Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Работих във фирма в която ми се наложи да пътувам до Гърция 3 пъти, като уговорката беше, че те ще ми покрият командировъчните разходи. След като прекратих трудовия си договор по взаимно съгласие обаче открих, че не са ми изплатили транспортните разходите по последното отиване и връщане. Като пробвах да си ги взема, те обаче ми отговориха, че вече договора е прекратен. Има ли какво да направя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Тодор Владимиров написа:

Здравейте,

Работих във фирма в която ми се наложи да пътувам до Гърция 3 пъти, като уговорката беше, че те ще ми покрият командировъчните разходи. След като прекратих трудовия си договор по взаимно съгласие обаче открих, че не са ми изплатили транспортните разходите по последното отиване и връщане. Като пробвах да си ги взема, те обаче ми отговориха, че вече договора е прекратен. Има ли какво да направя?

Това, че договора е прекратен не е проблем (само по себе си) - понякога договор се прекратява и към момента, а плащанията продължават. Пример - ако работодателя не държи да си изработиш предизвестието. Тогава през срока на предизвестието ще ти изплаща заплата, а после - може и обезщетение за оставане без работа.

Говориш за командировка, уговорка - нещо не е както трябва (в случая - съгласно

Цитат

Кодекс на труда
Чл. 215. При командироване работникът или служителят има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение още и пътни, дневни и квартирни пари при условия и в размери, определени от Министерския съвет.

и

Цитат

Наредба за командировките в страната и чужбина

Чл. 5. (1) Командироването или изпращането на специализация в чужбина се извършва въз основа на писмена заповед.
(2) Заповедта по ал. 1 съдържа:
1. наименование на ведомството или предприятието, което командирова или изпраща на специализация;
2. основание за издаване на заповедта;
3. имената на командированото лице или на лицето, което се изпраща на специализация, месторабота и длъжност;
4. началната дата и продължителност на командировката или специализацията в календарни дни, включително дните за пътуване, почивните и празничните дни;
5. държава и населено място, в което се командирова или изпраща на специализация лицето;
6. финансови условия на командировката или специализацията - пътни, дневни и квартирни пари, паспортни, визови и други такси и разходи за служебен багаж и начина за тяхното уреждане;
7. задача на командированото лице или на лицето, изпратено на специализация;
8. вид на транспортните средства и маршрут;
9. ръководител, предложил командировката или специализацията;
10. други обстоятелства, свързани с конкретните условия на командировката или специализацията;
11. име, длъжност и подпис на лицето, издаващо заповедта, и печат на ведомството или предприятието;
12. наименование на ведомството или предприятието, за чиято сметка са разходите за командировка в случаите по чл. 4, ал. 1.

Най-вероятно нямаш заповед или частта за пътните не е описана подробно. Или когато си напускал - си се подписал, че всичко дължимо ти е изплатено. Това пак не гарантира, че няма да се появят "бъдещи плащания за минали периоди".

Ако пък имаш всички документи - отиваш при адвокат и в Районен съд (по местоживеене или мястото на работа) Има много дела за неизплатени пари - включително и командировъчни. Много е важно, когато са ти плащали - изрично да пише че плащането е за " .... еди какво си". Не се притеснявай за такси

Цитат

Чл. 359. Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, jhoro написа:

Най-вероятно нямаш заповед или частта за пътните не е описана подробно. Или когато си напускал - си се подписал, че всичко дължимо ти е изплатено. Това пак не гарантира, че няма да се появят "бъдещи плащания за минали периоди".

Ако пък имаш всички документи - отиваш при адвокат и в Районен съд (по местоживеене или мястото на работа) Има много дела за неизплатени пари - включително и командировъчни. Много е важно, когато са ти плащали - изрично да пише че плащането е за " .... еди какво си". Не се притеснявай за такси

Мерси за подробния отговор! Заповед за съжаление нямам. Можеш ли да кажеш какво точно имаш предвид под "Това пак не гарантира, че няма да се появят бъдещи плащания за миналия периоди"? Имаш ли предложения какво мога да направя в този случай?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Тодор Владимиров написа:

Мерси за подробния отговор! Заповед за съжаление нямам. Можеш ли да кажеш какво точно имаш предвид под "Това пак не гарантира, че няма да се появят бъдещи плащания за миналия периоди"? Имаш ли предложения какво мога да направя в този случай?

Като казах "бъдещи плащания за миналия периоди" имах предвид, че след време може да се наложи да се плаща нещо старо - примерно изпразнил си мини-бара н хотелската стая. Но това не е съществено.

Направо ти се чудя - как си тръгнал за Гърция "в командировка" - то може да се каже, че си ходил на разходка. Нямаш заповед, авансово не са ти дали пари ... Кофти работа.

Преди време една фирма и бивш техен служител се съдеха за заплати. Фирмата казват - дадохме му, той казва - не са. Ама и те тъпанари - на превода писали "Захранване". Човека обясняваше - "Имаха да ми връщат пари за друго (заем)".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Тодор Владимиров написа:

... открих, че не са ми изплатили транспортните разходите по последното отиване и връщане.  

преди 8 часа, Тодор Владимиров написа:

Заповед за съжаление нямам.  

На мен ми е интересно как така изведнъж след едиколкоси време някой "открива", че нещо не му било изплатено...?!?!
И как изобщо стават нещата с "Пали колата и отивай до едикъдеси, пък ще ти изплатя едикаквоси", при положение, че няма заповед?
И как се изплащат дневни и квартирни, а изведнъж някой след време си открива, че не е получил пътните?

След като и двете страни сте в наручешие на закона, не виждам как изобщо си правите устата за изплащане на каквото и да е.
Когато ви дадоха дневните и квартирните защо не си поискахте и пътните?

Такива теми с гледната точка на едната страна (ощетена и прецакана, разбира се) са ми любими.
Дайте линк към темата и на вашия работодател да метне едно мнение и той тук, става ли?

Редактирано от algor
правопис! (преглед на промените)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.