Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Искам да попитам дали изследвания в лаборатироия може да бъдат направени с направление и без плащане или всичко се плаща?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, frozener написа:

Здравейте,

Искам да попитам дали изследвания в лаборатироия може да бъдат направени с направление и без плащане или всичко се плаща?

Ако лабораторията работи с НЗОК и имате направление, би трябвало да заплатите само потребителска такса.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потребителска такса не се плаща, а такса за взимане на кръв- при нас е 2 лв.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, lupis написа:

Така де, за тази такса имах предвид :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, lupis написа:

Като отиде при джипито за направление, ще си плати и потребителската такса.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя - всичколога, препиканото там кво беше и от медицина взе да разбира!  По - добре да направи бррр и да си лайкне сам поста!

Всичко е много просто. Питащия си набелязва една лаборатория и отива, където задава и въпроса относно това, колко ще му струва!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Black Power написа:

Тоя - всичколога, препиканото там кво беше и от медицина взе да разбира!  По - добре да направи бррр и да си лайкне сам поста!

Всичко е много просто. Питащия си набелязва една лаборатория и отива, където задава и въпроса относно това, колко ще му струва!?

Нервен ми изглеждаш...Без да разбирам от медицина, съм сигурен, че имаш медицински проблем. Не е срамно, да потърсиш помощ от психолог.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи какви изследвания ще се искат да се правят.

-->ако са профилактични , съгласно Наредба № 40 от 24 ноември 2004 г. за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК - Приложение № 2 към член единствен (Изм., ДВ, бр. 102 от 2005 г., бр. 101 от 2010 г. - в сила от 01.01.2011 г.) в пакет Клинична лаборатория в "кръвна картина " се включват "поне осем или повече от посочените показатели: Хемоглобин, Еритроцити, Левкоцити, Хематокрит, Тромбоцити, MCV, MCH, MCHC". В съответсвие с горецитираната нормативна уредба е договорено Приложение № 12 на НРД за медицинските дейности за 2011 година – пакет "клинична лаборатория". ( тоест личен лекар ( такса) ->лаборатория (такса) )

-->ако са хормони , НЗОК заплаща изследванията само на хормоните FT4, TSH, LH, FSH, Prolaktin, Estradiol, Testosteron, Progesteron. Като от тях само  TSH и FT4 може да се назначат  от общопрактикуващия (личния) лекар- за останалите трябва да бъдат назначени от специалист ( тоест личен лекар ( такса) ->.направление->специалист ( такса) ->лаборатория (такса)

Ако се чудите за какви такси говоря - освен таксата при лекаря, който ще ви назначи изследванията, във всяка лаборатирия дължите такса по чл. 37, ал. 1, т. 1. от Закона за здравното осигуряване(ЗЗО), а именно – в размер на 1% от минималната работна заплата, установена за страната – понастоящем 2.70 лв. В лечебни заведения, извършващи медико-диагностични дейности, за които не се плаща цена за вземане на биологичен материал, здравноосигурените лица заплащат таксата по чл.37 от Закона за здравното осигуряване – 2.70 лв. От заплащане на таксата за вземане на биологичен материал се освобождават само хората без доходи, настанени в домове за деца и юноши, домове за деца от предучилищна възраст и домове за социални грижи. Общопрактикуващият(личният) лекар или специалистът издават направление за медико-диагностични изследвания в лаборатория, сключила договор с НЗОК. Направлението може да се използва до 30 календарни дни от издаването му.

--->ако са Високоспециализирани дейности и изследвания, то тогава изискванията са много рестриктивни и за всяко едно заболяване си има отделни показатели.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ncl написа:

МРЗ не е ли 420 лева от 1-ви януари тази година?

Няма да споря, но май само таксата за личен лекар и специалист беше обвързана с МРЗ. 

Лабораториите в моя град за обикновени изследвания  вземат твърдо 2 лв!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега питах майка ми. Таксата при лекаря е 2,90, а за пенсионери е 1 лев. За изследвания таксата е 2 лева.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та значи ако имам направление плащам потребителската такса за лабораторията? Ясно, а само да попитам знаещите доколко часа най-късно може да се правят кръвни изследвания(хормони, захар)? Питам защото ми трябва направление за дерматолог понеже съм със счупен нокът, а също ми трябва да си пусна и изследвания за хормони и захар понеже постоянно съм гладен дори когато ям и спя(макар че ям доста и забелязвам, че губя килограми), и усещам, че имам проблем с това, обаче мога само едно направление в месеца да получа.

Редактирано от frozener (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.02.2016 г. at 9:41, frozener написа:

Здравейте,

Ако искаш да си направиш качествени изследвания, ще трябва да си платиш. Доколкото знам, касата плаща само за елементарни рутинни изследвания.
Разберете, че не може вечно да разтичате някой друг да ви плаща сметките!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.