Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Костадин Колев

Създаване на локална мрежа за споделяне на файлове и папки, чрез домашния рутер

Препоръчан отговор

Здравейте,

Първо, извинявам се ако темата не е за тук и ако се налага - преместете я на подходящото за целта място. Второ, може би не съм първият който ще зададе този въпрос и се извинявам за евентуалното повторение.

А сега на въпроса ми. Нерядко ми се налага да прехвърлям файлове между компютрите вкъщи (снимки, видеоклипове, програми, и т.н.). От известно време използвам за целта функцията "домашна група" в Windows, тъй като тя отговаря на изискванията ми: лесна за настройване; възможност за задаване на права само за четене или за и за писане за споделените папки; лесен избор на папките, които желая да споделя в домашната група; и т.н. Но колкото и да ми харесва тази функционалност на Windows, тя си има и своите недостатъци. Основният разбира се е, че невинаги работи както трябва. Нерядко се случва един или повече от компютрите в домашната група да не се "виждат" един с друг. Понякога единият компютър вижда споделените папки на другия, но нито може да ги отвори, нито да взаимодейства с тях - Windows извежда съобщение за мрежова грешка. Понякога изпълняването на съветника за отстраняване на грешки в домашната група оправя проблема, но невинаги. Всичко това на моменти прави работата в домашната група същински кошмар.

Но, знаейки че понякога вградените в Windows функции са там просто колкото да ги има и понякога не вършат добре работата си, гореизброените проблеми с домашната група до известна степен не ме учудиха. Започнах да се запитвам, дали не би било по-добре, ако подобен вид функция за споделяне на файлове и папки не се реализира от самия рутер (маршрутизатор). Не съм много запознат с функционалните възможности на рутерите и не знам дали такова нещо изобщо е възможно. Имам предвид: да се влиза през настройките на рутера, там да се създаде един вид домашна група (като се добавят желани от нас компютри от домашната мрежа), да се посочи кои папки от тях да се споделят в групата и с какви права, и т.н. Та затова се обръщам към вас тук: възможно ли е такова нещо изобщо? И ако ДА - как се прави? Ако не е възможно: бихте ли могли да ми препоръчате софтуер с който да реализирам функция, наподобяваща домашната група в Windows? Ако е от значение, единият от компютрите в мрежата е с Windows 7, а останалите - с Windows 10 (няма компютри с друга ОС).

Ако е от значение, рутерът ми вкъщи е от типа "модем и рутер в едно" за ADSL интернета на Vivacom. Мисля че е с марка "Pirreli".

Предварително ви благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че ми е ясно заданието, но знам, че OSToto Hotspot прави локалка.

Извинете, че не мога да Ви обърна повече внимание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох описанието на OSToto Hotspot в уеб сайта й. Нищо такова за създаване на локална мрежа не се споменава. Програмата е за създаване на безжична точка за интернет достъп (hotspot/гореща точка). На мен такова нещо не ми трябва - за тази цел си имам рутер. А и съм на настолен компютър, на който нямам Wi-Fi мрежова карта (било и външна такава, свързана чрез USB).

Целта ми е да създам мрежа (връзка) между компютрите в домашната локална мрежа (зад рутера), в която от всеки компютър да има споделени папки с опция за задаване на права само за четене или и за писане. Това го прави функцията "домашна група" в Windows, но както писах по-горе - невинаги се справя добре с тази задача. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Костадин Колев написа:

Прочетох описанието на OSToto Hotspot в уеб сайта й. Нищо такова за създаване на локална мрежа не се споменава. Програмата е за създаване на безжична точка за интернет достъп (hotspot/гореща точка). На мен такова нещо не ми трябва - за тази цел си имам рутер. А и съм на настолен компютър, на който нямам Wi-Fi мрежова карта (било и външна такава, свързана чрез USB).

Целта ми е да създам мрежа (връзка) между компютрите в домашната локална мрежа (зад рутера), в която от всеки компютър да има споделени папки с опция за задаване на права само за четене или и за писане. Това го прави функцията "домашна група" в Windows, но както писах по-горе - невинаги се справя добре с тази задача. :)

Разгледай тези два сайта:

Първи

Втори

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Carolina Carreras
      Здравейте,
      от известно време имам следният проблем с интернета - сигналът на wifi рутера изчезва и се появява отново през няколко минути/ секунди, понякога мрежата изчезва напълно за определено време. Опитах какво ли не - сменях различни канали, пробвах и 20 и 40 MHZ, рутерът дори беше връщан до фабрични настройки и пренастройван, но за съжаление проблемът продължава. Обикновено се появява през няколко месеца,  макар че последните дни стана наистина нетърпимо.
      Абонат съм на Vivacom и моделът на рутера е Nokia G-240W-A.
      Около мен има доста Wifi мрежи, но само 5 от тях са с по-силен сигнал. Първоначално предположих, че има силна интерференция, но никой от съседите ми няма такъв проблем. Чудя се дали самият рутер не е за подмяна? Какво ще ме посъветвате? Благодаря предварително :).

• от Goran Mitevski
      Здравейте,
      Не успях да намеря отговор на проблема ми, затова пиша нова тема.
      От 2-3 седмици имаме проблем с wifi-то вкъщи, но само на лап-топите, изчезва сигнала за 3-4 секунди мн често и след това се появява.
      Понеже работиме от вкъщи в момента и много често ползваме лап-топите и е адски дразнещо и тъпо.
      Интернета ни е към Vivacom, идваха 2 пъти сменяха рутера, няколко пъти сменяха настройките, името на рутера, паролата, какво ли не, но проблема все си го има.
      Утре идват да сложат трет рутер, по различен от предните да видиме дали ще се оправи проблема.
      Лап-топите (2 бр.) са с Windows 10.
      Преди бяхме на A1 и не сме забелязали такъв проблем.
      Ако сте имали подобен проблем, моля да споделите как да го реша.
      Благодаря предварително!
    • от terminator.1985
      Здравейте, въпросът ми е как да отключат този рутер заключен към ''А1" , с какви програми и стъпки да следвам ?
      Рутера е със сим карта !
    • от Pulsarr
      Здравейте.
      Използвам интернет и телевизия на виваком.Дълго време бях с рутера който виваком предоставят.Веднъж дори виках техниците им да го сменят поради слабия сигнал.Смениха го с друг с две антени но положението си остана същото.Страшно ми писна и след двегодишни мъки си поръчах този  рутер : ASUS RT-AC1200G+  . Очаквах го с нетърпение да пристигне мислейки си ,че ще ми реши проблемите със слабия сигнал когато се отдалечиш на три крачки от рутера.
      Много съм разочарован от  новата ми покупка.Мисля си ,че дори се представя по зле от вивакомския.Във другата  стая на 4 метра от рутера ,през една панелна стена силата на сигнала е една чертичка ,като доста често се губи напълно.Това на 2,4GHz .
      На 5 GHz силата на сигнала е още по слаба. Не съм много вещ в тази материя затова ще помоля по запознатите да ми кажат на какво може да се дължи този слаб сигнал.Да не би аз да не правя нещо както трябва или рутера който съм купил толкова си  може, въпреки ,че срещнах доста положителни коментари за него.Също така какъв рутер трябва да си купя за да мога свободно да ползвам WiFi когато съм в другата стая на 4-5 метра от него.
      Благодаря.

• от Philip Stoynov
      Привет! От два дни имам много интересен проблем - при свързване на лаптопа ми Asus Vivobook pro с домашния wifi на Виваком уайфай мрежата изчезва за всички устройства. Лаптопът казва Cannot connect to network ,после губи мрежата и тя изчезва за всички устройства. При рестартиране на рутера се появява отново и си работи добре, докато не се опитам пак да вържа лаптопа. Настолният компютър си има интернет без проблем. Вързах лаптопа с друга мрежа в работата и си работи без да я крашва. Рутерът е Вивакомски The bonds Sam. Опитах повечето неща които четох в нета - ъпдейтвах драйвери на лаптопа, ресетвах уиндоус но без ефект. Дали някой се е сблъсквал с подобен проблем на такъв лаптоп и рутер и знае ли как да го реша? Утре ще звъня и на Виваком , та дано те да са се сблъсквали с подобен проблем. Не откривам потребителското си име и парола за влизане в сайта на Виваком за настройка на рутера - дано да могат да ми дадат ново.

Благодаря предварително и лека вечер
  • Дарение

• Добави ново...