Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

В моя край често има токови удари защото сме от гората дет се вика.
Предложете ми защитен разклонител да е там с минимум 5 гнезда за щепсели или UPS.
По възможност най-изгоден вариант като цена. Също може и по-скъпо предложение в зависимост дали си заслужават парите!

Ако има някакво значение реших да добавя конфигурацията която купих преди два дена!

Кутия: Zalman R1 - ATX
Захранване: Fractal Design, Integra M 550W
Дънна платка: Gigabyte B85-HD3-A
Хард диск: Seagate Barracuda 6Gb/s , 7200rpm,  Cache - 64MB, Model: ST1000DM003
Охладител за хард: n/a
SSD: n/a
Видео карта: n/a
Охладител за видеото: n/a
Процесор: Intel Pentium G3440, (3M Cache, 3.30 GHz), Dual core, Integrated graphics
Охладител за процесор: Стандартен (в комплект с процесора)
Рам памет: Kingston HyperX Fury Savage - 8GB, 1600Mhz, CL9
Записвачка: n/a

Редактирано от goodly (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със UPS. И само да знаеш, целта на UPS-а е не да продължаваш да си цъкаш, а да си запазиш информацията и да го изключиш по нормален начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече имаш прилично захранване със всички необходими защити та случаите в които не би помогнало не би те спасил и бюджетен UPS. 

SCP - Short circuit protection
OPP - Overpower (overload) protection
OVP - Overvoltage protection
UVP - Undervoltage protection

Всъщност при толкова фрапантен случай ще заминат всички ел. уреди не само у вас а в целия блок където живееш

та дори UPS-а да има някъв стабилизатор си е безполезен.

От UPS ползата ти ще е единствено ако спре тока да си запишеш работата и да спреш компютъра не да те пази от пренапрежение.

пс. Има обаче и друга опасност а именно кабела за интернет. Захранването каквито и защити да има там не те спасява.

Та ако доставчика ти е от тия с висящите кабели по-дърветата и стълбовете (уш от години е незаконно и ги режат ама това с гората ме уби...) не връзвай кабела директно.

Ако мрежата е под-земята както си трябва нямаш проблеми.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та ако доставчика ти е от тия с висящите кабели по-дърветата и стълбовете (уш от години е незаконно и ги режат ама това с гората ме уби...) не връзвай кабела директно.

Режат на кукуво лято. Нали тука виждам по стълбовете около 6-7 кабела.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Външна ланкарта не е ли достатъчна защита?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не е защита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не знам какво разбирате под бюджетен UPS. Личното ми мнение е, че е смешно да дадеш сума X за коnфигурация и да ти се свидят 10% от Х за UPS. Захранванията не са предвидени да издържат токови удари. При преходните процеси стават интересни неща. Смислените UPSи имат и защита за LAN.
Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Външна ланкарта не е ли достатъчна защита?

Пак може да изгори и дънна платка  с външна

давам един доста качествен вариант за защита  на мрежов вход RJ 45 ( това може и преди рутера ! )

Важно е да се включи задължително и заземяването(зануляването) това в зависимост дали е трипроводна или двупроводна ел.инсталацията.

Защита на LAN вход

линка е илюстрационен - не е задължително оттам да се взема  просто снимката е доста ясна и се вижда за какво става дума

На същата фирма  APC има разклонители със защита(това не са UPS) коя сработва много бързо и са качествени такива.

Не са като разклонителите с образно казано една глимлампа и филтърче на входа и това се рекламира като надеждна защита от пренапрежение.

Има и на други фирми качествени такива избора си е ваш в крайна сметка :)

Това споменатото за монтаж на само на тиристор(симистор) го забравете не стават така неща.

В телевизорите старите имаше варистори (това е едно от наименованията) . А днес има и нови много по бързодействащи електронни елементи-точно такива миниатюрни са вградени в горепосочените разклонители.

Редактирано от sten64 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече имаш прилично захранване със всички необходими защити та случаите в които не би помогнало не би те спасил и бюджетен UPS. 

SCP - Short circuit protection
OPP - Overpower (overload) protection
OVP - Overvoltage protection
UVP - Undervoltage protection

Всъщност при толкова фрапантен случай ще заминат всички ел. уреди не само у вас а в целия блок където живееш

та дори UPS-а да има някъв стабилизатор си е безполезен.

От UPS ползата ти ще е единствено ако спре тока да си запишеш работата и да спреш компютъра не да те пази от пренапрежение.

пс. Има обаче и друга опасност а именно кабела за интернет. Захранването каквито и защити да има там не те спасява.

Ако мрежата е под-земята както си трябва нямаш проблеми.

В 5 големи квартала в София точно така висят кабелите... Никой още никого не е погнал или тръгнал да му реже нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На село компа е вързан безжично към нета. Захранването го отворих да видя дали има филтри на входната линия за да съм сигурен че няма да ми изпаткат другите неща от аномалиите в мрежата. По мрежовия кабел ако мине някакво статично електричество ще изпатка рутера, и така до сега съм нямал проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом като нета е безжичен, от там не може да ти влезе пренапрежение.Има един сигурен начин за защита от пренапрежения в мрежата/не много удобен/, но евтин.Помоли електричар с елементарна електронна грамотност да монтира сравнително мощен тиристор или семистор, който да се отпушва при възникнало пренапрежение по веригата фаза- нула през малко, но мощно съпротивление, т.е. създава почти късо, мигновено,ограничава се силно напрежението на апаратурата ти, а автоматичният предпазител изключва след около 200милисекунди.Нещо подобно има на някои телевизори,работи без грешка. Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи кабела ми е висящ за интернета, но имам рутер и съм чувал че рутера поема бонуса от пренапрежение по кабела. Рутера ми е от 3 години взех го за 50лв. TP-LINK TL-WR841N 300Mbps Wireless N Router До сега си карам с него и съм нямал проблем. Стария комп много пъти го е засичал токов удар премигване на тока, и съм нямал проблем с изгаряне на компоненти. Даже бях с някакво измислено захранване daotech 350w. Но бях винаги в очакване че след премигане на тока може да имам ядове.Предложиха ми това Стабилизатор на напрежение SDR-2000VA, с релета та някой може ли да ми каже какво точно ми дава, само защита предполагам без да мога да запазя работа на компа ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.