Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 10 Впечатления и проблеми (2)

capnemo

Препоръчан отговор

• Отговори 12,3k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 48 минути, [email protected] написа:

Тъй като имам подобен проблем, само че с Хибернацията - компютъра се включва веднага след като е бил хиберниран или пък може би по някое време, искам и аз да се включа...

Намерих някакви уж решения, с изключване на разни настройки, но не съм сигурен дали работят, пък и не искам да ги изключвам, при мене Fast startup е изключен. Другите 4 предложени настройки са ми включени.

( [Fixed] Why Does My Windows 10 Computer Turn on by Itself - Driver Easy )

Мога ли да ползвам това, без да променям нищо по разни настройки: 

rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState Hibernate

?

Не искам да задълбавам, но все пак - защо тук ( How can I put the computer to sleep from Command Prompt/Run menu? - Super User ) в коментарите под един от отговорите са писали нещо че това не са подходящи методи за хибернация и приспиване ?

Аз имах подобен проблем със Sleep, оправи се, след като сложих ей тази отметка на мрежовия адаптер, който ползвам:

image.png.f426d44b6778925c1b0799ada7cab5fd.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, Joss Bomon написа:

Само да напомня, че хибернации и всякакви подобни са силно НEпрепоръчителни опции при наличие на SSD.

Да, съгласен съм с общоприетото мнение, аз възнамерявам да го ползвам само от време на време, дето се вика - само в краен случай.

преди 41 минути, killchain написа:

Аз имах подобен проблем със Sleep, оправи се, след като сложих ей тази отметка на мрежовия адаптер, който ползвам:

image.png.f426d44b6778925c1b0799ada7cab5fd.png

Благодаря, бих отбелязал това тикче, но при мене липсва целия раздел "Управление на захранването".

Имам го само на WLAN адаптера.

2021-05-25-212455.png

Може да има общо това че ми е включен WakeOnLAN в BIOS.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Joss Bomon написа:

Само да напомня, че хибернации и всякакви подобни са силно НEпрепоръчителни опции при наличие на SSD.

И защо? Колко % от SSD според теб ще изхаби една хибернация, да кажем ако се прави по 3-4 пъти на ден в най-лошия случай? Съвременните дискове имат доста висок праг на записи. Да кажем средно ~300 TBW за 500 GB SSD и 16 GB RAM?

How much will the Hibernate option wear down an SSD? - Quora

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Под хибернация системата ми зарежда повече, от колкото ако пусна от нормално зареждане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, [email protected] написа:

липсва целия раздел "Управление на захранването".

В cmd as admin изпълни

powercfg -devicequery wake_from_any

Копирай от списъка реда с Realtek GBE...Controller и го замести в
powercfg -deviceenablewake "Realtek GBE...Controller"
Постави го в черния джам и го изпълни. Рестартирай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това в Administrator: Команден прозорец:

Нямам разрешение...

Цитат

C:\WINDOWS\system32>powercfg -deviceenablewake "Realtek PCIe GBE Family Controller"
You do not have permission to enable or disable device wake.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, [email protected] написа:

Тъй като имам подобен проблем, само че с Хибернацията - компютъра се включва веднага след като е бил хиберниран или пък може би по някое време, искам и аз да се включа...

Намерих някакви уж решения, с изключване на разни настройки, но не съм сигурен дали работят, пък и не искам да ги изключвам, при мене Fast startup е изключен. Другите 4 предложени настройки са ми включени.

( [Fixed] Why Does My Windows 10 Computer Turn on by Itself - Driver Easy )

Когато бях с Gigabyte GA-H81M-S2H (Intel) и аз имах същия проблем. Като се събуждаше веднага след хибернацията бях принуден да влизам в биоса и след това да натисна бутона за включване/изключване, за да се изключи компютъра. Много досадно беше. Бях махал отметките устройствата да не го събуждат, и в Windows-а, и в биоса. Само не помня дали бях се ровил в Task Scheduler, но не успях да реша проблема.

Когато минах на MSI B450 Gaming Plus Max (AMD) (мисля, че съм настроил устройствата да не събуждат компютъра), нито веднъж не се е събуждал след хибернация.

Не казвам, че трябва да се смени дъното, ама е тъпо някак.

Между другото, при старото дъно мишката и клавиатурата продължаваха да светят след хибернация, докато с новото не продължават.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам външен харддиск, на който бях променил физическото име. Ползвах го на чужд компютър и то изчезна. Сега ми изписва local disc. Като го преименувам не се актуализира. Как да го прекръстя?220572d1547224822-change-drive-label-nam

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Raze написа:

И защо?

Това не са мои измислици, а е заложено като оптимизация от самите производители на SSD в някои от туловете им. Освен това, при инсталирана 16GB RAM имаш съкращаване на живота на диска за 100 хибернации с 1,6ТВ , защото при хибернацията се записва целия обем физическа памет. При живот на масовите SSD от 100-200ТВ, броят презаписвания от хибернацията може и да изглежда незначителен, но си е факт и скъсява живота на диска.

https://ardes.bg/news/2018/06/izklyuchvane-prispivane-ili-hibernatsiya-koe-e-nay-dobroto-za-kompyutara

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Голям майтап! На лаптопа Тошиба имах Уиндоус 10 хоум, след днешната кумулативна актуализация (19043/1023) се оказа, че версията вече е про! Дали е грешка някаква или подарък? 

123.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам. Искам да попитам за следното-понеже имам купен лиценз за LTSC , но няма как да го инсталирам като втора ос (биоса няма уефи и броят дискове е ограничен), ще опитам да го направя на виртуален диск. Това никога не съм го правил, за това моля за малко помощ. Дали тази програма е добра, с няколко думи напътствия как да стане. Изчетох всичко в интернет, но повечето публикации са много стари и не знам дали стават.

112.png

124.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Пак виртуална машина, но ползва някаква вградена windows функционалност, не съм я пробвал. И все пак ми изглежда много по-лесно с vmware или virtualbox. Правиш си машината, настройваш, добавяш имиджа и инсталираш по стандартния начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разликата е огромна - с windows vhd зареждаш виртуална ОС директно от bcd. Не зареждаш виртуална машина и от нея да зареждиш виртуална ОС.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Но не е ли пак един вид виртуализация? Заделяш процесори, диск, памет и така нататък. VHD си е просто дисков формат.

VDI Vs VHD Vs VMDK: Learn the Different Virtual Disk Formats (parallels.com)

Тук намирам и за минусите на hyper-v: Hyper-V vs VMWare Workstation pains - Windows 10 Forums (tenforums.com)

Цитат

First HYPER-V drawbacks :
1) you have to have W10 pro or above - it won't run on W10 Home.
2) To access the VM's there's no real Native mode console -- connection is via RDP or similar.
3) Installing "native" drivers on a VM is possibly impossible -- certainly not "plug and play"
4) attaching / removing USB devices dynamically -- I don't think that works yet
5) Using LINUX VM's on HYPER-V means you probably won't be able to get sound working.

Това също е интересно: Hyper-V vs VMware. Choosing between Hyper-V and VMware (parallels.com)

Най-добре @NEVADA да тества и да си прецени кое ще му е най-удобно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Raze написа:

Но не е ли пак един вид виртуализация? Заделяш процесори, диск, памет и така нататък. VHD си е просто дисков формат.

Тцъ - системата зарежда (бутва) от vhd файлакато от диск!
Освен това, това може дасе направи и без Hyper-V. Това е възможно (без Hyper V) от Windows 7 нагоре
https://www.google.bg/search?q=how+to+create+and+boot+vhd+windows+7

Ето един пример:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Joss Bomon написа:

Това не са мои измислици, а е заложено като оптимизация от самите производители на SSD в някои от туловете им. Освен това, при инсталирана 16GB RAM имаш съкращаване на живота на диска за 100 хибернации с 1,6ТВ , защото при хибернацията се записва целия обем физическа памет. При живот на масовите SSD от 100-200ТВ, броят презаписвания от хибернацията може и да изглежда незначителен, но си е факт и скъсява живота на диска.

https://ardes.bg/news/2018/06/izklyuchvane-prispivane-ili-hibernatsiya-koe-e-nay-dobroto-za-kompyutara

Едно време е било така. Не знам от кога точно не е, но при 10-ката на моя компютър, който е с 16 GB RAM, hiberfil.sys е 6,38 GB. Явно 10-ката компресира съдържанието на паметта при прехвърлянето ѝ на харддиска/SSD-то, така че SSD-то не се изхабява чак толкова, колкото се опитват да го изкарат в статията.

Когато пускам конвертиране на видео, което отнема часове, а може и ден - два (x265 е тежък кодек), слагам компютъра на хибернация през нощта или когато ме няма вкъщи. Не виждам смисъл да работи през това време, тъй като за никъде не бързам и когато стане, тогава. Като събудя компютъра конвертирането продължава от там, до където е стигнало.

y4muUMwrz0BurEk_A6ZkpZuOsKn-89DHJnOClSrq

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, цър-вул написа:

Тцъ - системата зарежда (бутва) от vhd файлакато от диск!
Освен това, това може дасе направи и без Hyper-V. Това е възможно (без Hyper V) от Windows 7 нагоре
https://www.google.bg/search?q=how+to+create+and+boot+vhd+windows+7

Ето един пример:

Един вид това си зарежда ОС по нормалния начин, но от виртуалния диск, без виртуализация? Интересно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, саби написа:

hiberfil.sys е 6,38 GB

Има си ключове за целта:
Powercfg /h /type reduced
Powercfg /h /size ss (ss е между 40 и 100% от размера на RAM)
За да видиш размера на файла:
dir c:\hiberfil.sys /ah

преди 6 минути, Raze написа:

Един вид

Точно - преди бутването си мотира vhd файла и зарежда съдърнието му като от нормален диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, цър-вул написа:

Прилагаш и рестартираш. Резултатът трябва да е маркирани 3 позиции

PnPCapabilities1.reg 360 B · 2 изтегляния

Благодаря, получи се.  На 802.11ac (Wi-Fi адаптера) са отбелязани, а на Ethernet продължава да си отсъства целия раздел. В крайна сметка аз можех да ги отметна/маркирам и аз трите отметки "Разреши..." без регистрите... или аз нещо не разбирам ? ;)

Най-важното е, че сега компютъра не се включва сам. Поне така изглежда след краткия ми 2-3 минутен тест. (Преди това след около минута се включваше) Само мишока светва отдолу ако му натисна бутона, ама той сигурно е бил така и преди, то не е беля.

Впрочем, нали файла с хибернацията може да се мести на друг диск ?

Ха, Гошо казва че не може... което е логично, де.

Да питам друго:

От време на време, при съвсем нормално включване, без да е правена някаква хибернация или приспиване, като стигне до десктоп - той е един вид неактивен. Това ще рече че каквото и да натискам, по каквито и отворени програми/прозорци - те не реагират ! Дори и по десктопа на празни места да цъкам и да мъча да маркирам с мишката, нищо не става, освен ако не натисна Windows клавиша + D, което веднага минимизира всички отворени прозорци и джаджи/притурки и остава само голия десктоп с иконите му.

Мъчил съм да рестартирам само explorer.exe но уви не се оправя ? Има ли друг процес, който мога да убия/рестартирам вместо да рестартирам цялостно ?

Това го прави бих казал много рядко и все пак е неприятно. ( С 1909 съм)

преди 9 часа, саби написа:

Когато бях с Gigabyte GA-H81M-S2H (Intel) и аз имах същия проблем.

[...]

Не казвам, че трябва да се смени дъното, ама е тъпо някак.

[...]

При мен това с дъното май не е приложимо, аз съм с компютър всичко-в-едно, тоест кажи-речи лаптоп който няма батерия и е постоянно на зарядно, и това че не е "сгъвайка" и е с 23.8" монитор ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, саби написа:

Едно време е било така. Не знам от кога точно не е, но при 10-ката на моя компютър, който е с 16 GB RAM, hiberfil.sys е 6,38 GB. Явно 10-ката компресира съдържанието на паметта при прехвърлянето ѝ на харддиска/SSD-то, така че SSD-то не се изхабява чак толкова, колкото се опитват да го изкарат в статията.

Когато пускам конвертиране на видео, което отнема часове, а може и ден - два (x265 е тежък кодек), слагам компютъра на хибернация през нощта или когато ме няма вкъщи. Не виждам смисъл да работи през това време, тъй като за никъде не бързам и когато стане, тогава. Като събудя компютъра конвертирането продължава от там, до където е стигнало.

y4muUMwrz0BurEk_A6ZkpZuOsKn-89DHJnOClSrq

Абсолютно същото можеш да постигнеш със Sleep. Единственият недостатък е, че ще трябва да стартира наново, ако токът спре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от B-boy/StyLе/
      Една прекрасна програма премина в сивия... пардон, в платения сектор. Търся партньори за колективно купуване на лицензи, така че да ползваме отстъпката. Лукса струва €20.95, но може да се купи за €15, ако аз си партнирам с някой друг, а ако се съберем още мераклии би трябвало да е €12, но системата с тази оферта греши продукта и вади към €209.95 за Desktop Secret Lock Premium 5 PC, което не ни е целта. Активира се без нужда от интернет и работи без интернет. Не съм проверил как е цената за руснаци. При тях обикновено пада стремглаво надолу до $5 или става покупка само с едно SMS-че в помощ на децата сираци. Така е за руснаците, те са по-бедни от нас! Още повече, че автора и той е руски воин. Ако някой може да провери, нека погледне и да обяви резултат: https://greatis.com/stopupdates10

• от elisenda
      Здравейте,

Някои от инсталираните в Windows 10 шрифтове, не се показват в програми, като например Word, и съответно не мога да ги ползвам (в Panel Control - Appearance and personalization - Fonts - ги има, даже ги инсталирах и от там). Става въпрос за свободни за ползване шрифтове, които инсталирани на предишни компютри с  Windows (XP, 7), не е имало никакви проблеми. Моля, ако някой има мнение за разрешаване на проблема да сподели.
      Благодаря
    • от Димитър19
      Здравейте, преди няколко месеца реших да си преинсталирам компютъра...... изтеглих оригиналния и безплатен Windows 10 от сайта на Microsoft, но за съжаление в него не беше включен Office пакета. Та въпроса ми е от къде да изтегла Windows 10 с безплатно включен Office пакет? Благодаря предварително!
    • от Minecraft TV Bulgaria
      Здравейте, при отваряне на Windows Defender излиза следното съобщение:  

• от pcservizpld
      Открих няколко интересни програмки, но честно казано им нямам особено доверие. Омръзна ми да разцъквам за да изключвам на клиентски или на моите ъпдейтите на скапания 10, но пък 10 ми трябва заради софтуерите които позлвам. А и клиентите си го харесват. Както и да е, мисля да го пробвам на някой фреш инстал да видим как ще работи, но ако имате мнения споделете или ако знаете софтуер който работи поне на 70 процента в случаите.
      Списък:
      https://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/Win-Updates-Disabler.shtml
      https://www.majorgeeks.com/files/details/win_updates_disabler.html
      https://winaero.com/blog/windows-10-update-disabler-disables-windows-10-updates-reliably/
      Този е от най-сумнителен сайт, така че тест задължително в изолирана среда ( pc без мрежа или виртуална машина ) - https://www.site2unblock.com/win-updates-disabler/
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване