Премини към съдържанието
ignorant

Как да запазя boot loader-а преди да форматирам ntfs дял?

Препоръчан отговор

Имам линукс на други дялове и основен boot loader ми e grub2, но имам нужда и от уиндоуския boot loader за да зареждам уиндоус 8,1 :(

Заснемане.PNG

Заснемане2.PNG

На коя програма да вярвам? Едната ми показва, че само C  е системен, другата ми показва, че само G е системен?

Как да изтрия системния дял G?(sd1 е в линукс) С Gparted от линукс ще може ли, защото от уин 8.1 не ми позволява?

Ако приемем, че се доверя на едната програма и приема, че  дяла на уин8.1 не е системен, Мога ли по някакъв начин да направя дяла с уин8.1(C) който (според едната програма)не е системен да е системен и необходимо ли е да бъде изобщо системен ако форматирам сегашния системен?

Единствената причина да искам да форматирам G(sd1 от linux) е, че има файлове на стари два уиндоус в тоя дял(заемащи ненужни 11ГБ), ако мога само тях да изтрия без да трия boot файловете няма да ми трябва да форматирам G/sd1 . Мога ли да изтрия файловете на старите уиндоуси(които под уиндоус НЕразрешава) в G/sd1 и да останат само BOOT файловете, и ако е възможно, то как да го направя?

Редактирано от ignorant (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На коя програма да вярвам? Едната ми показва, че само C  е системен, другата ми показва, че само G е системен?

Как да изтрия системния дял G?(sd1 е в линукс) С Gparted от линукс ще може ли, защото от уин 8.1 не ми позволява?

Ако приемем, че се доверя на едната програма и приема, че  дяла на уин8.1 не е системен, Мога ли по някакъв начин да направя дяла с уин8.1(C) който (според едната програма)не е системен да е системен и необходимо ли е да бъде изобщо системен ако форматирам сегашния системен?

Единствената причина да искам да форматирам G(sd1 от linux) е, че има файлове на стари два уиндоус в тоя дял(заемащи ненужни 11ГБ), ако мога само тях да изтрия без да трия boot файловете няма да ми трябва да форматирам G/sd1 . Мога ли да изтрия файловете на старите уиндоуси(които под уиндоус НЕразрешава) в G/sd1 и да останат само BOOT файловете, и ако е възможно, то как да го направя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 29 минути, ignorant написа:

Мога ли да изтрия файловете на старите уиндоуси(които под уиндоус НЕразрешава) в G/sd1 и да останат само BOOT файловете, и ако е възможно, то как да го направя?

•  

От Linux не става ли?... 

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, RudeBoy написа:

От Linux не става ли?... 

ама не искам да форматирам целия системен boot дял.а само всички файлове без boot файловете. Възможно ли е от линукс наистина и ако да с каква програма? Триенето няма ли да създаде някакви грешки?

Ако става кои файлове/директории трябва да запазя за да му стои boot-ването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не ти говоря за форматиране. 

Стартирай си Linux - от Live флашка, или инсталиран, ако имаш. Влез във въпросния дял, и си изтрий каквото ти пречи там.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, RudeBoy написа:

Не ти говоря за форматиране. 

Стартирай си Linux - от Live флашка, или инсталиран, ако имаш. Влез във въпросния дял, и си изтрий каквото ти пречи там.

Добре, а мога ли да съединия един ntfs празен дял който е логически(logical), а не основен(primary)  с sd1 който мие ntfs primary и boot?
    Най-важния ми въпрос е кои файлове/директории трябва да оставя за да не нараня boot-a му?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Под коя ОС искаш да направиш това? Защото гледам, че имаш и Windows, и Linux. По Linux не съм специалист, и не мога да кажа. Под Windows - бих опитал с EaseUS Partition Master. Нямам идея какъв ще е резултатът :) .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, RudeBoy написа:

Под коя ОС искаш да направиш това? Защото гледам, че имаш и Windows, и Linux. По Linux не съм специалист, и не мога да кажа. Под Windows - бих опитал с EaseUS Partition Master. Нямам идея какъв ще е резултатът :) .

в момента трия от линукс  и супер издевателски се кефя хаха. Тфа е прекрасно това коеот се случва. триенето  хаха, красииивооо ахха. но оставя и последния ми проблем.

Знаеш ли кои файлове и папки трябва да оставя(да не трия) за да не нараня boot-a на тоя дял. Че друг уин8. на друг логичен дял ползва тоя boot. Та ми трябва да си стои boot. Трябва и да знам кои файлове и директории да оставя, да не ги трия за да не нараня boot-a? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

G:/ партицията няма как да бъде Linux бутващ дял. Би трябвало е бутващ да бъде както си му е реда, т.е. /dev/sda или главния дял. Нещо е сбъркано при самата инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, techmaniac написа:

G:/ партицията няма как да бъде Linux бутващ дял. Би трябвало е бутващ да бъде както си му е реда, т.е. /dev/sda или главния дял. Нещо е сбъркано при самата инсталация.

G и /dev/sda е едно и също на тоя хард :)

преди 3 минути, techmaniac написа:

мога ли да трия преспокойно windows директорията, целата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Най-добре е затриване на този G:/ дял и обединяването му с C:/. След това чиста инсталация на двете ОС.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 44 минути, techmaniac написа:

Най-добре е затриване на този G:/ дял и обединяването му с C:/. След това чиста инсталация на двете ОС.

Те много неща са най-добре, ама уин8.1 не може да се инсталира по стандартен начин на тая машина. Щото в инсталацията се забранява софтуерно инсталирането  върху машината ми защото процесора не поддържа NX /XD и трябва от друг уин да го инсталирам по "нестандартен" начин, модифицирайки, променяйки права на файлове и пачвайки една много дълга и досадна сложна процедура , която е мн дълга и сложна .Не ми се подлага отново на това,а а искам да имам уин8.1 инсталиран заради някои програми.. За тфа ръчно трия директориите в тоя дял sd1/G. Ако не можеш да ми кажеш кои файлове и директории да не трия  поне ми кажи директорията windows мога ли да я трия нея поне преспокойно? Просто не трябва да изтривам нищо което ще засегне boot-a на тоя дял,з а да изгрява  уин8.1 от логическия дял. ??? :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Прецакаха се нещата ох.. Форматирах дяла и смених F да е boot, ама катозапеметих,даже няколко пъти с EasyBSD и уж изписва тъпата програма,че било успешно,ама нъцки, другите програми ми показват ,че никой дял вече не е boot. И така се прецаках.. После двата primary дяла като обединявам и програмата за обединяване на дялове каза, че неможело щото друга програма използвала , ся пуснах инсталационен диск на линукс и неще да дава Продължи бутон , въпреки, че съм избрал сичко.. Нещо харда не е наред, не трябваше да форматирам дяла а, ада си го изчистя и ползвам така. Тая програма EasyBSD  просто не работи коректно, и от там сичко се прецака..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, ignorant написа:

Прецакаха се нещата ох.. Форматирах дяла и смених F да е boot, ама катозапеметих,даже няколко пъти с EasyBSD и уж изписва тъпата програма,че било успешно,ама нъцки, другите програми ми показват ,че никой дял вече не е boot. И така се прецаках.. После двата primary дяла като обединявам и програмата за обединяване на дялове каза, че неможело щото друга програма използвала , ся пуснах инсталационен диск на линукс и неще да дава Продължи бутон , въпреки, че съм избрал сичко.. Нещо харда не е наред, не трябваше да форматирам дяла а, ада си го изчистя и ползвам така. Тая програма EasyBSD  просто не работи коректно, и от там сичко се прецака..

Кое се прецеака информацията върху HDD то или самото HDD?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Току що, П.Петров написа:

Кое се прецеака информацията върху HDD то или самото HDD?

Е харда си е наред хардуерно. Просто няма boot дял, щото тъпата  EasyBSD  не си върши работата при смяна на boot дялове.

ся форматирах с GParted  и ми позволи да направя логичен диск s flag boot, в уина специалните програми които позлвах ми показваха едно прозорче инфо,че на логиен не можело да се сложи флаг boot. Я обяснете може или не може? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Програмата никак не е тъпа. Напротив, даже е много мощна и иска поовечко четене. Не ей тъй да разцъкваш. Ама явно вече си омазал нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 53 минути, ExaFlop написа:

Програмата никак не е тъпа. Напротив, даже е много мощна и иска поовечко четене. Не ей тъй да разцъкваш. Ама явно вече си омазал нещата.

Неразумно е така лековерно да се хвърля вина по човек и да не се вярва, че програма не е работила коректно. Бъгове?  Ако настоявате моля посочете ми защо не ми смени boot дяла :) друг Primary дял опитах, след като програмата не позволи логичен. И си изписа че всичкое успешно. Но другите програми не показаха флаг дяла  да е boot.  сега  как да си оправя уиндоуса? Сички дялове са наред без грешки,  но grub2 не показва в списъка си windows-a . Идея как мога да го върна с някакъв boot loader, програми, софтуер и прочие?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Той се сеща да  пита от както е омазал всичко  и няма оправяне.  Следващата му стъпка е формат на целия хард  100%  съм сигурен. За  такива случаи си има Акронис  или  която и да е друга програма за  създаване на резервни копия но вече е късно и за нея да се намеси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Абе пак може и да може да се измъкне, ама си трябва присъствие...

Дааа, създаването на резервни копия е за такива случаи.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, AlkatrazBG написа:

Той се сеща да  пита от както е омазал всичко  и няма оправяне.  Следващата му стъпка е формат на целия хард  100%  съм сигурен. За  такива случаи си има Акронис  или  която и да е друга програма за  създаване на резервни копия но вече е късно и за нея да се намеси.

Глупости. Инсталирах вчера уин XP, отгоре ъпдейтнах на 7, показа мисе boot loader-a на win7 , вкарах в него скъпоценния ми win8.1 ,пуснах после BCDedit като админ от MS  командния прозорец да ъпдейтна някои неща за ствместимост. инсталирах Apodio 10.  Grub2 прехвана всичко. Ся трия win7 папка по папка, Остава ми в менюто на избор на boot loаder-а. ама не ме бърка. Мога да го разкарам s EasyBCD. Постигнах всичко което искам. Имам 3 Primary дяла - sd1(C:/ вин7 дето ще му изтрия папките.) sd2(BTRFS) root на Apodio10, sd2 SWAP нa Apodio10 и sd4 което ми се разделя на няколко логични, на единия е уин8.1, на друг дял ми е home на Apodio 10. Идилия ми е инсталациите, на тоя хард. Единствените ми проблеми са конфигурирането на Apodio 10, иска ми няква парола дето не мие root паролата за да ъпдейтне ъпдейтъра... и една пака в уин7 дяла койтто ще трия винските папки. System Volume Information - 13,4 GB ми е тая папка, ако я изтрия ще се развали ли boot loadera на win7?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не, това са Restore poins. Ама е по-добре да го направиш от wwindows. Пrемахването на System Restore.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, ignorant написа:

Глупости. Инсталирах вчера уин XP, отгоре ъпдейтнах на 7, показа мисе boot loader-a на win7 , вкарах в него скъпоценния ми win8.1 ,пуснах после BCDedit като админ от MS  командния прозорец да ъпдейтна някои неща за ствместимост. инсталирах Apodio 10.  Grub2 прехвана всичко. Ся трия win7 папка по папка, Остава ми в менюто на избор на boot loаder-а. ама не ме бърка. Мога да го разкарам s EasyBCD. Постигнах всичко което искам. Имам 3 Primary дяла - sd1(C:/ вин7 дето ще му изтрия папките.) sd2(BTRFS) root на Apodio10, sd2 SWAP нa Apodio10 и sd4 което ми се разделя на няколко логични, на единия е уин8.1, на друг дял ми е home на Apodio 10. Идилия ми е инсталациите, на тоя хард. Единствените ми проблеми са конфигурирането на Apodio 10, иска ми няква парола дето не мие root паролата за да ъпдейтне ъпдейтъра... и една пака в уин7 дяла койтто ще трия винските папки. System Volume Information - 13,4 GB ми е тая папка, ако я изтрия ще се развали ли boot loadera на win7?

!!!  ИЗВЪН ТЕМИТЕ  !!!

Радвам, се че успяваш да постигнеш това, което искаш!

Струва ми се обаче, че не разбираш какво правиш и защо го правиш. Т.е. постигаш целите си изключително по метода на пробата и грешката. Не че този метод е лош, но е много лошо ако използваш само и единствено него. Ще останеш с грешни знания. Разбирам, че имаш няколко компютъра и ги използваш за вършене на работа, която не е IT. Редно е в такъв случай, да поразучиш малко и техническата страна на компютрите, щом искаш да извлечеш повече от техниката, с която разполагаш. Четеш мнения на хора в интернет за това и онова, гледаш тестове на програми и решаваш, че на теб ти трябва нещо друго. Нещата на практика са по сложни и зависят от повече неща.

Вярно, разпитваш за много неща във форума, но за да разбереш отговорите трябва да имаш поне някаква база от знания в тази област, а ти такава нямаш. Изключително лошо е да изграждаш основните си знания, в която и да е сфера на база отговори във интернет форуми, още по-лошо е ако разчиташ само на един форум.

Та, съвета ми към теб е преди да зададеш следващия си въпрос, да прочетеш преди това поне малко други сайтове по конкретната тема или да използваш програмите и настройките по подразбиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По принцип е в 100MB дела

Запази си Windows\system32\winload.exe за всеки случай

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.