Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво мислите за обявената от Слави подписка за референдум

Препоръчан отговор

На 26.10. в шоуто си Слави лансира подписка с цел набиране на достатъчно подписи за промяна на доста неща в политическата ни система. Какво мислите за тях -

1. Смяна на избирателната система с мажоритарна
2. Намаляване на броя на депутатите от 240 на 120
3. Мандатност на народните представители – до 2 мандата
4. Въвеждане на задължително гласуване
5. Въвеждане на електронно гласуване
6. Драстично намаляване на държавната субсидия за партиите
7. Пряк избор от народа на съдии, прокурори и началници на полицейски управления

http://bit.ly/1iyupTc

Редактирано от dimy (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 121
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Събрал е всички мечти на хората накуп. Но не смятам, че ще постигне успех, поне по повечето точки. Ако знаеш колко подписки, с необходимия брой подписи в тях, събират прах в мазетата на парламента...Поне за 3 се сещам, като две бяха навремето инициирани от Волен Сидеров.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

бе тоз платен шут още ли го дават

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А варианта, че Слави просто си прави реклама, за да си развива още по-успешно бизнеса? Според мен, не му пука на папука за овцете.

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази добра идея не е само на Слави, но мисля, че няма да бъде осъществена, колкото и подписи да съберем.

Нима тези, които най-после захапаха целия кокал ще допуснат някой да им го отнеме?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Мойра написа:

Тази добра идея не е само на Слави, но мисля, че няма да бъде осъществена, колкото и подписи да съберем.

Нима тези, които най-после захапаха целия кокал ще допуснат някой да им го отнеме?!

/ EDIT

Редактирано от dimy (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да подкрепя подписката и да накарам колкото може повече хора от познатите ми да направят същото.

Редактирано от Ken (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, dimy написа:

Ами ако събере достатъчен брой ВАЛИДНИ подписи - искането става автоматично закон.

Искането е за свикване на референдум. Нищо не си разбрал. Ако подписката събере необходимия брой валидни подписи се внася за разглеждане в Народното събрание и след негово решение се свиква референдум по поставените въпроси. И още нещо важно - поставените въпроси са други. Въобще нищо не си разбрал !

Предлагам темата да се заключи, защото е поредната тъпня.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За мен Слави е един не много симпатичен бизнесмен, по- нахалничък от нормалното.Предлаганото от него/но не и негова идея/ е добро, но задължително трябва да бъде движено от другиго, за да бъде ликвидирана възможността да бъде изкривена идеята и използвана за други цели.Поздрави

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Референдумите като цяло са хубаво нещо. Би било хубаво да имаме прецедент да решим нещо най-сетне вместо да оставяме другите. Иначе по точките:

1. Твърдо за, писал съм много пъти. Основни аргументи: размитата отговорност и вързаните ръце на народен представител, който не е съгласен с лидера си/мнозинството - такива ги гонят - което е баси демократичното.

2. Това е интересна точка. Даже много. Искам да обърна внимание, ако не сте се замислили, колко е важно отговора на 1.въпрос за нея. Значи ако системата е като сега, и 60 да ги направят пак са много - те горе-долу гласуват по партии. Обаче, ако изберем мажоритарна система и ги намалят, то ще се получи така, че много хора няма да имат представител в парламента. Помислете: ако е един депутат на определен брой хора, то от тия 120, 36-7 ще са избраници на софиянци и примерн в някоя ненаселена зона с един представител, ако са 60/40, тия 40% няма да имат човек в парламента. Ако пък са за област, ще се получи обратното в по-населените. Това го решават някъде си с двукамарни парламенти. Та докато не кажат каква точно искат да е мажоритарната система, не мога да изразя мнение.

3 Също като 2. горе зависи от 1. Че ако човека ми харесва и искам да гласувам за него, що да ме ограничават? От друга страна ако ограничите мандатите на един депутат, няма ли да го лишите от мотивация - втория мандат защо трябва да се старае, като така и така няма да го преизберат?

4. "Против." Аз винаги се старая да гласувам, ама не смятам че задължително гласуване би решило нещо или пък биха могли да наложат изпълнението му - а ако не може, е безсмислено.

5. За - писахме си в другата тема

6. Ми на партиите пари им трябват. Ако не им ги даде държавата ще им ги дадат други. Ако трябва и под тезгяха, срещу съответните услуги естествено. Все е тая.

7. По-скоро "за".

П.П. Не мога да не забележа, че има точка за електронно гласуване, на което dimy е доста активен опонент в една съседна тема :).

Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Докато ГЕРБ или коя да е доказала се партия, състевана от подкупни политици печели близо половината гласове на избирателите на изботите, няма как да стане. Мажоритарен вот ще означава само едно - 99% от властта в ръцете на ГЕРБ. Гледах за малко едно от предаванията им, свързано с тия предложения и там не ми хареса една идея  - да се елиминират малките партии/кандидати и да се оставят само тия, които събират много голям процент. Така в парламента щели да влязат хора, за които са гласували много голям брой избиратели. Моля? Ами на избори отиват максимум 50%, айде 60 ако се мобилизира "електората" с финансово боцкане. Това ще рече че ако ГЕРБ имат 35%, то едва 18% от населението е гласувало за тях,  без да разграничавам по  какви причини.  Значи 18% имат представител в парламента. да кажем,  че още 10% в лицето на друга  партия имат  представител, а разпръснатите гласове се оказват без такъв при мажоритарния избор. Значи...25-30% от населението ни управлява, защото само те ще имат представители. Ами то и сега ни управляват 20% от хората, било то във вид на политици, чиновници или просто капиталисти. Каква промяна е това? Не, това не е  промяна, а затвърждаване на статуквото,  но вече законно. Това е разправа и с малкото гласове, надигнали се срещу това статукво. Малко за задължителното гласуване. Звучи примамливо, защото видите ли, парламента щял да бъде максимално истински според желанието на избирателите. Нима? Я направете  справка колко недействителни бюлетини има  на тия, а и на предни избори. Недействителна бюлетина има по различни причини, една от които е протестния вот, друга просто техническа грешка.  Е, ако ти накараш едно дете да не  пуши цигари и го шамариш, то няма ли в един момент да се  скрие и при първа възможност да разбере какво е това цигара на пук на "дъртаците"?  Същото ще стане и със задължителното гласуване. Протестният вот с празна бюлетина няма как да се отчете. Много лесно е да се излезе с думите, че си имал възможност да издигнеш  кандидат, за който да гласуваш. А нима всички сме  политици и се занимаваме с издигане  на кандидати? Ако това важи за мафията и капиталиста, да издига каквито кандидати  иска, то обикновения трудов човек изобщо не иска  да има допир с  политиката, а и да иска, той не  знае как да го направи. А и представете си хипотетично, че един клошар образно казано, реши да издигне друг колега клошар за кандидат депутат. Това  ще бъде коз в ръцете на отракания политик, който ще покаже на избирателите, кое не е правилно и кое правилно ( себе си). И когато на мен ми сравнят клошар с изтупан връзкар, аз няма  как да избера клошара, щото само мисълта  за него ме кара да си стисна носа  с  два пръста. Интересно ми е и как ще накараме българина да гласува. Ами ти сега не може да го накараш да плаща данъци и най-простото  - да спазва правилника за движение  по пътищата. Какво мислиш ще  постигнеш  със задължително гласуване?Когато аз видя, че българина кара с 50 там, където пише 50 и когато  го видя да не ускорява веднага след камера-радар, тогава и ще  повярвам, че ще отиде да  гласува, защото това било задължително. Или това е още едно перо за бюджета?Относно 120-те депутата. Какво, само от София, Пловдив, Варна и Бургас ли ще имаме парламент? Точно това и става с тия 120 депутата. Не. Аз предлагам  480 депутата. Щели сме да  пестим  парички. защо, за да отидат в джобовете на малцина, както отиват еврофондовете? Не, не, не, грешка.  Още една простотия - мандатност на депутатите. Какво, със Щатите ли ще се сравняваме? Че да се осират в края на всеки мандат и всеки заминаващ си президент да върши глупости от  криво разбрано чувство, че историята ще го обвини за некадърник? Аз дори съм за това, мандатът от 4 години да се увеличи поне на 6. Така човек ще има повече време да свърши това, което е замислил. И не ми излизайте с номера, че ако е некадърник, ще трябва да го търпим  6 години. Той ако е некадърник, ще се осере и  за една година.  Изобщо...почти всичко предложено от екипа на Слави е против  моите виждания за нещата. Намаляване на субсидиите за партиите...защо, за да  почнат да крадат повече? Моето мнение относно заплащането е съвсем противоположно. Аз съм на мнение, че държавните чиновници, съдии, прокурори...трябва да са с  много високи заплати, за да се изкушават по-малко от подкупи. Няма нужда да ограничаваме партиите в субсидиите,  защото това ще доведе само до едно - още по-голямо обвързване на партиите с мафията. А и на практика субсидиите са една нищожна част от  бюджета на България, но премахването им ще доведе до търсене на нови средства, които най-вероятно ще бъдат от  сивата икономика. Нищо не се губи на тоя свят, дори субсидиите ;)  И сега за началниците на полицейски управления...звучи като добра идея, но не е ли това  паралелен избор? Как ще избереш мажоритарно началника на полицията в Русе примерно? Град, който е завладян от  кръга Космополитен на ГЕРБ?  Ами нали тия  хора ще  ни набутат своя кандидат и по тоя начин ще узаконят   далаверите си? Пряка демокрация... а чували ли сте за гаусово разпределение? Колкото и пряка  да я правите  тая демокрация, то тя ще си остане  гаусова. Точното определение на съществуващия  свят е "гаусов". Няма как да тръгнеш срещу законите на природата а  те са  такива, че винаги водят до един и същи резултат. 

Прах в очите на  хората и отново стрес, как ще се оправим в новата ситуация. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dimy написа:

Ами ако събере достатъчен брой ВАЛИДНИ подписи - искането става автоматично закон.

Блажени са верующите!

Въпреки това, ще подкрепя подписката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, 2249 написа:

Искането е за свикване на референдум. Нищо не си разбрал. Ако подписката събере необходимия брой валидни подписи се внася за разглеждане в Народното събрание и след негово решение се свиква референдум по поставените въпроси. И още нещо важно - поставените въпроси са други. Въобще нищо не си разбрал !

Предлагам темата да се заключи, защото е поредната тъпня.

Прав си, писах мало прибързано, редактирах го.

Вече има няколко по-подробни мнения, за това вече ще напиша и аз какво смятам. Да добавя само, че по-горе сбърках - подписката е за подписи за насрочване на референдум, разбира се.

1. Смяна на избирателната система с мажоритарна - от многото предавания по масмедиите се чува, че никъде няма чисто мажоритарна система в Европа, така че трябва доста по-точно да се дефинира какво точно е "мажоритарно избран депутат" и как аджеба става това; по-скоро съм против засега, звъчи добре, ама един човек е по-лесно и по-евтино да купиш от колкото една партия или др.

2. Намаляване на броя на депутатите от 240 на 120 - против съм, с намаляване на депутатите се намалява представителността, все повече хора ще остават без представител в НС.

3. Мандатност на народните представители – до 2 мандата - засега нямам мнение, и едното е добро и другото, ако има Сенат и Камара - може да се помисли за мандатност, честата смяна обаче в никакъв случай няма да повиши качеството.

4. Въвеждане на задължително гласуване - аз съм ЗА, но ако се въведе и отрицателен вот и празна бюлетина, за да може човек да гласува против всички или - просто да гласува с празна бюлетина, пример - ако на балотажа бяха ГЕРБ и ДПС в моя район и аз не ги харесвам и двете - лесно ще мога да гласувам или с ПРОТИВ или с празна бюлетина; трябва и ясно да се дефинира как ще бъдат наказвани негласуващите.

5. Въвеждане на електронно гласуване - твърдо против!, не случайно електронно се гласува в 2-3 страни в Европа и някой друг кантон.

6. Драстично намаляване на държавната субсидия за партиите - драстично - не, може би да се изравним с европейските практики, защото ако не даваш пари на някоя партия тя лесно може да бъде напазарувана от някой дори не чак много богат мафиот или групировка.

7. Пряк избор от народа на съдии, прокурори и началници на полицейски управления  - мисля че е добра идея шерифите и държавните обвинители да се избират, ако не работят добре или работят за някоя партия само /по-горе се спомена ГЕРБ, но има и други/ , само след 3-4 години народа ще ги смени

Наистина така накуп поднесени тези много големи промени трябва внимателно да бъдат разгледани една по една. Май по-добре ще е само някои абсолютно безспорни въпроси да бъдат предложени за гласуване. А всичките 7 въпроса по-горе не са такива, има някои много сложни. А и инерцията на повечето електорат може да ги подведе навсякъде да нацвъкат 7 кръстчета в едната или другата колонка и това да доведе до много нежелателни резултати.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Събирането на подписите ще започне от утре и в рамките на три месеца трябва да бъдат събрани 400 хил. парафа. След това документите ще бъдат внесени в Народното събрание. 

От "Шоуто на Слави" организират обществено допитване по седем въпроса:

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?

3. Подкрепяте ли мандатност на народните представители - до два мандата?

4. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?

5. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

6. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

7. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

Подписи в подкрепа на референдума ще се събират в 26 области на страната. 

Хората на Слави внесоха документи за референдум

Редактирано от Мойра (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пуснете една анкета в темата.

Колко подписа трябва да съберат, за да има референдум?

Редактирано от RJ45 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът не е в събирането на подписи (бройте и моя!), а в самото провеждане - все ще се намери кой да провали резултатите от него, защото те стават законни, ако 

Цитат

... По закон резултатът от допитването до народа чрез национален референдум се приема за общозадължителен и легитимен, ако са гласували поне толкова гласоподаватели, колкото на последните парламентарни избори.

При мижавата избирателна активност на Н.В. Българина няма как да "мине" референдум. С конкретни цифри от сайта на ЦИК за проведеното преди 2 седмици поредно ялово допитване:

- право на участие - 6 766 619 души

- участвали - 2 709 210 души 

На последните парламентарни избори през октомври 2014 г. са гласували 3 283 192 души, т.е. с половин милион по-малко от нужните, за да се признаят резултатите от референдума за валидни. За българските мащаби 1/2 милион избиратели е огромна величина, та значи първо следва да се постави въпроса дали изобщо в съвременна България може да се проведе допитване, което да даде валиден резултат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както винаги зависи от нас. Много хора обвиняват политиците за положението в България, но май ще се окаже, че те са последната дупка на кавала.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, RJ45 написа:

Както винаги зависи от нас...

Че от кого другиго? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За някои неща, като задължителното гласуване, намаляването на субсидиите и броят на депутатите, смятам за основателни и дори наложителни. Но, като си представя кандидат за съдия, прокурор и полицейски началник да "купуват" гласове в циганските квартали, както и да се "отчитат" пред избирателите си, направо се плаша. Не, че Слави Трифонов не е лицемерен популист и заслужава пълно доверие.  Доколкото съм чул и чел, разколът му с Бойко Борисов, непосредствено, преди да дойде на власт за първи път е бил, заради политическите претенции на шоумена, който също е искал парче от баницата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, hlevoust написа:

Че от кого другиго? 

Много хора са на мнение, че нищо не зависи от тях и някой политик трябва да се появи и да им реши проблемите, а то е точно обратното. Затова съм написал, че всичко зависи от нас, а не от някакви си политици. Така е било и така ще бъде винаги.

Надявам се само Слави и екипът му да са с искрени намерения и да информират добре хората. 

Редактирано от RJ45 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво си го написал, но няма кой да го чете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 3.11.2015 г.,, Ken написа:

Мисля да подкрепя подписката и да накарам колкото може повече хора от познатите ми да направят същото.

аз също

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване