Премини към съдържанието
b3s7ch0

Каква е нормалната температура по време на гейминг

Препоръчан отговор

Здравейте,

колкото и да е относително , ще ми се да ви попитам , каква според вас е нормалната температура по време на гейминг . Предстои ми вероятно да се сдобия с такъв лаптоп в обозримото бъдеще и ми е интересно да разбера какви са допустимите температури . 85 градуса по време на игра да речем как ви се струва . Питам за конкретната температура , тъй като в чуждестранни форуми чета , че такава температура на геймърски лаптоп е нещо съвсем нормално и непредставляващо никаква опасност .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 60-70 градуса се допуска,макар и че това не е малко.Иначе нормалната температура не би трябвало да надвишава повече от 45 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В доста широки граници в зависимост от модела лаптоп. Ето например едно сравнение какви температури се вдигат:

U59kGlh.gif

Но това е за точно определени модели лаптопи. Както виждаш, границата е доста голяма. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, XxeoN написа:

До 60-70 градуса се допуска,макар и че това не е малко.Иначе нормалната температура не би трябвало да надвишава повече от 45 градуса.

Нормалната температура по време на everyday използване ми е пределно ясна .

преди 5 часа, onogondur написа:

За кой точно лаптоп става въпрос? 

Все още не съм избрал конкретен модел , но в общи линии не разполагам с бюджет за Predator да кажем . От различните ревюта на машините , които съм набелязал , чета , че при гейминг , температурите им се въртят между 70 и 85 градуса , в зависимост от тежестта на играта .

преди 6 минути, Кико написа:

В доста широки граници в зависимост от модела лаптоп. Ето например едно сравнение какви температури се вдигат:

U59kGlh.gif

Но това е за точно определени модели лаптопи. Както виждаш, границата е доста голяма. 

Общо взето , поне доколкото виждам , нещата се въртят между 70 и 90 градуса в зависимост от настройките на играта . Да приемам , че това е нормалната температура за геймърски лаптоп ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопа ми не е геjмърски но  докато беше нов съм играл и игрички на него.

Последните пет години рядко съм виждал температури под 60-65 градуса, освен тази на hdd.

Цитат

Имам стар лаптоп ACER ASPIRE 5536G ползвам го от лятото на 2009г тоест 7години и половина.

До преди около час никога не беше почистван и загряваше доста, реших да го почистя и да му направя малък мод.

Може да ви звучи невероятно но почти нямаше какво да се чисти, малко прахоляк само.

линк към цялото мнение - https://www.kaldata.com/forums/topic/171487-постигане-на-максимално-добър-въздушен-поток-в-кутиите-ни/?do=findComment&comment=3257213

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, П.е.т.ъ.р написа:

Лаптопа ми не е геjмърски но  докато беше нов съм играл и игрички на него.

Последните пет години рядко съм виждал температури под 60-65 градуса, освен тази на hdd.

линк към цялото мнение - https://www.kaldata.com/forums/topic/171487-постигане-на-максимално-добър-въздушен-поток-в-кутиите-ни/?do=findComment&comment=3257213

Интересно четиво , но не ми помага по никакъв начин . Интересува ме когато отида в магазина и попитам консултантите какви са нормалните гейминг температури за конкретната машина , какво да приемам за нормално и какво не . Ако ми се каже например 80-85 градуса при максимални настройки на определена игра как да го приемам , като добро или лошо .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от много неща . Ако си с хубаво видео и качествена термо паста най-малко да са 30/40 при игри аз от 6 месеца нямам никакви проблеми с температурите на моя ляптоп . Когато гледам клипове и сърфирвам са си стабилни 22/23 градуса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, adersa написа:

Зависи от много неща . Ако си с хубаво видео и качествена термо паста най-малко да са 30/40 при игри аз от 6 месеца нямам никакви проблеми с температурите на моя ляптоп . Когато гледам клипове и сърфирвам са си стабилни 22/23 градуса

Тея 30-40 градуса при активен гейминг на съвременни игри не ми звучат възможни . Де що изчетох ревюта по чуждестранни форуми и сайтове , навсякъде се говори за най-оптимален вариант от около 65 градуса , а нормален в диапазона 75-85 .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами много зависи къде  е поставен лаптопа,  има ли охлаждаща подложка, каква е температурата на околната среда. Аз скоро засичах каква е разликата в температурите при лаптоп на кревата, повдигнат на книги или на кутията от настолното PC. Общо взето разликата е десетина градуса на процесора, но като прибавиш и външната температура, както е добре лаптопа, така и може да вдигне доста градуси лятото, ако си го оставил на леглото примерно и играеш. А това, дето се разправя, че нечистен лаптоп 7 години е чист и му няма нищо...може, ако тоя лаптоп е стоял за украса  някъде по секцията. За 7 години термопастата направо се спича, ако тоя лаптоп е ползван редовно и както му дойде. Скоро разглобявах и почиствах лаптоп на 3 години. Ще ти кажа какво му имаше - при най-малкото натоварване с игрички във фейсбук изгасяше. При отварянето всичко изглеждаше почти наред, с изключение на малко прах в решетките преди вентилатора. Термопастата направо си бе опечена. Но не това бе най-големия проблем, поради който лаптопа държеше 70 градуса в idle. Проблемът, който забелязах малко по-късно, бе в затлачената ос на перката. Въртеше се трудно, а както в един момент се оказа, направо не можеше да се завърти понякога, оставяйки и процесор и видеокарта без обдухване на охлаждането. Та ето ти какъв проблем може да ти изскочи изневиделица, ако  ползваш лаптопа незнайно къде. Не знам къде е ползван тоя лаптоп, но той бе на жена и това ме навява на мисълта, че е готвено с него :) Та затова ти казвам. Дръж си лаптопа във витрината и няма да имаш проблеми с температурата. Ако ти се дават 1000-2000 лева за украса, дай ги. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, b3s7ch0 написа:

Интересно четиво , но не ми помага по никакъв начин . Интересува ме когато отида в магазина и попитам консултантите какви са нормалните гейминг температури за конкретната машина , какво да приемам за нормално и какво не . Ако ми се каже например 80-85 градуса при максимални настройки на определена игра как да го приемам , като добро или лошо .

Това са високи температури както за декстоп машина така и за лаптоп. Температура повече от 65-70 градуса започва да бъде проблем. Да не говорим, че в момента времето е студено, да не говорим, че и машината ще се използва почти постоянно. А като дойде лятото какво правим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз моя компютър никога не съм му сменял термопастата и скоро май няма да я сменям,единствено го чистя.И температурата си му е нормална,60 градуса не е надвишавала никога.Друг е въпроса ако си оставиш лаптопа в краката или на леглото,тогава шанса да загрее даже и да прегрее е бая голям.Относно температурата от 40 градуса докато играеш е меко казано невъзможна.Първо че е лаптоп и малко или много охлаждането не е от най-добрите,пък и игрите си натоварват добре,на After effects може да се каже че съм ги правил тея 60-65 градуса,така че гледай да вземеш нещо с масивен корпус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Емил Костов написа:

Това са високи температури както за декстоп машина така и за лаптоп. Температура повече от 65-70 градуса започва да бъде проблем. Да не говорим, че в момента времето е студено, да не говорим, че и машината ще се използва почти постоянно. А като дойде лятото какво правим?

Това със студеното време е фактор , но определно не стоя вкъщи на 10 градуса . В помещението , в което евентуално ще се ползва лаптопа , ако въобще се стигне до закупуването на такъв , винаги е не по-малко от 24-25 градуса  през зимата и дори по-хладно през лятото , заради климатика . Би ли бил малко по-конкретен какво имаш предвид под ''започва да бъде проблем'' ?

преди 49 минути, XxeoN написа:

Аз моя компютър никога не съм му сменял термопастата и скоро май няма да я сменям,единствено го чистя.И температурата си му е нормална,60 градуса не е надвишавала никога.Друг е въпроса ако си оставиш лаптопа в краката или на леглото,тогава шанса да загрее даже и да прегрее е бая голям.Относно температурата от 40 градуса докато играеш е меко казано невъзможна.Първо че е лаптоп и малко или много охлаждането не е от най-добрите,пък и игрите си натоварват добре,на After effects може да се каже че съм ги правил тея 60-65 градуса,така че гледай да вземеш нещо с масивен корпус.

Лаптопът си(сегашния и всеки един следващ) ползвам само и единствено на равна повърхност , за каквато е изработен . Нямам навика да играя игри , докато съм в леглото/дивана . Относно охлаждащите подложки , не съм мислил по темата , трябва да проверя реално има ли някакъв ефект от тях или са просто плацебо :)

Редактирано от b3s7ch0 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Веднага казвам. Започва постоянно прегряване на хардуера на лаптопа и в един момент, той се поврежда. Най-често се отлепя чипа на видеокартата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Веднага казвам. Започва постоянно прегряване на хардуера на лаптопа и в един момент, той се поврежда. Най-често се отлепя чипа на видеокартата.

Разбирам . В общи линии нещата трябва да са под 80-85 градуса , за да са както трябва .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под 70 градуса дори. Все пак геймърския лаптоп има алуминиев корпус, който му помага по време на работа по-добре  да се охлажда. Ако се сложи и допълнително външен охладител това допълнително помага на системата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Под 70 градуса дори. Все пак геймърския лаптоп има алуминиев корпус, който му помага по време на работа по-добре  да се охлажда. Ако се сложи и допълнително външен охладител това допълнително помага на системата. 

Значи все пак въпросните охладителни подложки вършат някаква работа ? Чувам доста смесени отзиви за тях .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко или много имат вентилатори на тях,няма как да не помагат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, XxeoN написа:

Малко или много имат вентилатори на тях,няма как да не помагат

А шумът им какъв е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, b3s7ch0 написа:

Значи все пак въпросните охладителни подложки вършат някаква работа ? Чувам доста смесени отзиви за тях .

Вършат работа ако корпуса и на лаптопа е алуминиев. Алуминия е топлопроводим и лесно отделя топлината в околната среда, така че тук външния охладител доста помага. На по-евтините лаптопи корпуса е пластмасов. А пластмасата е изолатор. При такъв лаптоп външния охладител ще свали температурата с 4-5 градуса. Ефекта няма да е същия.

Все пак, когато се използва лаптоп винаги е хубаво да имаш външен охладител, тъй като има хора, които обичат лаптоп да им е на краката, в леглото или го слагат на повърхности, които запушват отворите за охлаждане. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, Емил Костов написа:

Вършат работа ако корпуса и на лаптопа е алуминиев. Алуминия е топлопроводим и лесно отделя топлината в околната среда, така че тук външния охладител доста помага. На по-евтините лаптопи корпуса е пластмасов. А пластмасата е изолатор. При такъв лаптоп външния охладител ще свали температурата с 4-5 градуса. Ефекта няма да е същия.

Все пак, когато се използва лаптоп винаги е хубаво да имаш външен охладител, тъй като има хора, които обичат лаптоп да им е на краката, в леглото или го слагат на повърхности, които запушват отворите за охлаждане. 

Разбирам .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

смени термопастата на процесора и ако можеш направи малък ъпгрейд на охлаждането това решава проблема 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Ivan6262 написа:

смени термопастата на процесора и ако можеш направи малък ъпгрейд на охлаждането това решава проблема 

И как предлагаш на лаптоп да се направи upgrade на охлаждането?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Ivan6262 написа:

http://ne6tonovo.com/wp-content/uploads/2009/08/coolpad.jpg това несе ли брой ? има си начини !

Не, не се брои. Това е задължителна придобивка за лаптоп и в по-горните си коментари съм обяснил кога външен охладител е ефективен или и кога не.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Fa7al1ty
      Здравейте,
      Както предполагате, имайки предвид всички останали теми от този раздел на форума, реших да правя нова конфигурация. Въпреки, че съм доста запален "геймър", последните няколко години, студентският живот ме накара да се "мъча" малко на лаптоп, който както разбирате няма нищо общо с настолен, когато говорим за "гейминг". Преди следях, горе-долу, какво ново има на пазара, но последните няколко години доста се отделих от тази сфера. Единственото, което разбирам е, че в момента е доста лошо да се прави нова конфигурация - майнинг, високи цени на видео карти и памети и т.н. , лошото е , пак до колкото разбирам, че не се знае колко ще трае това и кога пазарът ще се нормализира, а лаптопът ми имам чувството, че не го чака още дълъг живот, пък и производителността му се влошава с всеки изминал ден.

Та, направо към въпроса:
      - Бюджет: около 3000лв (около разбирайте +/- 200, 300 лв. в зависимост от това дали има смисъл и си заслужава);
      - Ще се използва за гейминг, не гоня някакви определени настройки, естествено предпочитам да са колкото може по-високи, но няма да гоня ULTRA и т.н.;
      - Мониторът ми е най-обикновен FullHD 23' на AOC с HDMI, DVI, DisplayPort (предполагам, че в бъдеще ще го сменя на някой по-добър, но за момента ще е този);
      - Нямам нужда от допълнителна периферия;
      - Кутията няма нужда да свети, свири, пее и т.н. , а да е достатъчно голяма;
      - За охлаждане, нямам претенции стига да върши работа и да охлажда както трябва;
      - Видео картата предпочитам да е на nVidia;
      - За процесор, отворен съм към предложения и от AMD, тъй като гледам, че в последно време са доволни от тях;
      - Самото PC мисля от сега нататък да го ъпгрейдвам въможно най-често (естествено това не е константа, тъй като и бюджета ми не е);
      - Не смятам да клоквам каквото и да е било, тъй като не съм много наясно с тези неща, но ако заслужава може и да помисля върху клокване;
      - Мога и сам да го сглобя, освен ако не стане въпрос за водно охлаждане, така че не е задължително да са от едно място частите;
      - Шумът не ми е проблем;
      - Много ще съм благодарен ако ми предложите или посъветвате за вариант на изплащане на конфигурация (ако въобще някои предлага такава опция);
      - От старо PC нямам части, тъй като както споменах по-горе, в момента съм с лаптоп. Имам от едно време една 550Ti, но предполагам че няма да върши работа;

Ами това е , което се сещам до момента, за повече информация питайте. Благодаря предварително на всички отзовали се, за отделеното време. Ако достигнем до някакъв резултат и успея да сглобя машината ще пратя отзиви, впечатления и тестове ако трябва.
    • от Kuncavia
      Здравейте,
      Наскоро реших да добавя малко RAM, тъй като започна да не ми достига. 
      Тъжното, е че сегашната ми RAM е 2х4GB - 1333... Още по-тъжното, е че нова 1333 е по скъпа от DDR4 памети... 
      Може би и точно с тази цел, да надградиш мащабно. И като гледам, май така ще стане. Реших да оправя проблема с дъното, само че от там се оказва, че процесора ми е втора генерация, а дъното, на което съм се спрял е осма. 
      Както си правих някакви дребни кръчмарски сметки, така кошницата набъбна доста рязко. Първоначалната идея бе, да засиля малко RAM паметта, след което за взема бюджетната GTX1050TI и проблема с гърлото да е решен...
      Сегашната карта е GTX560 1GB, което ме учудва, че издържа 7 години и подкара доста хитови заглавия на Medium детайли и през 2017 г. 
      Компютъра като цяло ми трябва за WoW. Играта определено не е от най-тежките, но при райд, се налага да намалям значително детайлите. Не стига, че графиката е доста дървена за 2013+ г., ами да я намалям допълнително, не е кеф.
      Понякога се залъгвам като излезе нова игра тип Hitman, CoD, Assassin Creed и т.н. Но като цяло ги играя за 2-3 дни, след което заминават в кофата. Точно затова се надявам, че видео картата, към която съм се спрял, е правилното решение.
      Съответно моля за съвет или мнение, към компонентите, на които съм се спрял:
      Процесор: Intel Core i7-8700K Coffee Lake 6-Core 3.7 GHz (4.7 GHz Turbo) LGA 1151 (300 Series)
      Дъно: ASUS ROG Strix Z370-E Gaming LGA 1151 (300 Series)
      Вентилатор: Cooler Master V8 GTS
      RAM: G.SKILL TridentZ RGB Series 16GB (2 x 8GB) 288-Pin DDR4 SDRAM DDR4 3200 (PC4 25600)
      Видео: ASUS STRIX-GTX1050TI-O4G-GAMING

Процесора има едно сигурно, роб съм на марките и определено Intel е моята. Това над което се чудех, е дали да е 3.6 или 4.2, но разликата не е кой знае колко голяма и се спрях на малко по-големия.
      Дъното е ясно, ASUS или смърт! Идеята да се набия със 100+ повече пари, за подобно дъно идва изцяло от RGB подсветката, тъй като почти цялата периферия ми е RGB на Razzer... А и луд на шарено се радва и имам прекрасна кутия с изцяло стъклен капак.
      Вентилатора на процесора е на принципа на шаренията, но главната причина да заложа на смяната на стоковото охлаждане, е че при WoW в момента, вентилатора ми иска да полети в космоса и шума в стаята е като на сървърно помещение. Може би при 8 генерация ще е в пъти по-различно, но все пак...
      RAM... Искаше ми се да напъна бюджета за 3600, но разликата е много голяма, затова мисля на първо четене да сложа 2х8 на 3200, пък ако издъхне след време да добавя още 2.  
      Видеото отново робува на ASUS ROG, много ми се искаше да мога да напъна още малко бюджета и да стигне за GTX1060, но на този етап отпада като вариант. 

За съжаление, освен да дам безсмислени пари за стара RAM и на първо време да надградя само видео картата, няма друг начин за закупуване на компоненти поетапно. Единствения вариант е да накупя нещата и да оставя старата карта, докато се престраша за 1060, което си е чисто престъпление спрямо конфигурацията...

Благодаря предварително за съветите и градивната критика, надявам се да не съм ви отегчил с размисли на глас
      Поздрави! 
    • от Leo123
      Добър ден ! Реших се най-накрая да си взема нов лаптоп . Лаптопа ще се ползва главно за игри ,  не до там толкова  натоварващи(CS Go , Fifa 17 , FM 17 , COD и др.) , но ако реша да играя такава бих искал лаптопа да може да се справи . Мисля да го ползвам поне 4/5 години ( дано да имам този късмет и да издържи ) . Бюджетът е около 3 000лв. и съм се решил да е 17.3 инча , а не като сегашния ми 15'' . Ето ги и моделите на които съм се спрял  :
      1. https://laptop.bg/archive/laptops-acer-Predator_17_G5_793-acer_predator_17_g5_793_NH_Q1HEX_02
      2. https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_V17_Nitro-acer_aspire_v17_nitro_vn7793g_NHQ26EX007?gclid=CODO_PCwttYCFRMTGwodAOcI1w
      3. http://www.pcstore.bg/bg/laptop-asus-fx753ve-gc093.html?dsa=laptop&gclid=EAIaIQobChMIjb2nxrG21gIVDmYbCh2tcAoNEAAYAiAAEgK23vD_BwE
      Това са моделите на които аз съм се спрял . Тъй като не съм много напред в нещата бих искал да ми кажете стават ли и кой от тях е най-добре ? Тъй като това доста пари , бих искал да взема възможно най-добрия вариант в рамките на този бюджет . Също така бих искал да ме посъветвате от кой сайт е най-добре да се поръча ? Благодаря предварително за отделеното внимание 
    • от pi4a7a
      Здравейте приготвил съм 1700+- лв. за лаптоп, ще се ползва за игри главно, ако ме сдобиете с добра машинка, приготвил съм половинка домашна
      Засега съм хванал на мушка това: https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_VX5_591G-acer_aspire_vx5_591g_NH_GM2EX_019
    • от cvetanpopov1
      Здравейте! Моля да ми препоръчате конфигурация за работа с по тежки по възможността програми за видео обработка, снимки , офис програми ( Autodesk , Maya , Sony Vegas etc. )може би и  тук там някоя игра да се сложи на клиента до допостимата от него сума от 1000-1100лв . Благодаря предварително.Монитор има клиента до колкото знам " ДОБЪР "  така че остава само машината
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.