Премини към съдържанието
Blue ':^)

Проблем с камерата на Microsoft Lumia 640 dual sim

Препоръчан отговор

Blue ':^)    1322

Здравейте, от около месец притежавам Microsoft Lumia 640 dual sim, но има проблем с камерата. Проблема е, че се изкривяват образите, и не знам дали това е хардуерен проблем или е включена някаква опция, или е друг проблема или пък такъв.

Пробвах с връщане на фабричните настройки, но няма промяна. 

Моля да споделите вашето мнение.

https://goo.gl/photos/uMLAS4Ym1xn2SQkY8

Редактирано от Blue ':^) (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

capnemo    43981
    преди 44 минути, Blue ':^) написа:

Здравейте, от около месец притежавам Microsoft Lumia 640 dual sim, но има проблем с камерата. Проблема е, че се изкривяват образите, и не знам дали това е хардуерен проблем или е включена някаква опция, или е друг проблема или пък такъв.

Пробвах с връщане на фабричните настройки, но няма промяна. 

Моля да споделите вашето мнение.

https://goo.gl/photos/uMLAS4Ym1xn2SQkY8

Според мен има слабо изкривяване, но то е свързано с обектива на телефона. Лесно може да се коригира със всяка съвременна програма за редактиране на изображения. Само не презаписвайте оригиналната снимка, направете копие

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията. Телефона няма и месец, и се чудя дали да го занеса обратно в магазина. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    преди 5 минути, Blue ':^) написа:

Благодаря за мненията. Телефона няма и месец, и се чудя дали да го занеса обратно в магазина. 

СЪмнявам се че ще приемат този ефект за дефект. И за снимане (аз лично смятам) са по-подходящи фотоапаратите :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    niki292002    2506
    преди 1 минута, capnemo написа:

СЪмнявам се че ще приемат този ефект за дефект. И за снимане (аз лично смятам) са по-подходящи фотоапаратите :)

Е, няма как 24/7 да носиш фотоапарат. Понякога се налага да снимаш с телефон. :)

преди 8 минути, Blue ':^) написа:

Опитай се.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    Току що, niki292002 написа:

Е, няма как 24/7 да носиш фотоапарат. Понякога се налага да снимаш с телефон. :)

Опитай се.

Да, но тогава трябва да се примириш с качеството...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    flare    10428
    преди 15 минути, niki292002 написа:

Има и още как...

преди 24 минути, Blue ':^) написа:

Може ли да посочиш, (примерно да драснеш с пейнт на снимката),кое разбираш под изкривяване?

преди 18 минути, capnemo написа:

Чиито обективи обикновено (особено евтините) имат по-големи изкривявания (щото е по-лесно да се направи малка и проста леща отколкото голяма и сложна)...  но в случая не мисля, че @Blue ':^) има предвид изкривяване от лещите, ами перспективното, затова го помолих да посочи кое му е криво.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    преди 1 минута, Blue ':^) написа:

Това е защото си държал телефона накриво, случва се даже и с камерите :) Освен това има нещо, наречено перспектива и при него е така, снимаш под някакъв ъгъл и нещата променят формата си

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    flare    10428
    преди 18 минути, Blue ':^) написа:

А така. Знаех си. Перспективно изкривяване Това не е дефект, ами особеност на широкоъгълните обективи.

Малко геометрия: Обективът проектира обекти които се намират в триизмерното пространство върху двумерна равнина. Телеобективите, заради това че имат малък зрителен ъгъл, проектират обекти чиито размери и разстояния между тях са относително малки спрямо това от тях до сензора - съответно относителните изкривявания стават много малки.

Широкоъгълните обаче, имат голям зрителен ъгъл, и нещата са точно наобратно. Един вид представи си два високи блока един до друг. Ако ги гледаш отдалеч те изглеждат по-еднакви и по-близо един до друг. Ако застанеш до единия обаче, той ще ти се струва по-висок и разстоянието между двата ще изглежда по-голямо. Аналогично, задната стена на блока ще изглежда по-малка от предната и той вместо паралелепипед ще изглежда като пресечена пирамида. - Дори с просто око е така, а обектива на телефона ти има още по-малко фокусно разстояние от окото - т.е. ако снимаш така че близкия обект да изглежда толкова голям колкото го виждаш, задните ще изглеждат по-малки.

Това няма оправяне, но има един прост трик, който много намалява неприятният визуален ефект. Гледай винаги да заставаш в директния център на сцената и да снимаш перпендикулярно към нея, не под ъгъл в никое измерение. Примерно ако снимаш сграда, (или вратата дето си я снимал) отиваш точно срещу нея, ако може по-далеч ако е висока. Много малки отклонения дават много големи изкривявания при широкоъгълни обективи. Аналогично, примерно ако снимаш малко дете, не го снимай от твоята височина ако си близо, ами приклякаш.

П.П. Елхата с колбите е номер 1 :D

Редактирано от flare (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря ви за мненията.

Вчера като търсих в Интернет открих тази тема:

http://forums.windowscentral.com/nokia-lumia-1020/243168-excessive-distortion-photos.html

Наистина когато се снима под ъгъл, има големи "изкривявания". 

А дали въпросните широкоъгълни камери са подходящи за телефони, особено от ниския и средния клас?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    flare    10428
    преди 2 минути, Blue ':^) написа:

А дали въпросните широкоъгълни камери са подходящи за телефони, особено от ниския и средния клас?

Не само подходящи, ами и единствено такива слагат. Очевидното обяснение е, че са по-универсални. Ако не е широкоъгълен, примерно няма да може да снимаш в малка стая, или групов портрет или пък панорамен пейзаж, да не говорим за (тук се правя че повръщам) селфи от упор.

Редактирано от flare (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Преди нямах подобни проблеми с предишния телефон, беше стар модел на сони, sony experia miro, с 5мп камера, но като цяло нямаше  "изкривявания". 

Ще се опитам да спазвам препоръките на flarе, а може и да потърся софтуер за редакция на снимките,които не съм снимал както трябва,  както ми препоръча capnemo. 

Благодаря ви за разясненията. Да сте живи и здрави, и приятно прекарване на празниците. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да отидеш в магазина откъдето телефона е взет и да поискаш да ти дадат същия модел за тест. Правиш снимка с неговата камера. Ако и там има същия проблем, значи самият телефон може толкоз. Ако там няма този проблем подаваш твоя телефон с рекламация и за сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    trifon81    49

Аз не знам къде виждате изкривяване, но това са едни от телефоните с много добри камери, които заместват напълно фотоапаратите. Ето две снимки с 640ХЛ той е с по-добра камера, но имал съм и 640 също няма проблем с камерата му.

JAmwOnr.jpg

1lIhN0G.jpg

Напълно съм забравил за фотоапарати. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    niki292002    2506
    преди 3 часа, trifon81 написа:

Аз не знам къде виждате изкривяване, но това са едни от телефоните с много добри камери, които заместват напълно фотоапаратите. Ето две снимки с 640ХЛ той е с по-добра камера, но имал съм и 640 също няма проблем с камерата му.

JAmwOnr.jpg

1lIhN0G.jpg

Напълно съм забравил за фотоапарати. :)

Няма как да сравняваш камера на смартфон с професионална DSLR камера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    trifon81    49
    преди 38 минути, niki292002 написа:

Чак с професионална няма, но говоря за нормален фотоапарат. Просто камерите на смартфоните вече много напреднаха. Има такива, които не можеш да направиш разлика и от профи апарат почти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    niki292002    2506
    преди 12 минути, trifon81 написа:

Чак с професионална няма, но говоря за нормален фотоапарат. Просто камерите на смартфоните вече много напреднаха. Има такива, които не можеш да направиш разлика и от профи апарат почти.

Със сигурност ще забележиш. Не случайно хората дават по няколко бона за професионална апаратура. Ако ставаше така лесно, всеки щеше да си взима смартфон за по 500 лева, вместо да дава по 1000+. То там са обективи, светкавици, сензори...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    trifon81    49

Пак казвам, не отричам, че профи апаратите са по-добри, но не може и смартфоните да ги числим за аматьорски, защото далеч не са. Например между смартфон и любителско фотоапаратче, смартфона го е по-добър. Имам такъв апарат, но отдавна виси в шкафа, защото не може да стъпи на нищо на лумиата. Професионалната техника си е вече друго нещо спор няма. 

Редактирано от trifon81 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    algor    29538
    преди 6 часа, niki292002 написа:

Няма да ги сравнявам на теория, а предлагам практиката да покаже.
    Вземи си DLRSGъзъ или к`вото там искаш, а аз си взимам простия G4 и казваш къде отиваме да снимаме и какво.
    Няма да направя по-качествени и хубави снимки от твоя ДЛРСГъзъ, ама няма да отстъпват по нищо поне.

А?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    flare    10428
    преди 1 минута, algor написа:

Няма да ги сравнявам на теория, а предлагам практиката да покаже.
    Вземи си DLRSGъзъ или к`вото там искаш, а аз си взимам простия G4 и казваш къде отиваме да снимаме и какво.
    Няма да направя по-качествени и хубави снимки от твоя ДЛРСГъзъ, ама няма да отстъпват по нищо поне.

А?

Малко е силно изказването... Мога да се сетя за редица примери, които телефона просто няма шанс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    algor    29538
    преди 10 минути, flare написа:

Малко е силно изказването... Мога да се сетя за редица примери, които телефона просто няма шанс.

Че аз не претендирам, че вся и всьо ще бъде достигнато с лекота или ще има преднина.
    Казвам, че отписването на камерите на всички модели мобилни телефони е несериозно и ако има някой около теб с G4 вземи поразцъкай камерата на ръчния режим и изкажи мнение.

Или организирайте леко събиране, на което някой ще се намери да почерпи бутилка вино и през време на дегустацията ще се пробват и камерите.

Порових се малко да си намеря един линк.

Ето тук има нещо за който го интересува това, което казвам. :cheers:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    flare    10428
    преди 22 минути, algor написа:

Казвам, че отписването на камерите на всички модели мобилни телефони е несериозно и ако има някой около теб с G4 вземи поразцъкай камерата на ръчния режим и изкажи мнение.

Не че нещо, ама на мен смартфон камерите (хай-енд по-специално) са ми професия. А всичко свързано с фотографията и особено техническата ѝ страна ми е и хоби. Мненията ми не са базирани само на фанатизъм така да се каже.

Аз не съм отписвал камерите на смартфоните никога. Един много известен фотограф беше казал че няма по-добра камера от тази, която е винаги с теб. (аз го перифразирам като - "винаги е по-добре да имаш някаква снимка отколкото никаква")  Само, че ти каза "няма да отстъпват по нищо" - което е все едно аз да кажа, че Смарт не отстъпва по нищо на S-Classe последен модел с всички екстри (и вероятно разликата даже е и по-голяма). Специално камерата на този телефон - за телефон - е добра - обаче ръчните настройки (признавам - постарали са се - и снимането в DNG е също добра екстра) не могат да компенсират факта, че настройваш нещо с изключително ограничени възможности.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.