Премини към съдържанието
Eternal Life

Съвет за инсталиране на Линукс на стар лаптоп!

Препоръчан отговор

Здравейте! :)

Искам да ме посъветвате каква Линукс дистрибуция да инсталирам на този стар лаптоп,коя е най - подходяща?

* 2 GB Memory

* 2.00 Ghz CPU (Двуядрен)

* 70GB HDD

Имам изисквания към самата Линукс дистрибуция само,да може да се инсталира Скайп и някой по - добър видео и аудио плейър,за това ще се ползва като цяло!

Благодаря на всички отговорили предварително! :handshake:

Редактирано от Eternal Life (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Коя да е Linux дистрибуция ще върви добре, но зависи и какво се предпочита - Ubuntu (и дериватите и Mint примерно), Debian,  CentOS, etc. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, techmaniac написа:

Коя да е Linux дистрибуция ще върви добре, но зависи и какво се предпочита - Ubuntu (и дериватите и Mint примерно), Debian,  CentOS, etc. :)

Мерси,ще си избера една от препоръчаните Линукс дистрибуции. Но също ме интересува,колко да отделя за виртуалния дял? За 2GB памет,дали ще е добре да е 3?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Eternal Life написа:

Мерси, ще си избера една от препоръчаните Линукс дистрибуции. Но също ме интересува, колко да отделя за виртуалния дял? За 2GB памет, дали ще е добре да е 3?

Да, добре е. Принципно swap е задължителен при рам по-малко от 1 GB.

Ще ти обърна внимание на още нещо - казваш "стар лаптоп", предполагам и самия хард е стар (като време на ползване). Разликата при харда и всичко останало в лаптопа е, че при харда е "много механика". Тоест - от работа се износва физически. Това износване може да ти създаде проблеми - както със скоростта на достъп до swap-а, така и по-сериозни. Не е зле да помислиш за някакъв малък SSD.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, jhoro написа:

предполагам и самия хард е стар (като време на ползване).

Не е зле да помислиш за някакъв малък SSD.

Да така е,стар е!

Препоръчай ми нещо добро от новите SSD!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, jhoro написа:

Да, добре е. Принципно swap е задължителен при рам по-малко от 1 GB.

Не е задължителен. Но е препоръчителен, както за под, така и за над 1 GB RAM памет. Swap дяла не е заместител на RAM паметта, въпреки, че някои данни се пренасят върху него.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, Eternal Life написа:

Да така е,стар е!

Препоръчай ми нещо добро от новите SSD!

Ново - значи не работило. Примерно http://ssd-hard-disk.pazaruvaj.com/samsung/850-evo-120gb-msata-mz-m5e120bw-p264678746/

преди 4 минути, cybercop написа:

Не е задължителен. Но е препоръчителен, както за под, така и за над 1 GB RAM памет. Swap дяла не е заместител на RAM паметта, въпреки, че някои данни се пренасят върху него.

Ок, да кажем "по-задължителен" или по-необходим. Принципно виртуалната рамет е - хем да я има, хем да я няма. Много хора си отделят по една камара ВМ, обаче не си дават сметка, че ОС като види много място - и тъпче. А разликата при достъпа до по-бавния хард спрямо рам-а е чувствителна. :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тц, виртуалната се ползва повече когато трябва. Виждал съм на моето малко сървърче с 512 MB RAM някакви много малки цифри при доста uptime на машината. Верно  няма GUI, но мисълта ми е, че не винаги е необходима толкова много. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, techmaniac написа:

Тц, виртуалната се ползва повече когато трябва. Виждал съм на моето малко сървърче с 512 MB RAM някакви много малки цифри при доста uptime на машината. Верно  няма GUI, но мисълта ми е, че не винаги е необходима толкова много. 

Добре,а колко е необходимо за целта (долу-горе,за 2GB),ще споделиш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, techmaniac написа:

Ти на това малко ли му казваш? А машинка с 32 MB рам и 2,5 GB хард ??? Win 98 SE и Office 97 ?

Стандартната сметка (при ръчно задаване на размера) е 1,5 пъти рама. А по дефаулт - задаваш ОС сама да си эпределя.

Сегашния ми лаптоп е 3 GB рам и 2 GB swap - никога не я е пълнил повече от 50-60 %

PS. Преди време - от нужда и любов към спорта - си инсталирах линукс на една флашка 4GB. Инсталацията + CDROM. Без swap. Работеше доста прилично на десктоп с 1 GB рам.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 часа, Eternal Life написа:

Добре,а колко е необходимо за целта (долу-горе,за 2GB),ще споделиш ли?

3-4 GB според мен е оптимален обем  за Swap дял. Системата не може сама да определи, колко и е нужен, защото никой не знае. Инсталаторите по една доста стара методология, автоматично правят Swap дял, приблизително двоен на достъпната за системата физическа памет. Но, при сегашните обеми на RAM паметта, SWAP дял от примерно 16 GB си е чисто разточителство. Както писах по горе - дяла за витруална памет не е истински заместител на RAM паметта и не може да я замести. Не само, заради бързината на четене от диска. Този дял не се използва за активна обработка на данни, а за склад. В него, системата прехвърля кеширани данни (примерно картинки от сайтове), за да се ползва физическата памет за системните операции, когато е с малък обем. Но, тези данни, са в порядъка на магабайти.

Виж тук : http://s19.postimg.org/4pze7g4kx/top.png

Другата и основна цел на този дял е дълбокото приспиване на системата - върху диска. Основно, това е причината да поддържаш тези 3-4 GB. Ако не хибернираш системата и 1 GB SWAP ще ти е предостатъчен.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.