутне в Safe Mode натиснете Windows key + R => въведете в полето "verifier" без кавичките и от прозореца посочете "Delete Existing Settings". Потвърдете с Finish и рестартирайте системата.
      Спиране чрез System Restore.
      От Advanced Options изберете "System Restore". Посочете вашата точка за възстановяване, която създадохте в началото и натиснете NEXT.

Натиснете Finish, за да потвърдите точката за възстановяване.

Натиснете YES, за да потвърдите и след възстановяването Windows ще стартира в нормален режим.

• Дарение

• Добави ново...