Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Открих, че има българска операционна система направена за българи. Тя е базирана на CentOS GNU/Linux. Ако някой знае нещо моля да сподели мнението си за тази ОС. За повече информация: http://www.stotinkaos.net/

Редактирано от frozener (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Открих, че има българска операционна система направена за българи. Тя е базирана на CentOS GNU/Linux. Ако някой знае нещо моля да сподели мнението си за тази ОС. За повече информация: http://www.stotinkaos.net/

Това не е самостоятелна ОС-ма, а Линукс дистрибуция. Има писано и за нея в теми  в съответната секция Linux на форума.

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай се извинявам. Може да изтриете темата. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай се извинявам. Може да изтриете темата. ;)

Ами не знам дали има самостоятелна тема все пак. Ако няма тази ще стои :)

Всъщност няма самостоятелна тема, поне е в новите, а в архивата не мога да търся. Има само една тема, в която се пише за проблем със стотинката и други общи теми, в които се споменава.

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано exwol(един от разработчиците на st\inka OS) да види тази тема и да се включи.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

част съм от екипа на stotinkaos, подробна информация за дистрибуцията, можете да намерите на официалния сайт на sOS. също така имаме и собствен форум, в който всички са добре дошли, и ако имат въпроси можем да отговорим.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

недостатъкът на тая операционна система е, че е redhat базирана, тоест ако се появи дупка, ще чакате доста време докато се запуши... зависимостите между библиотеките понякога ще се налага сами да си ги оправяте с ръчна инсталация на пакети (щото пакетния мениджър не може да се справи)... информация за решаване на проблеми в debian базирани о.с. има в нета предостъчно...

http://www.tecmint.com/redhat-vs-debian-administrative-point-of-view/

така че за начинаещ потребител debian базирана дистрибуция е за предпочитане - една от най известните е убунту (K;L;X;Mytx..ubuntu)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Професоре, ти само отрицателни критики. Не знам бъг като теб как може да бъде решен. Вече толкова години си наличен и никой не ти е сменил кода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

недостатъкът на тая операционна система е, че е redhat базирана, тоест ако се появи дупка, ще чакате доста време докато се запуши... зависимостите между библиотеките понякога ще се налага сами да си ги оправяте с ръчна инсталация на пакети (щото пакетния мениджър не може да се справи)... информация за решаване на проблеми в debian базирани о.с. има в нета предостъчно...

http://www.tecmint.com/redhat-vs-debian-administrative-point-of-view/

така че за начинаещ потребител debian базирана дистрибуция е за предпочитане - една от най известните е убунту (K;L;X;Mytx..ubuntu)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

За какви дупки говорим? По твойта логика не трябва да се ползва нищо. Тука става въпрос за десктоп, не за сървър. Пък и ако се появи някъква дупка, ще я асфалтираме :D :D :D

Редактирано от Пуканчо0 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е да де... като се ползва за десктоп е важно да има много инфо из нета, много пакети... десктопа не е като сървъра  (инсталираш настройваш и забравяш). при десктопа инсталираш, махаш, инсталираш друго... трябва поддръжка и за това общността може много повече от шепа програмисти...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колегата по-горе се е включил, но ще драсна и аз 2-3 изречения. За да е базирана на CentOS/RH си има и известни причини. Без да изпадам в подробности - една, e че има прекалено много други добри дистрибуции базирани на Дебиан/Убунту и т.н, които са удобни за десктоп. Другата причина, е че сме привърженици на класическия десктоп, при който няма препратки за мобилни платформи. С това разбира се търсим такива сродни таргет групи, които да го харесват. Red Hаt са пионери, що се отнася до сигурността и кръпки в тази посока не се бавят толкова. Липсата на база от приложения за десктоп, които са готови за инсталиране лесно от хранилища, компенсираме като създаваме такива и поддържаме собствено хранилище. Колко и какви сме натрупали до момента, може да видите тук: http://www.stotinkaos.net/stotinkaOS/repo/6/x86_64/repoview/index.html. С издаването на новата версия 6.7 Ахинора, добавихме и още повече екстри и конфигурации в началата инсталация, които да са удобни за десктоп употреба. Цялата идея е да работим в тази посока и да подобряваме десктоп употребата. За по-начинаещите потребители сме помислил, като създадохме графично приложение sOS Easy Inslall, чрез което да се инсталират пакети, софтуер, както и да се правят някои настройки на системата само с няколко клика на мишката.Основната заслуга това приложениe да е факт е на Ivo, който го измисли и написа. То ще се поддържа и развива от екипа, като ще се добавят още опции към него. Проекта разбира се е отворен и всеки, който иска може да се включи в общността и е добре дошъл от сърце. Не сме комерсиални, нито пък имаме някакви цели, които ни се приписват. Знаем, че не може да се харесаме на всички, а и сме далеч от това да гоним подобни неща. Работим, забавляваме се и същевременно с това се учим заедно. Ако сме полезни дори и на един човек, то това ни е достатъчно. И преди някой да ме обвинил отново, че търся евтина реклама тук във форума, ще кажа, че отзиви за проекта има на достатъчно известни места.Темата тук, е пусната от непознат потребител, за което му благодарим за интереса! С радост ще чуем критика, предложения, похвали и т.н., на които да отговорим тук в тема или във форума на stotinkaOS.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.