Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

ако човек е трета категория инвалид (55%), то има ли някакви преференции при плащането на данъка на автомобила си и за винетка? Както ме интересува колата на какви параметри трябва да отговаря (мощност, KW...).  Конкретно колата е Пежо 407, 136 к.с.

Благодаря предварително за съдействието.

Редактирано от Nikoleta Nikolova (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Nikoleta Nikolova написа:

Здравейте,

ако човек е трета категория инвалид (55%), то има ли някакви преференции при плащането на данъка на автомобила си и за винетка? Както ме интересува колата на какви параметри трябва да отговаря (мощност, KW...).  Конкретно колата е Пежо 407, 136 к.с.

Благодаря предварително за съдействието.

Автомобил до 120кВт(163кс) може да се регистрира на инвалид и да ползваш преференциите,които се полагат.
А те са:
-не плащаш данък в общината
-безплатна винетка след пускане на молба в Дирекция Социално Подпомагане
-паркиране в Синя зона - безплатно, но пак трябва да ти издадат удостоверение от общината.

Доколкото си спомням, тези преференци могат да се ползват от инвалид с инвалидност над 50 процента, собственик на автомобила, но за по сигурно попитайте в ДСП по местоживеене.

Плаща се пълния размер на застраховката Гражданска отговорност.

Редактирано от kolev_74 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат
Чл. 10в. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане се освобождава от заплащане на винетна такса за един лек автомобил - негова собственост или съпружеска имуществена общност, с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.) по ред, определен с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на труда и социалната политика.
(2) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При условията на ал. 1 от заплащане на винетна такса се освобождават лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст

Цитат
Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:

4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам инвалидна група 3 -та.Миналата година закупих автомобил 2000 куб.см 141к.с. Оказа се ,че автомобила е с N1. Имам ли право на безплатна винетка и да не плащам данък? Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Stanislav Rikov
      Проблемът е такъв , имам Хонда сивик -96г. Купих я от човек преди 3г. По документи е на жена от дупница ( и е КН ) , която е инвалид. Пича ми каза че няма данък , и до скоро нямаше проблем , но изглежда тя я е отписала ,защото в изи -пей ми казват че не излиза и на последният преглед разбрах че не се води в нито една община . И сега немога да си платя данъка и да мина на преглед пича има генерално пълномощно и ще съдейства , обаче и нотариусът иска бележка за данък. болкирах ПОМОЩ  
    • от dzaabo
      Добър ден .
      Някой ако знае да ми предложи програма за СХЕМИ за зацепване на ангренажен ремък .
      Тук не става само за една марка автомобил а за повечето известни марки , които се карат в България .
      Може и да е платена но за предпочитане е ако има FREE
      Ако има възможност да е и на Бг език .
      Но приемам всички предложения .
    • от vukeca94
      Добра вечер на всички
      Имам следния проблем купих CD Kenwood KMM-123Y и го сложих на Опел корса Б 1996 година дизелов двигател 1.7 та проблемът ми е следния самото сиди грее доста отзаде алуминиевото радиаторче е като да си пекнеш яйца и както си карам върви добре после колоните почват да бръждят много му идва от самите колони за да прегрява така или имам скапана инсталация на колата мнения и солюции да предложите благодаря предварително
    • от BMW Маниак
      "Колеги" шофьори колко километра минавате годишно зад волана на личния си автомобил ?
      Като подкрепа към километрите се приема само снимков материал че на форумни балони и празни приказки по седенки съм се наслушал.
      Наскоро прочетох че имало шофьори къде минавали по 300 000 годишно !!! И малко останах доста позачуден как става тоя номер.
      Друг лауреат пък въртял по 70 на ден ама се оказало че събота и неделя не се смятали ама били 22 000 на годин, аве смешки от всякъде.
      Та дайте да говорим със снимки и през време да си показваме пак километражите и да изчисляваме.

2013 април беше на 0Км

Август 2013 беше на 0км

Или 278 000 за по малко от 5 години.

• от nodrama5885
      Искам да направя мигащ светодиод за колата вместо да си сложа аларма. Самата схема как да свържа светодиода мога да я направя, но проблемът е че искам да се захранва от акумулатора. Как да свържа схемата към него, без после акумулаторът да създава проблеми.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.