Премини към съдържанието
_ramus_

компетентен съвет за заключен с парола HDD Toshiba

Препоръчан отговор

Здравейте. Опрях до клиентски харддиск, който е бил заключен с парола, но лаптопа отдавна е счупен.

Темата за мен е нова и питането тук е за информация относно самия проблем

Всъщност мен не ме интересува да чета какво е било записано, нито да възстановявам данните, а да го форматирам и ползвам като нов.

Възможно ли е ако презапиша фирмуера наново, да реша проблема?

Редактирано от _ramus_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че е нужно. Виж 4.6. Има опция за изтриване на съдържанието при забравена парола.

http://www.toshibastorage.com/hddpassword/docs/English_AMERICAS.pdf

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не успееш по начинът, който ти е дал колегата, пробвай да го форматираш под линукс, защото той не зачита пароли :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

под Партидмаджик дава входно изходни грешки винаги, още когато почва да чете или пише. Под Уиндоус, е същото.

ОТделно, със Сентинела, дава пълно "здраве" като чете служебните данни за диска. Нека да поясня, че не става въпрос за "външно устройство". Дали не трябва в такъв случай, да го пъхна в усб-кутия и да пробвам оттам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че е нужно. Виж 4.6. Има опция за изтриване на съдържанието при забравена парола.

http://www.toshibastorage.com/hddpassword/docs/English_AMERICAS.pdf

Това според мен са инструменти за USB дисковете им. И ако е вярно това, което си мисля (вградено криптиране в диска) тези неща не помагат

Ако не успееш по начинът, който ти е дал колегата, пробвай да го форматираш под линукс, защото той не зачита пароли :)

Ако е криптиран от БИОС или от вградения механизъм ако ще и 100 линукса да ползвате няма да постигнете нищо

Здравейте. Опрях до клиентски харддиск, който е бил заключен с парола, но лаптопа отдавна е счупен.

Всъщност мен не ме интересува да чета какво е било записано, нито да възстановявам данните, а да го форматирам и ползвам като нов.

Какъв е точния модел на диска?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха... Особено ако са във фърмуера... Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, няма да можете да премахне паролата по този начин!

клиентски харддиск.....да го форматирам и ползвам като нов.

Да разбираме че клиента ви го е оставил(продал, подарил) и вие искате да го ползвате?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това според мен са инструменти за USB дисковете им. И ако е вярно това, което си мисля (вградено криптиране в диска)

Точно за вграденото криптиране в USB диск е.

Хммм, да не прочетох че е лаптоп... И при все това трябва да има начин да се премахне паролата, с унищожаване на данните естествено. Просто не си представям потребителски продукт без такава опция.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Паролите се пазят в диска във фирмуера. Когато е сложена парола команда 92 (download micro code) е неактивна.

Security Erase няма да можете да пуснете освен ако нямате Мастер паролата.

Има у друг вид "парола" или криптиране което е SED - Self Encrypted Device. Когато диска е изкаран от устройството в което е "живял" той не е достъпен. Реално обаче диска няма парола. Заключването става с вид "сертификат" и бит във фирмуера който пуска "заключването" или го спира

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно за вграденото криптиране в USB диск е.

Хммм, да не прочетох че е лаптоп... И при все това трябва да има начин да се премахне паролата, с унищожаване на данните естествено. Просто не си представям потребителски продукт без такава опция.

Аз го виждам само като сервизна опция (ако криптирането е от БИОС). Защото иначе би дало възможност да се подмине криптирането и да се прочете инфото (при откраднат диск)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И при все това трябва да има начин да се премахне паролата, с унищожаване на данните естествено. Просто не си представям потребителски продукт без такава опция.

Има.

Има и с унищожаване, има и без. Проблема е да се докаже собствеността на устройството.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

клиентски диск, който клиента иска просто да си ползва. Не е за мен. Но като ми попадне нещо, съм любопитен да разчовъркам въпроса.

Интересува ме версията с "унищожаване на данните", те въобще не ме интересуват.

Не става въпрос за УСБ диск, а за стадартен ХДД 2.5 инча за лаптоп. Така, че ... това не е "потребителски продукт". Предположително самия лаптоп е бил  ТОШИБА.

TOSHIBA

Модела е МК1059GSM

Под него има надпис HDD2K51  Z  SL01  T

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диска могат да му го отключат в сервизния център на тошиба, като сложат диска в подобна машина и премахнат паролата през БИОС.

Но трябва да си знае паролата която е слагал.

Дори и да ви я каже , паролите слагани през БИОС на дисковете се криптират допълнително. Т.е ако паролата е 123456, истинската ПОТРЕБИТЕЛСКА парола ще е нещо като рандом 32 символа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диска могат да му го отключат в сервизния център на тошиба, като сложат диска в подобна машина и премахнат паролата през БИОС.

Диск който беше заключен на Asus (Z серията ултрабук) го отключих на един стар Dell без проблем през биос.

Та мисълта ми е задължително ли трябва да се отключи на тошиба машина!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз го виждам само като сервизна опция (ако криптирането е от БИОС). Защото иначе би дало възможност да се подмине криптирането и да се прочете инфото (при откраднат диск)

Е не е така - При USB дисковете - аз имам няколко на WD, от документа който постнах и за Тошиба е същото - е така както казвам - ако си забравиш паролата нямаш никакъв достъп до данните, но ако поискаш може да ги изтриеш, и прави някакво сигурно изтриване. Не виждам как ще се компрометират данните.

Диска могат да му го отключат в сервизния център на тошиба

Не става въпрос за отключване, само за ползване. 90% че е имало възможност да се направи подобно изтриване през биоса. Просто забравянето на пароли е суперчесто явление, няма човек който да не е забравял пароли. Няма логика да не включат такава опция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диск който беше заключен на Asus (Z серията ултрабук) го отключих на един стар Dell без проблем през биос.

Зависи. Ако алгоритъма за криптиране и алгоритъма за генерирането на ключа (от паролата, която потребителя въвежда) са еднакви не би имало проблем

Е не е така - При USB дисковете - аз имам няколко на WD, от документа който постнах и за Тошиба е същото - е така както казвам - ако си забравиш паролата нямаш никакъв достъп до данните, но ако поискаш може да ги изтриеш, и прави някакво сигурно изтриване. Не виждам как ще се компрометират данните.

Не става въпрос за отключване, само за ползване. 90% че е имало възможност да се направи подобно изтриване през биоса. Просто забравянето на пароли е суперчесто явление, няма човек който да не е забравял пароли. Няма логика да не включат такава опция.

Говорим за вграден диск и там нещата са по-различни. През USB няма как да запишеш (лесно) паролата във фърмуера. Или БИОС-а да достъпи диска на ниско ниво

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се знае паролата. Лаптопа отдавна не съществува. Според клиента, брат му работи във фирма в Англия, в която се предава техника за рециклиране. Видял диска, отделил го и му го праща в БГ за да го ползва. той не разбира от техника, за да предположи че диска е заключен. Клиента като не успява идва при мен, за решение. Остави ми го да се ровя...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорим за вграден диск и там нещата са по-различни. През USB няма как да запишеш (лесно) паролата във фърмуера. Или БИОС-а да достъпи диска на ниско ниво

Това не ми прави аргумента по-малко валиден. Виж какво каза BMW Маниак. Продължавам да не виждам нито една причина да не дадат възможност да си изтриеш данните, ако си забравил паролата. Защо да пращаш диска на сервиз, където ще направят точно същото... И то допускът е че потребителите които ползват такава парола с голяма вероятност ще я забравят. Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж какво каза BMW Маниак. Продължавам да не виждам нито една причина да не дадат възможност да си изтриеш данните, ако си забравил паролата.

Аз всъщност нищо не съм трил или ресетвал. Просто въведох паролата понеже диска беше мой и я знаех, след което я забраних в биос за да не я иска и свързах след това диска към външна USB кутия.

Не се знае паролата. Лаптопа отдавна не съществува. Според клиента, брат му работи във фирма в Англия, в която се предава техника за рециклиране. Видял диска, отделил го и му го праща в БГ за да го ползва. той не разбира от техника, за да предположи че диска е заключен. Клиента като не успява идва при мен, за решение. Остави ми го да се ровя...

Е ти нов да беше купил най добре вместо да се занимаваш със съмнителни дискове. Особено сега пък на хард дисковете цените са синволични.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм експериментирал в тази насока. Преди доста време диск от НР не можах да го отключа с паролата му на друга машина.

За УСБ дисковете историята е друга.

1-во там се използва плакта която е само с УСБ (няма САТА) има чип който играе ролята САТА<>УСБ. Същият в зависимост от ревизията изпълнява криптирането,тука е малко по сложно всичко защото диска се криптира по подразбиране от ключ а паролата сложена на диска криптира самия ключ.

Ресетването на паролата се прави посредством генериране на нов ключ. Т.е - да може да се ползва диска, но информацията е безвъзвратно и завинаги изгубена! Освен ако не си пазите старият ключ който обаче не ви се дава като опция да си го запазите ;)

При другите дискове на базата на СЕД нещата са по малко по друг начин и идеология, макар и физически изпълнението да е същото.

Това не ми прави аргумента по-малко валиден. Виж какво каза BMW Маниак. Продължавам да не виждам нито една причина да не дадат възможност да си изтриеш данните, ако си забравил паролата. Защо да пращаш диска на сервиз, където ще направят точно същото... И то допускът е че потребителите които ползват такава парола с голяма вероятност ще я забравят.

В ATA-7 стандарта http://hddguru.com/documentation/2006.01.27-ATA-ATAPI-7/

6.42 SECURITY DISABLE PASSWORD.............................................................................................................234

6.43 SECURITY ERASE PREPARE .....................................................................................................................236

6.44 SECURITY ERASE UNIT .............................................................................................................................238

6.45 SECURITY FREEZE LOCK..........................................................................................................................241

6.46 SECURITY SET PASSWORD.......................................................................................................................243

6.47 SECURITY UNLOCK....................................................................................................................................246

са разписани методите за това как може да се случи, Проблема е че ти трябва МАСТЕР ПАРОЛАТА която може и най вероятно е сменена от БИОС

Едит: Абе не знам дали обяснявам разбираемо но на кратко нещата не са толкова елементарни и махането (или използването) на пароли в някои страни са криминални деяния.

Редактирано от Samo (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от FOTOTO
      Здравейте
      Имам следният проблем след отваряне на диска при зареждане на папките в него диска след няколко секунди автоматически се затваря
      Диска е дефрагматиран проверен за вируси сменял съм кабелите за връзка сата към дъното и захранване
      В диск менаджъра се вижда в биоса също е видим
      В кутия за външен хард диск има същия проблем
      програмата sentinel казва напълно здрав
      Предположения
    • от Venci Velikov
      Здравейте имам проблем с HDD-то (да знам аз винаги имам проблеми с тях но след като смених 10 и заминаха сумата и пари само за хард дискове сега съм се примирил с този) когато е натоварено на 100 % започва да забива и да издава звуци с висока честота и това се случва само като компютърът ми се опитва да чете и записва със висока скорост на него мисля че четенето е по-голям проблем защото като играя игри се случва най-често като зарежда играта или като влизам в игра и зарежда картата и играчи и т.н. та се питах дали мога да лимитирам скоростите за да е по-стабилен ,макар и по-бавен да го направя да издържи повече .
      Да знам че когато започнат да издават звуци са вече за смяна ,но ми изкара няколко месеца и нямам друг проблем с него а и ми омръзна да инвестирам в хард дискове  .......мисля че се случва само по време на игра ,но може би защото те го натоварват най-много.
      Благодаря предварително за мненията ви. 
    • от loranst looa
      Здравейте може ли да ми кажете, с коя програма и в кое меню може точно да се види колко точно часа е работил един твърд диск защото в програмата HDD Sentinel не се вижда да има показатели като  Power on hours и/или Head flying hours.
    • от akirichev
      Здравейте, 
      Искам да си взема кутия за външен диск, която да поддържа RAID 1. Свързването с компютъра за предпочитане е чрез USB 3.0. От написаното до тук ми трябва кутия, която вероятно трябва да се със собствено захранване, активно охлаждане и поне две гнезда за HDD. Ще се използва за съхранение на файлове с големина от 25мб - 1.5гб (снимки)
      При търсене попаднах на продуктите на Orico, но честно казано за този производител не знам нищо, а и предлаганите кутии, които са във фокуса ми са 3, а пък освен външния вид не намирам разлика.
      http://www.orico.cc/goods.php?id=6532 
      http://www.orico.cc/goods.php?id=4820
      http://www.orico.cc/goods.php?id=4961

Благодаря предварително на отзовалите се.
    • от ivoet
      Здравейте!
      Понеже 500гб вече за нищо не стигат, съм решил да взема нещо по-голямо.
      С бюджет 200лв засега съм се спрял на 2 модела - Toshiba P300 3.5" 3TB 64MB 7200rpm SATA 3 HDWD130EZSTA и Seagate BarraCuda 3.5" 3TB 64MB 7200rpm SATA 3 ST3000DM008. 
      Освен за игри, на него ще се складират и стотиците гигабайти raw файлове от фотоапарата, поради което се надявам да е сравнително надежден. Операционната система е на SSD. 
      Ако има други предложения в границата до 200 лв ще се радвам да ги чуя.

Благодаря предварително!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.