Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 4 часа, Melmak ® написа:

И двата не са лоши, на comet няма ДДС и се чака доставката. ;)

Сега може и да се чака, но преди година и половина когато взех моя, разходих се до магазина им (на 50-ина метра от Витошка) и веднага ми дадоха B+ модела, а цената си беше колкото и на сайта. В смисъл, щом са написали 71 лева, толкова и ще платя. А разлика в цените имаше и тогава спрямо този на robotev.com. След 5 минути ползване го прибрах в един шкаф, просто видях че не е за мен... След още седмица го пуснах за продажба - счупиха ми телефона да ми звънят докато не махнах обявата, след като вече го бях продал за цената, за която го бях взел, а може и по-скъпо да съм го продал, не помня. Изненада ме това, че хора, които имат интерес към подобни джаджи, явно не могат едно елементарно търсене да направят в Интернет, да си направят проучване за цената и за това къде се продава...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, djagi написа:

Сега може и да се чака, но преди година и половина когато взех моя, разходих се до магазина им (на 50-ина метра от Витошка) и веднага ми дадоха B+ модела, а цената си беше колкото и на сайта. В смисъл, щом са написали 71 лева, толкова и ще платя. А разлика в цените имаше и тогава спрямо този на robotev.com. След 5 минути ползване го прибрах в един шкаф, просто видях че не е за мен... След още седмица го пуснах за продажба - счупиха ми телефона да ми звънят докато не махнах обявата, след като вече го бях продал за цената, за която го бях взел, а може и по-скъпо да съм го продал, не помня. Изненада ме това, че хора, които имат интерес към подобни джаджи, явно не могат едно елементарно търсене да направят в Интернет, да си направят проучване за цената и за това къде се продава...

От много по-голямо значение е контекста, отколкото цената. Двата магазина са с различна насоченост. В единият могат да ти кажат нещо за джаджата и да разгледаш, докато в другият продават повече части. Ако тогава си го взел от магазина, може да е бил без ДДС, но щом е от каталога на Фарнел, ще има. Което е коректно, защото така и пише на сайта.

Играчката изисква време да и се свикне. На много хора няма да се хареса, други няма да могат да я използват, това си е ясно. Ако се цели практичност уловът на Profruit е в десетката и няма реална конкуренция от гола платка.

Аха, тоест са кухи лейки. :)

Магазините са направени все едно подразбират поръчка по интернет и доставка. А реално и от двата можеш да си ги вземеш на място, особено ако знаеш как се ползва телефон. Но ако са били някакви хлапета, съвсем нормално да не се поинтересуват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешката е моя. Недоглеждане, че цената е без ДДС... Заблудих се от това, че до колкото си спомням, платих около 70 лева тогава или нещо подобно. Това е била цената с ДДС. Заради курса на долара цената е била по-ниска.

А микрокомпютърчетата наистина имат бъдеще. Сериозно се замислям взема ли това, да пенсионирам настоящия ми домашен компютър. В момента тъй или иначе не се ползва, но седи постоянно включен и според мен, около 20 лева от сметката ми за ток се дължат на него. Впрочем, в момента пиша от MeeGo Pad-а, май първия компютър-стикче с Windows. Ето на това също хвърлих око. За 220$ просто е супер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Клъстър борд за 16 Raspberry Pi Zero. Лично аз нямам идея за какво може да се използва, но изглежда впечатляващо :)

http://www.techworm.net/2016/01/this-is.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"" Впрочем, в момента пиша от MeeGo Pad-а, май първия компютър-стикче с Windows. Ето на това също хвърлих око. За 220$ просто е супер. ""

това  наистина е впечатляващо. И на мен ми стана много интересно. Да не забравя: Ето ти нещо от страниците на форума - версия 2 - подобрен вариант  https://www.kaldata.com/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%83%D0%B5%D1%80/Intel-Compute-Stick-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-107855.html

(вече си коментирал модела но сега забелязах)

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. По стечение на обстоятелствата вече обсъждате тези джаджи, които наскоро ми влязоха в полезрението. Мисля си - когато си купя едно такова нещо - кога и как ще го ползвам?

Примерно този, в цитираната от @* СТЕФАН * статия. Има си туй-онуй - що годе приличен процесор (Atom Z3735F),  не малко РАМ (2 GB), сторидж (32 GB флаш-диск), слотове (карта памет, USB 2 и 3, micro-USB), комуникация (Wi-Fi 802.11n) и ОС (Windows, май може да се сложи и Линукс). Но - няма клавиатура / мишка (ще трябва да се свързна през USB-то) и най-вече - дисплей. 

Отговора на зададения въпрос е - рядко. Винаги ще трабва да му търся / нося някакъв дисплей. За вкъщи мога да го свържа към телевизора, но същото мога да направя и с десктопа / лаптопа. Пътувайки (все пак е мобилно устройство) - на малко места се намира неизползван монитор / телевизор. Евентуално, ако отседна в някой хотел и в стаята има телевизор. За същата работа мога да си взема един таблет (примерно).

Така че - когато си купя, много е голяма вероятността да бъде едно от многото подобни неща в архива (някое чекмедже)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Жоре!

Ти си точно там, където след половин час да кажеш и можеш да си го купиш. Виж, какво ще правиш с него, аз точно не зная. Аз примерно ако купя едно такова чудо, нито ще му качвам Windovs, нито Linux.  Ще го помоля най учтиво да ме бръсне, па ако не може, като теб ще го сложа в някое от по долните чекмеджета! Лека и приятна вечер ти пожелавам и да не хукнеш сега за такава джажа.  :emoji_objects-84:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, * СТЕФАН * написа:

Жоре!

Ти си точно там, където след половин час да кажеш и можеш да си го купиш. Виж, какво ще правиш с него, аз точно не зная. Аз примерно ако купя едно такова чудо, нито ще му качвам Windovs, нито Linux.  Ще го помоля най учтиво да ме бръсне, па ако не може, като теб ще го сложа в някое от по долните чекмеджета! Лека и приятна вечер ти пожелавам и да не хукнеш сега за такава джажа.  :emoji_objects-84:

Стефане - само една корекция. Тук никой, на никъде не тича, най-малкото да си купува нещо.

Просто отварям още един таб - някакъв електронен магазин, избирам, поръчвам и се връщам да си продължим приказката. Ако е с "некст дей деливъри" - томороу сабахлям (или по-късничку) куриера ще ми го донесе.

Примерно - http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias%3Daps&field-keywords=%22Compute+Stick%22&rh=i%3Aaps%2Ck%3A%22Compute+Stick%22 - 80 резултата / варианта.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вече избягвам да купувам такива джаджи, понеже ''архива'' се препълни. Но лично аз, както е предложил @* СТЕФАН *, бих си взел компютър втора употреба и да му качя някой Linux/XBCM.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята ми не беше за черни, бели, малки и големи "кутийки", които те ограничават с предназначението си (макар че влизат в определениeто за single board computer). А за голи "платки", с които можеш да направиш много неща.
Ето още едно китайско куче orange pi  за има-няма 25 лв. :)
Аз поръчах едно за тест.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като пристигне при теб, кажи дали има начин да му се подкара AV Out. Целта ми е да трансформирам един стар кинескоп в аркадна игра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, niki292002 написа:

Като пристигне при теб, кажи дали има начин да му се подкара AV Out. Целта ми е да трансформирам един стар кинескоп в аркадна игра.

Точно този модел малко ме съмнява, може би малко по скъпия, който си има изход. Иначе ето тук един такъв проект с RPi zero с запояване на кабелчета :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 31.01.2016 г. at 20:25, dimitovden написа:

Идеята ми не беше за черни, бели, малки и големи "кутийки", които те ограничават с предназначението си (макар че влизат в определениeто за single board computer). А за голи "платки", с които можеш да направиш много неща.
Ето още едно китайско куче orange pi  за има-няма 25 лв. :)
Аз поръчах едно за тест.

Колега с това orangepi направо отепа рибата :)

На мен ми хареса този модел Orange Pi Plus2:wink12:

plus2_shuoming_en.png

CPU

H3 Quad-core Cortex-A7 H.265/HEVC 4K

GPU

·Mali400MP2 GPU @600MHz
·Supports OpenGL ES 2.0

Memory (SDRAM)

2GB DDR3 (shared with GPU)

Onboard Storage

TF card (Max. 64GB) / MMC card slot , up to 2T on 2.5 SATA disk
16GB EMMC Flash

Onboard Network

10/100/1000M Ethernet RJ45

Onboard WIFI

Realtek RTL8189ETV, IEEE 802.11 b/g/n

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. И парите му са хубави. Ето още нещо интересно http://www.aliexpress.com/item/Hot-Banana-Pi-R1-Wireless-smart-Router-BPI-R1-case-Acrylic-Enclosure-2pcs-BPI-R1/32256050317.html

Hot--Banana-Pi-R1-Wireless-smart-Router-BPI-R1-case-Acrylic-Enclosure-2pcs-BPI-R1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

""

От известно време се каня да пусна тази тема за single board computer.

• Да обсъдим кой за какво ги използва, какви проекти е направил или планира.
  • От къде пазарувате и какво предпочитате.""
  •  
  • И един линк с повечко информация за модела от мен. Последната е на италиански език, но ми попадна и реших да я споделя с интересуващите се.
  • Линк за изтегляне:  
    http://dox.bg/files/dw?a=d47f00791f

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, niki292002 написа:

Това нещо наистина отепа рибата. Но пък 50 долара ми идват в повече.

Е да, но сравнение с RPi2 не е кой знае колко разликата, за сметка на спецификациите. 

преди 5 часа, * СТЕФАН * написа:
  • И един линк с повечко информация за модела от мен. Последната е на италиански език, но ми попадна и реших да я споделя с интересуващите се.
  • Линк за изтегляне:  
    http://dox.bg/files/dw?a=d47f00791f

На официалния сайт https://www.raspberrypi.org има също много информация и връзки към други страници с проекти и уроци.

Това гледали ли сте го :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Superman така и не научи, че бельото се слага под панталоните. Иначе за сега доста съм се зарибил да правя онова с аркадната конзола. Кинескопа е на разположение, джойстиците са на разположение, sd картата и всички адаптери и кабели са на разположение, остава само Raspberry Pi. :) Ще пиша като го направя. (е, няма да е точно raspberry Pi, а Banana Pi, огладнях)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само внимавайте със софтуера на другите версии. Според мен доста повече им куца и ще има You're On Your Own.

Като изключим това има доста интересни платки, а и самото Raspberry ще се подобрява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само българското участие май не сме засегнали. Olimex предлагат богата гама от такива машинки. Цената е малко по-висока от конкуренцията, но и качеството казват е по-добро работят в диапазон -25+85C. 
Сега се включват с нова малка машинка с H3 quad core Cortex-A7 processor 512MB of DDR3 RAM. Цена за сега неизвестна.

По-вече инфо тук https://olimex.wordpress.com/2016/02/03/h3-olinuxino-nano-is-only-50x50-mm-but-has-everything-one-computer-must-have/

За играчка само, са си скъпички, но за сериозен проект бих ги предпочел. (Не работя там :) ) Пък и не е лошо да избираме българското понякога.

h3-nano.jpg

Редактирано от dimitovden (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китайчето пристигна :) Голям зор до като намеря с какво да го захраня, намам такава букса, че правих от едно универсално зарядно.

IMG_0029.JPG

Редактирано от dimitovden (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз още чакам. Ама мисля, че в пощите вече са го захапали... (не е първото нещо, което ми липсва)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎24‎.‎1‎.‎2016‎ г. at 23:24, djagi написа:

Мисля че още може да се купи B+ модела. Миналата година го видяхме в този магазин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да подхвана темата пак.

Имам от доста време едно Pi 2 Model B и вчера най-накрая му накупих джаджите да мога да подкарам.

Въпроса е, може ли и как точно става подкарването на видео?Ясно е че няма флаш,но като гледах и реклами и обяснения го рекламират за youtube а при мен дори и това не върви.

Трябва ми в частност за ето тази страница,да си гледам в спалнята филмчета (по точно жена ми). Доколкото видях файловете са в google.docs а на гугъл видеото не е под флаш ако не се лъжа.

Бих се радвал на всяка помощ. Не съм съвсем бос в линукс,но ако трябва да се пише код определено ще трябва да се опресняват знания.Което не е проблем де - така че и да е по-сложен метод ще се оправя.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...