Премини към съдържанието
vilizarht

Вредно ли е преинсталирането?

Препоръчан отговор

Здравейте!  Чувал съм че преинсталирането е вредно, и със всяко едно преинсталиране компютърът става все по бавен и харда си отива по бързо.

Въпросът ми е дали това е вярно? Аз имам лаптоп който е преинсталиран три пъти.

Това пречи ли на лаптопа че е преинсталиран три пъти, а сега ще работи по бавно ли, ще има ли някакви проблеми?

Знам че въпросът е глупав, ама като не знае човек!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вредно е за хард диска. За него всякакъв вид употреба са вредни, но тук става въпрос за писане/четене с доста висока скорост продължително време и голямо натоварване. За това от честото преинсталиране здравето и производителността на хард дисковете, все повече намаляват. Вредно и за останалите компоненти, но не чак толкова, колкото за него. Имайте предвид, че дори и да не използвате хард диска пак се поврежда... Но това вече е друга тема.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми беше друга. Преди два дена си купих нов лаптоп, първа инсталация на уиндоус 8, обаче стана проблем, и го преинсталирах втори път.

За харда знам, а за процесора и видео картата?

За това питам може ли от втора инсталация да му стане нещо? Все пак е нов.

Редактирано от vilizarht (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едвали му е станало "кой знае какво". Просто си имайте предвид, че това е натоварваща процедура, която консумира доста ресурси и именно за това, по принцип от нея намалява здравето и производителността на хард дисковете, а и на други компоненти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ✯Blue Ray✯ написа:

Едвали му е станало "кой знае какво". Просто си имайте предвид, че това е натоварваща процедура, която консумира доста ресурси и именно за това, по принцип от нея намалява здравето и производителността на хард дисковете, а и на други компоненти.

Кои компоненти примерно?  Аз точно това се притеснявам че е нов и от втора инсталация да не му стане нещо!  Разбирам ако се преинсталирва редовно, след време естествено че брадясва.  Вече съм по спокоен като знам че му няма нищо!

А за харда и другите компоненти имаш предвид от честа преинсталация, но не и в моя случай нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преинсталирането не натоварва повече, отколкото всяка друга дейност, която се върши с компютъра/лаптопа. Винаги има четене и запис на харддиска, и на паметите, работа на процесора и видеокартата. Като се свали един филм от няколко GB - нали пак на харда се записва?... Като се възпроизвежда - нали пак през паметта минава?... А ако играеш игра?...

Така че си ползвай лаптопа, и не се притеснявай за глупости. Той така или иначе е проектиран да има ограничен живот, за да имаш нужда да го подмениш :) . Ако искаш да е вечен - слагай го в кашона, после в някой шкаф, и си го дръж там :cool: .

Ако искаш да удължиш живота му - пази го от прегряване, прах, удари и вибрации. Те са много по-вредни, отколкото преинсталирането.

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
  • Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, vilizarht написа:

А за харда и другите компоненти имаш предвид от честа преинсталация, но не и в моя случай нали?

Точно така! Не се притеснявайте толкова от едно преинсталиране, хубаво е, че е за втори път, а не за повече. Някои правят няколко такива при нови компютри, докато намерят необходимото за тях. Самото преинсталиране товари малко повече, от колкото някакви стандартни дейности по трансфер на данни. За хард диска са доста по-вредни вибрациите и високите температури, както и за всички останали компоненти, а колко хора ще видите да използват лаптопите си в автобуси, влакове, автомобили и на много други подобни места, където силните вибрации са обичайни. Точно това не правете, за да му удължите живота. Ето например за SSD-то не са вредни вибрациите, но пък си има други неща и така... Всяко нещо си има своите специфични нужди и грижи. 

Редактирано от ✯Blue Ray✯ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за обърнатото внимание! Имам приятели които са ги преинсталирали сигурно 10 пъти и пак са като нови. Така и не разбрах освен харда, засяга ли процесора и видео картата, или те нямат нищо общо? А колко инсталации са допустими? И как мога да си проверя оценките на частите, както се казва производителността?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип товари процесора, стига да не прегрява, не е толкова вредно за него, даже няма нищо необичайно. За видео картата няма никакво повече натоварване, от колкото нормално сърфиране в интернет или нещо друго подобно... Производителността можеш да я оцениш по много начини с бенчмаркове като performancetest 8.0 , дори индекса на възприемане на Windows и много други. Имай предвид, че работата на програмите, операционната система и други намаляват производителността в даден момент (тъй като и те консумират ресурси). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преинсталиранията не вредят по този начин за който говорят, при тях не става нищо по-различно от инсталиране на какъвто и друг софтуер да е.

Обаче!

При този процес в повечето случай хората презаписват MBR (Master Boot Record) който стой в началото на диска (първите 446 бита). Използването на диска както всички знаем може да причини лоши сектори. Ако лошия сектор е в папката където държите песни или филми това не е проблем, страничен ефект може да е 1 секунда лоша картина в филм или да не работи някоя песен. Обаче лош сектор в MBR може да доведе до не стартиране на операционната система. Същото важи и за операционната система която по принцип взима следващото място. Това може да засегне системни файлове драйвери и др. който да причиняват сини екрани, забивания, нестабилна работа на компютъра и много други зависи какъв файл бива засегнат. Проблема е че и при следваща инсталация проблемите ще стоят защото ОС ще стой на общо взето същото място.

Но вече дисковете не са онези бракми като онова време, така че не се притеснявайте.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Zealar написа:

Преинст,е вредят по този начинпазара за който говорят, при тях не става нищо по-различно от инсталиране на какъвто и друг софтуер да е.

Обаче!

При този процес в повечето случай хората презаписват MBR (Master Boot Record) който стой в началото на диска (първите 446 бита). Използването на диска както всички знаем може да причини лоши сектори. Ако лошия сектор е в папката където държите песни или филми това не е проблем, страничен ефект може да е 1 секунда лоша картина в филм или да не работи някоя песен. Обаче лош сектор в MBR може да доведе до не стартиране на операционната система. Същото важи и за операционната система която по принцип взима следващото място. Това може да засегне системни файлове драйвери и др. който да причиняват сини екрани, забивания, нестабилна работа на компютъра и много други зависи какъв файл бива засегнат. Проблема е че и при следваща инсталация проблемите ще стоят защото ОС ще стой на общо взето същото място.

Но вече дисковете не са онези бракми като онова време, така че не се притеснявайте.

Повечето известни марки лаптопи на пазара, имат SSD вместо HDD, за по добра производителност, и по-дълъг живот. Но за съжаление не всички марки лаптопи поддържат SSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DDR4 написа:

Но за съжаление не всички марки лаптопи поддържат SSD.

Кои са тия марки, които не поддържат SSD. Сещам се за цяла група, които не поддържат SSD - тези с IDE интерфейс. Ама те са на баба ми на годините.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак преинсталацията не е вредна! Дори при нормална работа на ОС протичат процеси които довежда до натоварване на един или друг компонент на системата водещи до нейното изхабяване!

преди 10 минути, ExaFlop написа:

тези с IDE интерфейс. Ама те са на баба ми на годините.

От любопиство закачихме един през допълнителен АТА / SATA контролер / платка и взе ,че тръгна!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Black Power написа:

И все пак преинсталацията не е вредна! Дори при нормална работа на ОС протичат процеси които довежда до натоварване на един или друг компонент на системата водещи до нейното изхабяване!

От любопиство закачихме един през допълнителен АТА / SATA контролер / платка и взе ,че тръгна!

Обаче с каква скорост :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Black Power написа:

Е, нормално е да тръгне. 'ма си няма място да се натъпче вътре цялата постановка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Zealar написа:

Преинсталиранията не вредят по този начин за който говорят, при тях не става нищо по-различно от инсталиране на какъвто и друг софтуер да е.

Обаче!

В новите компютри в последните години масово вече поддържат GPT стандарт и са с  UEFI базиран биос.Разбира се има си го и старият MBR стандарт и може да се избира.При GPT дялове се избягва проблема за който говориш по-горе,при тях стоят по-различно нещата и се избягват възможни проблеми причинени от лоши сектори...........Аз например съм избрал и двата ми диска(стандартен и ssd системен)да са с GPT дялове и съответно с  UEFI boot,мисля,че е за предпочитане:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кратко! Купих си Лаптоп Леново за 1400 лв, 8 gb ram 1600 mhz. Intel core I7 3.0U  GHZ. Ati radeon 2 gb.  HDD 1000 gb.

Стана така че, като го купих  му инсталирах уиндоус 8, обаче беше омазан, после сложих уиндоус 10, но пак станаха проблеми, и преди малко му сложих друг уиндоус 8, сега всичко е нормално.  Общо три пъти е преинсталиран за два дни, сега всичко е нормално и се надявам така да остане.

Eдин приятел вчера ми развива теории, че ако го преинсталирам повече от два пъти, вече има проблем със дадени части и ще работи по бавно, от колкото първото му инсталиране. Според него един компютър не трябва да се инсталирва повече от един път, след втория път ставал бъгав.  Ето това ме притесни силно, поради тази причина отворих темата. Вярно ли е според вас?

Да допълня че съм наясно че ако даден компютър се преинсталирва често (да кажем 15-20 пъти) тогава компонентите му се скапват, но едва ли ще е от два или три пъти, според мене.  Сега като е нов, обаче е инсталиран три пъти, означава ли че вече има проблем със компонентите? Този мой приятел прав ли е и има ли причина да се притеснявам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споко,нищо му няма и не се притеснявай.По-важно е как се използва и какъв софтуер има на него и доколко полагаш грижи за лаптопа.От тези неща най-вече зависи дали ще работи добре и колко живот ще има..........:)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо му няма ,стига сте се шашкали ,2 преинсталации и вече ,колко ше издържи..........то да не е сирене или кашкавал :).Гледай да не го изтърваш ,не го слагай по одеала ,легла и прочие дето може да засмуква прах и власинки.Моя HP модел 2009 съм го преинсталирвал за 2 година към 30 пъти докато разучавах различните Линукс дистрибуции,няколко месеца бях с дуал боот с Уиндоус и Линукс .И докът си избера дистро което да ми допада ........ехеее ......все още е пушка.Не знам кво се скапва при преинсталация ,вероятността да скъсиш живота на харда е минимална ,а тази на лаптопа като цяло е нулева .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, McLane написа:

Нищо му няма ,стига сте се шашкали ,2 преинсталации и вече ,колко ше издържи..........то да не е сирене или кашкавал :).Гледай да не го изтърваш ,не го слагай по одеала ,легла и прочие дето може да засмуква прах и власинки.Моя HP модел 2009 съм го преинсталирвал за 2 година към 30 пъти докато разучавах различните Линукс дистрибуции,няколко месеца бях с дуал боот с Уиндоус и Линукс .И докът си избера дистро което да ми допада ........ехеее ......все още е пушка.Не знам кво се скапва при преинсталация ,вероятността да скъсиш живота на харда е минимална ,а тази на лаптопа като цяло е нулева .

Добре че ми каза, аз вчера го сложих върху найлона, за да го пазя да не се одраска от долу.

А от долу не диша ли?  Примерно да се задушава и да загрява ако е върху одеала легла и така.

Редактирано от vilizarht (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаш да го ползваш на колене или в легло си вземи една подложка за да може да циркулира въздуха и лаптопа да се охлажда ефективно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, McLane написа:

Ако искаш да го ползваш на колене или в легло си вземи една подложка за да може да циркулира въздуха и лаптопа да се охлажда ефективно.

Мерси за съвета!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vilizarht написа:

На кратко! Купих си Лаптоп Леново за 1400 лв, 8 gb ram 1600 mhz. Intel core I7 3.0U  GHZ. Ati radeon 2 gb.  HDD 1000 gb.

Стана така че, като го купих  му инсталирах уиндоус 8, обаче беше омазан, после сложих уиндоус 10, но пак станаха проблеми, и преди малко му сложих друг уиндоус 8, сега всичко е нормално.  Общо три пъти е преинсталиран за два дни, сега всичко е нормално и се надявам така да остане.

Eдин приятел вчера ми развива теории, че ако го преинсталирам повече от два пъти, вече има проблем със дадени части и ще работи по бавно, от колкото първото му инсталиране. Според него един компютър не трябва да се инсталирва повече от един път, след втория път ставал бъгав.  Ето това ме притесни силно, поради тази причина отворих темата. Вярно ли е според вас?

Да допълня че съм наясно че ако даден компютър се преинсталирва често (да кажем 15-20 пъти) тогава компонентите му се скапват, но едва ли ще е от два или три пъти, според мене.  Сега като е нов, обаче е инсталиран три пъти, означава ли че вече има проблем със компонентите? Този мой приятел прав ли е и има ли причина да се притеснявам?

Сега, отивай при твоя приятел, е лекинко му загрей вратлето. За глупостите, дето приказва. Колкото и да го преисталираш, нищо няма да скапеш. Имам Дел D600, дето не си знае годините и броя преинсталции. И работи, не иска да мре. Не се връзвай, на такива. Че утре, ще ти даде друг такъв 'умен съвет'.

Виж ако имаш SSD диск, там нещата са други. Но е ислишно, да се тревожиш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ghostBG86 написа:

Сега, отивай при твоя приятел, е лекинко му загрей вратлето. За глупостите, дето приказва. Колкото и да го преисталираш, нищо няма да скапеш. Имам Дел D600, дето не си знае годините и броя преинсталции. И работи, не иска да мре. Не се връзвай, на такива. Че утре, ще ти даде друг такъв 'умен съвет'.

Виж ако имаш SSD диск, там нещата са други. Но е ислишно, да се тревожиш.

Благодаря, значи съм си спокоен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.