Премини към съдържанието
marginal

Изход от командата "last" и защо е такъв?

Препоръчан отговор

Здравейте.

Ето изхода от командата "last" на компа ми:

vladimir pts/1        :0               Sat Oct 24 15:27   still logged in   
vladimir :0           :0               Fri Oct 23 18:47   still logged in   
reboot   system boot  3.16.0-52-generi Fri Oct 23 18:47 - 15:27  (20:40)    
vladimir :0           :0               Wed Oct 21 22:59 - down  (1+19:47)   

Бих бил благодарен ако някой може да ми обясни как стана така, че потребителя vladimir :0 е логнат толкова дълго имайки предвид, че съм излязъл от компа много отдавна?

Съшо така, каква е разликата между потребител: vladimir :0 и потребител: vladimir pts/1 и защо има двама такива след като уж само аз влизам в компа?

Благодаря и живи и здрави :-).

Редактирано от marginal (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей. Linux позволява да правиш по няколко логин-а.

А защо са няколко вече зависи. Едната възможност е че може да не си излязъл наистина от сесия, а просто да си се изключил. В този случай програмите които си пуснал от твоят потребител ще продължат да си работят.

Pts1 е отворен терминал, от който също си се логнал. Например при натискане на Ctrl+Alt+Fx се отваря "черен екран" с терминал, където за да го ползваш също трябва да се логнеш. И той ще продължи да си работи докато не напишеш exit в рамките на твоята сесия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей. Linux позволява да правиш по няколко логин-а.

А защо са няколко вече зависи. Едната възможност е че може да не си излязъл наистина от сесия, а просто да си се изключил. В този случай програмите които си пуснал от твоят потребител ще продължат да си работят.

Pts1 е отворен терминал, от който също си се логнал. Например при натискане на Ctrl+Alt+Fx се отваря "черен екран" с терминал, където за да го ползваш също трябва да се логнеш. И той ще продължи да си работи докато не напишеш exit в рамките на твоята сесия.

Здрасти Melmak ® и благодаря за отговора, но не разбирам какво значи само да съм се изключил. Моя Линукс е на английски. "Само да съм се изключил" значи да съм избрал "Suspend" ли?

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами означава да си switch нал потребителя. Или, ако ползваш отдалечена връзка да е прекъснала или да си я затворил, но да не си излязъл.

Друга възможност, пуснал си този Terminal, върнал си се на Desktop-a и си забравил, че е активен. Може дадена програма да не се е затворила и тя да държи сесията. Вобще има много възможности и аз самият не съм сигурен че ги знам всичките. Ти трябва да видиш какво е, според това което правиш от момента на пускане на компютъра.

Ако ползваш опцията suspend, тя ще възстановява всички сесии, които си пуснал някога и не си излязъл. Това ще е до следващия рестарт или изклюване на машината.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря :-).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Ето изхода от командата "last" на компа ми:

vladimir pts/1        :0               Sat Oct 24 15:27   still logged in   
vladimir :0           :0               Fri Oct 23 18:47   still logged in   
reboot   system boot  3.16.0-52-generi Fri Oct 23 18:47 - 15:27  (20:40)    
vladimir :0           :0               Wed Oct 21 22:59 - down  (1+19:47)   

Бих бил благодарен ако някой може да ми обясни как стана така, че потребителя vladimir :0 е логнат толкова дълго имайки предвид, че съм излязъл от компа много отдавна?

Съшо така, каква е разликата между потребител: vladimir :0 и потребител: vladimir pts/1 и защо има двама такива след като уж само аз влизам в компа?

Благодаря и живи и здрави :-).

Малко полезна информация за командата LAST

Тя взима информация от файла /var/log/wtmp. Може да разгледаш данните и с командата utmpdump.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, но казва, че има грешка в командата ...

Редактирано от marginal (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.