Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

adersa

Каква скорост мога да дигна на гигабитов рутер

Препоръчан отговор

преди 6 минути, DarkEdge написа:

:offtopic_s:

Я обясни как може да стане гигабитова безжична връзка ако рутърът не е двубандов.

Да отговоря аз :) .

Еми то не е и нужно да е двубандов.
При N стандарт имаме 300/450 Mbps, което реално е около 20MB/s от едно устройство.

При AC1200 (примерно), това е около AC 867Mbps, което се изразява в около 40-50MB/s макс. При MU-MIMO и повече устройства и някой AC3200/5900 и т.н., едно устройство може да постигне 100-тина MB/s.

Разбира се в общия случай говорим за AC (5гхц) и при повечко антени - възможност няколко устройства едновременно да ползват примерно 20-30MB/s, като дали ще се достига реално точно 1Gbps (или близо) това е отделен въпрос. Масовите AC1200 достигат до макс 40-50MB/s, което макар и не истински гигабит, е доста над 100 мбит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, teglicha написа:

Да отговоря аз :) .

Няма нуда да си ти, щот явно не схвана репликата ми...

преди 14 минути, teglicha написа:

При AC1200 (примерно)

Оп, и спираш до тук - за да е безжичен гигабит просто задължително трябва да е двубандов!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, teglicha написа:

При гигабитов интернет, за торентите много зависи от програмата, която ползваш, и от мощността на машината. Доста клиенти са еднонишкови и често се удря лимит от производителността на едно ядро на процесора, в зависимост как е писана програмата. Дори при модерни процесори. С гигабитовия интернет лъсват доста от неоптимизираните програми, които до 10-20-30-тина MB/s почти всички нямат проблеми. И не само при сваляне на торенти, ами и при FTP програмите и др.

Ако си със съвременен процесор (поне райзен нещо), пробвай qBittorrent, тя почти сигурно ще ти покаже трицифрени скорости.
Колкото до свалянето до 800mbps, зависи. Пробвай с Speedtest (ама с приложението, не през браузър) на няколко бг сървъра дали ще качиш над 900 сваляне. Такъв проблем може да е и от рутера (да, значително по-нисък download спрямо upload), изпитвал съм го. Ако можеш, наблюдавай натоварването на процесора му докато сваля и качва.

Точно този торент клиент ползвам, а иначе процесора ми е i5 6500, 4 ядрен с 4 нишки, 32Gb RAM DDR4.  По-долу съм дал тест имено с тази програма към сървъра на A1 както си вижда. Странно, че някой сайтове ги зарежда много бавно, други лети. Мисля, че проблема е при доставчика понеже пробвах с тест на пинга и имаше случай при който този при тях беше доста голям. Обичайно е до 2-3 милисекунди, но се е случвало да е ~40 милисекунди. (пробвах с тази команда в командрият процесор - tracert ya.ru).

DarkEdge  става дума за това, че може да е гигабитов, но да е само на 2.4Gh, а те са по-ограничени от към скорост. При моят рутер на теори максимума е 867Мбита, но само на теория, а и реално е за комуникация между две безжични устройства доколкото съм чел.

CooolBox2.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, charmeds написа:

DarkEdge  става дума за това, че може да е гигабитов, но да е само на 2.4Gh

Може, но САМО по LAN! По Wifi ще си е 300/450Mbps
@charmedsЗащо не направиш един ресет на мрежата на компютъра? Тази асиметря DL/UL не е нормална!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DarkEdge написа:

Може, но САМО по LAN! По Wifi ще си е 300/450Mbps

Това имах предвид

ресет на мрежата на компютъра? Какво имаш предвид? Рестартиране на рутера ли? Рестартирал съм рутъра и компютъра.

Редактирано от charmeds
Нещо са допълване (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай БЕЗ рутер, кабелът директно в компютъра.

Също така наблюдавай и сподели какво е натоварването на процесора докато върви теста или сваляне с торенти. Процесорът не е от най-мощните, но ми се струва, че вероятно удря лимит на едноядрена производителност. Виж натоварванията на процесор и рутер.

DarkEdge, наистина просто питам, защо задължително трябва да е двубандов?! Спокойно може да махнат 2.4ГХц банда (N), и да остане само 5Гхц банда (АЦ). Има AC5900, където само на АЦ(5ГХц) се постигат и над 100 МБ/с. Сега, друг въпрос е дали има само еднобандови AC без N на 2.4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, teglicha написа:

DarkEdge, наистина просто питам, защо задължително трябва да е двубандов?! Спокойно може да махнат 2.4ГХц банда (N), и да остане само 5Гхц банда (АЦ).

От съображения за съвместимост - не всички устройства са с 5/5.8GHz обхват

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, teglicha написа:

Пробвай БЕЗ рутер, кабелът директно в компютъра.

Също така наблюдавай и сподели какво е натоварването на процесора докато върви теста или сваляне с торенти. Процесорът не е от най-мощните, но ми се струва, че вероятно удря лимит на едноядрена производителност. Виж натоварванията на процесор и рутер.

DarkEdge, наистина просто питам, защо задължително трябва да е двубандов?! Спокойно може да махнат 2.4ГХц банда (N), и да остане само 5Гхц банда (АЦ). Има AC5900, където само на АЦ(5ГХц) се постигат и над 100 МБ/с. Сега, друг въпрос е дали има само еднобандови AC без N на 2.4.

Това беше първото което пробвах още при пускането на интернета. Процесора си е предостатъчно мощен. Мощноста преди тест беше около 22%, а при тест беше 24-25%. Интересно е, че нещо самият компютър прави от доста време страни номера. Всякаш недостига мощност, скорост или и двете. Може би проблем с дъното. Клавиатурата и мишката са ми безжични и си работят нормално, но свържа ли нещо допълнително на някой USB порт дори и флашка и почват на работят лошо, а имам мощност дори в излишък. Взех си полумодулно 750Вата мислейки, че не стига мощност, а след време открих, че при стрес тес с Aida64 компютъра с монитора който е 100Вата  (43'' - UltraHD) харчат около 360Вата общо. Предното ми захранване се беше скапало и не му стигаше мощност, а беше 550Вата за това реших да купя по-мощно, а се оказа, че ми идва дори мощност в излишък. Нормално без да правя нищо и с отворени няколко прозореца и 50-60 сайта ми харчи с монитора около 180Вата. Сета при тест скороста беше по-ниска, а и има отворени само 93 сайта. :) 84 с Chrome и 9 с Edge, една снимка с IrfanView, софтуера на Oculus Rift и Winamp.

CPU.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това имах предвид. 24-25% е точно 1/4 от пълен товар, което много сериозно говори за натоварване на едно ядро на макс. При програми, които ползват една нишка за работата си, това исках да кажа с нестигащата производителност (на ядро).

Ryzen (клокнат) също удря лимит при гигабитово сваляне, макар при доста повече скорост, при някои торент програми.

Колкото до останалото натоварване, не виджам нищо странно - браузърите си гълтат доволно CPU time дори при заредени 1-2 таба, в зависимост от сайтовете в тях, просто като си стоят заредени. Постоянно го наблюдавам това във всеки браузър. Това можеш да го видиш в task manager. Пък особено ако правиш тестове в самия браузър, в една нишка за таб може да има няколко различни "под-процеса", които вървят за поддържането на таба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изключи ipv6 протокола
Стартирай resmon, отвори раздел Network, в полето Processor сортирай колоната Process и виж/покажи проесите на торент клиента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега пак ей така реших да тествам без рутер и при 3 последователни теста скороста си беше около 900/900Мбита, а поцесора на рутера когато се правеше тест не мърдаше от 100%. :) Явно в началото проблема беше, че още не бяха донастройли връзката и за това нямаше значение дали съм с рутер или без. Сега обаче разликата е огромна. За жалост го сложих пак защото все пак малко или много ми трябва и безжичен за телефона, а и той има някаква защитна стена. На компютъра съм само с защитата на Windows 10. Преди ползвах Comodo, но нещо го скапаха и правевеше повече бели отколкото да помага, а и почна да се увлича с непрекъснати съобщения с искане да реша дали нещо да се разреши или не. Иначе там ми харесваше, че имаше възможност да пуснеш неща на нещо като виртуален компютър с цел ако има опасност да я ограничи да не зарази самият компютър.

ПП:

Сега пък се промени. Тоя рутер ще ме побърка. Преди не мъркаше от 100%, а сега само понякога иначе е доста надолу, а скоростите са различни. Някога си е почти като без него, друг път не. Тотален шах и мат. 😋 

В момента нямам стартиран торент клиент, а само отворени сайтове DarkEdge и защо да спра ipv6?

teglicha не е това проблема, а май рутера се бъзика с мен. Трябва да сменя и кабела, че тези 10м ми се пречкат, а и да сложа CAT 6 или CAT 6A, но екраниран не, че и моят CAT 5E неекраниран не може да се справи на теория с 1Gb интернет, но половината си седи навит. Преди ми трябваше по-дълъг, но сега 5м ми стига.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв беше рутера ти (май не видях да казваш)..?

Аз съм сменил 2 рутера преди, точно поради тази причина :) . Сега рутерът ми не минава 15-20% натоварване дори в най-натоварените сесии. Ако рутерът ти е на 100%, явно ще е добре да го смениш с по-мощен. Преди със стария рутер имах същия проблем с по-нисък download, а натоварването дори беше не 100%, а 90-95, та явно е имало и друг bottleneck в него.

И в зависимост от различните спеедтест сървъри, по принцип трябва да достигаш над 930Mbps на тестовете. Пак вероятно някъде нещо удря макс. Зависи и кога тестваш. Ъплоуда почти винаги е над 940, а даунлоуда в по-натоварени дни не достига и 900, но ако тестваш вечер или по-късно, си стига 930+.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, teglicha написа:

Какъв беше рутера ти (май не видях да казваш)..?

Аз съм сменил 2 рутера преди, точно поради тази причина :) . Сега рутерът ми не минава 15-20% натоварване дори в най-натоварените сесии. Ако рутерът ти е на 100%, явно ще е добре да го смениш с по-мощен. Преди със стария рутер имах същия проблем с по-нисък download, а натоварването дори беше не 100%, а 90-95, та явно е имало и друг bottleneck в него.

И в зависимост от различните спеедтест сървъри, по принцип трябва да достигаш над 930Mbps на тестовете. Пак вероятно някъде нещо удря макс.

TP-Link Archer A6. Рутера е съвсем нов, но не мога и да го върна сигурно за мемонт понеже в магазина е станала грешка и на бележката пише, че са ми продали TP-Link Archer C6.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не намирам на каква честота и колко ядрен е точно тоя рутер, освен че ползва SoC QCA9563. Вероятно не е мислен предимно че ще се ползва на гигабитов нет, и там криво ляво да стига 900 с условности е било достатъчно.

Ако без рутер виждаш разлика, очевидно рутерът е спъващото звено, още повече ако се товари на 100%. Или си караш така (800-900 Mbps хич не е малко), или сменяш рутера с някой по-мощен, но тук не мога да дам конкретно мнение (освен че е почти сигурно, че всеки над 120-150 лв ще е съвсем Ок), защото не ползвам "сапунерки" от доста време, Wifi не ме вълнува особено. Но е и почти сигурно, че винаги ще те тормози самата идея да не можеш да оползотвориш пълния капацитет на връзката, колкото и с малко да е :) . При връзки до 100Mbps е лесно, всяка сапунерка се справя, при неголям брой свързани домашни устройства, дори 740N за 20 лв.

Продай го и събери пари за нов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, teglicha написа:

Нещо не намирам на каква честота и колко ядрен е точно тоя рутер, освен че ползва SoC QCA9563. Вероятно не е мислен предимно че ще се ползва на гигабитов нет, и там криво ляво да стига 900 с условности е било достатъчно.

Ако без рутер виждаш разлика, очевидно рутерът е спъващото звено, още повече ако се товари на 100%. Или си караш така (800-900 Mbps хич не е малко), или сменяш рутера с някой по-мощен, но тук не мога да дам конкретно мнение (освен че е почти сигурно, че всеки над 120-150 лв ще е съвсем Ок), защото не ползвам "сапунерки" от доста време, Wifi не ме вълнува особено. Но е и почти сигурно, че винаги ще те тормози самата идея да не можеш да оползотвориш пълния капацитет на връзката, колкото и с малко да е :) . При връзки до 100Mbps е лесно, всяка сапунерка се справя, при неголям брой свързани домашни устройства, дори 740N за 20 лв.

Продай го и събери пари за нов.

Може да няма процесор от този тип като по-мощните. Примерно като старите телефони на времето. Там нямаше такава нещо като Андройд, Уиндолси или въобще операционни системи. То и какви при място за съхранение примерно от 10Мбайта. :lol6:Моят първи нов беше такъв. Ама още си работи без грешка гадинката нищо, че батерията не държи. Мен не ми е толкова за скоростта, а нестабилността. Имало е моменти макар и много редки и когато за секунда-две изчезва въобще интернета. 800-900 си е повече от доволно. При другите особенно Виваком 1000Мбита е 125лв на месец. Егати и златният интернет, 5 пъти повече от моят който пак е 1000Мбита.

DarkEdge и със и без ipv6 си е съвсем същото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко офтопик стана ама...

Виваком са скъпари, а и скоростите им са зле (несиметрия 900/300 примерно). Но А1 примерно е добре, да не говорим, че Кулбокс имат много лошото ограничение от 100Mbps външен ъплоуд, докато при А1 имаш 1000/1000. Да, за тази цена е адски добре и "кво му плащаш", но си има своите недостатъци, макар че малко хора имат голям интерес от голям външен ъплоуд, че да оправдае високата цена. За радост повечето по-големи услуги имат CDN или сървъри и у нас и достъпа до тях е като за Бг-трафик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще чакам за нов Фърмуер или както е правилно на български. Може в него да оправят този проблем. Пробвах и да го вдигна за повече охлаждане, но без резултат. Ще цъкна и на TP-Link за да ги питам да видим те какво ще изчислят, че във форума им да намериш решение си е чудо. Като изключич това обхвата е доста добър. Е, понеже и интернета е много бърз. Ако си с 100мбита не ми се мисли каква ли ще е скороста. 😋 Но то пък си зависи и с какво ще го ловиш. И да имаш мега мощен рутер, ако устройството за свръзка (примерно телефон или лаптоп) е със слаб сигнал няма голяма полза. Гледам има някакви луди с обхват от километри. 😁

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До тук не видях никой да е правил оптимизационни настройки на tcp/ip протокола на машината си...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как така да се оптимизират? Тези неща не се ли настройват от доставчика?

Аз под това което казваш се сещам за неща като задаване на IP адрес, маска, шлюз, DNS сървър и алтернативен DNS сървър.

Виждал съм едни други ама не ги разбирам и за това не ги пипам. 😋

В момента нещо не се сещам къде бяха. Някакви числа се променяха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безжично гигабит е достижим с 802.11ad устройства ... дори 802.11ас на 4 стрийма не може да ги стигне или поне не съм видял все още :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За оптимизиране вероятно се има предвид в Advanced настройките в контрол панел различните опции, вкл. в Registry има най-различни възможности за fine-tuning на различните "прозорци" при обмяна на пакети на ниско ниво, разни таймаути и др. Но никога не ми се е налагало да правя такива неща, защото винаги са си се постигали желаните макс. скорости, вкл. в локалната мрежа.

Вече, има някои особености когато сваляш или качваш на по-отдалечен сървър (с голям ping), където Windows евентуално е малко по-кахърен от Линукс (примерно), но то е общо взето неосезаемо за масовата публика.

За гигабит по wifi, честно казано не съм се интересувал особено, и дали е точно по AC, но съм чел хора с 5300/5900 рутери (които бяха и над 1000 лв, което аз лично не бих дал предвид че и 20-40МБ/с безжично са ми повече от предостатъчни), които си стигат 100MB/s на съответно устройство. Ся, ако гледаме буквата и дали достигат 115МБ/с, не знам :) . А и дали са дву-5ГХц бандови, също май е така, ся гледам един асус с два 5гхц банда по 2167Mbps, та комбинирано вероятно вади реални 100+МБ/с от Един рутер и съответен вифи адаптер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

~850-ина Mbps съм докарвал на Archer C5 и HP 250G1 с Broadcom BC439XX на разстояние ~ 3-4м с прегради.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, DarkEdge написа:

~850-ина Mbps съм докарвал на Archer C5 и HP 250G1 с Broadcom BC439XX на разстояние ~ 3-4м с прегради.

Archer C5 като гледам е 867 по AC. Как си постигнал реални 850Mbps (което е ~100MB/s) трансфер.. (примерно при копиране на файл), за което всъщност ставаше дума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, мерено при прехвърляне на файл от лаптоп (5GHz) на десктоп(Gbit LAN)
Навремето се изтръсках $39 за адаптера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, аз затова попитах. Не виждам как по тръба, която пуска реално около 60% полезни (около 500 мбит, т.е. 50-60 макс МБ/с) от 867Mbps (raw), ще прекараш нещо (850мбит реални, т.е. около 1300AC), което изисква повече отколкото е рейтнат рутера. Или нещо пропускам..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване