Премини към съдържанието
pinki

Инсталиране на zimbra mail server на Ubuntu 14.04.3

Препоръчан отговор

Здравейте,

Опитвам да инсталирам zimbra mail server, но, каквото и да правя, каквато и версия да сваля ми пищи, че липсват зависимости:

Checking for prerequisites...
     FOUND: NPTL
     FOUND: sudo-1.8.9p5-1ubuntu1.1
     FOUND: libidn11-1.28-1ubuntu2
     MISSING: libgmp3c2
     FOUND: libstdc++6-4.8.4-2ubuntu1~14.04

Checking for suggested prerequisites...

###ERROR###

One or more prerequisite packages are missing.
Please install them before running this installer.

Installation cancelled.

Следвам стъпките от тази статия и не разбирам какво повече иска:

https://www.howtoforge.com/tutorial/ubuntu-14-04-zimbra-server/

Прегледах тези статии:

http://community.zimbra.com/collaboration/f/1888/t/1111491

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCcQFjABahUKEwjh7IXRrJnIAhVMiCwKHdIBAFU&url=http%3A%2F%2Fcommunity.zimbra.com%2Fcollaboration%2Ff%2F1888%2Ft%2F1139212&usg=AFQjCNGa5oDcUftJpE3nxMudpH9MgBl0Pw&sig2=7DhgKM_4rGFbGp1V4dc3UA

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CC8QFjACahUKEwjh7IXRrJnIAhVMiCwKHdIBAFU&url=http%3A%2F%2Fubuntuforums.org%2Fshowthread.php%3Ft%3D870661&usg=AFQjCNHOxi8SaTWnZrtgy628BXQu1b3sgw&sig2=0Nd71TaZS72d4ugLAZUcng

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0CE4QFjAFahUKEwjh7IXRrJnIAhVMiCwKHdIBAFU&url=http%3A%2F%2Fwww.idz.vn%2F2014%2F09%2Fhow-to-fix-missing-usrliblibstdcso6.html&usg=AFQjCNGVJEvL6x9HKc3Pre7YmdWeECABoQ&sig2=TX7GHZYRv_Xu06tiJQ8XFg

Някакви идеи? Дали под Cent OS ще е по - лесно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Супер сте, както винаги. Засега, всичко върви. Ако имам още затруднения, ще пиша пак.

Благодаря!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наложи се да оставя инсталацията да си тече сама, тъй като трябваше да ходя на зъболекар. От там проверих, преди да вляза, че е на етап пост конфигуриране. След като се върнах в офиса се оказа, че компа ми е забил и трябваше да го рествам ръчно и ssh сесията замина. Сега нищо не е както трябва. Стартирам наново ./install.sh с надеждата да ми подаде пост инстал менюто, но - кур. Стигам до този момент и не знам вече какво да правя:

Do you want to verify message store database integrity? [Y] y
Verifying integrity of message store databases.  This may take a while.
Starting mysqld...      failed.
Warning: World-writable config file '/opt/zimbra/conf/my.cnf' is ignored
/opt/zimbra/mysql/bin/mysqlcheck: Got error: 2002: Can't connect to local MySQL server through socket '/opt/zimbra/db/mysql.sock' (2 "No such file or directory") when trying to connect
No errors found
command failed

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитайте

install -u

И никога не оставяйте инсталация на софтуер безпризорна!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, току що махнах всичко, за да започна чиста инсталация. Намерих това:

https://wiki.zimbra.com/wiki/UnInstalling_Zimbra_on_Linux

Надявам се да не се налага сега да преинсталирам и линукса, че едвам гледам, заради тоя зъб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, току що махнах всичко, за да започна чиста инсталация. Намерих това:

https://wiki.zimbra.com/wiki/UnInstalling_Zimbra_on_Linux

Надявам се да не се налага сега да преинсталирам и линукса, че едвам гледам, заради тоя зъб.

Всичко след точка 6 е излишно. Но пробвайте само командата, която ви дадох по-горе (изпълнена от директорията в която е архива, който сте свалил) и я изпълнете така: ./install.sh -u

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега zimbra не иска да си стартира nginx. Аз и ръчно не мога да го направя, щото не ми дава грешка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега zimbra не иска да си стартира nginx. Аз и ръчно не мога да го направя, щото не ми дава грешка.

А имате ли инсталиран апаш? Ако да, махнете го. И като цяло проверете дали нямате инсталирани от ОС ldap, mysql, postfix

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма ли да му е по-лесно на автора със Sendmail ? 

Не. Зимбра не е само пощенски сървър, освен това има доста добър графичен интерфейс със стотици настройки, поддръжка на много домейни и т.н. Аз поддържам един такъв и е много удобно

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мне, нямам никакво apache. Чисто нов линукс Ubuntu 14.04 и зимбра инсталацията. По едно време не искаше да си намери nginx.conf, щото го търсеше в /opt/zimbra/conf, а той беше в /opt/zimbra/nginx/conf  и само такива глупости с тази инсталация

ps -auxf | grep nginx
root      39942  0.0  0.0  15944  2352 pts/7    S+   08:07   0:00                      \_ grep --color=auto nginx
zimbra    31639  0.0  0.2  50428  9964 ?        S    07:48   0:00 /usr/bin/perl -w /opt/zimbra/libexec/zmstat-nginx
nobody    39814  0.0  0.0  41320  2832 ?        Ss   08:06   0:00 nginx: master process ./nginx
nobody    39816  0.0  0.0  41660  3036 ?        S    08:06   0:00  \_ nginx: worker process

Хора, мега сбъркана работа. Аз изобщо нямам zimbra admin user. Не ми дава да създам. Егати преебаната работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мне, нямам никакво apache. Чисто нов линукс Ubuntu 14.04 и зимбра инсталацията. По едно време не искаше да си намери nginx.conf, щото го търсеше в /opt/zimbra/conf, а той беше в /opt/zimbra/nginx/conf  и само такива глупости с тази инсталация

ps -auxf | grep nginx
root      39942  0.0  0.0  15944  2352 pts/7    S+   08:07   0:00                      \_ grep --color=auto nginx
zimbra    31639  0.0  0.2  50428  9964 ?        S    07:48   0:00 /usr/bin/perl -w /opt/zimbra/libexec/zmstat-nginx
nobody    39814  0.0  0.0  41320  2832 ?        Ss   08:06   0:00 nginx: master process ./nginx
nobody    39816  0.0  0.0  41660  3036 ?        S    08:06   0:00  \_ nginx: worker process

Хора, мега сбъркана работа. Аз изобщо нямам zimbra admin user. Не ми дава да създам. Егати преебаната работа.

Мисля си че нещо сте объркал инсталацията. Ако имате време се замислете за преинсталация с един CentOS, минимална инсталация.

Иначе админ потребителя е admin@FQDN т.е. ако името на хоста ви (с домейна) е test.example.com потребителя е admin@test.example.com

Ресет на паролата се прави с командата:

zmprov sp adminname@domain.com password

(като зимбра потребител)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ресет пробвах, но ми каза, че няма потребители изобщо. Затова я махнах цялата инсталация и ще опитам с една версия надолу. Успоредно с това инсталирам и Cent OS. Аз и друго си мисля. Е ли възможно да съм объркал инфото във файловте hosts, hostname и dnsmasq.conf?

dnsmasq.conf

server=192.168.2.120                                                  -  локалното IP на виртуалната машина - Ubuntu
domain=finzoom.com                                                    - реален домейн на фирмата
mx-host=finzoom.com, mail2.finzoom.com, 5                 -  реален домейн и mx
mx-host=mail2.finzoom.com, mail2.finzoom.com, 5       -  реален домейн и mx
listen-address=127.0.0.1

Идеята е да го настроя да работи с реалните данни, които са в момента на postfix mail сървъра и, когато стане готов, просто да сменя машините физически.

hosts

192.168.2.120  mail2.finzoom.com  mail

hostname

mail2.finzoom.com

Чудя се дали не съм оакал нещо тук?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като начало мисля че сте объркал настройките на ДНС. Ето ви пример как се сетват нещата: https://wiki.zimbra.com/wiki/Split_DNS

Особено внимателно проверете дали нещата се резолват правилно. И да напомня че трябва да NAT-нете малко портове и да настроите публичния ДНС да има прав и обратен резолв

За версиите пробвайте 8.0.9 (или последната от серията) Само дето при нея SSL настройките не са много добри, но това може да се покоригира :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих нова CentOS 7 инсталация + zimbra 8.5. Никъде не даде грешки, всичко се стартира. Проблемът сега е, че не мога да достъпя самата zimbra. Направих всичко под NAT, за да избегна грешки, от локалния domain controller създадох поддомейна mail3.domain.com + MX запис, който си се разпозна от zimbra. Направил съм нужните промени в hosts, hostname и dnsmasq. В същия момент има Ping до домейна mail3.domain.com. Сякаш изобщо не ръни никакъв сървър.  Самата зимбра си инсталира nginx и postfix  и ги рестартирах ръчно, за да съм сигурен, ама...

Само да кажа за статията, която ми препоръчахте. Не ми върши работа, защото, когато подготвя сървъра и мигрирам всичко от стария, ще го закача на кабела директно и ще му настроя статичното IP на доставчика, ще сменя домейна и т.н. Тоест, всичко, за да не се налага колегите да сменят настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам DC, с вътрешно IP - ...2.90
От хост файла на машината, на която е зимбра съм насочил следното:

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
127.0.0.1       easti-bg.com       localhost
......2.99    easti-bg.com       localhost
#......176.4    easti-bg.com
#.......217.5    5-217.btc-net.bg
# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
[3:45:32 PM] ☢pinki☢: на същата машина dnsmasq.conf sym nastroil towa:

server=........2.99
domain=easti-bg.com
mx-host=easti-bg.com, mail.easti-bg.com, 5
mx-host=mail.easti-bg.com, mail.easti-bg.com, 5
listen-address=127.0.0.1
IP адреса на машината със зимбрата е ....2.123
А на DC съм направил домейн mail3.easti-bg.com с MX запис
всички сървиси на зимбра рънят, но не мога да достъпя webmail - а
нещо с DNS - ите се ебава, или какво?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Resolve - ът си е точен, като гледам:

dig mx easti-bg.com

; <<>> DiG 9.9.4-RedHat-9.9.4-18.el7_1.5 <<>> mx easti-bg.com
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 22555
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 3, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 4

;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags:; udp: 4096
;; QUESTION SECTION:
;easti-bg.com.                  IN      MX

;; ANSWER SECTION:
easti-bg.com.           3566    IN      MX      1 www.mail3.easti-bg.com.
easti-bg.com.           3566    IN      MX      1 mail4.easti-bg.com.
easti-bg.com.           3566    IN      MX      1 mail3.easti-bg.com.

;; ADDITIONAL SECTION:
www.mail3.easti-bg.com. 3566    IN      A       192.168.2.125
mail4.easti-bg.com.     3566    IN      A       192.168.2.123
mail3.easti-bg.com.     1945    IN      A       192.168.2.125

;; Query time: 0 msec
;; SERVER: 127.0.0.1#53(127.0.0.1)
;; WHEN: Wed Sep 30 05:04:02 PDT 2015
;; MSG SIZE  rcvd: 153

Няма selinux инсталиран. Сложих, както ми казахте, CentOS 7 Minimal ISO.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е смисъла от този хост?

www.mail3.easti-bg.com

И защо всички пощенски сървъри имат еднаква тежест?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

nslookup mail3.easti-bg.com
Server:  eastidc.easti-bg.com
Address:  192.168.2.99  --  Това е локален domain controller

Name:    mail3.easti-bg.com
Address:  192.168.2.125   --  Това е новото IP на centos, където е инсталирана zimbra- та

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

nslookup mail3.easti-bg.com
Server:  eastidc.easti-bg.com
Address:  192.168.2.99  --  Това е локален domain controller

Name:    mail3.easti-bg.com
Address:  192.168.2.125   --  Това е новото IP на centos, където е инсталирана zimbra- та

Вие прочетохте ли какво ви написах?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам. Доколкото виждам от dig, има правилен резолв. Това е хоста, с който работа:

mail3.easti-bg.com

Другите са тестови и мога да ги махна, но не мисля, че пречат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам. Доколкото виждам от dig, има правилен резолв. Това е хоста, с който работа:

mail3.easti-bg.com

Другите са тестови и мога да ги махна, но не мисля, че пречат.

1. имате 3 пощенски сървъра и трите имат еднаква тежест т.е. получаването на писмо ще става по случаен метод на някой от тях. Добрата практика е да се сложи на главния най-малкото число, а на тези, които ще са релеи в случай на проблем с главния по-голямо число

2. Имате идиотски хост:

www.mail3.easti-bg.com

За какво ви е при условие че имате вече един за тази машина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.