Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Дискът на сървъра в офиса Ви се разваля, загубвайки цялата фирмена информация. Става дума за много чувствителни данни, които са критични за оцеляването на компанията. Компютърният специалист, обслужващ фирмата Ви съобщава, че има копие от тези данни, въпреки че по принцип не би следвало да ги има и Ви ги предоставя. Вие го награждавате за това, че е спасил фирмата, а след това го уволнявате дисциплинарно, защото без разрешение е копирал тази информация.

1.Адекватни ли са действията Ви и може ли съдът да прецени, че неправомерно сте го уволнили?

2.Правно уязвимо ли е поведението на специалиста.

Наказателен кодекс, глава 9а

kazus.doc

Редактирано от илиан илиев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, илиан илиев написа:

Дискът на сървъра в офиса Ви се разваля, загубвайки цялата фирмена информация. Става дума за много чувствителни данни, които са критични за оцеляването на компанията. Компютърният специалист, обслужващ фирмата Ви съобщава, че има копие от тези данни, въпреки че по принцип не би следвало да ги има и Ви ги предоставя. Вие го награждавате за това, че е спасил фирмата, а след това го уволнявате дисциплинарно, защото без разрешение е копирал тази информация.

1.Адекватни ли са действията Ви и може ли съдът да прецени, че неправомерно сте го уволнили?

2.Правно уязвимо ли е поведението на специалиста.

kazus.doc

За правно не знам, но ще е идиот този шеф, който сам не е разпоредил да се прави архивно копие на важната информация.

Да не говорим че винаги има начини да се пази чувствителна информация на нетолкова сигурни носители във вид, който не допуска неоторизиран достъп

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даа, и аз не мога да приема сървър без мерки за безопасност - било RAID, било архивиране на друг диск/носител.

А техникът, ако не е подписвал договор за конфиденциалност, не би трябвало да попада под заплаха за уволнение за теч на информация.

Но, пък, фактът, че  не е спазил елементарни мерки за сигурност, го поставят в ситуация с несправяне със служебни задължения.

преди 16 минути, илиан илиев написа:

защото без разрешение е копирал тази информация.

А има ли разписано, че няма право да го прави без разрешение?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки специалист прави дори и повече копия на важната информация. Идиоти задклавиатурни устройства бол. Все ще се намери някой да ползва фирмения компютър като личен, въпреки евентуални забрани. Като плъзне някоя от модерните криптозарази какво ще правите?

И би трябвало на първо място в длъжностната му характеристика да е вписана сигурността на информацията, чак след това следва ограничаване кой до какво има достъп. Което може пък да е работа на служител по сигурността.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Филипов, отбележи и особеният статут на специалиста - той работи наай-вероятно като външен изпълнител.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, ExaFlop написа:

Филипов, отбележи и особеният статут на специалиста - той работи наай-вероятно като външен изпълнител.

Даже и за външен изпълнител могат да се дефинират правила за управление и достъп до чувствителна информация.

А ако е външен изпълнител не може да бъде уволнен, защото за да бъде уволнен трябва да е служител. АКо е консултант може да бъде прекъснат договора и/или да бъде съден за щети

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Увелнение ми се струва несъвместимо с външен изпълнител. Щефът да се бърка за кинти за нов сървър (сторидж) и като е чувствителен да пише правила. 

Работа за специалисти бол, а шефът като срине следващия път няколкомесечния труд на работещите да си направи харакири.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този сценарий вероятно е бил поставен на студенти с цел проверка на знанията им и тълкуване на закона.Не вярвам да има толку боси собственици на фирми ,че да не правят копия на важна информация :)

И този казус не е по НК ,а по ГПК тъй като няма извършено престъление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, McLane написа:

Този сценарий вероятно е бил поставен на студенти с цел проверка на знанията им и тълкуване на закона.Не вярвам да има толку боси собственици на фирми ,че да не правят копия на важна информация :)

И този казус не е по НК ,а по ГПК тъй като няма извършено престъление.

Вярвай ми, има, и то не малко. В дългата си практика в ИТ съм срещал най-разнообрасни случаи :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане то за това умните собственици си назначават кадърен пресонал ,който да мисли вместо тях за спецификата на длъжността която заема :)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, McLane написа:

Капитане то за това умните собственици си назначават кадърен пресонал ,който да мисли вместо тях за спецификата на длъжността която заема :)

Ако знаеш, колко е трудно, да се намери кадърен персонал....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и самия казус е зададен объкващо и некоректно :) !Кво значи "По принцип не е трябвало да ги има"?Има писмена заповед от собственика на фирмата или устна?Ако специалиста има длъжностна характеристика и там е описано какво трябва да прави дори и студент по право първи курс ще му води защитата в съда :)

преди 3 минути, Препикану мушкату написа:

Това е един от недъзите на нашия преход.Кадърните избягаха ,а образователната система се срива надолу със всяка година !

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, McLane написа:

Това е един от недъзите на нашия преход.Кадърните избягаха ,а образователната система се срива надолу със всяка година !

Или слабата образователна система е цел - прост народ - лесно управление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Препикану мушкату написа:

:offtopic_s:И на всичко отгоре да работи ангария ... ех мечти. Как се мъча цял живот да ги съчетая ти две неща. Кадърен и ангария, трябва да съм луд да уволня такъв ама не мога да го намеря.

А най добре е жена ти да те издържа и да не мислиш за глупости. Не ли.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, McLane написа:

Не вярвам да има толку боси собственици на фирми ,че да не правят копия на важна информация 

Бедна ти е фантазията колко са много. За такива неща се икономисва и няма пари, но за нов представителен джиБ, парцалки и екскурзия за любовницата има.

Като нюанси - бейкъпа може да е бил на облак или на разнасян външен хард.

Зависи какво е написано като заповеди и длъжностна характеристика и какво е подписано от служителя.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, capnemo написа:

Вярвай ми, има, и то не малко. В дългата си практика в ИТ съм срещал най-разнообрасни случаи :)

преди 1 час, Филипов написа:

Бедна ти е фантазията колко са много. За такива неща се икономисва и няма пари, но за нов представителен джиБ, парцалки и екскурзия за любовницата има.
Като нюанси - бейкъпа може да е бил на облак или на разнасян външен хард.
Зависи какво е написано като заповеди и длъжностна характеристика и какво е подписано от служителя.

М-дааа :handshake:  Включително - работил съм във фирми (не една), в които даже нямаше сървър (или подобие) и цялата фирмена документация беше пръсната по различни компютри. Счетоводната - в счетоводството, техническата - в машините на инженерите, и прочие. Длъжност сис админ също нямаше.

PS. Само че там този проблем нямаше как да възникне. Понеже никой не знаеше какво има (като цяло) - липсите не си личаха.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ми разрешите да попитам писалите по-горе: някой пише ли мнение от позицията и опита на "шеф" или просто пишем есета с хипотетични елементи на разсъждение?

Интересно ми е, не за друго.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, algor написа:

Ако ми разрешите да попитам писалите по-горе: някой пише ли мнение от позицията и опита на "шеф" или просто пишем есета с хипотетични елементи на разсъждение?

Аз да. Ако става въпрос, че трудно се намират качествени работници, де. Имал съм периоди, когато не съм можел да осигуря работа и съм плащал от джоба си заплати, дори и съм затъвал в дългове, защото ще ми се разбягат, а после трудно ще намеря други. Иначе по форумите е пълно с неоценени специалисти, но когато опре до работа.....

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, algor написа:

Много е трудно да намериш кадърен и съвестен персонал. Но ако някой без разрешение ми бекъпне сървара само защото съм му гласувал доверие да му дам достъп ще го разкарам на момент .Това е все едно някой тайно да ми бекъпва телефона мислейки ме за прост и да ме предпази от загуби а в същото време да ми знае кирливите ризи. Не благодаря. Чак толкова загрижени служители не ми трябват де утре някой може да му предложи някоя цена и всичко да иде в неправилните ръце. Предпочитам да изгубя всичко но не да е при друг де не му е работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.