Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте бих искал, ако някой има схема на регулируемо лабораторно захранване да ми я прати. По възможност да може да се регулира по ток(0-3А) и напрежение(0-20V). 

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Здравейте бих искал, ако някой има схема на регулируемо лабораторно захранване да ми я прати. По възможност да може да се регулира по ток(0-3А) и напрежение(0-20V). 

Благодаря предварително!

Ето Ви една примерна схема за регулиране на напрежението и изходния ток. Разбира се има още много решения, но набързо намерих това, което би ви помогнало. Нямам никаква представа на какво техническо ниво се намирате за да търся подробни материали. За изпълнението и би трябвало да имате добра практическа подготовка. Такива изправители има да се продават във формата на "КИТ"  - или на чаркове плюс печатна платка. Другият вариант е всичко да е наситено на печатната платка и вие да си изработите някаква кутия, в която ще направите монтажа. Успех от мен. Ако сега почвате да се занимавате с тази техника, ползвайте  готов кит.

Снимка001.jpg

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

LZ4JW, добави и легенда към схемата - нЕма ни един модел на ИС/транзистор/ценер, ни една стойност на R/C. :)

Едно и от мен:

lab.gif.jpg

К140УД7 може да се чете и като ua741

http://www.constructor.bg/mk/Supply.htm

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Правилна е забележката ти, но по този начин исках да разбера доколко питащият е в час със схемотехниката, но ти вече издаде номера. Независимо от това, лесно е човек да се досети гледайки електрическата схема, какви елементи се използват. Затова съм му препоръчал, ако е на ниско ниво да ползва готови китове, които се продават по магазините . Последните не са скъпи при положение че разполага с готов трансформатор. Не трябваше да ме "издаваш" но го очаквах де! Даже си направил яко подсказване, забелязвам.

Използвани елементи:

Интегрални схеми: ИС1 - 741, ИС2 - LM 723
Транзистори, диоди: Т1, Т2 - 2Т 7638, Т3, Т4 - 2N3055, D1 - ценеров 3 V, D2 - ценеров 5.6 V.
Резистори и кондензатори: R1 - 1.5 кomegasmall.gif, R2 - 10 кomegasmall.gif, R3 - 3 кomegasmall.gif, R4 - 62 omegasmall.gif, R5 - 680 omegasmall.gif, R8 - 100 кomegasmall.gif R6, R7 - 0.22 omegasmall.gif/5 W, R9 - 2.2 кomegasmall.gif, R10 - 120 omegasmall.gif R11 - 120 omegasmall.gif, R12 - 0.5 omegasmall.gif/5 W, R13 - 0.5 omegasmall.gif/5 W, R14 - 51 кomegasmall.gif, R15 - 51 кomegasmall.gif, R16, R17 - 18 кomegasmall.gif, R18 - 560 omegasmall.gif/1 W, P1, P4 - 470 omegasmall.gif, P2, P3 - 4.7 кomegasmall.gif, C1 - 4700 mikro.gifF/40 V, C2 - 470 pF, C3 - 100 mikro.gifF/25 V.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

На питащият колега препоръчвам да погледне вторият линк. Изработката на печатната платка и елементите по нея са много добре. В този случай ще му остане само закупуването на готов трансформатор, който ще е почти на същата цена , на която е и печатната платка с елементите. Разбира се, налепена, за да си няма проблеми при вживяването. При намиране на траф с цена около 40 лева( последният не може да бъде малък и евтин) цялата работа ще му струва  към 70 лева. И ще е сигурен, че ще може да се справи с исканата задача.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Много инфо а питащият...мълчи!  Явно темата е излишна! Само губене на време от наша страна. Това не го одобрявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ще опитам да си направя сам, ако не стане ще ползвам готов кит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.