Премини към съдържанието
Anne

Забравяме ли историята?

Препоръчан отговор

Снощи случайно влезнах в сайта на някогашния концентрационен лагер "Берген - Белзен", и когато погледнах сателитната карта, изгубих ума и дума. Shockedooooh!

Ясно ми е, че е минал малко повече от половин век,  ясно ми е, че германците искат да се отърват от черното петно в историята, ясно ми е, че не може всичко да се помни и коментира, но, за Бога, малко уважение към загиналите на това място няма ли? Sad Малко гузна съвест, малко срам? Crying or Very sad Говоря за това, че някой неандерталец  (защото това нормален човек не би го направил), е възстановил басейна на служителите от СС, направил го е плувен басейн и за разкош е сложил водна пързалка.  Shockedooooh!

Едно е хората да ходят на такива места, да правят снимки, дори селфита,  да има сувенирни магазини, но, това с басейна вече ми идва нанагорно. Колко зле трябва да си, за да направиш такова нещо? Одобрявате ли го? Бихте ли посетили този басейн?

http://www.bergenbelsen.co.uk/
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

баси гаврата това

ако не бяха разрушили мавзолея сигурно щяхме да пием кафе върху Георги Димитров

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Снощи случайно влезнах в сайта на някогашния концентрационен лагер "Берген - Белзен", и когато погледнах сателитната карта, изгубих ума и дума. Shockedooooh!

Ясно ми е, че е минал малко повече от половин век,  ясно ми е, че германците искат да се отърват от черното петно в историята, ясно ми е, че не може всичко да се помни и коментира, но, за Бога, малко уважение към загиналите на това място няма ли? Sad Малко гузна съвест, малко срам? Crying or Very sad Говоря за това, че някой неандерталец  (защото това нормален човек не би го направил), е възстановил басейна на служителите от СС, направил го е плувен басейн и за разкош е сложил водна пързалка.  Shockedooooh!

Едно е хората да ходят на такива места, да правят снимки, дори селфита,  да има сувенирни магазини, но, това с басейна вече ми идва нанагорно. Колко зле трябва да си, за да направиш такова нещо? Одобрявате ли го? Бихте ли посетили този басейн?

http://www.bergenbelsen.co.uk/

Напълно нормално. Чингиз какви геноциди е сътворил ама вече земите, където са били избитите се ползват кой както намери за добре. Китай, в своята хилядолетна история, е изгубил във войни повече хора от населението на целия Балкански полуостров. Клането в Нанкин извършено от японците. Кланетата/разстрелите в американския див запад срещу индианците. Геноцида в Руанда. Все черни петна в историята на човечеството. Някой неща се помнят, други не, но земята където са извършени всички подобни зверства много рядко се ползва за паметник или нещо подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

баси гаврата това

ако не бяха разрушили мавзолея сигурно щяхме да пием кафе върху Георги Димитров

Всъщност, то ва би било мн добра идея, в която няма нищо лошо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност, то ва би било мн добра идея, в която няма нищо лошо.

Нищо лошо няма и ти да не съществуваш на тоя свят. Нищо лично.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на Saturday, October 03, 2015 at 11:27, 1Force1 написа:

Нищо лошо няма и ти да не съществуваш на тоя свят. Нищо лично.

Да, така е. Не трябва да съществуват такива грешки на природата защото един ден в учебниците ще пише, че че във времена  еди кви си имало едни такива и такива хора! Инак историята не само я забравихме, но и преиначихме по свой вкус! Няма друга такава държава като нашата, която да преиначава историята си ,та била тя срамна или велика! Няма друга такава държава по света, която да поругава паметниците на велики и не толкова велики хора.

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Black Power написа:

Няма друга такава държава като нашата, която да преиначава историята си ,та била тя срамна или велика!

Абстрахирам се от личностните квалификации към мен , но наистина си прав.

И което ме радва.. че все пак .. историята не е забравена... И такива като теб заслепени от евтина пропаганда, стари клишета, и измислена история, сте все по малко.

Аз се гордея че съм българин, че си зная произхода и рода, за разлика от вас, които отдавна и по генетичен път ми се струва е заложено предателството  и чуждопоклонничеството.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес е още една паметна дата за българската история и победи  :

Цитат

В края на 1916г. след много поражения Русия решава да вземе реванш срещу конницата на генерал Иван Колев. Нейното командване изпраща така наречената ''Дива дивизия''.
В чест на именния ден на императора си, на 19 декември 1916 г., руската кавалерия организира срещу малобройни български части атака, известна като “казашка лава”, която винаги дотогава е имала успех.

Това става край Сатул Ноу - близо до р. Дунав. За “дивата” непобедима кавалерийска дивизия това е опит за измиване на позора от пораженията си от българите. За император Николай II пък, който е сигурен в успеха на своята кавалерия, новината от победата, в която никой в Петроград не се е съмнявал трябва да доведе до подобряване на неговия апетит при хранене.

Но… българските части запазват самообладание и почти от упор разстрелват атакуващата “лава”, като бойното поле за минути се покрива със стотици трупове на руски кавалеристи... Поражението на руснаците е пълно! Генерал Иван Колев остава непобедим до края на войната.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пресен пример-филм на Ал Джазира,излъчван по време на турското посещение...Ако това не е промиване на мозъци...тез дето клаха,изнасилваха ,бесиха...цели 500 години..се жалват...Ето на какво е способна пропагандата и изкривяването на историята...Четете и гледайте внимателно...Това е поредната порция мръсотия ...

Ал Джазира: България принадлежи на турците!!!

Забравя ме ли си историята? Ако е така всичко пак ще се повтори...но се съмнявам някой да си мръдне вече пръста...

Spoiler

превода не е много добър,но става ясно за какво иде реч...

Режисьорът: Yelda Yanat Bagci

В България, страна от седем милиона души и е член на Европейския съюз от 2007 г. насам, мюсюлмани от турски произход са около 9% от населението.

Хора като тези, което ние сега наричаме Турци са живели в региона на Балканите, тъй като тя става част от Османската империя преди повече от 500 години.

Но съдбата на етническите турци се променили значително, когато България обяви независимост през 1908 г. и османците загубили почти всички техни територии по Балканските войни (1912-13).

Два и половина милиона мюсюлмани са загинали в тези войни, според Джъстин Маккарти, професор по история в Университета в Луисвил. Друг един милион емигрират. Дори и след тези нива на произшествия, България остава страната с най-висока концентрация на хора от турски произход.

"Какво се случи с турците на Балканите е един от най-лошите неща, които някога се случи с хората", казва Маккарти. "Той е един от най-големите бедствия, които някога са били и все още никой не знае за това. Никой не знае нищо за него."

Този филм разказва тази малко позната история на това как българските турци обект на дискриминация, задържане, дори и масовото депортиране, върху тяхното имена, език и културна идентичност в голяма част от 20-ти век - и как те продължават да се борят за равенство в страната те обадя вкъщи.

Последователните правителства са действали по различен начин към турското малцинство в миналия век, произтичащи от политиката на така наречения "асимилация" - но под комунистическо управление, училищата бяха затворени, техния език беше забранен и те бяха принудени да променят имената си, за да християнски и претърпи масово кръщение.

Недоволството доведе до бунт през 1980г. Демонстрации станаха жестоки, протестиращи са били убити и хвърлени в затвора активисти или депортирани. През май 1989 г., повече от 300,000 етнически турци бяха изгонени масово в това, което стана известно като "Голямата екскурзия". Турция се стигна до затваряне на границите си по време на преселението и някои семейства бяха принудени да се върнат.

След падането на комунизма, българските турци започнаха Движението за права и свободи партия (ДПС) през януари 1990 г. и влиза в парламента през тази година. Те определят за съживяването и преоткрива своята ислямска и културно наследство. През 2012 г. на българския парламент осъди предишните политики на асимилация.

Въпреки това днес, скрита дискриминация срещу българските турци продължава както прави още по-очебиен расизма от крайните националисти и крайно десни политически партии. Българските турци продължават да се изправят пред предизвикателства, тъй като те гледам да се получи пълна религиозна свобода, образование на турски, тяхното културно наследство и да се борим за равенство в една земя, като са обитавани от поколения.

Редактирано от NIKISHARK (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На днешният 20 декември през 1943 г. в село Ястребино са разстреляни 18 партизани, сред които Шестте ястребинчета. Те са 6 невинни деца, разстреляни заедно с родителите си за укриване и подпомагане на преминали в нелегалност членове на БЗНС. Екзекутирани са общо 18 човека. Извършител е картечна рота, ръководена от подпоручик Коста Йорданов- дядо на Александър Йорданов. Децата са: Стойне (7 г.), Иван (9 г.) и Надежда (12 г.) – три от шестте деца на Петър Калайджийски; Димитринка Стоичкова (11 г.); близначките Ценка и Цветанка (13 г.) от семейството на Иван Димитров. След разстрела всички са заровени в плитък гроб, който на следващия ден е разкопан, а телата на загиналите са изгорени на клада. Поклон!

yastrebino18.JPG

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Македонската кървава коледа :

http://vek21press.com/index.php/2016/01/07/macedonia-koleda-2/

Преди 70 години, на 7 януари 1945 г. във Вардарска Македония са избити без съд и присъда 1200 българи. Престъплението остава в историята като македонската “кървава Коледа”. Убийствата са извършени от комунистически функционери обладани от маниакалната идея чрез терор да създадат нова нация – македонската, като унищожат българското самосъзнание на македонския народ. Списъците за убийствата са подготвени от Лазар Колишевски, който затова си дело е възнаграден с поста на министър-председател на Социалистическа република Македония и става идеолог на македонизма, една доктрина, която е антибългаризъм в постоянно действие.86076-01-Makedoniq-bezhanci Целта на масовите убийства на българи, чийто връх е на 7 януари,  е да се всее страх и заличи българското самосъзнание, българската история, на Македония. Репресиите се ръководят от пратениците на югославския лидер Йосиф Броз Тито – Светозар Вукманович-Темпо, Михайло Апостолски и от споменатия вече Колишевски.

2 Светозар Вукманович-Темпо

Избити са общо 23 000 българи, а други 130 000 са изселени и заточени в концлагери. Телата на много от избитите са хвърлени в Преспанското езеро. Във Велес са закопани зад черквата „Свети Спас“ и край Пуста кула. В Скопие на централния площад са избити 100 души, а около 900 по-късно умират от мъчения в скопската крепост. Масово са избивани кметове, свещеници, учители, земеделски стопани. Нечуваните жестокости започват от казармите в Скопие и Щип. По заповед на Лазар Колишевски в Скопие са разстреляни 70 български офицери.

4 Георги Димитров се прегръща с инициатора на убийствата на македонските българи – югославският лидер Йосип Броз Тито

kaleskopjeЗатова помнете! И ако пътувате в Македония  не забравяйте, че тази земя е напоена с кръвта на хиляди българи избивани не само в османско време, но и във времето, когато по заповед на Москва се налага античовешкия “комунистически строй”. Тези престъпления са по-жестоки от Баташкото клане. В Батак и Перущица убийците са с чужда вяра. В Скопие, поне на думи, са от нашата, християнска, вяра. Но нима тези убийци са били християни? Не. И това трябва ясно да са каже точно навръх Коледа в Македония. За да знаят днешните млади в Македония, че създаването на тяхната държава е започнало с престъпления срещу изконно човешко право. И не е достатъчно поръчителите и изпълнителите на убийствата да бъдат наречени безбожници. Те са просто престъпници и няма значение, какви постове са заемали в държавното управление на Югославия, Македония или България. Затова и за тях не може да има, и не трябва да има “смекчаващи вината обстоятелства”. Македонските българи са избивани само защото са останали верни на своя български корен. Затова, стъпите ли на централния площад в Скопие или на скопското Кале, достигнете ли  брега на Преспанското или на Охридското езеро, помълчете за миг, положете цвете в израз на преклонение пред неживяните животи и пред чутовното родолюбие!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Историята се случва и да забравим, но уроците й остават и са записани на нашия гръб и за наша сметка. Можем да ги видим и да продължим напред по-внимателно, а може и да не ги видим и да паднем в следващата яма по пътя ни....

А може и трети вариант да ни спретнат - да скрият историята от нас така, че да падаме в ями и капани всякакви, защото са ни превърнали в особен роботизиран вид с амнезия и анестезия... в дърво без корен, което всеки вятър може да издуха и разпилее.

Изборът си остава наш - Да видиш или да Не Видиш миналото си, т.е. корена си!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как терминът «български ужаси» става нарицателен

Башибозук

Башибозук

Годината била 1876.

Турската държави вече била пред пълен фалит.

Недоволството на мюсюлманското население в същите провинции срещу султанските укази, разширяващи правата на християните, като че ли започнало да обхваща и турските райони, намиращи се по-близо до Цариград. Един инцидент, станал в провинцията привидно на етническо-религиозна основа, бил последван след това от открити политически демонстрации на недоволство сред турското население в столицата, които завършили с държавен преврат.

На 24 април/6 май в Солун фанатизирана тълпа турски мюсюлмани убили в джамията Саатли, която била близо до конака, консулите на Германия — Хенри Абът, и Франция — Пол Мулен. Злодейството станало пред очите на валията (генерал-губернатора) на Тесалия. Консулите се опитали да се застъпят пред губернатора за едно българско момиче от Аврет Хисар (днес Женско в Егейска Македония), което било накарано насила да приеме исляма. Отивайки към конака, за да декларират застъпничеството си, представителите на двете велики държави били пресрещнати и хванати от тълпа мюсюлмани пред джамията, вкарани в нея и убити с железни пръти, изтръгнати от прозорците.

Събитията в Солун естествено произвели незабавен отзвук в Европа. Руски, френски и английски кораби веднага се отправили към Солунския залив. Засегнатите страни поискали удовлетворение от турските власти. Особено силно впечатление направил фактът, че убийството е не на случайни поданици на Германия и Франция, а на официални правителствени лица, което подсказвало, че фаталният завършек очевидно също не е бил случаен.

Станало ясно, че в борбата срещу турския фанатизъм европейските сили трябва да действат обединено. Още повече, че уж битовия инцидент бил последван от масови демонстрации против либералната политика към християните, водена в последните месеци от турското правителство. Политика, която, макар и на книга, се стремяла да угоди на натиска, оказван върху Портата от европейските държави.

Междувременно се разбунтувала и България. Ако скоро не сте виждали башибозук, ето, вижте го на снимката.

Башибозук

Башибозук

Докато дипломатите пишели строги ноти и меморандуми, т.е. занимавали се с хартия и мастило, османлиите реагирали крайно жестоко на този български бунт — башибозукът изклал цели селища из цяла България. Загинали около 30 000 човека. Известията за кървавата баня докарала цяла Европа до шок и ужас. Това, обаче, не попречило на европейските правителства да продължат с политиката си на ненамеса.

«Сърцето на всеки нормален човек се облива с кръв при мисълта за събитията на изток, за презряната европейска политика», — написал в дневника си военният министър на Русия Дмитрий Милюти.

Особено силно пострадал Ловеч от набезите на башибазуците и черкезите — в резултат на клането от 20 000 човека в града останали живи само 4 500.

Въстанието в България избухнало преждевременно, преди да бъде завършена подготовката за продължителна борба и не било съгласувано с никакви външни политически фактори. Изправени пред превъзхождащите ги турски сили, българските въстаници били бързо разбити, а при потушаването на въстанието били извършени големи жестокости от страна не само на башибозуците, черкезите и помаците, но и на редовната турска войска. В резултат, не в самото въстание, а при потушаването му, загиват към 30 000 невинни хора, сред които много жени и деца. Разграбени и разрушени са към 150 населени места.

Черкезки башибозук в битката за Плевен

Черкезки башибозук в битката за Плевен

Поради преждевременното избухване на въстанието в България и бързото му потушаване, когато в края на юни започва Сръбско-турската война и участниците в нея се надяват на помощ от България, очаквайки тя да въстане, българите вече са били морално смазани от насилието, с което е потушен плахият опит за опълчване срещу турците. Пак във „Всемирна илюстрация” от 28 август 1876 г. откриваме коментара:

„Изминаха вече почти два месеца от времето, когато сърбите и черногорците започнаха война, но на техния призив никой не откликна. България, тероризирана от злодействата на башибозуците и черкезите, стои неподвижно.”

Потушаването на българското въстание е характеризирано в руския печат като „превръщане на плодородната и богата на природни дарове България в пустиня”. Последиците от него намират широк отзвук и по страниците на европейския печат. Поместени са много материали за извършените жестокости над българите от турските войски и турското население в България.

Башибозук

Башибозук

В аспекта за трудното съвместителство между турци и славяни, „българският въпрос” става първостепенен фактор при общата интерпретация на Източния въпрос. Европа се надига, за да предотврати в Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, да не стане „като в България”.

Терминът „Българските ужаси” става нарицателен. В Англия той е използван от либералната опозиция за дискредитиране на действията на управляващите консерватори.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.12.2015 г. at 22:16, miro20 написа:

Абстрахирам се от личностните квалификации към мен , но наистина си прав.

И което ме радва.. че все пак .. историята не е забравена... И такива като теб заслепени от евтина пропаганда, стари клишета, и измислена история, сте все по малко.

Аз се гордея че съм българин, че си зная произхода и рода, за разлика от вас, които отдавна и по генетичен път ми се струва е заложено предателството  и чуждопоклонничеството.

О,  я  ми  кажи  коя  година  сме  сега  по  българското  летоброене  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Полк. проф. Димитър Недялков: Бомбардировките над София през 1944 г. са варварски терористичен акт, в рамките на който са избити много невинни хора

Цитат

Полк. проф. Димитър Недялков от Катедра „Военновъздушни сили и противовъздушна отбрана” на Военна академия „Георги Стойков Раковски“ в интервю за Агенция „Фокус” по повод извършените тежки англо-американски бомбардировки над София на 29 и 30 март 1944 г., последиците и изводите от тях.

Фокус: Проф. Недялков, на 29 и 30 март 1944 г. се извършват тежки англо-американски бомбардировки над София, каква е днешната оценка на тези събития?
Димитър Недялков: Оценката на тези събития трябва да бъде винаги еднозначна. Това е сам по себе си варварски терористичен акт, в рамките на който са бомбардирани граждански обекти и са избити много невинни хора. По принцип, когато говорим за тези неща, трябва да говорим еднакво. Става въпрос за използване на сила, която няма нищо общо с военното изкуство и с разумния начин на масово използване на оръжие срещу мирни цели.
Фокус: Според вас възможно ли е било да се предотврати тази ситуация и как се стига до нея?
Димитър Недялков: Разбира се, че е било възможно. Когато говорим за тези неща, не трябва да говорим само за бомбардировките като военно насилие. Трябва да имаме предвид, че по принцип войната, бойните действия се предхождат от един много по-продължителен период на подготовка и дипломатически събития и действия, които в крайна сметка обуславят начина, по който се използват въоръжените сили в една такава война. В това отношение българските политици имат една „голяма заслуга” за това, което се случва на българския народ в периода 1943-1944 г. по време на англо-американските бомбардировки. Когато коментираме бойните действия в българското въздушно пространство в този период, трябва да се върнем в 1941 г. и да напомним, че на 13 декември българският парламент обявява състояние на война със САЩ и Обединеното кралство. Никой не ни е карал да го правим. С акламации сме обявили война на две големи държави, несъизмерими по икономическа и военна мощ. Нещо, което след това ни коства твърде много. Тъй като в съвременните коментари, много политици се опитват да оневинят действията на българските политици от онова време и слагат пред тази война думичката символична - няма символична война. Или обявяваш война, или поддържаш дипломатически отношения със съответните страни в определен конфликт. Много бързо тази символика, която са въвели като терминология за бойните действия от онова време, надявайки се, те да останат далеч от България, се стоварва с пълна сила над главите на българските граждани. Те всъщност плащат за глупостта на българските политици от онова време. Разбира се, тук има и други фактори – „любовта” на Чърчил към България. Следствие на това, което му се е случило в Първата световна война. Всъщност той е другият от политиците, които изиграват ключова роля за това България също да бъде страна в тези бомбардировки. Имало е вариант България да бъде изключена от основните цели на бомбардировките, но Чърчил е настоял, така че българският народ е платил и за неговото мнение в тези варварски актове.
Фокус: Каква е била готовността на българската авиация тогава?
Димитър Недялков: Това е третият грях на българските политици, когато обявяват така наречената „символична война”, защото всъщност 1942 г. е пропиляна по отношение превъоръжаването. Нещо, което сега гледаме като акт на политиците. Заради дългото изчакване на превъоръжаването на войската и в частност на авиацията и изтребителната авиация 1942 г. е пропиляна. На практика изтребителният полк, който е трябвало да защитава суверенитета на въздушното пространство на Царство България тогава, е останал с относително старо въоръжение, като единствено модерните изтребители са били 15 „Месершмит” -109 Е. Останалите са били биплани, които въобще не са били адекватни на съвременната въздушна война. Едва когато започват да прелитат американски разузнавателни самолети на територията на царството и е ясно, че опасността е надвиснала над българските градове, започват да се предприемат действия за закупуването на нови изтребители. Факторът време е пропуснат и на практика закупуването на изтребителя е еднократен акт, но от там нататък започва по-трудното, подготовката на състава. Когато започват да падат първите авиационни бомби на територията на България, основната част от нашите пилоти, изтребители от 6-ти Изтребителен авиационен полк едва са започнали подготовката на новите самолети. Вместо изтребителите, които сме искали, от Германия ни изпращат френски. Всъщност ние си ги закупуваме от Франция. Принуждават ни вместо по-модерна техника да закупим трофейна техника, която също е била доста назад със способностите си да защитава. Обричаме нашата способност с недостатъчност още при сключването на сделките при закупуване на авиационната техника. Въпреки недостатъците на бойните единици още в началото на противоборството чест прави на българските пилоти, че не са се колебаели и са влизали във въздушните боеве, независимо от началната обреченост на изхода. Не сме били готови и тъй като интензитетът на масираните влитания не е бил малък на практика на споменатите дати – 29-ти и 30-ти март ние продължаваме да не постигаме 100-процентовата готовност на Изтребителния полк за воденето на въздушна война. Основно значение има и съотношението на силите между двете страни. Най-голямото количество изтребители, които вдига 6-ти Изтребителен авиополк при отбраната на столицата са 77 самолета, а количествата, с които разполага 15-та въздушна армия, която основно нанася ударите по българските градове, най-вече по столицата на царството – София, надхвърля 1500 бойни самолета. 15-та въздушна армия е най-голямото въздушно обединение на САЩ и най-голямото такова на съюзниците.
Фокус: Какви са щетите за столицата и колко са загиналите при бомбардировките?
Димитър Недялков: Общо над столицата в тези бомбардировки са стоварени над 3 000 фугасни авиационни бомби, от които възникват близо 2 000 пожара. Като загиналите, които даваме по време на дневните и нощните бомбардировки, са 139 души. Разрушените сгради само в столицата са 3 575, опожарени са Министерски съвет, Светият синод, Народният театър, държавната печатница. Виждате какви сгради с огромно военно значение са унищожени. Освен това по време на бомбардировката от нанасянето на удари по резервни цели по територията на България са хвърлени бомби във Враца, Фердинанд (Монтана), Лом и други населени места. Така че това е бил един наистина жесток удар, който до голяма степен разрушава сградния фонд най-вече в столицата на България.
Фокус: Какви са изводите за България от бомбардировките?
Димитър Недялков: Изводите могат да бъдат много. Политиците трябва да вземат да прочетат тази история и да не я интерпретират по свой начин. Необходимо е да четат и да се учат как трябва да приказват в такава обстановка, която в момента нараства. Ние реално като държава сме страна в конфликтите, които текат, така че с риториката много внимателно трябва да се борави. Освен това, когато се опитват да дефинират врага, нека да си спомнят и за тези събития, защото случващото се и медийните изяви по-скоро объркват обществото, отколкото да го насочват към основните проблеми и изграждането на реална политическа позиция, а и позиция свързана със сигурността на държавата, което е от особено значение предвид идващите събития. Европа отново се превръща в театър на войната и България със сигурност няма да остане незасегната от тези събития. Така че като избираме приятели и дефинираме врагове, много внимателно трябва се подходи с началното говорене, предвид примера, който дадох. Нека да си спомнят на американските бомбардировки и 13 декември 1941 г., когато сме взели едно глупаво решение и продължаваме да носим последствията от подобни решения.
Фокус: Според Вас редно ли е тези събития да се изучават в училище и съществуват ли обективни научни трудове по тази тема?
Димитър Недялков: Задължително трябва да се изучават. Това са жестоки уроци, които не бива да се пропускат и е необходимо да са в съзнанието на младите хора, на тези, които им предстои бъдеще и трябва да формират образа на своето такова. Тази информация трябва задължително да се изучава, както и това, което се е случило през войните за национално освобождение и обединение. Младите хора бъркат тези войни, това са събития с краен резултат, жестоки уроци, в които са участвали нашите предци, нашите дядовци и бащи. Престъпление е да не знаем какво се е случило и каква е била точно съдбата им. Това трябва да бъде предмет на изучаване и в университетите, и в средните училища, защото е задължително знание. Съществуват научни трудове, книги, които са описали безпристрастно тези събития, придържайки се към фактите, спестявайки коментар. Всъщност, когато четем тези неща, всеки един човек трябва да анализира тези събития и да си прави съответните изводи.

Статията е свалена от уеб-версията на сайта и е останала само в кеша и мобилната версия. Затова - и тук:

http://www.pan.bg/view_article-1-335166-Polk-prof-Nedyalkov-Bombardirovkite-nad-Sofiya-prez-1944-g-sa-teroristichen-akt-v-kojto-sa-izbiti-nevinni-hora.html

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.03.2016 г. at 1:45, Wankata написа:

Статията е свалена от уеб-версията на сайта и е останала само в кеша и мобилната версия. Затова - и тук:

Голяма параноя те гони :)

Нищо не е свалено http://www.focus-news.net/opinion/2016/03/29/37576/polk-prof-dimitar-nedyalkov-bombardirovkite-nad-sofiya-prez-1944-g-sa-varvarski-teroristichen-akt-v-ramkite-na-koyto-sa-izbiti-mnogo-nevinni-hora.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, miro20 написа:

Бомби със забавено взривяване и играчки-бомби. Мироо, дори Хитлер не е бил толкова подъл и коварен. И ти ги подкрепяш тия, подгъзуваш им. Предател, мамин - златен. Аз чакам някой англичанин в България да ми каже на въпреки и да го направя на 2 стотинки.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото не е, че забравяме историята. Лошото и извратеното е, че я подменяме под чужд, уж приятелски натиск.

• Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички сме наясно каква огромна част от българската история е унищожена по време на 5-вековното турско иго - раздробена на чакъл, изгорена, изнесена в чужди музеи и тайни складове. Българската история винаги е била трън в петата на Световното задкулисие, защото Историята на Българите е историята на зараждането на Човечеството. А Българите са Децата на Бога, онези, от пръст направените, с Дъха Божий.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.04.2016 г. at 10:14, Aliya написа:

А Българите са Децата на Бога, онези, от пръст направените, с Дъха Божий.

Амин!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не се забравя - на вчерашната дата отбелязваме едно черно събитие

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, miro20 написа:

Да не се забравя - на вчерашната дата отбелязваме едно черно събитие

Вчера го отбелязахме...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пред човечността , виновността на едните не отменя виновността на другите !

Само показва тъмните страни на човешката психика , когато Разумът отсъства , уж в името на разни идеали ....а в същност неутолима лакомия за преимущества всякакви .

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, by_chechi написа:

Пред човечността , виновността на едните не отменя виновността на другите !

Само показва тъмните страни на човешката психика , когато Разумът отсъства , уж в името на разни идеали ....а в същност неутолима лакомия за преимущества всякакви .

Точно така, виновността на едните не отменя виновността на другите.

Няма как да не асоциирам този атентат с атентатите на ИД.

Толкова много си приличат!

Редактирано от Мойра (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.