Премини към съдържанието
Svetla Topalova

Сканирано копие на договор - има ли тежест?

Препоръчан отговор

Здравейте!

Работя в туроператорска фирма и ми се налага да попълвам и изпращам по поща стотици договори с хотели.

Питам се дали тази практика може да се замени с подписване и подпечатване на договорите и изпращането им в сканиран вариант по електронна поща - с цел спестяване на хартия, пощенски разходи и по-бърза комуникация.

Дали имат правна тежест сканираните договори и могат ли да бъдат валидни при проверка от властите или КЗП?

Благодаря ви предварително за помощта и отговорите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само подписани с КЕП (електронен подпис)

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Работя в туроператорска фирма и ми се налага да попълвам и изпращам по поща стотици договори с хотели.

Питам се дали тази практика може да се замени с подписване и подпечатване на договорите и изпращането им в сканиран вариант по електронна поща - с цел спестяване на хартия, пощенски разходи и по-бърза комуникация.

Дали имат правна тежест сканираните договори и могат ли да бъдат валидни при проверка от властите или КЗП?

Благодаря ви предварително за помощта и отговорите!

Ако заедно със сканираното копие изпратите подпис с цифров сертификат това има правна тежест. Само за сканирано се страхувам че няма. Но не съм специалист в областта, така че изчакайте и други отговори

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. Но предполагам, че и двете страни трябва да разполагат с електронен подпис, а при бг хотелиери силно се съмнявам :(
Все пак ще изчакам още отговори :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак по този начин (подписани с КЕП) се обменят и документи с Държавната администрация.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. Но предполагам, че и двете страни трябва да разполагат с електронен подпис, а при бг хотелиери силно се съмнявам :(
Все пак ще изчакам още отговори :)

На тях ще им е нужен сертификат само ако те искат да ви изпращат по този начин документи.Но ще им е нужен софтуер с който да могат да проверят подписа

И само за факта термина, възприет в България не е правилен. Подписа е нещо, свързано с документ. И вие ползвате сертификат за да създадете този подпис

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пример за проверка на подписан документ

https://www.b-trust.org/bg/spravki-i-uslugi/dokumenti-i-fakturi/

ПП Забравих да спомена, че и при онлай банкирането също може да се ползва КЕП за удостоверяване при извършване на транзакции.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже и устен договор има законова тежест. Даже и негласен - имаше такъв пример някъде, че ако някой се приближи до вас на кръстовище и почне да мие стъклото на колата ви и вие го видите, но не го спрете, реално давате мълчаливо съгласие - т.е. имате договор. Доказването на истинност и съдържание на такива е друг въпрос.

Сканираните са къде къде по-издържани от това. Доколкото знам сканирани копия от договори се ползват в определени фирми. Лично аз обаче бих се консултирал с адвокат.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже и устен договор има законова тежест. Даже и негласен - имаше такъв пример някъде, че ако някой се приближи до вас на кръстовище и почне да мие стъклото на колата ви и вие го видите, но не го спрете, реално давате мълчаливо съгласие - т.е. имате договор. Доказването на истинност и съдържание на такива е друг въпрос.

Сканираните са къде къде по-издържани от това. Доколкото знам сканирани копия от договори се ползват в определени фирми. Лично аз обаче бих се консултирал с адвокат.

Напълно си прав. Подписът (електорнен или ръкописен) удостоверява авторството на документа, но не и неговото съдържание. Зависи за какво ще ви служи копието. Ако говорим за пред съда, там може и копие. Договорите са от категорията на частните документи. Ако в един съдебен процес сеоспори такъв договор представен в копие, ще трябва да представите оригинала, за да бъде извършена проверка. Ако не представите оригинал съдът може да изключи това писменно доказателство.

Всъщност формата на договорите в правото се разглежда в няколко аспекта:

Форма за действителност-това е форма която закона изисква за определени категории договори, за да бъдат те действителни, да могат да произведът действието което се цели с тях. Най-общо се сещам на прима виста за 4-ри.

- неформални - тези за които говори Flare, т.е. те могат да бъдат и устни

- писменни - ясно е за какво става въпрос

- с нотариално удостоверени подписи - пр. продажба на МПС

- с нотариално удостоверено съдържание - нотариусът удостоверява не само подписите на страните, но и съдържанието на документа

- Нотариално актове - най-тежката форма, обикновено при разпореждане с права касаещи недвижими имоти.

Това са все различни форми на договори, които законът въвежда като хорма за действителност за някой категории договори. Ако договорът не е сключен в съответната изискуема от закона форма, той всъщност е нищожен, т.е. не съществува и не може да произведе целения с него резултат. 

Изискванията за формата за дествителност в закона са императивни, т.е. те не могат да бъдат заобикаляни, но и не могат да се търкуват разширително, т.е. ако за един договор се изисква само писменна форма, не е необходимо и никой не може да ви принуди да го сключите в друга "по тежка" форма, пр. в нотариална такава.

Съществува и друга форма на договорите, т.нар. "форма за доказване", т.е. ако няма изискване за форма за действителност, договорът може да се сключи и устно и той ще си бъде напълно валиден, но ако бъде успорено съществуването му и вие нямате свидетели присъствували при сключването на устния договор, няма, как да докажете съществуването на един такъв договор. В процеса принципът е че се доказват само положителни факти, т.е. ако някой твърди, че един договор не съществува, то не той трябва да доказва НЕсъществуването, а върху този който твърди, че съществува такъв пада доказателствената тежест, което е и житейски е логично. Затова съществува формата за доказване, която не винаги е и форма за действителност. Малко е сложно, но не чак толкова.

Така, че във вашия случай, търговските договори обикновено са в писменна форма (която е форма за действителност). Оригиналът не е от съществено значение, ако няма риск да бъде оспорен в съда и със копие може да се удостовери съществуването на един договор. Ако целите бързина, може да пращате по факса, а по късно да си разменяте оригинали. Не занам какво е естеството на работата ви и какво ще удостоверявате с оригинала. по принцип в документооборота не би следвало да има разлика между копие и оригинал, поне от юридическа гледна точка. 

Що се касае до авторството (подписите), което вероятно вас ви интересува, то при евентуално оспорване, експертизи вече се правят и върху копия в съда, така че и това не е от голямо значение. Практиката се промени и не е както преди само върху оригинал, може и върху копие експертиза.

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.