Премини към съдържанието
ignorant

Как мога да имам безброй ОС в списъка на boot manager-а?

Препоръчан отговор

ignorant    22

Здравейте, имам уин 7(нормален 32битов) и уин 8.1(модифициран 32bit за да бъде успешно инсталиран на процесор без NX/XD)Искам да запазя и двата, инсталирах после убунту ама не изниква в списъканауинския boot manager. Обяснете ми как мога да инсталирам безброй ОС-и, по една на дял и да зареждам всички в един boot manager?  Трябва да запиша В MBR boot manager ли? Моля ви кажете ми какво трябва да равя Искам и BSD и соларис и т.б. др ОС да инсталирам. Кажете как мога да ги вкарам в 1 boot manager? :(

С ploop boot manager става ли тва което искам ?

Редактирано от ignorant (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

ExaFlop    26877

Чак безброй...не можеш.

Вариант 1 - ползваш grub

Вариант 2 - ползваш EasyBCD

Четиво

Може и със syslinux

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22
    на 14/12/2015 at 3:18, ExaFlop написа:

Чак безброй...не можеш.

Вариант 1 - ползваш grub

Вариант 2 - ползваш EasyBCD

Четиво

Отворих линковете които си дал, там пише как да има хем едно убунту, хем един уиндоус. Ти прочете ли изобщо какво искам? multi boot, а НЕ dual boot! С какъв boot мениджър мога да направя multi boot, и най важното как?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ExaFlop    26877

Аз мн. добре чета, ама ти май искаш готов сдъвкан материал. 'ми понапъни си малко онова под косата. Кво ли ще стане ако единият Wndows стане втори и трети запис за стартиране на Windows? И кво ли ще стане ако записът за стартиране на Ubuntu  се мултиплицира? И станат точки за зареждане на други Linux  distro?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22
    преди 14 часа, ExaFlop написа:

Аз мн. добре чета, ама ти май искаш готов сдъвкан материал. 'ми понапъни си малко онова под косата. Кво ли ще стане ако единият Wndows стане втори и трети запис за стартиране на Windows? И кво ли ще стане ако записът за стартиране на Ubuntu  се мултиплицира? И станат точки за зареждане на други Linux  distro?

Добре де явно аз съм идиот, но в такъв случай моля Ви обяснете ми го като на идиот, за да го разбера и проумея. Сори за тъпотата и непроницателността ми, но явно дотук опират възможностите ми. Нищо не ми говори мултиплициране, уин да е втори и трети запис на стартиране, и точки на стартиране?!

//Dual boot не е ли за две операционни системи само, а multi boot за повече? При положение, че съм споделил плановете си за тикане на още различни солариси и БиЕсДи-та и т.н. Тва май не го взимате под внимание. Задал съм и някои директни въпроси като "С ploop boot manager става ли това което искам ?"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    jhoro    29593
    на 12/14/2015 at 1:18, ExaFlop написа:

Чак безброй...не можеш.

Като се абстрахирам от буквалния прочит на думата "без брой" и гледайки какво има вече на пазара (Seagate ST6000NM0004 Enterprise Capacity 3.5 HDD 6TB SATA Hard Drive) си смятам:

При нормално 30 GB на инсталация и при общ обем на диска 6 TB (на практика - 5'587.94 GB) - спокойно могат да се натъпчат над 180 бройки.

'ич не е малко.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ExaFlop    26877

Стига някой да ти позволи да направиш и толкова дялове, налии...(MBR - 3+1; GPT - <=128)

Все пак това не е дамско сърце а нещо с физически ограничения)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    jhoro    29593
    преди 19 минути, ExaFlop написа:

Стига някой да ти позволи да направиш и толкова дялове, налии...(MBR - 3+1; GPT - <=128)

Аз изобщо не виждам сми за повече от 3 (Win + Linux + хакинтош - евентуално), ама ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ExaFlop    26877

Така е. А може и още няколко ОС-и от vdi да се пускат :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Правил съм схемата на 1 диск  да слагам Win + Linux + хакинтош  и  бутвах от Chameleon  и всичко си бачкаше супер. Ако ми кажеш сериозна причина за инсталацията на повече от 1 линукс дистрибуция   може да си загубя още 1 час от времето да ти обясня  какво да направиш.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22
    преди 26 минути, ExaFlop написа:

Не харесвам повечето дами дето си делят сърцата на толкова мн дялове, но що се отнася до машината ми искам да й направя да речем  още един соларис бсд и мак ос x
    MBR - 3+1 какво ще рече, някой ще ми обясни ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Формат на диска в GPT и караш задължително   по тоя ред Win + Linux + BSD +хакинтош . Обърнеш ли реда ще береш ядове.  Ще имаш ядове с четенето  на дяловете от различите  опер.с-ми. Ако хардуера ти не е поне 95 % съвместим с Mac os  ще се набуташ във  такова приключение ,че ще ти се иска да скочиш от терасата надолу с главата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22

преди 7 минути, AlkatrazBG написа:

Формат на диска в GPT и караш задължително   по тоя ред Win + Linux + + BSD +хакинтош Обърнеш ли реда ще береш ядове.

Какво ще рече "Формат на диска в GPT"? Аз съм инсталирал първо уин7, после от него уин8.1. И искам да запазядвата щото баща ми не може да работи на уин8.1 а майка неще на 7, иска на 8.1.  Убунтуто го сложих за себе си. (ама не го виждам в бут мениджъра :( ) В това положение/ситуация мога лида продължа да по твоя ред да сложа BSD,а после OS Х? Или задължително трябва да форматирам диска GPT? (което моля те обясни ми кво значи?) Няма ли вероятност диска да ми е форматиран GPT ? Как да проверя?

преди 11 минути, AlkatrazBG написа:

Правил съм схемата на 1 диск  да слагам Win + Linux + хакинтош  и  бутвах от Chameleon  и всичко си бачкаше супер. Ако ми кажеш сериозна причина за инсталацията на повече от 1 линукс дистрибуция   може да си загубя още 1 час от времето да ти обясня  какво да направиш.

нямам нужда от повече от една линукс дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Agentpat™    3464
    преди 1 час, ignorant написа:

Добре де явно аз съм идиот, но в такъв случай моля Ви обяснете ми го като на идиот, за да го разбера и проумея. Сори за тъпотата и непроницателността ми, но явно дотук опират възможностите ми. Нищо не ми говори мултиплициране, уин да е втори и трети запис на стартиране, и точки на стартиране?!

//Dual boot не е ли за две операционни системи само, а multi boot за повече? При положение, че съм споделил плановете си за тикане на още различни солариси и БиЕсДи-та и т.н. Тва май не го взимате под внимание. Задал съм и някои директни въпроси като "С ploop boot manager става ли това което искам ?"

Инсталираш си една виртуална машина и си решаваш проблема. Мултибуута си е опасна работа, защото, ако се омаже нещо, някоя (или повечето) от системите просто няма да зареди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Преди да омажеш и затриеш целия диск    ще се наложи да четеш .Това което ти искаш да направиш не става с 5 приказки  в Калдата а трябва много ръчкане,тестове,нерви и време

1. Сравнение на MBR и GPT - всички основни разлики

2.OSx86

3. How to Triple Boot Windows 10, Hackintosh OSX Yosemite ...

4.Guide to Installing Windows 7, Windows 8, Mac OS X Lion ...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22
    преди 22 минути, AlkatrazBG написа:

Мерси, прочетох. И разбрах, че тоя GPT е мн по-добър(и необходим за целта ми да са повече от 4 дяла), но правилно ли разбрах, че се поддържа само от UEFI BIOS-и? Моя биос на тва асроковско дъно(P4i45PE) едвали е UEFI(къде мога да вида дали е UEFI??!), ако е така тва значи ли, че не мога да се възползвам от тая благинка  GPT и съм принуден да карам с MBR?  :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Охооо  ти с тая антика къде си се засилил чак за хаки ?  Изобщо не си губи времето  да  се опитваш защото няма да стане нищо.  Качи си едно убунту или друго лесно дистро да  има какво да ръчкаш за спорта и не се занимавай повече. Това са ти 3 различни опер.с-ми  със различни  изисквания относно хардуера и всяка една ползва  файлова система която  е  различна от предната.  Да не говорим ,че   разделянето ще е толкова сложно ,че ше се омотаеш  на кой дял какво има  защото всяка една с-ма си кръщава дяловете различно.  Ако  се наемем да ти  го обясняваме няма да ни стигне 1 месец да те запознаем само с основните неща  относно тая  инсталация. Ако диска сега е в MBR   без пълен формат  няма да се разминеш.

После се кара примерно  така:

1.  Формат в GPT

2. Цепене на диска на  няклко партиции

а) win 7 и 8 -по  2 дяла

б) Линукс - 2 дяла - swap и root , при инстала grub  се слага  в root   на линукса

c) Хаки  2 дяла  в HFS  за root и Home - тука се слага Хамелеона който ще ти е  основния бут лоудър. 

И  ако стигнеш до тука и изгрее  всичко се почва  ровене за пачнати кекстве  и  настройки до  другата коледа.

Ако някой дойде с подобно желание на твоето при мен да му правя такава инсталация ще му коства не по малко от 200  лева тая услуга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22
    преди 23 минути, AlkatrazBG написа:

Охооо  ти с тая антика къде си се засилил чак за хаки ?  Изобщо не си губи времето  да  се опитваш защото няма да стане нищо.  Качи си едно убунту или друго лесно дистро да  има какво да ръчкаш за спорта и не се занимавай повече. Това са ти 3 различни опер.с-ми  със различни  изисквания относно хардуера и всяка една ползва  файлова система която  е  различна от предната.  Да не говорим ,че   разделянето ще е толкова сложно ,че ше се омотаеш  на кой дял какво има  защото всяка една с-ма си кръщава дяловете различно.  Ако  се наемем да ти  го обясняваме няма да ни стигне 1 месец да те запознаем само с основните неща  относно тая  инсталация.

Добре има ли начин да запазя уин7 , уин 8.1 и тоя убунту на харда дето инсталирах ама не виждам да направя видим, някак?, А другите две ОС, соларис и бсд на друг хард и него с boot menu-то да избирам и в него две ОС-и:  соларис и бсд  и да ми е идеално всичко така? :)

P.S. не ми каза КАК да проверя дали имам UEFI BIOS или нямам такъв? Щото нали GPT изисква непременно  да имам UEFI , доколкото прочетох в това което ми даде .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Не съм ти казал защото нямаш и не може да имаш на това дъно. GPT  не го вълнува какъв ти е биоса изобщо защото  има отношение към харда а не към  какво ти е дъното,звуковата карта или видеото. Оригиналните макове са  със хардове форматирани във GPT   a линукс и уникс дистрибуциите не ги бърка на какво  се инсталират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22
    преди 1 минута, AlkatrazBG написа:

Не съм ти казал защото нямаш и не може да имаш на това дъно. GPT  не го вълнува какъв ти е биоса изобщо.

Сигурен ли си, че GPT не го вълнува дали имам или нямам UEFI?

Цитат

Специфични изисквания и поддръжка от операционните системи:

Тъй като GPT е разработен за новото поколение компютри (така наречените Itanium-based computers) се изисква задължително BIOS да е UEFI базиран, за да може да заредим операционната система от дял с GPT таблица. Затова GPT е препоръчително да се използва на високопроизводителни нови компютърни системи с поддръжка на UEFI и за дискове над 2TB.

Е ще ми обясниш ли тоя цитат верен ли е, че не разбрах мога ли да си инсталирам GPT на биоса който предполагам не ми е UEFI? :/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Ми тоя дето го е писал това е пълен олигофрен . Ако някога го срещна ще му  шибна един задвратник и ще го прата да  си доучи :)  И съм сигурен защото    това дето ти искаш да го правиш аз съм го правил преди години ,че и урок съм написал как се прави тая работа  Gigabyte GA-P45-DS3L Mac OS X 10.6 Retail How To

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22

Ми тоя дето го е писал това е пълен олигофрен . Ако някога го срещна ще му  шибна един задвратник и ще го прата да  си доучи :) 

Еми цитата е от линка който Ти ми даде. Сега последно мога или не мога с биос който не е UEFI да сложа GPT? Тоест с моя античен биос мога ли GPT?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Можеш но ще си  затриеш всичко на харда. Аз не виждам  какъв ти е зора да инсталираш толкова различни като начин на работа и философия  опер. с-ми  като бъкел не отбираш от тази материя  и ще направиш страшни поразии?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ignorant    22

Можеш но ще си  затриеш всичко на харда.

Да, помня, че ти ми каза, че се форматира. :)  Мисля да не го слагам (и да поема риска да се прецака харда)на тази машина и да не инсталирам много ОС-и на тоя хард. максимума  е 4 нали? така пишеше в статията която ми даде(питам, за проверка да не се окаже, че и тва е неверно?  Другите 2 ОС(Соларис и BSD) на 1 различен хард мога ли да инсталирам и после с ф11 от boot-menu-то си избирам от кой хард да бутвам? Нали така ще е ок? :) Тоя нов хард задължително ще го форматирам да е GPT(най-малкото заради експеримента) и после си му качвам соларис и bsd. Така виждаш ли някакъв проблем който ще имам?

// и може ли някъде да редактирам в boot menu-то на уина чрез някоя програма примерно EasyBCD Да имам в списъка на бут-менюто и уин 7 и уин8.1 и Убунтуто което инсталирах в един дял ext4? Или  убунтовския бут мениджър да накарам някак да подкара и да тръгне, ама тук трябва да ми обясните как да я направя тая магия? Мен не ме касае кой бут мениджър ще имам уиндоуски или линукси предполагам(поправи ме ако греша)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4507

Бе приятел  това Убунту се лекува  за 1 секунда като бутнеш от Live флашката  и  го преинсталираш  . Бутлоудъра се слага на sda  и всичко е 6. Ма как да ти помогнем   като ти така и не спомена   и не даде никакво  инфо ни за дялове ни за начин на инсталация ?  То само с питане нема стане работата ми ше трябват и малко снимки  тва-онова :)  Да не говорим ,че самия  Win  си е умряла работа и ще трябва и по  него да ръчкаш за да изгрее после . Ама аз окончателно скъсах  всякакви  връзки  с Майкрософт  и съм забравил  къде какво се настройваше.

Лека и спокойна вечер от мене  ,че  мойта ме чака да и форматирам харда в GPT :P

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.