Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мойра

Референдум за връщане на смъртното наказание?

Референдум за връщане на смъртното наказание?  

20 гласували потребители

1. 1. Как бихте гласували ако се състои референдум за връщане на смъртното наказание?

• За
      8
    • Против
      10
    • Няма да гласувам.
      2

Препоръчан отговор

преди 5 минути, * СТЕФАН * написа:

Обикновено на хората, които ти опонират отговаряш с тези думи " Искаш да чуеш това което искаш да чуеш"

Да ме извиняваш, но не се сещам друг път да съм го казвал :)

Камо ли "обикновенно" :)

преди 6 минути, * СТЕФАН * написа:

Нали се разбрах с Вас предварително, без никакви обиди? Получаваш червен картон и си аут! Ясно? Повече по моя въпрос  - нямаш думата!

Не разбрах с какво съм те обидил.

Докато арогантонстта ти и гаменщината ти си личат отдалеч.

Замисли се малко кой кого обижда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, miro20 написа:

Да ме извиняваш, но не се сещам друг път да съм го казвал :)

Камо ли "обикновенно" :)

Не разбрах с какво съм те обидил.

Докато арогантонстта ти и гаменщината ти си личат отдалеч.

Замисли се малко кой кого обижда.

Казах ти, че си получил ЧЕРВЕН  КАРТОН. Не го ли виждаш от написаното. Посочи пред целия колектив моята арогантност и гаменщина сега  за да знаят хората. .Тук не съм се появявал почти половин година. Къде я виждаш тази арогантност и гаменщина?И не съм искал най малкото точно твоето мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, * СТЕФАН * написа:

Посочи пред целия колектив моята арогантност и гаменщина сега  за да знаят хората.

Веднага посочвам :

преди 12 минути, * СТЕФАН * написа:

Обикновено на хората, които ти опонират отговаряш с тези думи " Искаш да чуеш това което искаш да чуеш" Нали се разбрах с Вас предварително, без никакви обиди? Получаваш червен картон и си аут! Ясно? Повече по моя въпрос  - нямаш думата!

Други въпроси ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, miro20 написа:

Веднага посочвам :

Други въпроси ?

Това какво ти говори?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, * СТЕФАН * написа:

Това какво ти говори?

Посочих каквото питаше.

Други въпроси ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, miro20 написа:

Посочих каквото питаше.

Други въпроси ?

Съветвам те да не вземаш участие по мои въпроси. Не си компетентен по тях! Ако искаше, можеше да ми отговориш като човек, а не да се правиш на тарикат. Такива като теб не ги обичам и не общувам с тях.Аз попитах и помолих без да се обиждаме още в първият си пост. Ти ще ми пишеш, че съм искал да чуя това, което на мен ми изнася! Че кой си ти?

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха.. почнахме пак със съветите, квалификациите "такива като мен"  и червените картони  :)

Но не.. ама никак не си арогантен, и няма обиди към мен :)

Добре.

И всичко това защото не ти "хареса" отговора... "принципи и законност"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 16 минути, miro20 написа:

Аха.. почнахме пак със съветите, квалификациите "такива като мен"  и червените картони  :)

Но не.. ама никак не си арогантен, и няма обиди към мен :)

Добре.

"Здравейте на всички! И от ляво и от дясно.

Имам конкретен въпрос и към двата лагера ( така ви възприемам)

Понеже вземаме постоянно пример от Запада и радеем че всичко при тях е точно и правилно, забележете , няма никъде кавички,защо в някои щати смъртното наказание си съществува и до днес и най важното, се изпълнява? Пример - Флорида и не само. Мисля, че са 6-7 щата. Дошел съм да попитам, без да се караме и обиждаме на Путин и на пенсионер."

Срещаш ли някаква обида или каквото и да било към някой член на форума от въпроса ми? Аз не забелязвам, но и хората могат да се произнесат.Питам и даже предупредих, че не искам никакви обиди от която и да било страна. Ти като най компетентен в този раздел, реши да си кажеш мнението, което ти написах ,че не го приемам и веднага написа нещо, което много често го слагаш на всеки, който не мисли като теб. Ами явно именно като знаех , че може и ти да напишеш отговор , съм написал предварително, че обиди и други такива не искам.Тук в ролята си на какъв се явяваш, че всички трябва да са съгласни с твоето мнение? И не беше задължен най малко ти, след като ме знаеш какъв съм гамен, да ми отговаряш. Трябваше да се сетиш сам. Сега ти пожелавам лека нощ и ти прощавам.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, * СТЕФАН * написа:

Сега ти пожелавам лека нощ и ти прощавам.

Колко благородно :)

Мерси , жив и здрав да си . И не, не съм "написал нещо което казвам на всеки несъгласен с мен" . Идея си нямам откъде го измисли.

Даже не разбрах с какво не си сългасен. - с "принципност и законност" ?

То и  не разбрах с какво мението "принципи и законност" не ти хареса , и ескалира излишен спам.Наистина не разбирам.

упс.. пак сигурно ще се самовзривиш че ..- "не ми искаш мнението, не го искаш на такива като мен, червен картон .. ти нямаш думата "   бла бла бла...  . Що ли си мисля че това не е мой проблем ?

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как се е изпълнявало смъртното наказание у нас в годините на народната власт

1469077116ccff83e1e1a3938f43d032_big.jpg

Смъртната присъда е въведена в България на 21 февруари 1896 г. На 4 ноември 1989 г., дни преди падането на Тодор Живков от власт е изпълнена последната смъртна присъда у нас. През същата година това е 14-ти поред разстрел на осъден затворник.   13 осъдени на смърт у нас на 20 юли 1990 г. получават втори шанс – депутатите от Великото народно събрание налагат мораториум върху изпълнението на присъдите им. Президентът Петър Младенов издава указ, с който заменя издадените им вече наказания „смърт чрез разстрел” с лишаване от свобода. След президентския указ съдилищата продължават да произнасят смъртни присъди, които не се изпълняват заради наложения мораториум. Така до края на 1998 г. са  произнесени смъртни наказания на 22 лица, които очакват от килиите си дали ще падне мораториумът или самата смъртна присъда. След разгорещен обществен дебат, яростната съпротива на поддръжниците на смъртното наказание бе преодоляна с цената на въвеждането в Наказателния кодекс на “временна и изключителна мярка”, която бе озаглавена “доживотен затвор без замяна”. С нея законодателят искаше да даде гаранции на своите избиратели, че тези, които е трябвало да бъдат разстреляни, никога повече няма да бъдат свободни. В началото на 1999 г. вицепрезидентът Тодор Кавалджиев, самият той бивш затворник заради убежденията си, издава два указа, с които заменя присъдите на 22-та смъртници – на 21 от тях с “доживотен затвор без замяна” и на един – с “доживотен затвор”. Любопитен факт е, че 13-те осъдени на смърт до 1989 г. се оказват в по-благоприятна позиция от осъдените по време на мораториума и след 1998 г., когато парламентът въвежда доживотния затвор без право на замяна. С указ, президента Желю Желев заменя отложените им вече наказания с 30 г. затвор. Днес някои от от наказаните със смърт са отдавна на свобода, други останаха до живот зад решетките.

През цялата история на България до 1989 г. смъртното наказание се е прилагало безпрекословно.  По времето на зрелия  социализъм след като последната съдебна инстанция присъди смъртната присъда, последната дума е имал Държавният съвет на НРБ. Членовете му воглаве с Т. Живков са потвърждавали „висшата мярка“ и присъдата е влизала в сила. Можели са и да помилват. След това специалният куриер носел документа, в който пишело, че присъдата трябва да бъде изпълнена. В предвидения от затворническите власти ден за изпълнение, вратата на килията се отваряла и обреченият бивал извеждан почти насила оттам. Нередки били случаите, когато осъдените на смърт полудявали в очакване на екзекуцията и честите опити за самоубийство не били рядкост. В уречения ден, когато са били извеждани от килиите им, за да бъдат преселени в отвъдното, смъртниците са крещели с всичка сила. Дращели стените до кръв с нокти. Опитвали са се да побягнат, но охраната се е е нахвърляла върху тях и ги е усмирявала с жестоки ритници.
Имало е и случаи, пазачите да стрелят смъртоносно по време на подобни сборичквания, като разследването на инцидента приключвало с мнение, че става въпрос за законна самоотбрана, а тъмничарят е получавал награда за „проявена самоотверженост при изпълнение на служебния си дълг”.
Накрая осъдените са били отвеждани в „стаята на смъртта“. Тя се е намирала в подземията на централния корпус на столичният централен затвор. До нея се стигало по дълъг тъмен коридор. Отвън изобщо не се виждало какво става вътре, защото плътни червени завеси обгръщали стените на коридора. Помещението било разделено на две от огромна стена-огледало. Така служителите, отговорни за екзекуцията, наблюдавали непрекъснато обречения. Той пък, от своя страна, имал няколко минути, за да се „наслади“ на печалния лик отсреща. Никой не питал жертвата за последното й желание. Да не говорим за свещеник, който да я изповяда, или за присъствието на близки. Социалистическите закони обричали осъдените на смърт да се преселят в отвъдното изключително в „служебна компания“. Самите „екзекутори“ не виждали нищо тържествено или символично в разстрела. За тях това било просто работа – кървава, досадна, тежка, но, общо-взето, доходоносна, поне за ония години. На палачите държавата им давала по 20 лева на разстрел.
Които били с по-слаби нерви, просто не оцелявали в този занаят. Имало е и превъртели, които завършили живота си в лудница. Иначе пропиването си било задължително – както при моргаджиите и гробарите.

untitled.bmp
Последните мигове на обречения….
Първо, жертвата била завързвана за стол, застопорен в средата на помещението. Това не било хич лесно, защото се повтаряла сценката при извеждането от килията. Смъртникът почвал да буйства, а когато се окажел прекалено корав, дотърчавал лекарят. Той му биел успокоителна инжекция и нещастникът се преселвал в отвъдното, блажено упоен. Онези обаче, които били в пълно съзнание, виждали всичко. С изключение на едно – насочените към гърдите им дула. Всъщност това била система от няколко пистолета, монтирани в стената. Най-трудното било да се натисне малкото бутонче, което я задействало. Останалото вече не било дело на човешка ръка. При засечка на първия пищов вторият го донапълвал с олово. Обреченият умирал за секунди. След кратката агония докторът на затвора установявал смъртта и трупът се изнасял от помещението. Погребвали го „служебно“ – тоест, само директорът на затвора и дежурният надзирател знаели мястото на гроба. Ето защо роднините на разстреляните дълго време са нямали идея, че човекът не е между живите. В повечето случаи обаче никой не си давал труда да копае специален гроб. Телата на смъртниците се кремирали, като преди това изпълнявали в моргите функцията на „опитни зайчета“. Според слуховете абсолютно незаконно от труповете се взимали ретини и други органи и тъкани, които се изнасяли в чужбина. За целта си имало специална структура, маскирана като външнотърговско дружество за търговия с лекарства и фармацевтични продукти.
До началото на 80-те осъдените на смърт били разстрелвани край реки. Стреляло се е винаги два пъти в тила на осъдения. В София гърмели жертвите край Искъра, в Пловдив – край Марица.След това било изградено гореупоменатото специално стрелбище  в Централния софийски затвор, където се изпълнявали присъдите.
И до днес обаче бродят слухове, че получилите най-тежката форма на наказание по Татово време са били пращани по урановите мини, вместо да ги усмъртят по кратката процедура. Те бачкали по 14-15 часа дневно, без никакви защитни облекла. Менюто им включвало чаша топла вода сутрин и краещник сух хляб, а за обяд и вечеря получавали чиния с каша. Облъчени със смъртоносни дози, нещастниците само след месец-два измирали, но пък за сметка на това спестявали огромни средства на държавния бюджет.

„Смърт чрез разстрел“ – тази присъда за последен път е прочетена в България през 1998 година. Европа отдавна смята смъртните присъди за анахронизъм, така че преди 16 години българските законодатели след изключително яростни полемики отменят смъртното наказание. Правят го страхливо и тихомълком, защото повечето хора в България и до днес искат да има смъртни присъди.

http://socbg.com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля,че част от отговора ,на въпроса на Стефан, е тук.И аз бях изненадан да разбера,че в цели 32(в тази статия от 2010 са 35) щата на САЩ се изпълнява тази присъда...На фона на масовите убийства,включително и в училища в САЩ, не се учудвам ,че не я премахват.Още повече,че някъде в "дивия запад" ,все още важи принципа "око за око,зъб за зъб"...

Смъртното наказание

?id=34875&sz=0&cut=yes

Цитат

Добре известно е, че и в някои американски щати все още има и се изпълнява смъртно наказание. По-малко известно е, че броят им е 35, което е 70% от всички щати! Там впрочем смъртна присъда в момента очакват 3000 души. Мнозина от тях ще бъдат помилвани, а други ще умрат по естествен път преди изпълнението на присъдата, което понякога се отлага с десетки години. Но някои все пак ще стъпят на пътеката на смъртта. Интересно е, че през цялата 2009 г. единствените изпълнени смъртни присъди в цяла Америка са били именно в САЩ. Там има и щати-ударници: в Тексас, Върджиния и Оклахома се изпълняват половината от всички такива присъди в САЩ.

Така по-правилно е не да се каже, че в САЩ има смъртно наказание, а че там то преобладава. И причината е в голямата автономия на отделните щати. Така че въпросът може да се реши само с промяна в Конституцията. Но няма изгледи това да се случи в обозримото бъдеще, защото в резултат на високите нива на престъпност общественото мнение там е в полза на смъртното наказание. На 8 октомври международната организация “Амнести интернейшънъл” за пореден път призова САЩ да се откажат от смъртното наказание. Лесно е да се предвиди, че резултатът от този призив ще бъде както при предишните подобни призиви – нулев.

В друга от признатите за демократични държави - Япония, също има и се изпълнява смъртно наказание. Що се отнася до Европа, само в Беларус още се прилага смъртно наказание. Съществува убеденост, че в Европейския съюз то е напълно забранено. Напразно – в Латвия смъртно наказание съществува при изключителни обстоятелства. Даже в Англия, където смъртното наказание е отменено от 1969 г., то все още се предвижда за държавна измяна, пиратство и палеж на кралските докове (!). А до началото на XIX в. смъртно наказание там се е предвиждало за над 200 деяния, някои от които днес звучат смехотворно. Но тогава не звучали така

Цитат

Един масов убиец, с вина, доказана извън всяко съмнение, няма да се поправи в затвора, и ако случайно излезе, пак ще убие. Тогава? Да го държим там до живот и съответно да го храним и да се грижим за него неопределено дълго време? Защо? А и теоретично осъденият до живот може да избяга (има такива случаи) и тогава той, без да има какво да губи, ще убива, докато пак го хванат. Трудно е да се спори с този аргумент. Защото той не е само емоционален, а съвсем разумен – апелира към правото на обществото да се защитава. Правото на самозащита и на защита на близките е върховно биологическо, а и легално, право на всеки. Така че може би тук е единствената ситуация, когато да убиеш е морално и даже задължително – когато защитаваш живота и друг начин да спреш убиеца няма

Цитат

У нас след демократичните промени върху смъртното наказание първо беше наложен мораториум, а на 12.12.1998 г. то беше изключено от българското законодателство. Тогава обществото ни беше убеждавано, че това е абсолютно задължително условие за приемането ни в Европейския съюз. Е, оказа се, че не било чак толкова абсолютно. Така или иначе, у нас смъртно наказание няма и не се очертава отново да бъде въведено. Независимо от това е интересно как се отнася обществеността към този въпрос. Няма скорошни данни как смъртното наказание и евентуалното му въвеждане у нас биха се приели от хората – такива проучвания не се правят, защото се смятат за неактуални. Според по-стари изследвания на Института за социални изследвания и маркетинг (МБМД), 75% от пълнолетните българи подкрепят идеята за връщане на смъртното наказание за особено жестоки и опасни престъпления. Подобен висок процент е измерен и в някои от големите европейски демокрации. Така че отмяната на смъртното наказание в Европа е била решена не съгласно, а противно на преобладаващите обществени нагласи.

Това е интересен пример за това как не всичко може и трябва да се решава с механизмите на пряката демокрация – референдумите. Защото няма съмнение какъв би бил резултатът от един такъв референдум не само у нас, но в повечето държави членки на Европейския съюз. Поставена в пресата на перманентна криза и засилваща се престъпност, обществеността ще реагира емоционално и безусловно ще подкрепи връщане към смъртното наказание.

Spoiler
Смъртното наказание

?id=34875&sz=0&cut=yes
Ивайло Цветков
Проф. Михаил Константинов
15.10.2010
Въпреки широката употреба на този термин, може би заглавието е малко подвеждащо. Защото съществува мнение, че причиняването на смърт не е и не може да бъде наказание. Какво впрочем е смъртно наказание? Задоволителна легална дефиниция няма, в учебниците може да се намери витиеватото “Съдебно постановена екзекуция на затворник”. Което си е тавтология.

На култовата за нумеролозите дата 10.10.10 за осми пореден път беше отбелязан Световният ден за борба срещу смъртното наказание. При откриването на пленарната сесия на Европейския парламент дни преди това, председателят му Йежи Бузек каза: “Смъртта не може да бъде разглеждана като форма на справедливост”. Същевременно въздаването на справедливост е една от целите на наказанието. И ако тя отсъства, отнемането на живот наистина не е наказание. Какво е то тогава? Когато невъзможното се отстрани, оставащото, колкото и неприятно да е, е истината. И тя е, че изпълнението на смъртна присъда е убийство. Легализирано, организирано и изпълнено от държавата, но все пак убийство. Което повдига вълна от други етични и философски проблеми. Като този за абортите. Според един афоризъм, всички привърженици на аборта без изключение са хора, които не са го преживели лично. Това, естествено, се отнася и за контрацепцията, която католическата църква и до днес заклеймява редом с абортите. Но това е друга тема.

В специално приета резолюция Европейският парламент настоява за всеобща забрана на смъртното наказание, или поне за мораториум върху изпълнението му там, където то все още е законова норма.

А то е именно такава норма в 43 държави по света, от които най-ярък пример е Китай. От близо 6000 екзекуции годишно по целия свят (те са повече, но само за толкова има официални данни), 88% са именно в тази страна, в която живее една четвърт от човечеството. Какво е положението в останалата част на света? По-назад в тази зловеща класация е Иран със 7% от броя на екзекуциите, но и с много по-малко население. Добре известно е, че и в някои американски щати все още има и се изпълнява смъртно наказание. По-малко известно е, че броят им е 35, което е 70% от всички щати! Там впрочем смъртна присъда в момента очакват 3000 души. Мнозина от тях ще бъдат помилвани, а други ще умрат по естествен път преди изпълнението на присъдата, което понякога се отлага с десетки години. Но някои все пак ще стъпят на пътеката на смъртта. Интересно е, че през цялата 2009 г. единствените изпълнени смъртни присъди в цяла Америка са били именно в САЩ. Там има и щати-ударници: в Тексас, Върджиния и Оклахома се изпълняват половината от всички такива присъди в САЩ.

Така по-правилно е не да се каже, че в САЩ има смъртно наказание, а че там то преобладава. И причината е в голямата автономия на отделните щати. Така че въпросът може да се реши само с промяна в Конституцията. Но няма изгледи това да се случи в обозримото бъдеще, защото в резултат на високите нива на престъпност общественото мнение там е в полза на смъртното наказание. На 8 октомври международната организация “Амнести интернейшънъл” за пореден път призова САЩ да се откажат от смъртното наказание. Лесно е да се предвиди, че резултатът от този призив ще бъде както при предишните подобни призиви – нулев.

В друга от признатите за демократични държави - Япония, също има и се изпълнява смъртно наказание. Що се отнася до Европа, само в Беларус още се прилага смъртно наказание. Съществува убеденост, че в Европейския съюз то е напълно забранено. Напразно – в Латвия смъртно наказание съществува при изключителни обстоятелства. Даже в Англия, където смъртното наказание е отменено от 1969 г., то все още се предвижда за държавна измяна, пиратство и палеж на кралските докове (!). А до началото на XIX в. смъртно наказание там се е предвиждало за над 200 деяния, някои от които днес звучат смехотворно. Но тогава не звучали така.

У нас след демократичните промени върху смъртното наказание първо беше наложен мораториум, а на 12.12.1998 г. то беше изключено от българското законодателство. Тогава обществото ни беше убеждавано, че това е абсолютно задължително условие за приемането ни в Европейския съюз. Е, оказа се, че не било чак толкова абсолютно. Така или иначе, у нас смъртно наказание няма и не се очертава отново да бъде въведено. Независимо от това е интересно как се отнася обществеността към този въпрос. Няма скорошни данни как смъртното наказание и евентуалното му въвеждане у нас биха се приели от хората – такива проучвания не се правят, защото се смятат за неактуални. Според по-стари изследвания на Института за социални изследвания и маркетинг (МБМД), 75% от пълнолетните българи подкрепят идеята за връщане на смъртното наказание за особено жестоки и опасни престъпления. Подобен висок процент е измерен и в някои от големите европейски демокрации. Така че отмяната на смъртното наказание в Европа е била решена не съгласно, а противно на преобладаващите обществени нагласи.

Това е интересен пример за това как не всичко може и трябва да се решава с механизмите на пряката демокрация – референдумите. Защото няма съмнение какъв би бил резултатът от един такъв референдум не само у нас, но в повечето държави членки на Европейския съюз. Поставена в пресата на перманентна криза и засилваща се престъпност, обществеността ще реагира емоционално и безусловно ще подкрепи връщане към смъртното наказание. Остава да вярваме, че нещата няма да се влошат дотолкова, че от хипотетична възможност това да стане кошмарна действителност.

Много са аргументите “за” и “против” смъртното наказание. Сред тях има и емоционално мотивирани, но ние ще се спрем на рационалните. Сред решаващите аргументи против смъртното наказание е възможността за съдебна грешка, при което бива екзекутиран невинен човек. А това и според християнската етика, и според римското право е върховна несправедливост. И тежък грях. Забележително е, че понякога съдебната “грешка” е подпомогната от обвиняемия: например майка отива на смърт, за да спаси детето си престъпник, или пък човек съзнателно се жертва заради любимия си, извършил тежко престъпление. След утвърждаването на ДНК-анализите като решаващо съдебно доказателство, бяха проучени много дела от миналото, завършили с осъдителна присъда. За ужас на всички, в редица случаи се оказало, че осъденият всъщност е невинен. И пак добре, ако човекът още е жив, и макар и след дълъг затвор излезе на свобода и се порадва на значителните в този случай материални компенсации. Но ако вече е починал в затвора? И още по-страшно, ако е бил екзекутиран без вина?

Друг мощен аргумент “против” е свързан с хората, които изпълняват екзекуцията. Колкото и завоалирано да се прави това (а някъде си е съвсем ачик), каквито и мерки да се вземат, щото в екзекуцията да участват няколко души и да не се знае кой е направил решаващото действие, довело до смъртта, духовните поражения върху екзекуторите може да са опустошителни. Защото в хората и наследствено, и в резултат на възпитанието, е заложена състрадателност и забрана да се убиват себеподобните. Тези фактори ни пречат да се изколим взаимно, а не толкова очакваните наказания. Колкото и строги и неизбежни да са те.

Справедливо е да посочим и аргументите “за”. Един масов убиец, с вина, доказана извън всяко съмнение, няма да се поправи в затвора, и ако случайно излезе, пак ще убие. Тогава? Да го държим там до живот и съответно да го храним и да се грижим за него неопределено дълго време? Защо? А и теоретично осъденият до живот може да избяга (има такива случаи) и тогава той, без да има какво да губи, ще убива, докато пак го хванат. Трудно е да се спори с този аргумент. Защото той не е само емоционален, а съвсем разумен – апелира към правото на обществото да се защитава. Правото на самозащита и на защита на близките е върховно биологическо, а и легално, право на всеки. Така че може би тук е единствената ситуация, когато да убиеш е морално и даже задължително – когато защитаваш живота и друг начин да спреш убиеца няма. Но наистина ли няма? А ако надвишим правото си на неизбежна самозащита? Все въпроси без ясен отговор.

Темата на тази статия е болезнена и противоречива. Но нека в заключение да си спомним библейското “Не убивай” и да го превърнем в императив. Без изключение, колкото и понякога това да ни се струва несправедливо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 11 часа, miro20 написа:

Тоя си живее в соца.... прояви разбиране

Тоя пак не е разбрал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз още от самото начало това ви казвам -  в САЩ има смъртно наказание и се изпълнява! Държавата пък е пример за цялото човечество! Та там можело, пък тук не! 

Сега  към Миро! Та не знам на колоко години си и живял ли си по ония времена на Тато!  Та не, че нямаше престъпност, но малцина се осмеляваха да правят глупости! За убиийство в условията на рецидив, жестокост, показност се получаваше веднага смъртна присъда! За примерно първа дребна кражба  се получаваха 2-3 години, за втора рецидивна такава 5-8 години и така присъдата нарастваше със всяко следващо провинение! Нямаше пробация! Веднъж някой влязъл в затвор излизаше единствено само след изтичане на присъдата или след евентуално помилване от Тато, което беше изключителна рядкост! Та Миро чети между редовете и запетайките! Трябва да има нещо което да предизвиква страх и и истински ужас у престъпника ,че да бъде спрян! Аз ако съм  престъпник, то какво би ме спряло ако знам ,че наказанието ми е условна присъда! Куца ни законодателството и желанието за справяне с проблема!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Въпреки това, си оставам против смъртното наказание. Най- малкото защото с нашата "съдебна" система, е много вероятно да изтрепем бая невинни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, язе написа:

Въпреки това, си оставам против смъртното наказание. Най- малкото защото с нашата "съдебна" система, е много вероятно да изтрепем бая невинни.

Много твои постове съм харесвал в други теми ,но тук с мисленето си ме изумяваш!

Няма невинни престъпници! Такова животно няма! И още нещо - никой не казва, че ще се прилага смъртно наказание за открадната дъвка! За всичко останало си има следствие, съд! Можеш да обжалваш! Нека всеки знае, че ако убие някого ще го чака смърт и така ще стане изключително внимателен и предпазлив било то зад волана, на улицана, на работа! И снощи ти казах, че човешкия живот не се равнява на кучешкия и отнемането му не може да се оправдав със - ми то стана случайно! Няма случайности! Има безхаберие, небрежност, невнимание, самонадеяност, умисъл! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Какво толкова те изумява? Съдебната ни система е толкова дълбоко корумпирана и неработеща, че шанса невинни хора да попаднат под ударите на закона, е не просто голям, а огромен. При такава съдебна, а и досъдебна система, въвеждането на смъртно наказание е опасно. Ако системата беше читава, може би щях да се съглася, за рецидивисти убийци или за особено жестоки убийства, да има смъртно наказание. Казвам "може би", защото виждайки САЩ, където има такова наказание, престъпността не само не намалява, а се увеличава с всеки изминал ден. САЩ дори е една от водещите страни по престъпност в Света. Доказано е, че жестокостта на наказанието, не спира психопата убиец.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, язе написа:

Какво толкова те изумява? Съдебната ни система е толкова дълбоко корумпирана и неработеща, че шанса невинни хора да попаднат под ударите на закона, е не просто голям, а огромен. При такава съдебна, а и досъдебна система, въвеждането на смъртно наказание е опасно. Ако системата беше читава, може би щях да се съглася, за рецидивисти убийци или за особено жестоки убийства, да има смъртно наказание. Казвам "може би", защото виждайки САЩ, където има такова наказание, престъпността не само не намалява, а се увеличава с всеки изминал ден. САЩ дори е една от водещите страни по престъпност в Света. Доказано е, че жестокостта на наказанието, не спира психопата убиец.

1. Съдебни грешки стават по цял свят! Въпреки всичко са единици!

2. И да - психопатите не се страхуват от наказания! Тези деяния са единични!  Масово престъпленията са обаче умишлени добре планирани или извършени поради непредпазливост което също не оневинява!

3. И казваш престъпноста в САЩ нараства! Нека когато сравняваме нещо да го поставяме на една права! При населението което имат, то престъпноста им е доста прилично овладяа! Населението на нашата държава е равно по брой на населението на някои от големите им градове, а анархията ни е неописуема! Та на база тази съпоставка брой престъпления на база население, то струвами се, че ние май ще изпревариме САЩ по брой престъпления! Етносното ни разнообразие е също съвсем символично! Та .......!

Я си престави САЩ без смъртното наказание, тежките глоби и дългите присъди за деяния! Тая сбирщина и паплач с представители от цял свят и всички етноси би се изтребила за отрицателно време. Та демокрация, демокрация ама до определне предел! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убиецът от пещерата край Враца: Живи ще одера поне петима души, като изляза

Цитат

"Живи ще одера поне петима души, като изляза. А мисля, че ще изляза. Който ме е настъпил, не съм му простил. Смъртта е бързо избавление, ще ги мъча първо. Ще ги затворя някъде, ще ги храня и поя всеки ден по-малко, докато умрат бавно". Тези закани сипе от затвора Михаил Лещарски, пише „Телеграф”.

57-годишният мъж, известен повече като „убиеца от пещерата” е смятан за може би най-жестокият и извратен сериен убиец у нас. Според полицията и съда той е изнасилил собствената си майка през 90-те години на миналия век, за което има присъда от 12 години.

През периода 2009-2011 година убил двама мъже и една жена и за да не бъде заловен живял в пещера край Враца, където изкарвал с по 3-4 лъжици мед на ден. За всички тези зверства той има доживотна присъда, която излежава в момента.

Сред неговите „подвизи” е убийството на 59-годишната Елена Томова. Трупът на жената е открит в къща в село до Враца. Убиецът изрязал едната гърда на жената и издълбал кръст на челото й.

В началото Михаил признава, че жертвата го спипала да краде от дома й, сипала му ракия и започнала да му чете проповеди за добро поведение, затова я убил. След това обаче променя мнението си: „Не познавам тази жена, нямам нищо със смъртта й. Медиите ме превърнаха в изверг и пещерен човек, аз съм невинен”.

Сега Лещарски сипе закани, че ще отмъщава на всички за всичко. Според него, пътищата на хората, които са го изкарали изверг, ще се пресекат с неговите и тогава „ще ги одера живи”.

No comment

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Мойра написа:

е заради такива като тва изчадие искаме смъртното наказание да се върне

а вие, дето сте против, ще бъдете ли спокойни изчадието да се разхожда сред вас а

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се разхожда сред нас - обаче защо държавата трябва да прави разходи за доживотното му затворничество? Трябва ли заради престъпни психопати и изверги да се харчат парите на данъкоплатците?   По логично е да има смъртно наказание и то да се прилага сравнително  рядко  - така е в много страни по света.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, attj написа:

Няма да се разхожда сред нас - обаче защо държавата трябва да прави разходи за доживотното му затворничество? Трябва ли заради престъпни психопати и изверги да се харчат парите на данъкоплатците?   По логично е да има смъртно наказание и то да се прилага сравнително  рядко  - така е в много страни по света.

Циганетата пак ще си влизат в затвора. Все пак, нали ние ги издържаме ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЗА - от икономическа и икономична гледна точка.

Най-вече за 100% доказано убийство.

България е била най-велика по времето на хан Крум, и царете Симеон Велики и Иван-Асен Втори, а тогава законите са били закони.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

обявява се конкурс за републикански и градски палачи, записвайте се по-бързо , анонимността е гарантирана едва ли не

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...