Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

MacTukaTa

Помощ за пунктуация (запетая)

Препоръчан отговор

Здравейте! В тези две изречения трябва ли да има запетая след съществителните, съответно "цветя" и "жарава"? Според мен не, но се колебая... "цветя, вехнещи", "жарава, тлееща"? Мисля, че трябва да е без запетаи. Вие какво смятате? "Днес детето пуснах си на двора, небето сиво то да види, а цветя вехнещи да го ласкаят с есента и още прелестна златиста флора." "Не дава сърце туй, що обича и жарава тлееща е сякаш."

Редактирано от MacTukaTa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая се използва инверсия (Размяна на местата на епитета и съществителното име, което пояснява) и няма нужда от запетая и в двете, както е казано по-горе! Най-лесния начин за проверка дали между епитет и съществително име при употреба на инверсия се пише запетая е да се направи обратното... "вехнещи цветя", "тлееща жарава".... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви много за отговорите! И аз смятах, че запетаите не са необходими, именно защото в обратния случай (инверсията) не се пише запетая. Разколеба ме самото пояснение в изречения от рода на "Цветята, вехнещи на слънце, символ са на горест." и така почнах да се колебая. Още веднъж: благодаря Ви!

Редактирано от MacTukaTa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оле, оле, оле - вие какво сте учили?

Запетаите се слагат, в сложните изречетия, за да разделят отделните прости. В предното изречение мисълта " Запетаите се сатата за да разделят ..." е прекъсната с пояснението - къде, "в сложните изречетия", затова има запетаи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук зависи и от смисъла на изреченията. Така както аз ги разбрах простите са правилно разграничени и няма запетаи между двата случая на епитети в инверсия! Следователно може да се промени при друг смисъл...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...