Премини към съдържанието
vilizarht

Нормален ли е този шум?

Препоръчан отговор

Здравейте!

Модела на лаптопа е Леново!  Когато е включен, на моменти от лявата страна се чува шум, все едно някой вентилатор се върти по бързо и спира, ей така прави през едно известно време. Не съм запознат, за това се обръщам към вас, нормален ли е този шум?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Точно това става, което си мислиш, и е нормално - просто при определена температура на процесора датчиците указват на вентилатора да се включи за да охлади и после пак се изключва.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, toc написа:

Точно това става, което си мислиш, и е нормално - просто при определена температура на процесора датчиците указват на вентилатора да се включи за да охлади и после пак се изключва.

Това трябва ли да ме притеснява? Щом тези датчици указват на вентилатора да се включи, това означава че загрява. Щом загрява не е ли проблем?

Преди също съм работил със лаптопи, но не съм чувал подобен шум, толкова тихи че не се чуват!

Ако може да попитам, процесорът къде се намира във лаптопа?

Редактирано от vilizarht (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако това ще те успокои - аз също имам лаптоп Леново и също чувам от време на време вентилатора да развърта :) Съвсем нормално е - особено често би го чувал когато товариш с някоя програма/игра процесора, че тогава може и постоянно да върти без спиране.

Някъде на дънната платка е монтиран, не мога да кажа къде точно :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, toc написа:

Ако това ще те успокои - аз също имам лаптоп Леново и също чувам от време на време вентилатора да развърта :) Съвсем нормално е - особено често би го чувал когато товариш с някоя програма/игра процесора, че тогава може и постоянно да върти без спиране.

Някъде на дънната платка е монтиран, не мога да кажа къде точно :) 

Работата е там че при мен се върти почти постоянно, без да спира!  А иначе не товари нищо, процесора е на 1 % а рам памета е на 12 %, това виждам във диспечера на задачите. Ей така както си стои или най много във фейсбук, чувам този шум!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами пробвай с някоя програма да видиш какви са температурите на процесора съответно видеокартата ако имаш отделна освен вградената - примерно със Speccy.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А къде го държиш? Т.е. има ли охладител или си го сложил на гладка повърхност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Sc0user написа:

или го държиш на леглото(в скута си) със запушени вентилационни отвори?

преди 1 час, vilizarht написа:

Работата е там че при мен се върти почти постоянно, без да спира!

И, да, няма нищо нормално в продължително работещ вентилатор.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 часа, Sc0user написа:

Няма охладител! На стъклена масичка е, пазя си го!

преди 6 часа, ExaFlop написа:

или го държиш на леглото(в скута си) със запушени вентилационни отвори?

И, да, няма нищо нормално в продължително работещ вентилатор.

Държа го на една стъклена масичка, не го слагам на легло или каквото да било!

Във таск мениджъра всичко е нормално, вентилатора се включва и работи 2 минути,после спира за една минута и пак се включва!

Дори и да гледам градусите, на какви градуси трябва да се държи, ако загрява то проблемът дали ще е от дефектни части или просто някоя програма която товари, примерно  svhoost?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Чести виновници за загряванията са натрупан прах и/или стар/липсваш термопроводящ елемент - термоподложики или паста.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, ExaFlop написа:

Чести виновници за загряванията са натрупан прах и/или стар/липсваш термопроводящ елемент - термоподложики или паста.

Та да допълня! Занесето го в сервиз за почистване и профилактиране! Колкото и да го пазите, то прах винаги има от къде да се вземе , че и да се натрупа!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Първо можеш да го надигнеш отдолу с нещо, за да може да взима свеж въздух. Ако пак се държи така послушай @Black Power и го занеси да го видят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Лаптопа е за сервиз,почистване и подмяна на паста :)  в домашни условия дори и да го ползваш на маса или с подложка пак се събира доста прахоляк и прави "кече" на ламелите на радиатора ,така топлия въздух се отвежда много бавно и лаптопа държи високи температури.Задължително е всяка година да се почиства поне веднъж .

P.P След като сервизираш лаптопа ..........има една програма писана специално за лаптопи Леново....TPfuncontrol .Всеки компютър има зададени стойности на температура при които вентилатора работи с различни обороти.С тази програма може да си настройваш ти при какви стойности на температурата да се включва вентилатора,и при какви стойности с какви обороти да се върти :) .Аз имах Т61 и я ползвах,върши доста добра работа .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, ExaFlop написа:

преди 8 часа, Black Power написа:

Та да допълня! Занесето го в сервиз за почистване и профилактиране! Колкото и да го пазите, то прах винаги има от къде да се вземе , че и да се натрупа!

преди 5 часа, Sc0user написа:

Първо можеш да го надигнеш отдолу с нещо, за да може да взима свеж въздух. Ако пак се държи така послушай @Black Power и го занеси да го видят.

преди 5 часа, McLane написа:

Лаптопа е за сервиз,почистване и подмяна на паста :)  в домашни условия дори и да го ползваш на маса или с подложка пак се събира доста прахоляк и прави "кече" на ламелите на радиатора ,така топлия въздух се отвежда много бавно и лаптопа държи високи температури.Задължително е всяка година да се почиства поне веднъж .

P.P След като сервизираш лаптопа ..........има една програма писана специално за лаптопи Леново....TPfuncontrol .Всеки компютър има зададени стойности на температура при които вентилатора работи с различни обороти.С тази програма може да си настройваш ти при какви стойности на температурата да се включва вентилатора,и при какви стойности с какви обороти да се върти :) .Аз имах Т61 и я ползвах,върши доста добра работа .

Работата е там че лаптопа е чисто нов. От Русе съм, купих го миналата седмица от Технополис, а тея там не ми приемат гаранцията, днес ходих и им го казах, а служителите отказаха да го приемат и казват че това било нормално!  Не мога дори и да го дам, въпреки че е гаранционен, а иначе днеска работи 2 часа без да се включва вентилатора, сега го включих и за половин час се включи поне 3-4 пъти, общо взето когато си иска!

Някакви други идеи? Какво ще ме посъветвате да направя?   И да питам този вентилатор на процесора ли е или на видео картата?  А това че се включва има ли вероятност дадената част  да изгори?  А другия въпрос  е, нормално ли е по принцип да се включва на моменти този вентилатор, или изобщо Не трябва да се чува, а вие които имате лаптопи при вас чува ли се?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Изтегли http://openhardwaremonitor.org/ и го стартирай. следи температурите и праговете на включвавне на вентилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, ExaFlop написа:

Изтегли http://openhardwaremonitor.org/ и го стартирай. следи температурите и праговете на включвавне на вентилатора.

А по принцип на колко градуса трябва да е минимално и максимално?

Сега ще включа лаптопа и ще го оставя да поработи около час, по късно ще кача снимка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А с какви работи ангажирате лаптопа? Тоест,какво правите на него?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, onogondur написа:

А с какви работи ангажирате лаптопа? Тоест,какво правите на него?

Нормално, Не го товаря със програми и игри!

Инсталирал съм драйвери, плеър за филми антивирусна и това е.  Използвам го само за Фейсбукр интернет информацияр клиповер музика и филми и това е!

Иначе е мощен, Intel Core I7U 3.0 GHZ   8 GB RAM  2 GB Video CARD ATI RADEON  1 TB HDD!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами хайде кажете какви са тия температури. На всяка подобна програма и трябват няколко секунди за да анализира и покаже състоянието на температурата.Действайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, onogondur написа:

Ами хайде кажете какви са тия температури. На всяка подобна програма и трябват няколко секунди за да анализира и покаже състоянието на температурата.Действайте.

Не, аз знам че става бързо, но имам предвид че сега го включвам и мисля да го оставя поне 30 мин, щото сега може да е нормално, а след 1 час да загрее!

преди 1 час, ExaFlop написа:

преди 1 час, onogondur написа:

Ето и снимките!

Бе.png

Без име.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Температурите са чудесни.Трябва да проверите как е зададено въртенето на вентилатора.Тоест какви настройки има.Мисля че за това трябва да погледнете в БИОС.

Също така,надявам се че проблемът не е механичен в самият вентилатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, onogondur написа:

Температурите са чудесни.Трябва да проверите как е зададено въртенето на вентилатора.Тоест какви настройки има.Мисля че за това трябва да погледнете в БИОС.

Също така,надявам се че проблемът не е механичен в самият вентилатор.

Благодаря, но все пак не получих отговор, това процесора ли е или видео картата?  А как мога да тествам частите дали са здрави или повредени?

А някой да ми помогне със тези настройки! Не разбирам и се нуждая от вашата помощ!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За мен това е проблем с видеокартата и най-вероятно проблемен термодатчик, който дава грешно инфо. Не е нормална темп. от 511С и натовареност на видеопроцесора 100% при престой (справка OpenHardware monitor  снимката)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, ExaFlop написа:

За мен това е проблем с видеокартата и най-вероятно проблемен термодатчик, който дава грешно инфо. Не е нормална темп. от 511С и натовареност на видеопроцесора 100% при престой (справка OpenHardware monitor  снимката)

Не разбрах сега на снимката по горе, градусите нормални ли са, или има нещо което загрява?

И какво още трябва да направя? Има ли настройки във Биоса или за вентилатора както каза колегата по горе? Ако е датчика, не може ли да се настройва някак?  А възможно ли е нещо да го натоварва, днес забелязах друг проблем, когато отворя таск мениджър, дискът ми е на 100 % и е червено, а във действителност нищо Не го товари. Това за диска го видях тази сутрин, и мисля че е от настройките!  Какво мога да направя за този диск?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Определено има нещо нередно при видеокартата. Може и от драйвъра да е. Първо пробвай с друг драйвър за видеокартата и ако продължава си търси сервиза от гаранцията!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.