Премини към съдържанието
A.com

"Черна кутия" за автомобил.

Препоръчан отговор

Говорихме си днес с един братовчед за незаконните гонки, които отнеха няколко живота. В крайна сметка се зачудихме дали съществува нещо подобно на черна кутия(както при самолетите), но за автомобил. Синът му след няколко месеца ще навърши 18 години. Вече е спазарен автомобил, който ще му бъде подарен и започнахме да се чудим дали има устройство, което:

- да поставим в автомобила някъде на скрито място

- да записва скоростта на движение( например на MicroSD карта)

- по възможност да записва и местоположението(да речем в gpx формат)

- устройството да работи само когато и автомобила работи

Племенника ще ползва колата, но баща му ще може по всяко време да вземе картата памет от "черната кутия", да я постави в лаптопа и да провери къде е бил младежа и с каква скорост се е движил.

За смартфоните има такива приложения. Даже аз самият ползвам такова приложение на Windows Phone, което записва скорост на движение, местоположение(gps координати и надморска височина) и записва всичко в gpx формат, като после може да се види на компютър(и в самия телефон) къде какво се е случвало.

Ако знаете за подобни устройства казвайте. Ако имате съвети - споделяйте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

GPS тракер ? Записва местонахождението и някой модели скороста. Изпраща данните през 5 секунди.

Другият вариант е както каза ти, с Windows Phone. Купувате втора употреба такъв изгодно + зарядно. Слагате го на скришно в колата и връзвате на скришно зарядното.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен това е доста пресилена мярка и не мисля , че ще помогне при ситуация подобна на гонките с коли и убитите деца .  :rolleyes:  Само се замислете ... Ако реши да го направи ще го направи ! Може би ако това е главната причина за да сложите подобно усройство ,е против гонки и тем подобни по-добре поговорете с него и му обяснете , че колата може и да бъде оръжие често в живота  :wink12:  . Но все пак мисля че може да се намери нещо подобно на устройствата на тировете и бусовете . ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е да се постигне запис на живи данни от автомобила стига колата да има OBD2 букса. Проблемът е, че уредите за диагностика, които го правят или имат нужда от компютър или смартфон (връзката се осъществява чрез Bluetooth), където да се обработват и записват данните, или са прекалено масивни за целта. За сега не съм срещал такъв уред, който да е миниатюрен и да записва на SD карта. Все пак не изключвам възможността китайците вече да са го измислили и аз все още да не съм се натъквал на него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е да се постигне запис на живи данни от автомобила стига колата да има OBD2 букса. Проблемът е, че уредите за диагностика, които го правят или имат нужда от компютър или смартфон (връзката се осъществява чрез Bluetooth), където да се обработват и записват данните, или са прекалено масивни за целта. За сега не съм срещал такъв уред, който да е миниатюрен и да записва на SD карта. Все пак не изключвам възможността китайците вече да са го измислили и аз все още да не съм се натъквал на него.

Къде отиде ти със тия живи данни през OBD2 . В нета е пълно с GPS тракери които имат включително и собствена памет. 50 000 или 100 000 точки да речем през 5 метра ти записва всяка точка маршрут (кординати) и с каква скорост си бил. Може да ги теглиш по кабел или през нета. Иска GSM карта с интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен това е доста пресилена мярка и не мисля , че ще помогне при ситуация подобна на гонките с коли и убитите деца .  :rolleyes:  Само се замислете ... Ако реши да го направи ще го направи ! Може би ако това е главната причина за да сложите подобно усройство ,е против гонки и тем подобни по-добре поговорете с него и му обяснете , че колата може и да бъде оръжие често в живота  :wink12:  . Но все пак мисля че може да се намери нещо подобно на устройствата на тировете и бусовете . ;)

Мярката може да изглежда пресилена, ама представи си следната ситуация - проверява се записа от "черната кутия" и се вижда, че колата, миналата нощ, се е движила с 150 км/ч и по кой точно път се е движила с такава скорост. Кратък разпит и ако келеша излъже остава без кола за определен период от време. Ако случката се повтори може и перманентно да остане без кола. Както казват - проверката е висша форма на доверие. Все пак сега ги е подгонил хормона дечурлигата. Не се знае дали заради момиче няма да направи някоя глупост. Иначе, когато се разговаря с тях всички всичко разбират и знаят, че така не се прави, ама след като приключи разговора...

Къде отиде ти със тия живи данни през OBD2 . В нета е пълно с GPS тракери които имат включително и собствена памет. 50 000 или 100 000 точки да речем през 5 метра ти записва всяка точка маршрут (кординати) и с каква скорост си бил. Може да ги теглиш по кабел или през нета. Иска GSM карта с интернет.

Ще потърся за подобни GPS тракери утре. Ако знаеш някой читав - дай линк да го погледнем.

Иначе един евтин смартфон също би сръвшил работа. Проблем според мен ще бъде:

- да работи без сим карта(някаква предплатена ще се изпозлва в краен случай)

- приложението, което ще записва необходимата информация, да се включва и да започва да записва когато автомобила е в движение/работи и да се изключва след като автомобила спре да работи

Втория проблем ми се струва най-голямата главоблъсканица, която може да възникне, ако се използва смартфон, та затова се оглеждаме за нещо, което ще си работи автоматично.

-

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще потърся за подобни GPS тракери утре. Ако знаеш някой читав - дай линк да го погледнем.

-

Нещо подобно ти трябва но знам че има и много фирми в Бг които предлагат подобни решения.

http://www.ebay.com/itm/Vehicle-Car-GPS-SMS-GPRS-Tracker-Real-Time-Tracking-Device-Syatem-Remote-TK103B-/121650304250?hash=item1c52ec54fa

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.. Кратък разпит и ако келеша излъже остава без кола за определен период от време. Ако случката се повтори може и перманентно да остане без кола. Както казват - проверката е висша форма на доверие. Все пак сега ги е подгонил хормона дечурлигата...

Сериозно ли мислиш, че по тоя начин ще бъде контролирано хлапето? Точно след първия разпит ще се сети, че има "пиу-пиу" нейде из колата и ще го намери. Тогава ще започне и да го манипулира, 100% има начини и за това. И вместо със 150, ще хукне с 200, за да докаже, че го може. Дано само не се случи нещо лошо, но така само ще му създадете допълнително забавление.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде из форума на рено, съм чел тема в която  се  ограничава мотора до определени километри над които (мисля че) спира притока на гориво. Целта е същата като в тази тема. Ако я намеря ще дам линка тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мярката може да изглежда пресилена,

Направо е незаконна. Не може да следиш пълнолетен човек, без негово съгласие.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То това е една на ръка, има някакво мъгляво оправдание, че е за негово и всеобщо добро. Но с подобни примитивни решения едва ли ще се постигне желания резултат. Ако хлапето не осъзнае само колко рисково е да се кара с неразумни скорости, не мисля, че има друг начин да бъде озаптено.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако хлапето не осъзнае само колко рисково е да се кара с неразумни скорости, не мисля, че има друг начин да бъде озаптено.

Именно. Както казваше капитана (сигурно го цитирам за 20и път това), с технически средства не се решават човешки проблеми. Ако до 18 години този човечец не си е възпитал детето като хората... Забрави тая работа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако знаете за подобни устройства казвайте. Ако имате съвети - споделяйте.

Знам за такова устройство, в предната фирма, в която работих, всички МПС-та ти имаха. Разгледай на www.gps.bg.

Така е. Но всеки собственик на автомобил има право да го наблюдава, и да следи местоположението и параметрите му на движение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е. Но всеки собственик на автомобил има право да го наблюдава, и да следи местоположението и параметрите му на движение.

Да. Но съм много сигурен (не съм юрист, обаче), че трябва да уведомиш ползвателите му за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. Но съм много сигурен (не съм юрист, обаче), че трябва да уведомиш ползвателите му за това.

Естествено :)

Не виждам проблем младежът да даде съгласието си (ако иска да кара автомобила, разбира се) . Но аз разчитам повече на ефекта от знанието само по себе си, че се следи скоростта, и да бъде по-предпазлив.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено :)

Не виждам проблем младежът да даде съгласието си (ако иска да кара автомобила, разбира се) . Но аз разчитам повече на ефекта от знанието само по себе си, че се следи скоростта, и да бъде по-предпазлив.

Така поставено, няма проблем. Обаче начинът на употреба според темата е леко по-различен:

Мярката може да изглежда пресилена, ама представи си следната ситуация - проверява се записа от "черната кутия" и се вижда, че колата, миналата нощ, се е движила с 150 км/ч и по кой точно път се е движила с такава скорост. Кратък разпит и ако келеша излъже остава без кола за определен период от време. Ако случката се повтори може и перманентно да остане без кола.

Това не е "предотвратяване",като в описаното от теб, а "възмездие".

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След последния коментар снощи, като си легнах, се замислих дали няма да е по-добре племеника ми да бъде уведомен, че в автомобила има(ще има) gps, който ще следи за скоростта и местоположението му. Така ще знае и ще има едно на ум. Щом е електроника най-вероятно ще може и да се манипулирам, ама веднъж да се издъни и...

Кой как си възпитава децата и кое дете какво прихваща от това възпитание е отделен въпрос. Всеки си има глава на раменете. Понякога си говоря с разни тинейджъри и като се замисля, на същите години съм бил почти същият и аз. Всичко разбирах, всичко ми беше ясно, не исках съвети от никого. Сега, като ги гледам и слушам, си мисля, че всеки трябва сам да мине по този път. Каквото и да ги съветваш, много голяма част от тях даже няма да си спомнят съвета ти след 1 час.

По-добре да има gps. Хем бащата ще спи по-скопойно, хем синът му ще има едно на ум.

BMW Маниак, RudeBoy, благодаря ви за предложенията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозно ли мислиш, че по тоя начин ще бъде контролирано хлапето? Точно след първия разпит ще се сети, че има "пиу-пиу" нейде из колата и ще го намери. Тогава ще започне и да го манипулира, 100% има начини и за това. И вместо със 150, ще хукне с 200, за да докаже, че го може. Дано само не се случи нещо лошо, но така само ще му създадете допълнително забавление.

Много се съмнявам да може да му пренапише фирмуера. Другия вариянт е да го заглуши където веднага манипулацията лъсва с празен лог файл.

Ако аз видя празен лог файл и аз съм купил колата веднага ще отправя предупреждение че при повторна манипулация има алтернативи като градски транспорт.

Именно. Както казваше капитана (сигурно го цитирам за 20и път това), с технически средства не се решават човешки проблеми. Ако до 18 години този човечец не си е възпитал детето като хората... Забрави тая работа.

Това не е съвсем така макар че на теория не звучи лошо. Много е лесно да се хвърли вината по този начин на родителя че се е провалил като такъв.

Има обаче индивиди които не се подават на дресировка каквото и да се опитва още по малко с благи думи.

Примери много къде в една и съща среда отгледани с много любов излизат две коренно различни личности с коренно различни интереси.

Аз пък от над 25 години колко пъти пък се заричам да карам бавно ... вече спрях да ги броя. Но определено къде знам че има проверка за скорост с технически средства намалям и влизам в ограничението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много се съмнявам да може да му пренапише фирмуера...

Не съм компетентен, за да коментирам начина, но хлапето все ще има някое аверче-хакерче, та ще се позабавляват.

... Хем бащата ще спи по-скопойно, хем синът му ще има едно на ум.

Второто е по-възможно, първото е изключено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е лесно да се хвърли вината по този начин на родителя че се е провалил като такъв.

...

Аз пък от над 25 години колко пъти пък се заричам да карам бавно ... вече спрях да ги броя. Но определено къде знам че има проверка за скорост с технически средства намалям и влизам в ограничението.

Грешно ме разбра. Изобщо не става въпрос за хвърляне на вина, а за резултат. Това което казваш за поведението си само го потвърждава - теб не те интересува правилото, ами средствата с които се налага. Пък би трябвало да е обратното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешно ме разбра. Изобщо не става въпрос за хвърляне на вина, а за резултат. Това което казваш за поведението си само го потвърждава - теб не те интересува правилото, ами средствата с които се налага. Пък би трябвало да е обратното.

Важен е резултата както сам казваш. Средствата понякога повече, друг път по малко това зависи от определения индивид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важен е резултата както сам казваш. Средствата понякога повече, друг път по малко това зависи от определения индивид.

Това което имам предвид е че в случай 1. човека Х ще поиска кола от приятел и ще набие 200 на някоя права, а в случай 2 няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това което имам предвид е че в случай 1. човека Х ще поиска кола от приятел и ще набие 200 на някоя права, а в случай 2 няма.

Не точно. Имам предвид че кога човек знае че е следен с техническо средство и кривни от поставените правила след което очаква задължителна санкция (в моя частен случай глоба и да ми припомня някакъв закона) колкото и да му е дебела кратуната размисля и следва приоритетите си.

В случая родителя към маминито синче. "Ако още веднъж нарушиш правилата по ЗДП ти се купува карта за градски транспорт"

Кога започнеш да работиш и си купиш кола тогава карай както искаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз за нещо друго се чудя ... Как на 18-годишен младеж, (явно) току-що взел книжка, ще му се купи кола, с която да може да участва в "гонки"? Имат ли родителите малко акъл?

Дайте му една малолитражка, някоя Корсичка с еднолитров двигател и 40 к.с., която едвам да вдига 100 км/ч по надолнище :) , и да ви е мирна главата. Така или иначе това ще му е "учебна" кола. След някоя и друга година, като придобие малко опит, и покаже, че е разумен и отговорен шофьор, може да се мисли за нещо по-сериозно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз за нещо друго се чудя ... Как на 18-годишен младеж, (явно) току-що взел книжка, ще му се купи кола, с която да може да участва в "гонки"? Имат ли родителите малко акъл?...

Ако беше момиче, щяха да ѝ подарят чисто нови силиконови цици за абитуриентския бал. А то момче ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.