Премини към съдържанието
chuvajhujo

Как да създам XML файл и как да записвам в него от програма на Dеlphi?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Много пъти знаещи и отзивчиви хора са ми помагали в тези форуми, затова се надявам и този път да е така. Какъв т проблемът ми:

Някой "много знаещ столичанин" е решил, че от нова година предаването на болничните листове трябва да става по електронен път и то във XML формат. До сега това ставаше в обикновен текстов файл като данните се разделяха със запетаи.

От нова година трябва да създаваме XML файл и той да съдържа безумните 286 полета...   

Моля,

Aко някой знае как да създам XML файл и как да записвам в него от програма на DELPHI 7 нека да помогне.  Моля не ме препращайте на разни страници, от които нищо не разбирам. Аз посетих няколко такива, мъчих се да компилирам уж работещи промери и все "греда", затова пиша тук. 

Предварително Благодаря !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Delphi 7 не съм сигурен дали е възможно да стане , но ако не държите да бъде точно на тази програма опитайте с обикновен офис на Майкрософт 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Delphi 7 не съм сигурен дали е възможно да стане , но ако не държите да бъде точно на тази програма опитайте с обикновен офис на Майкрософт 

Не може на друга програма, защото е програма за заплати писана на Delphi и тя трябва да генерира XML файл за НОИ. Ако е само да се направи файл може на всичко, но в случая трябва да става от Delphi. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ако помогне , защото друг начин поне аз не виждам 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това го гледах и аз, но като не разбирам какво говори, а и не е на delphi 7  може нещата. които прави да ги няма изобщо при мен. Не знам. Ще бера ядове ...:(:(:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се плашиш! XML файла не е нищо друго освен текстов файл съставен по определени правила. Щом е текстов файл, значи вътре се записва какво? Точно така един мижав стринг! С други думи, най-лесният начин (не е най-правилният, но като за временно решение ще работи) е да се напълни един стринг с информацията и да се запише в един текстов файл (като не забравяме енкодинга).

XmlContent := '<? version="1.0" encoding="UTF-8"><rootNode><subNode1>' + NodeValue1 + '</subNode1></rootNode>';

А от стринг текстов файл, се надявам знаеш как да направиш :)

След като закърпиш положението, потърси как да свършиш тази работа правилно, ползвайки някакъв DOM или SAX API.

Успех!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също така в XML можеш да си създаваш собствени елементи, за да структурираш документа си. Например:

<employee>
  <name>Georgi Georgiev</name>
  <age>30</age>
  <country>Bulgaria</country>
</employee>

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетете в

Здравейте,

Много пъти знаещи и отзивчиви хора са ми помагали в тези форуми, затова се надявам и този път да е така. Какъв т проблемът ми:

Някой "много знаещ столичанин" е решил, че от нова година предаването на болничните листове трябва да става по електронен път и то във XML формат. До сега това ставаше в обикновен текстов файл като данните се разделяха със запетаи.

От нова година трябва да създаваме XML файл и той да съдържа безумните 286 полета...   

Моля,

Aко някой знае как да създам XML файл и как да записвам в него от програма на DELPHI 7 нека да помогне.  Моля не ме препращайте на разни страници, от които нищо не разбирам. Аз посетих няколко такива, мъчих се да компилирам уж работещи промери и все "греда", затова пиша тук. 

Предварително Благодаря !

Здарвейте прочетете внимателно това http://www.nssi.bg/index.php/eservicesbg/eregister

И тук http://www.nssi.bg/eservicesbg/software

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се плашиш! XML файла не е нищо друго освен текстов файл съставен по определени правила. Щом е текстов файл, значи вътре се записва какво? Точно така един мижав стринг! С други думи, най-лесният начин (не е най-правилният, но като за временно решение ще работи) е да се напълни един стринг с информацията и да се запише в един текстов файл (като не забравяме енкодинга).

XmlContent := '<? version="1.0" encoding="UTF-8"><rootNode><subNode1>' + NodeValue1 + '</subNode1></rootNode>';

А от стринг текстов файл, се надявам знаеш как да направиш :)

След като закърпиш положението, потърси как да свършиш тази работа правилно, ползвайки някакъв DOM или SAX API.

Успех!

Това ще го пробвам. Създаването и писането в TXT файл не е проблем, но дали само със запис на  правилните редове  ще се получи правилен xml файл. Ако напиша правилните команди, които са дадени от НОИ като примерни и променя разширението на файла дали ще се обработи после правилно. Без проба няма да стане. Благодаря за съвета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, конкатенирай си правилно стрингчето. Отвори текстов файл с име хххххх.xml за писане. Запиши си вътре стрингчето. Затвори файла. Радвай се на магията :)

Като закърпиш ситуацията, вече ще трябва да погледнеш и DOM и/или SAX API-те. Когато се строи XML, правилно е да се работи с тях!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не забравяй! Какъвто енкодинг си манифестирал в препроцесор директивата, с такъв енкодинг трябва да запишеш и файла. Моя съвет е, винаги да ползваш UTF-8...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.