Премини към съдържанието
NerdyBurdy

Какъв partitioning да направя преди инсталация на Linux ?

Препоръчан отговор

NerdyBurdy    14

Здравейте, искам да ви питам какви partitioning-и е хубаво да се направят преди да се инсталира Линукс ?

• На какви директории е най-хубаво да се правят partition-и ?
    • Колко големи да са ?
    • Каква файлова система да използват ?
    • Какъв тип да са ? Primary или Logical ? 
    • В началото или в краят на паметта ?

Аз мисля да направя следните partition-и, но не знам дали са хубави :

1. Директория: /, Размер: 60 ГБ, Файлова система: EXT4, Tип: Primary, В началото на паметта.
    2. Директория: /Home, Размер: 500 ГБ, Файлова система: EXT4, тип: Primary, В началото на паметта.
    3. Директория: /Boot, Размер: 20 ГБ, Файлова система: EXT4, тип:Primary, В началото на паметта.
    4. SWAP памет, Размер 10 ГБ, тип: Primary, В началото на паметта.
    Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

jhoro    29752

Мале, мале - какъв си разсипник. Видя голям диск и давай ...

За root са ти достатъчни 40 GB, за swap (зависи и от ram-a) - 5 GB. За home - колкото остава от диска, но ти някакси много кръгло си го фиксирал.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AlkatrazBG    4517

Стандартно се правят така:

1.swap Дял за виртуална памет 3GB

2.Root / 20 GB   са  повече от достатъчни за  всяка една дистрибуция

3. Home  дяла е всичко  което остава от диска

Файловата система е EXT4 .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    borovaka    286

Според мен (според зависи, какво точно ще инсталираш) си направи един primary /boot дял в началото 1GB примерно, останалото място го правиш LVM PV, правиш си volume group и си разпределяш там /root и /home дяловете. Така ще имаш възможност най-малкото да ги resize-ваш, ако ти потребява. При Ubuntu/Fedora/Suse се прави лесно от инсталатора, и не трябва да пишеш нищо.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    преди 5 минути, borovaka написа:

Според мен (според зависи, какво точно ще инсталираш) си направи един primary /boot дял в началото 1GB примерно, останалото място го правиш LVM PV, правиш си volume group и си разпределяш там /root и /home дяловете. Така ще имаш възможност най-малкото да ги resize-ваш, ако ти потребява. При Ubuntu/Fedora/Suse се прави лесно от инсталатора, и не трябва да пишеш нищо.

И само да допълня че и виртуалната памет може да е във volume group-ата :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    NerdyBurdy    14

Четах, че не е хубаво да се прави /boot директория, ако си нов в Линукс света. Щото трябвало да се потдържа, да се чистят стари кернел версии и така нататак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Предполага се, че ще се инсталира само Линукс и (засега) няма нищо друго (или ако има - ще се махне поне на първо време). Това беше за предложенията досега.

Дялове "/boot" и "/" , както са предложени съответно 2 и 20 Гб, ако не знаеш какво правиш - няма да ти стигнат (поне в началото). Затова - ако е наистина само Линукс - остави инсталатора да си направи сам (ако има такава възможност) каквото иска, а като посвикнеш - вече ще знаеш какво искаш и защо го искаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    cybercop    2734
    преди 7 часа, NerdyBurdy написа:

Четах, че не е хубаво да се прави /boot директория, ако си нов в Линукс света. Щото трябвало да се потдържа, да се чистят стари кернел версии и така нататак.

Не ти трябва отделен boot дял, защото всички системни директории, които изрично не са зададени да се инсталират на отделен дял са включени в кореновия дял - /. Аз съм на мнението на Jhoro - 1 дял от около 40 GB за кореновата файлова система, 1 дял от 4-5 GB за виртуална памет(swap) и, върху цялото от останало пространство създаваш Home дяла. Ако диска е малък - оставяш само кореновия дял и swap. Home ще бъде включен в /, но няма да можеш да ползваш данните от него след преинсталация на системата.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    преди 21 часа, borovaka написа:

Интересна възможност, въпреки че не бих се спрял на нея веднага. Все пак е хубаво да се има в предвид.

преди 52 минути, cybercop написа:

Не ти трябва отделен boot дял, защото всички системни директории, които изрично не са зададени да се инсталират на отделен дял са включени в кореновия дял - /. Аз съм на мнението на Jhoro - 1 дял от около 40 GB за кореновата файлова система, 1 дял от 4-5 GB за виртуална памет(swap) и, върху цялото от останало пространство създаваш Home дяла. Ако диска е малък - оставяш само кореновия дял и swap. Home ще бъде включен в /, но няма да можеш да ползваш данните от него след преинсталация на системата.

Съгласен за всичко без "големия" home. Предпочитам отделен дял, където да се съхранява голямото количесто общи данни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    преди 1 минута, Melmak ® написа:

Интересна възможност, въпреки че не бих се спрял на нея веднага. Все пак е хубаво да се има в предвид.

Съгласен за всичко без "големия" home. Предпочитам отделен дял, където да се съхранява голямото количесто общи данни.

LVM е много гъвкаво решение, защото предлага добра възможност за изолиране на томовете, аз например (в зависимост от  приложението) правя отделни /var, /opt, /tmp, /usr за да мога да изолирам използването на дисковото пространство от различни приложения

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    на 12/25/2015 at 1:39, NerdyBurdy написа:

1. Директория: /, Размер: 60 ГБ, Файлова система: EXT4, Tип: Primary, В началото на паметта.
    2. Директория: /Home, Размер: 500 ГБ, Файлова система: EXT4, тип: Primary, В началото на паметта.
    3. Директория: /Boot, Размер: 20 ГБ, Файлова система: EXT4, тип:Primary, В началото на паметта.

1. Одобрявам. Ако имате boot partition, тогава този няма нужда да е Primary.

2. Със сигурност няма нужда да е Primary. Аз бих го оставил 10 GB, но зависи от стратегията ви.

3. Не повече от 5-10 ГБ. Там ще се съхраняват ядрата и boot loader-ите. Дори и да имате 5-6 отделни дистрибуции няма ви трябват 20 GB.

Написали сте, че изисквал поддръжка. Това не е съвсем вярно. Обикновено можете да махнете стари ядра от пакетния мениджър, а в някои дистрибуции даже не остават такива. Разбира се, ако сложите нещо "ръчно", то ще седи там, докато не го махнете "ръчно".

4. SWAP-ът е много. Едва ли искате машината да SWAP-ва 10 GB.

Не разбирам защо слагате това "В началото на паметта". Няма значение дали ги правите от началото или от края. Като цяло SWAP-а понякога се слага в началото или края на дискът в зависимост къде е по-бърз достъпа. За boot дялът по традиция се слага в началото, макар че вече няма значение при новите BIOS/EFI.

Не можете да имате повече от 4 Primary, като повече от 3 обикновено е грешка. Единствените дялове, които е хубаво да са Primary са boot и root (/).

преди 53 минути, capnemo написа:

LVM е много гъвкаво решение, защото предлага добра възможност за изолиране на томовете, аз например (в зависимост от  приложението) правя отделни /var, /opt, /tmp, /usr за да мога да изолирам използването на дисковото пространство от различни приложения

То е хубаво, но за големи машини или когато ще преоразмерявате. :)

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    на 25.12.2015 г. at 1:39, NerdyBurdy написа:

...

Една препоръка, не правете всички primary, примерно home я направете logical в extended, за да можете при нужда да оразмерявате нещата. И отново - замислете се да ползвате LVM, защото гъвкавостта, която ви дава е много голяма. Но ще трябва да попрочетете и да експериментирате малко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    cybercop    2734
    преди 39 минути, Melmak ® написа:

Това нещо не го разбрах. Нали, точно в Home е потребителската директория, където се държат тези данни. Какъв е проблемът да заема цялото свободно пространство, ако има такова ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    преди 1 минута, cybercop написа:

Това нещо не го разбрах. Нали, точно в Home е потребителската директория, където се държат тези данни. Какъв е проблемът да заема цялото свободно пространство, ако има такова ?

Зависи :)

преди 38 минути, capnemo написа:

..... аз например (в зависимост от  приложението) правя отделни /var, /opt, /tmp, /usr за да мога да изолирам използването на дисковото пространство от различни приложения

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    преди 17 минути, cybercop написа:

Няма проблем. Просто не обичам да ми се смесват домашните директории на потребителите и останалите данни, които, да кажем, са общи за всички.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    NerdyBurdy    14

Не мисля, че ще имам ползва от LVM, не вярвам да ми се наложи да използвам функционалностите на LVM. Относно директориите да са Logical, не знам как точно става. Прочетах, че си правиш някаква Extended директория и после слага отделните директории, например /home да е logical, но преди като си инсталирах Ubuntu-то, не видях никаква опция да направя extended директория.

Примерно ако искам / и swap да са primary и /home да е logical директория, как точно ще стане ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    capnemo    43981
    преди 2 минути, NerdyBurdy написа:

Не мисля, че ще имам ползва от LVM, не вярвам да ми се наложи да използвам функционалностите на LVM. Относно директориите да са Logical, не знам как точно става. Прочетах, че си правиш някаква Extended директория и после слага отделните директории, например /home да е logical, но преди като си инсталирах Ubuntu-то, не видях никаква опция да направя extended директория.

Примерно ако искам / и swap да са primary и /home да е logical директория, как точно ще стане ?

Говорим за extended logical партиции, не директории. При партиционирането правите extended партиция и в нея logical партиции. Имайте предвид че можете да имате максимум 4 primary+extended партиции на един физически диск, това е причината да се налага да имате и extended+logical партиции

За LVM ще говорим след като натрупате поне 3 години опит с ползване на линукс :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    преди 50 минути, NerdyBurdy написа:

Може би ще ви помогна още малко със следното: В началото са проектирали PC така, че да адрсира до четири дяла. Те всичките са били само от тип Primary.

На по-късен етап са разбрали грешката си. За да я поправят, въвеждат един специален тип Primary дял, който наричат Extended. Този Extended дял може да съдържа в себе си голям брой дялове, които вече са само от тип Logical. Дискът може да има само един Extended дял. Това означава, че не можете да имате logical-primary-logical по дискът, понеже не можа да прекъснете Extended дяла и после пак да го продължите.

Сега изниква още един важен въпрос. Какво им е специалното на Primary дяловете?

Просто от тях се стартира по-лесно и освен това са твърде малко на брой (фактически до три). Някои ОС, като Windows не могат да "живеят" без Primary дял. Ето защо са толкова дефицитни и с тях трябва да се внимава.

Освен тази система има и още една - GUID Partition Table, която избягва споменатите недостатъци и е предвидена да я замени. Но там изникват други проблеми, най-вече със софтуерната поддръжка.

https://en.wikipedia.org/wiki/Disk_partitioning

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    NerdyBurdy    14

За да не спамя да попитам тук. Скоро ще си купя SSD.
    Искам да направя дуал буут със Windows 10 и Ubuntu 14.04, мога ли да направя следното:
    За Windows дял C:  да ми е на SSD дял D: да ми е на HDD и цялото Ubuntu да ми е на SSD-то, като Ubuntu-то ще е с 3 primary partition-а /, /home и swap?

Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    bvbfan    690

Swap на SSD - не! Ако имаш достатъчно памет не ти е нужен. /home също може да е на HDD няма да забавя кой-знае-колко.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    NerdyBurdy    14
    преди 1 минута, bvbfan написа:

Swap на SSD - не! Ако имаш достатъчно памет не ти е нужен. /home също може да е на HDD няма да забавя кой-знае-колко.

Да, и аз се чудя дали да слагам swap, щото наистина никога не съм си пълнил RAM-а на макс. Имам 8 GB  RAM

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    jhoro    29752
    преди 12 минути, bvbfan написа:

А ако е само SSD?

/home дефиниран може изобщо да няма - HDD-то си е ... просто друго устройсво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    vasettoo    101

Тая играя сме я играли вече и ще ти дам моя съвет, как съм го постигнал при мен. Аз имам лаптоп със SSD и HDD, като съм инсталирал две операционни на първия диск - Windows 10 и Gentoo. Поради особеностите на линукс дистрибуцията, а имено чести компилирания (някои от тях са над час и изискват чести писания върху диска), съм разположил някои системни директории на HDD дялове:

~ $ lsblk -f
    NAME   FSTYPE  LABEL       UUID                                 MOUNTPOINT
    sda                                                             
    ├─sda1 vfat                6E02-1FFB                            
    ├─sda2                                                          
    ├─sda3 ntfs-3g             F8C8A056C8A01542                     
    ├─sda4 ntfs-3g             4416D44816D43D1C                     
    ├─sda5 ext4    LINUX       ddd9fb5a-d34e-4ac2-8279-d05df331270a /
    └─sda6 ntfs-3g DATA        7F0CDCBD51EBE19E                     /media/DATA
    sdb                                                             
    ├─sdb1 swap    SWAP        c1502feb-ea09-4039-8b81-6718cd873fd5 
    ├─sdb2 ext4    HOME        623eecc5-d32c-4938-983f-d176fe4177ff /home
    ├─sdb3 ext4    USR/PORTAGE e6652a66-d6aa-408b-9558-340395802ac1 /usr/portage
    ├─sdb4 ext4    VAR         3f71dfd1-b504-44fe-8b5b-ae44a4d75df0 /var
    └─sdb5 ntfs-3g STORAGE     1C605BA7730BABDE                     /media/STORAGE

~ $ df -h
    Файлова с-ма   Размер Заети Свобод Изп% Монтирана на
    none             3,9G  1,5M   3,9G   1% /run
    udev              10M     0    10M   0% /dev
    tmpfs            3,9G 1012K   3,9G   1% /dev/shm
    /dev/sda5         15G  6,5G   7,5G  47% /
    tmpfs            3,9G     0   3,9G   0% /sys/fs/cgroup
    tmpfs            6,6G  140K   6,6G   1% /tmp
    /dev/sda6        135G  131G   3,7G  98% /media/DATA
    /dev/sdb3        9,8G  4,9G   4,4G  54% /usr/portage
    /dev/sdb4        9,8G  1,3G   8,0G  14% /var
    tmpfs            6,6G     0   6,6G   0% /var/tmp/portage
    /dev/sdb2        9,8G  5,6G   3,7G  61% /home
    /dev/sdb5        661G  559G   103G  85% /media/STORAGE
    tmpfs            795M  8,0K   795M   1% /run/user/110
    tmpfs            795M   40K   795M   1% /run/user/1000

В случая кореновият дял е на бързия SSD дял, а всичко останало е на "бавния" диск, като след време разбрах, че swap при 8 гъби памет е ненужен за нормално ползване, тъй като се ползва тъй нареченото странициране в паметта, както го формулират под Windows. Та на въпроса - ако желаеш маскимална гъвкавост, нацепи дяловете по следния начин:

• кореновия дял за ОС на SSD
    • домашната директория (в отделна директория от кореновата), в която ще се "чегърта" постоянно, сложи на HDD, като можеш да укажеш и директориите за /var и /usr/local на същия диск - там стават най-често инсталиранията на нови или ъпдейтнати пакети (особеност на бинарните дистрибуции като *бунту и дебиан). За маниаците може и /boot да бъде допълнен на отделен дял на HDD, но за мен е безсмислено, защото там рядко се инсталира ново ядро.

На последно място - един голям дял в ntfs файлова ситема за споделяне между двете ОС, отново на HDD, ако ползваш dual boot.

Успех!

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Melmak ®    1737
    преди 21 часа, NerdyBurdy написа:

Да, и аз се чудя дали да слагам swap, щото наистина никога не съм си пълнил RAM-а на макс. Имам 8 GB  RAM

Има възможност да направите swap на файл и да го активирате в случай че някога ви потрябва.

Но в момента не виждам какво Linux приложение ще натовари толкова домашна машина. И по-важното, наистина ли искате нещо да ви слапва гигабайти по дискът? Това би било полезно само колкото да ви покаже че има някакъв проблем, а не за работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.