Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Интересува ме как стоят нещата при промяна на постоянен адрес и съответно издаване на нови лични документи: продължава ли да тече срокът от 6 години за издаване на златен талон, или се "занулява"? Т.е. ако на петата година без нарушение си сменя постоянния адрес - а така и личните документи, мога ли след още една година да си извадя златен талон, или започват да текат нови шест години?

Благодаря предварително на отговорилите по темата!

Редактирано от brnn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Талона няма нищо общо с адресната регистрация.

Ако нямаш актове 6 години си готов.

Фишовете май са без значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено че не, СУМПС няма нищо общо с личната ти карта както и с твоят постоянен адрес. Когато ти минат 6те календарни години без нарушение, просто отиди в КАТ по постоянен адрес (в случаят ще бъде новият ти постоянен адрес) и отиваш директно на конкретното гише за тази работа, на момента ти правят справка в системата на твое име и ЕГН дали фигурират някакви нарушение - ако не, заплащаш там някаква такса (минимална беше някакви левчета) и ти издават златен талон ;)
Дерзай и продължавай да караш съвестно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено че не, СУМПС няма нищо общо с личната ти карта както и с твоят постоянен адрес. Когато ти минат 6те календарни години без нарушение, просто отиди в КАТ по постоянен адрес (в случаят ще бъде новият ти постоянен адрес) и отиваш директно на конкретното гише за тази работа, на момента ти правят справка в системата на твое име и ЕГН дали фигурират някакви нарушение - ако не, заплащаш там някаква такса (минимална беше някакви левчета) и ти издават златен талон ;)

Дерзай и продължавай да караш съвестно!

Хммм, а трябва ли да си сменявам книжката? Понеже разсъждавах, че щом сменям личната карта, трябва да сменя и книжката. От друга страна, и да не е задължително, после ще се разминават и ще трябва да ходя на различни дати за подновявания. Но пък ако не се изисква задължително, сигурно не е желателно да се подновява преди датата на изтичане.

Иначе се опасявах да не би да следят за нарушенията в някакъв, образно казано, тефтер в единия КАТ и да нямат връзка с аналогичния тефтер в другото поделение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...сигурно не е желателно да се подновява преди датата на изтичане...

Няма проблем, можеш да си сменяш документите всяка седмица или когато си пожелаеш. Дамите, например, го правят доста често, защото не харесват по една или друга причина снимката в документа си, на някои не им допада серийният номер и т.н.. Услугата е платена, тъй че от теб се иска само да не просрочваш валидността, щото после идва и глоба.

Не съм си вадил златен талон, макар че не е проблем да го направя. Само дето някои пътни полицаи не гледат с особено добро око (примери има колкото си щеш за това) на тоя документ и нерядко привилегията се превръща в тежест.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблем, можеш да си сменяш документите всяка седмица или когато си пожелаеш. Дамите, например, го правят доста често, защото не харесват по една или друга причина снимката в документа си, на някои не им допада серийният номер и т.н.. Услугата е платена, тъй че от теб се иска само да не просрочваш валидността, щото после идва и глоба.

Не съм си вадил златен талон, макар че не е проблем да го направя. Само дето някои пътни полицаи не гледат с особено добро око (примери има колкото си щеш за това) на тоя документ и нерядко привилегията се превръща в тежест.

Ако искат да се заядат, винаги биха намерили за какво. Но пък да имаш черно на бяло, че не са успели да те оскубят за нищо толкова време, може и да ги провокира.

Въпросът е ако си остана със старата книжка и примерно трябва да ми вземат точки при нарушение (с нормален, син, талон), в кой КАТ трябва да ида - по новия постоянен адрес, или в КАТ, където е издадена книжката (и се води на отчет, или каквото е там)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много варианти допълнително започнахме да разискваме, ако това... ако онова... Наистина всичко може да се случи, но на всичките ти въпроси можеш да си отговориш просто като позвъниш в КАТ по бивше местожителство или в КАТ по сегашно - никой няма да ти откаже такава информация, защото твоят казус е всекидневие при тях. Колкото до книжката, според мен логиката е, че би трябвало да е задължително да си я подновиш като впишеш новият адрес на постоянно местожителство, но за всеки случай просто попитай когато си подновяваш ЛК, дали ще трябва да подновиш и СУМПС. Или просто звънни един телефон на КАТ, няма от какво да се притесняваш ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много варианти допълнително започнахме да разискваме, ако това... ако онова... Наистина всичко може да се случи, но на всичките ти въпроси можеш да си отговориш просто като позвъниш в КАТ по бивше местожителство или в КАТ по сегашно - никой няма да ти откаже такава информация, защото твоят казус е всекидневие при тях. Колкото до книжката, според мен логиката е, че би трябвало да е задължително да си я подновиш като впишеш новият адрес на постоянно местожителство, но за всеки случай просто попитай когато си подновяваш ЛК, дали ще трябва да подновиш и СУМПС. Или просто звънни един телефон на КАТ, няма от какво да се притесняваш ;)

И на мен така ми се струва, и мисля да си я подновя за да ми е мирна главата. А колкото до допитването там, си имам едно наум, понеже нито носят отговорност, нито е сигурно, че ще дадат правилно становище. Като съм се обаждал в НАП с един и същ казус, съм получавал две противоположни мнения - въпрос на късмет кому ще попаднеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искат да се заядат, винаги биха намерили за какво. Но пък да имаш черно на бяло, че не са успели да те оскубят за нищо толкова време, може и да ги провокира...

Точно това имах предвид, цитатът е истински.:

... Айде бе, аз съм полицай и нямам златен талон, пък ти ще имаш, откъде-накъде?!...

В КАТ е по адресна регистрация, документите са в областното МВР. Моите лична карта и шофьорска книжка не съвпадат по дата, съответно са до 2020 и 2017 г. Разминаването стана заради поискани пари от някакъв случаен доктор (личната беше в отпуск) за заверка на медицинското, въпреки че платих на регистратурата, такива бяха правилата тогава. Нагльото ми се сопна, че вместо да му дам парите на него, съм хукнал да се минавам по етапен ред. Казах му, че няма да ми сложат печати, ако не си платя, а той се обърна и се направи, че го търсят. Теглих му една продължителна ... и си останах с разминаване в датите, но не е проблем. 

П.П. Медицинското не остава в досието, пред очите ми го хвърлиха в коша за боклук, както и останалите документи за платени такси, но не може без тях.

.. Или просто звънни един телефон на КАТ, няма от какво да се притесняваш...

Да звъниш в КАТ (или НАП, все едно) е като да си звъннеш сам на себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото до книжката, според мен логиката е, че би трябвало да е задължително да си я подновиш като впишеш новият адрес на постоянно местожителство, но за всеки случай просто попитай когато си подновяваш ЛК, дали ще трябва да подновиш и СУМПС. 

Колега, няма такова нещо! Я си погледни книжката, пише ли някъде по нея адрес?... :angry:

Като си смениш постоянния адрес (и съответно ЛК), нали подаваш заявление за това? Е, достатъчно е. Завеждат те в компютрите, и оттам нататък учрежденията да се оправят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наясно съм, че в книжката няма адрес, просто когато я вадиш си даваш ЛК и оттам си завеждат постоянният адрес който остава за кореспонденция във всички случаи предвидени от закона (доброволни покани, актове, писма и т.н.).

Но щом казваш, че системите са свързани - значи няма нужда да се разхожда ;) Пък и казах, че не съм сигурен (особено напоследък не съм сигурен в нищо което е свързано с държавна институция...).

....

Да звъниш в КАТ (или НАП, все едно) е като да си звъннеш сам на себе си.

Не съм звънял никога в КАТ, но на място като изключим тромавите процедури и висенето на опашки часове наред за най - елементарни неща, от към информация какъвто въпрос съм задал на гише - винаги ми е било отговорено подробно и коректно (макар и тона някой път да е сърдит и троснат).
Не губете чак всякаква надежда в нашите институции, пък и други нямаме - с тези трябва да работим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, няма такова нещо! Я си погледни книжката, пише ли някъде по нея адрес?... :angry:

Като си смениш постоянния адрес (и съответно ЛК), нали подаваш заявление за това? Е, достатъчно е. Завеждат те в компютрите, и оттам нататък учрежденията да се оправят.

Ама на талона пише на отчет в кое КАТ е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.