Премини към съдържанието
CrunchyChips

Freeze-ване на компютъра със бръмчащ звук

Препоръчан отговор

От както си купих новия компютър той понякога freeze-ва (остава на последния кадър който съм гледал,а не е blue или black screen) и от слушалките се чува силен бръмчащ звук.Оправя се само ако изключа компютъра от захранването (рестарт и power бутоните не работят).Почти на 100% съм сигурен ,че не се дължи на прегряване на видео карата защото съм гледал температурите и те не надвишават 70 градуса.Относително нов е (от 2-3 месеца) ,така че не е задръстен със прах.Проблема се появява само докато играя игри (Witcher 3,GS:GO,Fallout 4).Тествал съм HDD и SSD-то си HDTune и няма проблеми.Скоро включих една функция от bios-a която предпазва от surges (не съм сигурен как да го преведа) и след като рестартирам след freeze ми излиза следния екран

eehxa6a.jpg

проблема в захранването ли е и трябва ли да го сменя?Характеристиките на компютъра:

Asus H110M-C

Intel i5-6500 (със охладителя с който си идва)

2x8 GB A-data ddr4 2133

sapphire nitro r9 390 tri-x

deep cool psu 600w bronze DA600

1TB Seagate 6g/7200/64m sata

SSD- Adata sp920256 gb

Case Deep Cool tessaract sw-rd window usb 3.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Захранването е прекалено слабо за тази гладна видеокарта. Препоръчителното за модела е 750 W . Задължително е да спреш да измъчваш сегашното за да не се предаде и да не вземе със себе си още някой компонент. Докато не вземеш нещо по-мощно изобщо недей да натоварваш с игри. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 30 минути, eminem_vr написа:

Захранването е прекалено слабо за тази гладна видеокарта. Препоръчителното за модела е 750 W . Задължително е да спреш да измъчваш сегашното за да не се предаде и да не вземе със себе си още някой компонент. Докато не вземеш нещо по-мощно изобщо недей да натоварваш с игри. 

Това, че са написали  750W преоръчително, се прави с цел презастраховане и се подкрепя купуването на излишно мощни захранващи блокове. Едните работят за другите, така се движи пазара. Всеки, който има клавиатура и достъп до интернет може да провери, че една такава система при пълно натоварване няма да минава 400W при контакта цялостно. Друг е въпросът, че захранването е пълен боклук с групова регулация, долнопробни кондензатори и хлабави напрежения на 12V, но вчера в другата тема ми спориха, че не било така, затова май да си замълча, пък те резултатите могат да говорят сами за себе си. :) С две думи разкарай това захранване и вземи някой качествен 500-600W модел. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, antigravity написа:

Това, че са написали  750W преоръчително, се прави с цел презастраховане и се подкрепя купуването на излишно мощни захранващи блокове. Едните работят за другите, така се движи пазара. Всеки, който има клавиатура и достъп до интернет може да провери, че една такава система при пълно натоварване няма да минава 400W при контакта цялостно. Друг е въпросът, че захранването е пълен боклук с групова регулация, долнопробни кондензатори и хлабави напрежения на 12V, но вчера в другата тема ми спориха, че не било така, затова май да си замълча, пък те резултатите могат да говорят сами за себе си. :) С две думи разкарай това захранване и вземи някой качествен 500-600W модел. 

Така е. Няма да споря. Реално няма да консумира 750W. Но от друга страна когато купиш захранване и на него пише 750W това не е мощността на 12V веригата а общо за всички. И всеки си има собствени разбирания за "качествен модел" . Така че ако ще даваш такива съвети трябва да посочиш точен модел. Понеже не знаем с какъв бюджет разполага автора и дали ще търси ново или втора ръка или дори дали няма някое 750W дето събира прах не искам да препоръчвам модели. Най-безопасния съвет е да се придържа към това което го съветва производителя. Разликата в цената би могла и да не е толкова голяма, може да се ползва за в бъдеще и ще си харчи така или иначе все толкова ток, просто захранването ще може да понесе повече товар ако е нужно. Не е лошо да не е на границата като правило, а и в случая особено щом ще се ползва за тежки игри. 

Все пак в момента е с 600 и не му стигат. Нали няма спор че захранването е проблема в случая?

Редактирано от eminem_vr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 24 минути, eminem_vr написа:

Така е. Няма да споря. Реално няма да консумира 750W. Но от друга страна когато купиш захранване и на него пише 750W това не е мощността на 12V веригата а общо за всички. И всеки си има собствени разбирания за "качествен модел" . Така че ако ще даваш такива съвети трябва да посочиш точен модел. Понеже не знаем с какъв бюджет разполага автора и дали ще търси ново или втора ръка или дори дали няма някое 750W дето събира прах не искам да препоръчвам модели. Най-безопасния съвет е да се придържа към това което го съветва производителя. Разликата в цената би могла и да не е толкова голяма, може да се ползва за в бъдеще и ще си харчи така или иначе все толкова ток, просто захранването ще може да понесе повече товар ако е нужно. Не е лошо да не е на границата като правило, а и в случая особено щом ще се ползва за тежки игри. 

Прав си, цените наистина често са близки за сполучливите модели между 500 и 700W особено, много добър пример е Corsair RMx серията, където цените за 550, 650, 750 са 200, 220, 240лв. От друга страна ако тенденцията е да се покчава енерг. ефективност на компонентите с някое читаво захранване 500-550W си добре уреден и за напред, а и повечето вече си отдават почти цялата мощност на +12V линията/линиите, така че това не е проблем. Има модели, които си струват, без да са изхвърляне. Не дадох предложение, защото нямам представа за бюджет, но бих дал следните насоки: 1) ако парите са ограничени, най-тънкото, с което може да се мине е be quiet! System Power 7 500W Silver за около 110лв, достатъчно като мощност, добра изработка (платформата FSP Raider) с прилични електронни компоненти, висока ефективност и тих вентилатор, 2)  в средата като баланс между цена и мощност е XFX TS 650 Gold, което за жалост не е с модулни кабели, но пък е безупречно изпълнен Seasonic S12G с 5 години гаранция, както казахме само 10-15лв по-скъпо е 750W от същия модел, струва си да се помисли, 3) вече по-висок клас с изцяло модулни кабели, 7 години гаранция и хибридна работа на вентилатора е Corsair RMx серията, платформата CWT PUQ G с Nippon Chemi-Con all the way, писах горе какви цени за какви мощности. 

P.S. Съветът ми е преди да се купува, първо да се тества с друго захранване по възможност, макар бележката, която дъното дава да е много красноречива, дето се вика два пъти мери един път режи.

преди 24 минути, eminem_vr написа:

Все пак в момента е с 600 и не му стигат. Нали няма спор че захранването е проблема в случая?

Така както аз го виждам нестабилните напрежения са проблем, а не мощността (psu surges detected).

Редактирано от antigravity (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, antigravity написа:

P.S. Съветът ми е преди да се купува, първо да се тества с друго захранване по възможност, макар бележката, която дъното дава да е много красноречива, дето се вика два пъти мери един път режи.

Сигурен съм че е от захранването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Току що, eminem_vr написа:

Сигурен съм че е от захранването.

И аз съм на това мнение, но ако има възможност, може да се подсигури. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, antigravity написа:

Така както аз го виждам нестабилните напрежения са проблем, а не мощността (psu surges detected).

Или няма достатъчно мощност за да подаде нужното напрежение под пълен товар? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Или няма достатъчно мощност за да подаде нужното напрежение под пълен товар? :)

Ами като гледам 552W има на +12V, по разните тестове дават, че подобна система с такава видеокарта прави около 400W при пуснат Furmark и натоварен процесор, в игри реално е около 300W, но дори да приемем, че прави 400W и то изцяло от 12V пак е далече от предела си. По-скоро при натоварване е вероятно елементите вътре да загравят и понеже са долнопробни с нисък праг на поносимост си влошават качествата, съответно напреженията бягат, ефективността пада и т.н. Поне това е, което на мен ми се струва, може да греша. Иначе сме на едно мнение, че захранването е за брак. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами като гледам 552W има на +12V

Аз го чета 360 на 12 волта - според ампеража. Което обяснява защо не стига. Но май се отплеснахме. Чак за брак не е, просто не е за тази конфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз го чета 360 на 12 волта - според ампеража. Което обяснява защо не стига. Но май се отплеснахме. Чак за брак не е, просто не е за тази конфигурация.

AC INPUT VOLTAGE CURRENT FREQUENCY
    100-240V 8.0A 47-63Hz
    DC OUTPUT +3.3V +5V +12V -12V +5VSB
    CURRENT(Max) 20A 17A 46A 0.3A 2.5A
    OUTPUT(Max) 120W 552W 3.6W 12.5W
    TOTAL OUTPUT 600W

46 ампера ток * 12 волта напрежение не дава ли 552W мощност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако сте напълно убедени ,че проблема е в захранването мога да закупя ново.За съжаление не мога да зема второ захранване за да изпробвам дали това е проблема ,защото нямам 2ра конфигурация.Относно бюджета няма значение цената стига да не астрономическа.Не искам да правя компромиси защото както се показва в тази тема с времето ти излиза даже по-скъпо.Моля да ми препоръчате модел :)

Редактирано от CrunchyChips (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Току що, CrunchyChips написа:

Ако сте напълно убедени ,че проблема е в захранването мога да закупя ново.За съжаление не мога да зема второ захранване за да изпробвам дали това е проблема ,защото нямам 2ра конфигурация.Относно бюджета няма значение цената стига да не астрономическа.Не искам да правя компромиси защото както се показва в тази тема с времето ти излиза даже по-скъпо.Моля да ми препоръчате модел :)

Написал съм поне 3 варианта за модел, подбери според представите за цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AC INPUT VOLTAGE CURRENT FREQUENCY
    100-240V 8.0A 47-63Hz
    DC OUTPUT +3.3V +5V +12V -12V +5VSB
    CURRENT(Max) 20A 17A 46A 0.3A 2.5A
    OUTPUT(Max) 120W 552W 3.6W 12.5W
    TOTAL OUTPUT 600W

46 ампера ток * 12 волта напрежение не дава ли 552W мощност?

Смятам ги тези под FREQUENCY. От тези максималните излиза че са общо 672? :) Да не говорим че производителя винаги слага пиковата мощност, която ако изобщо е тествана то е за 1-2 секунди, а не продължителна употреба. Както и да е.

Към автора - все пак се вмести в някакъв бюджет за да не ни се развихри въображението. Като производител бих те насочил към Corsair. Мисля че няма как да сбъркаш с някой от техните модели. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 21 минути, eminem_vr написа:

Смятам ги тези под FREQUENCY. От тези максималните излиза че са общо 672? :) Да не говорим че производителя винаги слага пиковата мощност, която ако изобщо е тествана то е за 1-2 секунди, а не продължителна употреба. Както и да е.

Към автора - все пак се вмести в някакъв бюджет за да не ни се развихри въображението. Като производител бих те насочил към Corsair. Мисля че няма как да сбъркаш с някой от техните модели. 

-12V е нещо съвсем различно, защо да смяташ там консумираното от главните компоненти на +12V. Принципът е следният имаш 600W максимална мощност за блока. Максималната за +3.3 и +5 е общо 120W, а тази за +12V е 552W. В случая е грешно да ги събереш, защото просто е указано колко може да черпиш максимално от всяка линия, без да минаваш 600W един вид. Демек ако имаш 20-30W напримерно общо за +3.3 и +5, от +12 пак можеш да черпиш пълните 552W от +12. Ако минеш 48W на +3.3 и +5 (което няма да се случи най-вероятно), на +12V ти остават по-малко от 552, за да не надвишиш 600, което трябва да е сборът. Това на теория. Максималната мощност обикновено се тества продължително, това със секундите са тестовете за претоварване. Ако изобщо са правили такива. :D

преди 21 минути, eminem_vr написа:

Като производител бих те насочил към Corsair. Мисля че няма как да сбъркаш с някой от техните модели. 

Стига да не взима VS, те са под всякаква критика (даже и CX западнаха доста).

преди 11 минути, CrunchyChips написа:

Въпросът ми е 100% сигурно ли е че проблема е в захранването?А относно corsair RMx кое ще е по добре 750w или 650w?

При тези цени RM750x.

Редактирано от antigravity (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.