Премини към съдържанието
Cruze

Подходящ високоговорител

Препоръчан отговор

Здравейте! Обмислям закупуването на нов нискочестотен говорител за двете тонколони (по около 150 вата), тъй като настоящият ми се вижда слаб. Въпросът е колко ватов говорител може да се сложи, като се има предвид мощността на тонколоните. В момента съм с CW1201 (97 db, 160 Watt, 12''). Благодаря предварително на отзовалите се!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Въпросът е колко ватов говорител може да се сложи...

Ограничението за ватовете няма!Колкото по мощен намериш е по добре.Важното е съпротивлението му да отговаря на усилвателя,който имаш. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

12 инча бас говорител (30 см диаметър) иска за да свири прилично, да има нужният обем за него. Не сте написал модела на колоните, в който е монтиран говорителят. Ако колоните са Бас-рефлекс - съответно и долния праг на слушане ще е по добър, но това е за сметка пък на мощността.Не може 30 см нискочестотен говорител да го сложиш във 30 литра обем колона и да искаш да свири. Акустиката е сложна наука и при нея не подлежи на коментиране а на много опити, за да постигнеш оптимални резултати с това (в случая) ,с което искаш да оборудваш готовите тонколони. И не е важно колоната да "бумти" от бас, а последният да е "мек" и приятен за ухото. Това се постига със много добри и скъпи говорители, които не се побират във посочената от Вас цена.Обема, респективно размерите на колоната се изчисляват съобразно с говорителите и техните резонанси за най -оптимален вариант. Вашето в случая ще представлява - КАКВОТО се получи!

Редактирано от ПОТРЕБИТЕЛ 65 (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е к.п.д. Може някой при 100 W подадени да свири по-слабо отколкото друг на 20W.. При еднакви габарити. Зависи от резонансни честоти,  еластичност на окачването и други параметри, които едва ли ще измериш. Едно време на нашенските пишеше характеристична чувствителност. Сега китайците пишат големи цифри с много нули на шарени лепенки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Обмислям закупуването на нов нискочестотен говорител за двете тонколони (по около 150 вата), тъй като настоящият ми се вижда слаб. Въпросът е колко ватов говорител може да се сложи, като се има предвид мощността на тонколоните. В момента съм с CW1201 (97 db, 160 Watt, 12''). Благодаря предварително на отзовалите се!

Нищо по-добро няма да постигнеш с какъвто и  да е друг говорител. Тези колони са изчислени за точно този нискочестотен говорител. Филтрите също са изчислени за точно определените за тях говорители с необходимите изравнявания, затихвания на определени честоти и т.н. за постигане на възможно най - равномерна АЧХ. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо по-добро няма да постигнеш с какъвто и  да е друг говорител. Тези колони са изчислени за точно този нискочестотен говорител. Филтрите също са изчислени за точно определените за тях говорители с необходимите изравнявания, затихвания на определени честоти и т.н. за постигане на възможно най - равномерна АЧХ. 

Системата не е купувана, само частите са купени и след това сглобени. Така че имам някакви очаквания с по-мощен говорител да стане работата. Разбира се, не очаквам да направя дискотека, но да може поне басът да се чува както трябвало, без изкривявания като увелича на макс, както е в момента. 

Поправка: Говорителят е с чувствителност 92 db.

Редактирано от Cruze (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

""Поправка: Говорителят е с честота 92 db""

Това го изтрийте от поста си, че е много смешно. Честотата се мери в херци! Поправката ви отново е задължителна. Вярно, че не всеки обезателно трябва да знае основни мерни единици.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.