Премини към съдържанието
Transi

Ръчно направен усилвател за кола

Препоръчан отговор

Значи проблемът е следния:
Имам сглобен усилвател за кола 1х500W , обаче ми трябва инверторна платка или схема  :) 12V!

Редактирано от Transi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как ще храниш усилвателя ? Ако е от електрическата мрежа у вас /така предполагам/, ще трябва да си направиш едно по-мощно импулсно захранване и ще можеш да си го храниш усилвателя без грижи. Стига импулсното да е добре оразмерено и направено.

Линейно захранване, ако ще правиш, то задължително ще трябва да прочетеш, да обсъдиш и обмислиш поне няколко схеми за стабилизация, колкото да не прескача 14 волта. Има стари схеми за стабилизация на тоя тип захранвания, но в интернета няма кой знае колко инфо за тях. Иначе се ползваха често в техниката, когато импулсните не бяха "на мода". При такова захранване, и падовете на напрежение ще ти бъдат по-големи под товар, и като цяло повечко ще играе . А и трафа трябва да е доста голям и масивен, с огромно сечение на вторичната, за да понася усилвателя на максимална мощност. Магнитопровода поне 18 кв. да е. Друг недостатък е ниската ефективност, повечкото топлина на трафа без товар, огромният капацитет на филтриращите кондензатори, и гадният брумов характер на смущенията, когато кондензаторите не са с достатъчно капацитет.

Пак ще повторя за стабилизацията - налага се. Особено ако напрежението във вашата мрежа се движи доста, или стига над 240 волта.

Ако постнеш схема на усилвателя, по-вещите от този подфорум могат да ти кажат до колко волта ще работи стабилно.

Ако ще захранва от някакъв друг сорс на право напрежение, нека се каже какъв е. Може с импулсни конвертори и външни мосфет/и да се направи високоефективен преобразувател от едно напрежение в друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как ще храниш усилвателя ? Ако е от електрическата мрежа у вас /така предполагам/, ще трябва да си направиш едно по-мощно импулсно захранване и ще можеш да си го храниш усилвателя без грижи. Стига импулсното да е добре оразмерено и направено.

Линейно захранване, ако ще правиш, то задължително ще трябва да прочетеш, да обсъдиш и обмислиш поне няколко схеми за стабилизация, колкото да не прескача 14 волта. Има стари схеми за стабилизация на тоя тип захранвания, но в интернета няма кой знае колко инфо за тях. Иначе се ползваха често в техниката, когато импулсните не бяха "на мода". При такова захранване, и падовете на напрежение ще ти бъдат по-големи под товар, и като цяло повечко ще играе . А и трафа трябва да е доста голям и масивен, с огромно сечение на вторичната, за да понася усилвателя на максимална мощност. Магнитопровода поне 18 кв. да е. Друг недостатък е ниската ефективност, повечкото топлина на трафа без товар, огромният капацитет на филтриращите кондензатори, и гадният брумов характер на смущенията, когато кондензаторите не са с достатъчно капацитет.

Пак ще повторя за стабилизацията - налага се. Особено ако напрежението във вашата мрежа се движи доста, или стига над 240 волта.

Ако постнеш схема на усилвателя, по-вещите от този подфорум могат да ти кажат до колко волта ще работи стабилно.

Ако ще захранва от някакъв друг сорс на право напрежение, нека се каже какъв е. Може с импулсни конвертори и външни мосфет/и да се направи високоефективен преобразувател от едно напрежение в друго.

А защо ли е написал 12V накрая на поста си ?

И търси инвертор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо ли е написал 12V накрая на поста си ?

И търси инвертор.

в петък ще постна снимка на платката която имам... 
Трябва преправяне защото повечкото елементи са разпоени.
д/г да се добие представа за какво става на въпрос :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в петък ще постна снимка на платката която имам... Трябва преправяне защото повечкото елементи са разпоени.
д/г да се добие представа за какво става на въпрос :)

Това не дава отговор на въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не дава отговор на въпроса.

но показва какво точно ми трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както се казва - надежда всяка тука поставете!  

Някой си има  копче и си търси балтонче. 500 измислени вата, ама кой клас? На колко захранващо напрежение? Приемаме че на вхова са към 800W. Какви ли намотки и комутиращи елементи са за 100A ток?

В  резюме - купи си готов усилвател от битака за 100 - 200 лв и не се занимавай с това, което не разбираш. Не е само схема, има и конструктивни особености за толкова мощност.

А по-добре да наблегнаш на пътната обстановка.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.