Премини към съдържанието
ExaFlop

Оувърклокингът е на път да умре

Препоръчан отговор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D :D :D Ако може превод на български ,защото английски не знам,а руския малко ми куца

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голяма е статията за малко превод, но интересна. Общо взето пише за тенденцията производителите да убиват овърклока. Продават се все по-малко отключени за клок процесори и с намаляването на nm ще се появяват все по-малко отключени процесори. В общи линии така разбрах аз статията, приемам критики. Но честно казано не ми се превежда дословно цялата статия, колкото и интересна да е... Сорри или извините

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Апф , когато хората спрат да си мерят онези работи тогава ще умре и оувърклокинга и тунинга на колите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дневно излизат десетки новини. Смятате ли, че сме задължени някому да преведем всяка новина, която искаме да споделим. Много е лесно - няма да споделяме прочетеното.Но не това е идеята на споделянето. Нима всеки от мрънкащите не знае къде да намери някой от онлайн преводачите? Например на Майкрософт или на Гугъл?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз знам, ама Стилян се направи на интересен. Много се съмнявам овърклокинга да умре, по-скоро да намалят отключените модели и да им дигнат цените. И всякакви циганийаки модове на колите са безмислени, но се правят, нали ? (Ще дам за пример един голф, чийто покрив е изрязан)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли ще умре "клока"... "Лудите" винаги ги е имало и няма да свършат, просто последната, още не излязла, серия на Интел, явно не е с такива възможности, или поне така се говори. Нима 5960Х не се клоква добре?!  Дори и в по-евтината серия има един G3258 , който също е добър за подобни, екстремни операции...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая става дума за тенденциите в производството. Че няма да могат да работят при по-високи от обявените честоти. Или може би ще ги продават на изцедените честоти, както практикуват в момента някои производители на видео карти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-скоро оувърклокинга, се е превърнал в спорт, от колкото да има някаква полза от него. В момента тенденциите са за енергоефективни процесори но с намаляване на nm, излиза и проблем с охлаждането на процесора, от което се получават throttling и прегряване. Затова, на пазара има все по-малко чипове са за ОС (които работят почни на ръба на възможностите си). Последните процесори, от които потребителите можеха да извлекат реална "полза", бяха AMD Phenom и може би Intel ix 2xxx. Всички нови процесори, се клокват прекалено малко (приблизително до оувърклокнатите честоти на старите модели CPU) и ползата им е целенесъобразна (по-скъп процесор + скъпо дъно + скъпо охлаждане за ~ 0.5-12% увеличение на производителността в различни ситуации), а тези които поставят рекорди в бенчовете (а и в повечето сайтове за оувърклок), използват течен азот - адски скъпо удоволствие, което голяма част от потребители не биха си позволили.

Относно 5960Х сигурно по-малко от 0.1% могат да си го позволят. Видео картите в момента минават към новият вид памет HBM, която поради сложността си не може да се клоква (заключена е поне за сега, ще видим с HBM2). Или накратко казано - от оувърклока вече няма да има полза, освен ако не искаш да бенчваш. Оувърклока става скъпо хоби/удоволствие, затова все по-малко хора прибягват към него.

Редактирано от ForBan (преглед на промените)
  • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щял да умре овърклокинга ли? Затова чета поне по две новини на ден, как овърклокъри орт целия свят си мерят ония работи и се надпреварват да качат по някой друг мегахерц, само и само да са в челото, та било то и за един ден. Те така говореха и за настолните компютри. Само дето вече производителите на игри почнаха да се  ориентират към PC  сегмента, който само за една година качи двойно дела си в общите продажби на игри и стигна една трета от всички. А уж щяха да правят игри само за конзоли и уж мобилните устройства щяха да изместят компютрите. Дрън дрън. Затова големите акули вече се отказват да произвеждат смартфони. Няма да се учудя, ако ако останат 2-3 производителя, както е сега при видеокартите и процесорите.  Тенденцията е човек да седне удобно на задника си пред големия монитор, да набичи 4 или 8К резолюция на максимални детайли с 5 видеокарти и да разпуска. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.