Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Занимавам се от известно време с програми, които искат повече ресурс. Става въпрос за изчисления с програмата Ansys Fluent, и графични с solidworks. 

До сега се опитвах с настолния компютър, но става много бавно и само леки сметки. За сериозна нова машина нямам възможност, а втора ръка намирам за 1500-2500лв, но си ме е шубе. 

Отдава ми се възможност да взема сървър, който бих искал да го трансформирам в workstation. Фирмата, в която работя го смени с нов и този мога да го взема с минимално заплащане или без пари. Моделът и марката: HP Proliant ML330 G6. Прикачам tds. Не по-стар от 4 години. Отворих го и имаше 5 празни слота за рам, а той е мисля 14Гб, т.е. ще мога да го засиля достатъчно.

Днес го включих и ето това се показа (прикачено) и иска код, който нямам. Ако можете да внесете яснота по въпросите, които ме тормозят:

1. Трябва да форматирам и изтрия всичко от дисковете (условие на фирмата). Как? трябва ли ми експерт/програма?

2. Upgrade-на за прилична workstation. Какво да добавя/сменя за оптимален резултат?

3. Мисля да използвам windows 7, като операционна система. Стъпки?

Предварително Ви благодаря за съветите.

IMG_20160215_102708.jpg

GetPDF.aspx-c04286597.pdf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За точка 1 ти трябва DBAN.  С колко процесора е? Мисля, че може да сложиш два Х5650 втора ръка за около 300$. Инсталираш Уиндоус като на нормална машина. Какви са дисковете, има ли райд? Най-вероятно ще ти трябват драйвери за райда на флашка, когато започнеш инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

С един процесор 5606. Май не е особено производителен този. За инсталацията стана ясно. Дисковете все още не знам какви са. Има опция до 48 рам.

"За точка 1 ти трябва DBAN".  Може ли малко повече инфо за тази процедура. 

Драйверите за райда ще мога ли да ги сваля от сайта или от къде?

IMG_20160216_083518.jpg

IMG_20160216_083540.jpg

IMG_20160216_083653.jpg

IMG_20160216_083728.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"За точка 1 ти трябва DBAN".  

Имал е предвид изтриването на съдържанието на дисковете на машината. Спокойно си форматирай с пълно форматиране дисковете и си инсталирай X64 десктоп ОС - Windows 7 Pro или Ultimate.

http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3948601&swLangOid=8&swEnvOid=4024

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не оставаха ли данни на харда по този начин, които могат да се възстановят? Така ли се форматира/трие безвъзвратно?  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За пълно почистване на дискове - 35 кратно презаписван на произволно генерирани стойности. Но е мноого бавно. До машпината ще имат ли достъп външни лица, освен ти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма да има достъп на други лица. Нищо ценно няма вътре, но е все пак фирмена информация. Аз и сега я имам.

Утре ще пиша на админа (в Хамбург) да си каже мнението. В предварителен разговор ми каза, че се наема фирма, която прави тази процедура.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, bozhidar4o написа:

Не оставаха ли данни на харда по този начин, които могат да се възстановят? Така ли се форматира/трие безвъзвратно?  

Щом вече компютъра е в твой ръце, няма значение дали и колко информация може да се възстанови, след като си я копирал!

Ако бях на твое място щях първо да проверя за нова версия на BIOS-а и за драйвери за евентуални екзотични устройства в машината. След това щях да пренастроя BIOS-а за десктоп работа (забрана и изключване на ненужни функции). Бих погледнал и за raid контролер и вида на интерфейса на дисковете. Останалото е да си избереш операционна система и да я инсталираш на чисто, като преди това затриеш и направиш на ново всички дялове.

Що се отнася до информацията на дисковете, с чук е най-бързо и лесно. Особено ако са стари или малки, а ще ползваш компютъра за важна работа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм я копирал, но разполагам служебно с нея. Дано само тези буквояди не се запънат нещо. Утре ще разбера.

преди 8 минути, supervas написа:

raid контролер

Къде се гледа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, bozhidar4o написа:

Не съм я копирал, но разполагам служебно с нея. Дано само тези буквояди не се запънат нещо. Утре ще разбера.

Къде се гледа?

Може да разгледаш самите платки в кутията. Ако някъде пише raid и видиш два или повече диска, най-вероятно има. Може да разгледаш и BIOS-а за менюта съдържащи същата дума. Ако можеш да стартираш компютъра разгледай в BIOS-а за данни за компонентите. Ако стигнеш и до особенната операционна система (VMware ESXi) там също може да намериш информация за наличния хардуер,

Щом са ти дали машината с информацията на нея, значи не са "буквояди".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм я взел. Тя си е в офиса. Включвам я и ми показва това (по-долу), но ми иска код, независимо какво натискам. Дали при преинсталацията няма да се запъне?

IMG_20160215_102708.jpg.43c80b56c56c1e0d

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, bozhidar4o написа:

Не съм я взел. Тя си е в офиса. Включвам я и ми показва това (по-долу), но ми иска код, независимо какво натискам. Дали при преинсталацията няма да се запъне?

Да беше снимал кода дето ти го иска! На снимката никакъв код не ти иска! На снимките почти нищо не се вижда.

Първо пробвай да влезеш в BIOS-а на компютъра с някой от стандартните клавиши за целта. Започваш да пробваш още с включването на захранването. Това го пише и в документацията на сървъра в сайта на HP. Това мисля, че можеш да направиш. Ако машината има USB или CD/DVD и успееш да стартираш от нея някаква операционна система, това ще е достатъчно. Вероятно CENTOS ще стане. Ако няма CD и не може да стартира от USB, може да сложиш едно.

Преди това обаче вероятно ще трябва да закачиш дисковете без да се ползва раид контролера. Друг вариант е да ги закачиш на друг компютър и там да ги форматираш или да си купиш нов със съответния интерфейс без да се ползва раид.

Виж и тази тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Има USB и CD/DVD и е настроена да boot-ва първо от там.

Първо утре ще поискам разрешение от админа да човъркам, че да няма сръдни. Ако ми дадат кода или дистанционно си го изтрият харда ще е най-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, bozhidar4o написа:

Има USB и CD/DVD и е настроена да boot-ва първо от там.

Първо утре ще поискам разрешение от админа да човъркам, че да няма сръдни. Ако ми дадат кода или дистанционно си го изтрият харда ще е най-добре.

Нали знаеш. Такива разрешения само в писменна форма (черно на бяло).

Ако се ползва някакъв вид raid контролер, което е доста вероятно, е по-добре да не го ползваш за desktop цели, понеже усложнява нещата. Ако има два или повече диска ги ползвай поотделно. Това изисква да разледаш къде другаде може да свържеш дисковете към дънната платка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 часа, bozhidar4o написа:

един процесор 5606. Май не е особено производителен този. За инсталацията стана ясно. Дисковете все още не знам какви са. Има опция до 48 рам.

"За точка 1 ти трябва DBAN".  Може ли малко повече инфо за тази процедура. 

Драйверите за райда ще мога ли да ги сваля от сайта или от къде?

Дъното като гледам е за един процесор. Дисковете са SATA. Контролера трябва да е HP Smart Array B110i SATA RAID. Драйвери уж има тук, ама лично не съм ги тествал: http://www.driverscape.com/files/share/2cb4935b3e1f1339809aaba3cf8c12a7.zip
    ДБАН - теглиш от тук: http://www.dban.org/

Дисковете трябва да ги извадиш от Райда. Бутваш Дбан и изтриваш дисковете. Става бавно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 часа, tahumba написа:

Дисковете трябва да ги извадиш от Райда.

Предполагам някъде на това на снимката трябва да търся? Разбрах, че трябва да ги разкача при всички положения преди да форматирам. Мисля само с формат да се размина без DBAN ако може.

Имам зелена светлина да го взема и се надявам да оправим нещата счетоводно още тая седмица.

Първо ще форматирам дисковете и сложа W7. После ще му търся RAM. Гледам в ebay има за под $100 4х8Gb. Предполагам трябва да гледам за съвместимост някъде преди да купувам.

Видеокарта  мисля FX4600 Nvidia. Dual DVI, предполагам значи за два монитора? Такова ми трябва.

IMG_20160216_083653.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почистване на RAID свързани дискове.

http://www.secudrives.com/archives/6210/lets-erase-raid-disk-array-by-secudrive-sanitizer-portable

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Със всеки пост нещата се усложняват. Не мога ли да ги сваля и да ги кача на друг РС и да ги форматирам там? Или ще продължи тенденцията с усложняването?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, bozhidar4o написа:

Със всеки пост нещата се усложняват. Не мога ли да ги сваля и да ги кача на друг РС и да ги форматирам там? Или ще продължи тенденцията с усложняването?

Имаш няколко варианта. Кой ще избереш зависи само и единствено от теб.

ако не можеш да се справиш с нито един от тях, потърси помощ в сервиз или във фирмата, където работиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Проблемът е, че дисковете трябва да излязат изтрити от фирмата. Няма други хора освен мен. Ще следвам инструкциите и ще се пробвам да го направя, т.е. първо да ги извадя от райд и напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, bozhidar4o написа:

Проблемът е, че дисковете трябва да излязат изтрити от фирмата. Няма други хора освен мен. Ще следвам инструкциите и ще се пробвам да го направя, т.е. първо да ги извадя от райд и напред.

Защо първо не видиш, колко диска има в кутията. После препиши всички надписи от платката където влизат кабелите от дисковете. Или по-добре искай спецификациите на цялата машина от човека, който отговаря за нея до момента, за да разберем какво има и какво няма. Ако не можеш сам да провериш дали кабелите от дисковете могат да се включат на друго място, то възможностите не са много.

Ако не ти се чака или те мързи, пробвай да стартираш компютъра с тази операционна система: http://isoredirect.centos.org/centos/7/isos/x86_64/CentOS-7-x86_64-DVD-1511.iso

Ако при инсталацията на операционната система се видят дисковете, ги форматирай и направи наново по един дял на всички. След това прекъсваш инсталацията.

Друг вариант е да оставиш дисковете във фирмата (срещу документ) и да си купиш нов след като се консултираш в сервиз.

Това са инструкциите, които мога да ти дам. Понеже нямам подобен компютър пред мен, а и ти нищо не казваш нито знаеш, кажи ми как да станат нещата по друг начин!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Съгласен съм. И на мен не ми е още ясно. Днес ми казаха, че мога да го взема и до сега не смеех да човъркам, че е чуждо. Утре ще поразглобя и наснимам. Търся документите за сървъра, когато сме го купували, но не ги намирам. Счетоводството ни е в Пловдив и може да са там. Може да звънна на тези, от които сме го купили да кажат. Като излязат данните ще се изясни и картината. Благодаря за помощта и разбирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 16 часа, bozhidar4o написа:

Предполагам някъде на това на снимката трябва да търся? Разбрах, че трябва да ги разкача при всички положения преди да форматирам. Мисля само с формат да се размина без DBAN ако може.

Ако само ще ги форматираш, без специално изтриване, няма нужда да ги вадиш от Райда. За да се изтрие информацията, не е достатъчно да форматираш, затова е тази програма Дбан. На дъното трябва да имаш още SATA хедъри, виждат се на една от снимките. Свързваш там и правиш изтриването.

Дисковете трябва да са такива, вадят се отпред:

873158688_096.jpg

Трябва ти захранващ и интерфейсен кабел, може и да обикновен компютър да ги свържеш:

6853063-SATA-interface-and-power-cables-

Памет не купувай без да я тестваш на място. Най-добре отиваш в Квант и там тествате. Може и процесор да имат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да, такива са. 4 х 250. Оказва се безсмислено да ги трия и да им нося отговорност. По-добре да взема един или два по 1тб и да почна начисто. Не видях такъв слот за ХД на дъното. Този рейд е свързан посредством платката на снимка...256

IMG_20160218_085005.jpg

IMG_20160218_102256.jpg

IMG_20160218_085144.jpg

IMG_20160218_102247.jpg

IMG_20160218_090716.jpg

Пак съм в началото:

Е ли възможно да направя workstation от този сървър?

Програмите, които ползвам са на windows 7. Ram и видеокарта и ще добавя, но операционната система ще може ли да се смени? Ще работи ли пълноценно, драйверите и т.н.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 32 минути, bozhidar4o написа:

Да, такива са. 4 х 250. Оказва се безсмислено да ги трия и да им нося отговорност. По-добре да взема един или два по 1тб и да почна начисто. Не видях такъв слот за ХД на дъното. Този рейд е свързан посредством платката на снимка...25

IMG_20160218_102256.jpg

Пак съм в началото:

Е ли възможно да направя workstation от този сървър?

Програмите, които ползвам са на windows 7. Ram и видеокарта и ще добавя, но операционната система ще може ли да се смени? Ще работи ли пълноценно, драйверите и т.н.?

Не сме в началото!

Можеш да свържеш SATA дисковете (тези или нови) и директно към дъното. Портовете се виждат на снимка 2, под кабелите на захранването. Черни правоъгълни, като най-десния е син. Ако ще копуваш нови дискове, нека един от тях да е SSD около 120 GB. Те са евтини.

Платката на raid контролера я махни, ако няма да го ползваш.

Не виждам причина да не работи Windows-а ако има всички нужни драйвери.

Добре е като махнеш всички дискове и raid платката, да позабършеш прахта внимателно от кутията и от останалите платки, както и от големия радиатор на процесора. Много внимателно и със суха кърпа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Подобни теми

• от Constantine the Great
        Здравейте,
        Наскоро смених процесора с по-мощен(Xeon X5550).
        Всичко е наред,но процесора трябва да има 4 физически и 8 логически ядра,а ми показва,че има 4 логически.
        Въпроса ми е,как е възможно това?
        Благодаря за вниманието!

• от Momchil Dimoff
        Здравейте! 

Тъй като не разбирам много от хардуер, ще ви помоля за предложения на десктоп конфигурация от порядъка на 1500-1600 лв. Компютърът ще се ползва основно за работа с графичен софтуер - Autocad; Revit; Photoshop; 3ds Max (Е, може от време на време и някоя игра, но не претенциозна ). Гледах темите за гейминг конфигурациите, но не съм сигурен, че ще имам нужда от същите параметри. Благодаря ви!
      • от stoy@n
        Здравейте,

Имам стар компютър, който е със Windows 2000 Proffesional и Windows NT Workstatoin 4.0 лицензирани.
        Компютърът работи с Windows NT4.0, но след спиране на тока, вече не зарежда операционната система. Минава през логото на HP и различните опции за влизане в BIOS, SET UP и т.н след това курсора в горния ляв ъгъл започва да мига и така остава. Хардуера на машината е наред, хард диска го свалих и включих на друга машина като Slave, и там видях, че е с 4 дяла на FAT16.Успявам да отворя всеки от дяловете. Сложих друг HDD на проблемната машина с XP и тръгна да зарежда, но стига до някъде и спира, предполагам защото му липсват драйвъри за това дъно. Порових из интернет и намерих тук http://www.svrops.com/svrops/dwnlddisk.htm Windows NT Set up disks, с надеждата да пробвам Repair, но и там ударих на камък. Флопито ми е през USB и като стартирам първия файл да се запише на 2% ми изскача грешка Когато я игнорирам 4 пъти ми излиза и не мога да ги запиша. Предполагам нещо не правя както трябва.
        Надявам се тук да ми помогнете да подкарам пустата "щайга"

Ето и малко данни за "щайгата"

HP Vectra VL 400 DT
        Pentium 3
        OS Windows 2000 Profesional
        WIndows NT Workstation 4.0

Поздрави,
        Стоян
      • от note
        Здравейте, нужна ми е препоръка за конфигурация, професионална работна станция.
        Нямам предпочитания за производителя на процесора.
        Компютъра ще се използва за много дейности като:
        графичен и уеб дизайн с най-новите продукти на adobe и подобни, обработка на снимки и изображения с много голяма резолюция, видео интро-та и видео обработка, игри няма да се играят.
        Държа компютъра да е производителен, да може да се работи поне на десетина задачи едновременно без затруднения.
        И най-важното да е екстремно бърз.
        Конфигурацията да не включва монитор, разполагам с 23" TN монитор, на по-късен етап ще се търси и монитор, насочил съм се към 4к монитор - ако може да ме насочите към някой който си заслужава.
        Няма точно определени рамки в бюджета важното е компонентите да са качествени, да не се правят компромиси, но ако може да се придържаме към нормална, оптимална цена а не някаква космическа.
        Очаквам вие да ме насочите какъв да е бюджета за посочените задачи.

• Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.