Премини към съдържанието
Росен Р. Александров

Екзотични дистрибуции с може би най-красивите десктопи

Препоръчан отговор

Напоследък гледам в една различна посока към моя линукс десктоп. Та напоследък ми се иска да имам най-красивия и изпипан вариант.

Не съм почитател на док панелите стил Мак ОС но и това се преживява. След като пробно инсталирах ElementaryOS Freya на лаптопа, видях една от малкото дистрибуции с толкова добре интегрирана тема. Която пасва на всички приложения, въпреки че самия екип на Elementary се съмнява и гарантират само за техните си приложения.

Минус огромен на тази дистрибуция е чи идва адски разголена трябва да се инсталират тонове приложения от първа необходимост, и интеграцията с Pantheon е малко отвратителна, в менюто не се показват стартерите и трябва от терминала да се изпълняват.

Преди малко попаднах на още два интересни екзотични проекта които изглеждат превъзходно поне на снимките, след малко ще ги разгледам във VirtualBox и ще споделя мнение.

http://apricityos.com/ - Базирана на Арч

http://trentaos.org/ - Все още не съм намерил информация.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

bvbfan    690

Екзотични дистрибуции не съществуват :D Линукс си е Линукс без значение колко е известна дистрибуцията, а теми за Гноме шел има много, тези са такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Идеята е друга. Коя тема до колко е завършена. И коя дистрибуция до колко е готова.

Примерно тази Apricity е готова за ползване на лаптоп оптимизирана е като за лаптоп. И ако ми хареса на VirtualBox това ще е на лаптопа ми. А защо не и на настолния. Като вече почти пенсиониран потребител и разработчик на сорс дистрибуции като Gentoo и неговите базирани, сега по-скоро гледам към нещо по-готово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737

Аз пък, напоследък, се замислям за Salix. Пробвах я на VirtuaBox и ми допадна. Като цяло доста пъргава и не получава по милион пакета всяка седмица за обновления.

Според мен, минусите са:

- нерационално твърдоглавие по отношение на systemd /или поне да обмисляха алтернативен мениджър с подобна функция/

- липсата на пакети /главно поради идеята че не искат да кръстосват тулкити/

- по-старият софтуер

- интегрирали са зависимостите в самите пакети. Лесно можеха да ги оставят в отделен файл и щеше да се получи по-добре.

Въпреки всичко има чар в това дистро. Патрик е направил добра подборка :).

http://salixos.org/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Саликс тя е слакуер базирана. Преди доста време я бях ползвал докато беше в начален стадий на разработка.

Slackware в същото време май е с неактивна поддръжка в последно време. По принцип на всеки 18 месеца изкарваха нова версия но сега минаха около 2 години от 14.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    преди 8 минути, Росен Р. Александров написа:

Саликс тя е слакуер базирана. Преди доста време я бях ползвал докато беше в начален стадий на разработка.

Slackware в същото време май е с неактивна поддръжка в последно време. По принцип на всеки 18 месеца изкарваха нова версия но сега минаха около 2 години от 14.1.

Точно от там ми тръгна идеята. Исках да сложа Slackware на Raspberry Pi, понеже не цикли толкова update-и. А Salix има пакетен мениджър върху същият софтуерен стек. Така се навих да го разгледам.

Жив е. Има доста активност в current. :)  Всъщност, идеята му да пуска когато е готово е още една положителна точка в листа ми.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това от години го казвам. Слакуер има сомидна база. Митове са това че дебиан бил здрав. Най-здрав е слакуер и после са red hat дебиан gentoo и други.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така. Лаптопа ми е вече с екзотичния Apricity който ми спестява доста главоболия.

А вече вида ясно е че е Гном Шел но е доста добре направен.

120f328438c3.png

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    acnekt    2455

Аз това горе с моя Arch ще го направя за 2 мин.Linux си е чисто едно ядро ,а какво има отгоре си решават самите потребители.

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

нали се сещаш че аз го инсталирам готово за 5 минути и работя а само инсталацията на арч би ми отнела 1 час докато стигна до десктоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4516

Голямата екзотика Арч+ Пантеон и клонинг на Elementary OS :)  Ей го дистрото как се прави с 3 клика Pantheon - ArchWiki - Arch Linux

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Много интересна тема. А може ли да се инсталира на обикновена флашка такава ОС? 

P.s. Някой знае ли къде е раздела за колелетата? Offtopic 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 23 минути, AlkatrazBG написа:

Голямата екзотика Арч+ Пантеон и клонинг на Elementary OS :)  Ей го дистрото как се прави с 3 клика Pantheon - ArchWiki - Arch Linux

Твоето е по-бавно (поне от казаното досега) от

преди 3 часа, Росен Р. Александров написа:

нали се сещаш че аз го инсталирам готово за 5 минути и работя а само инсталацията на арч би ми отнела 1 час докато стигна до десктоп.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4516

Не споря за  бързината и то пак си зависи от начина на инсталация. Казвам ,че няма нищо екзотично нито в дистибуцията нито в десктопа.  Не е ново DE  а е нещо което го има от години и само са добавени 5-6 специфични за арч приложения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Голямата екзотика Арч+ Пантеон и клонинг на Elementary OS   Ей го дистрото как се прави с 3 клика Pantheon - ArchWiki - Arch Linux

Това е само гном шел с тема и няколко добавки.

Трентата е убунту базирана. Много странно, защо никъде в тяхния сайт не е упоменато. 

Нямам идея. Още е в алфа тест. И казвам екзотични защото правят нещо различно. А не поредното убунту с сменен тапет и хоп нова дистрибуция ми било.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Въпроса е не дали го има от 5 години, а въпроса е защо за тия 5 години не бяха направени опити за интеграцията му?

Та за това е такова заглавието. Защото намерих малки но амбициозни проекти.

Гном шел сам по себе си е добра основа, но грозноват и зле интегрирани теми. Дори фабричната Адвайта. Панела със черни полупрозрачни менюта и красиви, а десктопа със старите менюта в бял фон с остри ъгли все едно сякани с брадвата.

И в същото време не всички приложения приемат темата Адвайта, както и много други теми писани от някого колкото да пълни gnome-look.org с боклуци които нямат никаква интеграция.

Използвам Линукс от 2005та година. Тогавашните десктопи имаха по-добра интеграция от сегашните... Ще спомена Гном 2 който остана фаворит за голям процент от общността, който можеше всякак да си го напаснеш и да е еднакъв, а не всеки отворен прозорец или програма да изглеждат по различен начин.

Липсва стандартизация.

Линукс за да спечели десктоп потребители трябва да се развива, и да се решават важните проблеми. А не хора които разбират вместо да дадат своя принос просто да си правят своя дистрибуция на пук на останалата общност, и всеки да прави каквото му дойде на ум, и накрая за потребителите Линукс да остава плашеща ОС.

Вместо всички тия разработчици да се хванат и да помогнат на Фиорини за довършването на Wayland те просто му казват еби си майката, и той и екипа му бяха принудени да започнат свой проект maui-project където трябваше сами да напишат свой Десктоп интегриран с Wayland, а именно форк на КДЕ който се казва Hawaii.

Убунту като лидери в Линукс вместо да се включат в това пък започнаха да правят форк на Wayland наречен Mir... Така мога да продължа до безкрай.

Недоумявам защо през 2015та година все още има дистрибуции направи си сам? Да имат си + и - но така не се печелят крайни Windows потребители.

Недоумявам защо примерно проект като Арч... Който до 2010та ако не се лъжа си имаше инсталатор, а сега го направиха тип направи си сам абсолютно същият като при Gentoo,Exherbo,Lunar,Sorcerer,Source Mage ?

Дори и FreeBSD което е по-трудно от Линукс си има инсталатор и от него можеш да избереш какво да инсталираш и какво не. PCBSD стана абсолютен клонинг на Windows там имаш статично компилирани пакети стил OS X, Инсталираш на принципа цък цък язък и ти изкача икона на работния плот, както са свикнали Windows потребителите.

Проблема на обществото на Линукс е и това че има някои от старите кучета които яростно спъват прогреса.

Помня появата на OpenRC в Gentoo как тогава потребителите недоволстваха от него а и с право.. Вече 6 години тъпче на едно място тази init система.

Помня и появата на Пулсаудио как беше приета, вместо да си седнат на ебаните гъзове и да интегрират приложенията за работа с него те го оплюват и търсят начин как да го заобиколят и да се ползва ALSA която е яко насрана, когато трябва да се оправи Алса да търсиш насилствен начин да принудиш потребителите да използват Алса, а и много от тези потребители яростно оплюват Потеринг и за това е такова положението. Алса няма Echo Cancellation няма Noise Reduction не поддържа смесване на каналите и редица други неща.

Появата на Systemd също беше приета по същия начин с яростно оплюване и вместо да се намери решение за някои несъвместимости и да се отдели време за развитието на Линукс, една шепа хора започват да си пишат форкове на вече погълнатия от Systemd udev наречен eudev и каква е ползата от това ? Отново регрес и дестандартизация...

Хубавото от друга страна е че тези дистрибуции рано или късно ще са в безизходица вече всичко се интегрира с Pulseaudio и Systemd.

Това може да означава края на Gentoo Linux които яростно спъват прогреса и правят разни забавни форкове като apulse (pulse съвместимост в лайняната ALSA) и eudev (с който да може да работи лайняния OpenRC който отстъпва на всички до момента познати init системи като upstart, runit,systemd).

Те ще са първите принудени или да се откажат и Gentoo да остане в историята, или:

1. Да минат на пулсаудио и системд тъй като вече всеки десктоп ги интегрира.

2. Да напишат поредния форк на някой от известните Десктопи.

3. Еба ли му майката.

Това е глобален проблем за Линукс защото има много талантливи екипи и вместо да се сплутят и да развият Wayland и да отстранят проблемите с Tearing и OpenGL лага и изобщо нищожната производителност в 3D, както и проблемите със лага на ALSA и всички входящи устройства... Мишки Клавиатури Тъчпадове и други те си играят на сървайвър.

Има още много, но после ще добавям.

Ако някой не е съгласен с мен нека обясни аргументите си.

Редактирано от Росен Р. Александров (преглед на промените)
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    krater    3
    на 12/22/2015 at 7:54, Росен Р. Александров написа:

Недоумявам защо примерно проект като Арч... Който до 2010та ако не се лъжа си имаше инсталатор, а сега го направиха тип направи си сам абсолютно същият като при Gentoo,Exherbo,Lunar,Sorcerer,Source Mage ?

Една дума: Аутизъм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    vmonev    32
    на 12/21/2015 at 12:17, Melmak ® написа:

Аз пък, напоследък, се замислям за Salix. Пробвах я на VirtuaBox и ми допадна. Като цяло доста пъргава и не получава по милион пакета всяка седмица за обновления.

Според мен, минусите са:

- нерационално твърдоглавие по отношение на systemd /или поне да обмисляха алтернативен мениджър с подобна функция/

- липсата на пакети /главно поради идеята че не искат да кръстосват тулкити/

- по-старият софтуер

- интегрирали са зависимостите в самите пакети. Лесно можеха да ги оставят в отделен файл и щеше да се получи по-добре.

Въпреки всичко има чар в това дистро. Патрик е направил добра подборка :).

http://salixos.org/

Пробвах я преди седмица във Virtualbox. Много симаптична, единствен проблем беше невъзможността да разпъна екрана до 1280 х 1024. След всички ъпдейти си стоеше в по-малък екран - 1024 х 760 или нещо подобно. На официалния форум препоръчваха обновяване, което не помогна особено. Може би трябваше да я пробвам върху реален компютър.

В отзивите за дистрибуцията хвалят стабилността и собствения път на развитие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    niki292002    2506

Върху реален компютър работи и на 1920x1080

А защо просто не я запишеш на флашка и не използваш "Live" режима ? (там където стартираш Linux-а без да го инсталираш)

Редактирано от niki292002 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Щото го мързи ............явно.........то е нормално във виртуалка да е така резолюцията :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    преди 1 час, McLane написа:

Щото го мързи ............явно.........то е нормално във виртуалка да е така резолюцията :)

То и аз така предпочитам да пробвам. Сигурно няма VBox Additions и затова е ограничена резолюцията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    vmonev    32
    преди 2 часа, niki292002 написа:

Върху реален компютър работи и на 1920x1080

А защо просто не я запишеш на флашка и не използваш "Live" режима ? (там където стартираш Linux-а без да го инсталираш)

Не ме мързи, не съм се сетил. Additions има. Благодаря за идеята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Има и друго (е, зависи какво се пробва) - нещо, което не тръгва като live, пуца във virbox-а, и обратното (в по-малко случаи). А отзивите са много субективно нещо и е по-добре "око да види, ръка да пипне".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.