Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

DarkEdge

Инсталиране на Windows без външен инсталационен носител на BIOS машини

Препоръчан отговор

Този метод не работи на компютри/ноутбуци с UEFI интерфейс, само с BIOS

Инсталиране на Windows от твърдия диск на компютър с UEFI BIOS

И така – разполагаме с локален твърд диск, програма WinRAR/7ZIP (ако основната система е Windows 7), инструмент EasyBCD и ISO образ на Windows 10, 8.1, или 7.

Стандартният вид на локалния диск: първи дял (C:) системен, втори дял (D: ) за хранилище (музика, снимки, филми и др.). Отделяме с инструментите на Windows (примерно diskmgmt.msc – десен бутон по дял D:, избираме Shrink Volume…, в реда Enter the amount of space to shrink in MB въвеждаме 10240 от дял (D:), за 10GB дял примерно (размерът на дела трябва да е не по-малък от размера на iso  файла). Щракваме бутон Shrink. Като завърши операцията щракваме с десен бутон на освободилото се празно място и избираме New simple volume и щракваме ОК. Следваме съветника. Ще се създаде дял (E:).

sshot-2009-08-27-15-50-21.png

sshot-2009-08-27-15-56-05.png

Или може да се създаде с външен софтуер - Minitools Partition Wizard Free

1453802848_screenshot_2016-01-26_001.jpg

Щракваме с десен бутон по предварително изтегления ISO-образ на Windows (от който смятаме да инсталираме) и избраме Extract files... на програмата WinRAR/7ZIP и извличаме системните файлове на току-що създадения диск (E:).

Забележка: ако сте в Windows 10, 8.1, просто кликнете два пъти по ISO-образа на Windows.

Стартираме EasyBCD за добавяне на зареждащ запис и стартиране инсталацията на системата. 

1. Щракваме бутон "Добави нов запис"
2. Избираме по-долу раздел
WinPE

3. В полето Име: пишем, например, Стартирай инсталация
4. В полето Път избираме файла
boot.wim от папката sources в новосъздадения дял (E:)

5. Натискаме бутон "Добави"

082H2CDnyw.png

Рестартираме системата, при което в зареждащото меню се появява нов запис "Стартирай инсталация". Избираме тази опция и правим стандартна инсталация на  нова операционна система или на втория дял на твърдия диск (но тогава ще бъдат форматирани всички данни), или на системния дял (C:). След като завърши инсталацията дял (E:) може да не се присъединява към дял (D:). Ако решите да инсталирате друга операционна система, форматирате този дял и разопаковате нови файлове. Всичко останало е вече подготвено. Ако не искате при стартиране да виждате в менюто реда Стартирай инсталация натискате клавиши Win+R – вписвате msconfig – раздел Boot и премахвате реда Стартирай инсталация - бутон Delete - Restart.

Забележка: Този метод е неприложим към Windows XP...

Изтегляне на Minitools Partition Wizard Free

Изтегляне на EasyBCD от сайта на автора - изисква регистрация

Изтегляне на EasyBCD от огледало
Изтегляне на Български за EasyBCD

Подобни теми:

Инсталиране на Windows от твърдия диск на компютър с UEFI BIOS

Лесно инсталиране на Windows с помощта на инструментите на Hiren's Boot CD

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е да се знаят и владеят алтернативни методи за инсталиране. Които обикновено са и по-бързи и по-сигурни от ползване на флашка/C/DVD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, дръндю написа:

тая тема ми напомня за  малко по стари времена, когато разархивирахме върху вторичен дял и търсехме winnt в папка i386

пп

мисля, че ХР беше така ...ъ-ъ-ъ... не помня вече, остарявам

сега се сещам за какво правихме инсталацията по този начин

пп

често подменяхме някакъв хардуер и непрекъснато искаше инсталационния диск

Казва се Windows 95 и 98 ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой дали може?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

Кой дали може?

И какво "дали може" ?  :min03:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Tanner Foost Foust написа:

по мрежа през LAN?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ще се радвам да постнете тема и за PXE технологията позволяваща да се инсталират операционни системи на клиентски машини през мрежова карта . А инсталациите се предоставят от сървър използващ TFTP и DHCP технологии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той никак не е труден, ама идеята за ръководството е да е полезно на крайните потребители. Не за системни администратори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-интересната идея (за мен) е инсталиране от NAS с имплементиран PXE

Пример: https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM/tutorial/General/How_to_implement_PXE_with_Synology_NAS

или

http://www.ultimatedeployment.org/win7pxelinux1.html

Ама що не пуснахте една тема, ами промазахме тук?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана ми любопитно какво прави този софтуер, направих една виртуалка за експерименти и след кратко ровене в нета попаднах на вариант в случай, че някой не иска или няма възможност да използва EasyBCD. Може да се действа просто през command prompt ето така :

1. Създава се малък дял, на който се разархивира .iso файла с инсталацията на Уиндоус. За разархивиране можете да ползвате 7-zip. В примера използвам дял D: - снимка.

2. Стартирате cmd като администратор и просто пишете следните команди :

bcdedit /create {ramdiskoptions} /d "Ramdisk options"
bcdedit /set {ramdiskoptions} ramdisksdidevice partition=D:
bcdedit /set {ramdiskoptions} ramdisksdipath \boot\boot.sdi
bcdedit /create /d "Boot from WIM" /application OSLOADER -
това връща един дълъг ключ, който копирате и вписвате между скобите навсякъде, където виждате {GUID}
bcdedit /set {GUID} device ramdisk=[D:]\sources\boot.wim,{ramdiskoptions}
bcdedit /set {GUID} path \windows\system32\winload.exe
bcdedit /set {GUID} osdevice ramdisk=[D:]\sources\boot.wim,{ramdiskoptions}
bcdedit /set {GUID} systemroot \windows
bcdedit /set {GUID} winpe yes
bcdedit /set {GUID} detecthal yes
bcdedit /displayorder {GUID} /addlast

Ето и визуално :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, точно това прави EasyBCD - графична среда на bcdedit. Икономисва работа с дългите GUID и не само. Подобно поведение има Bootice, с някои добавки.
Конзолата в дрешки

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е алтернатива! По-различна и по-ограничена е технологията!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.12.2016 г. в 16:38, badsector написа:

Стана ми любопитно

Взех да добавя малко автоматизация по темата - с този bat  файл не е нужно да се търси и копира ръчно {GUID} и уговорката, че се отнася за MBR (не работи за EFI)

Цитат

SetLocal EnableDelayedExpansion
bcdedit /export D:\bcd_
attrib -s -h -r D:\bcd_
bcdedit /create /device > D:\ramdevice.txt 
bcdedit.exe /create /application osloader /d "Boot Setup" > D:\ramd.txt
for /f "tokens=2 delims={}" %%i in (D:\ramdevice.txt) do SET DEVI={%%i}
for /f "tokens=2 delims={}" %%i in (D:\ramd.txt) do SET DEVJ={%%i}
bcdedit /set %DEVI% ramdisksdidevice partition=D: 
bcdedit /set %DEVI% ramdisksdipath \boot\boot.sdi
bcdedit /create %DEVJ% /d "Ramdisk options"
bcdedit /set %DEVJ% ramdisksdidevice partition=D:
bcdedit /set %DEVJ% ramdisksdipath \boot\boot.sdi
bcdedit /set %DEVJ% device ramdisk=[D:]\sources\boot.wim,%DEVJ%
bcdedit /set %DEVJ% path \windows\system32\winload.exe
bcdedit /set %DEVJ% osdevice ramdisk=[D:]\sources\boot.wim,%DEVJ%
bcdedit /set %DEVJ% systemroot \windows
bcdedit /set %DEVJ% winpe yes
bcdedit /set %DEVJ% detecthal yes
bcdedit /set %DEVJ% description "Windows Setup"
bcdedit /displayorder %DEVJ% /addlast

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.02.2016 г. в 6:30, Емил Костов написа:

Казва се Windows 95 и 98 ;)

До 2003 включително се ползваше i386 папката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един инструмент за работа с BCD:
VisualBCD
За разлика от EasyBCD работи и с UEFI, и с BIOS

visual-bcdedit.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.02.2016 г. в 6:03, DarkEdge написа:

Хубаво е да се знаят и владеят алтернативни методи за инсталиране. Които обикновено са и по-бързи и по-сигурни от ползване на флашка/C/DVD.

Интересно четиво. Понеже никога не ми се е налагало да правя такава инсталация, имам няколко въпроса:

1. Това не е ли същото като просто да извлечеш исо-то и да стартираш setup.exe, за което всички знаем, че е неправилен начин и че води до папки "windows" и "windows.old", което след рестарт означава биещи се драйвери?

2. Да приемем, че извличането на исо-то е ОК, което инсталаторът прави, когато буутнеш от флашка или диск. В такъв случай не е ли по-правилно да рестартираш и да буутнеш хард диска, на който си извлякъл файловете за инсталация?

Пак казвам, че никога не съм правил такова нещо - НЕ СЕ заяждам, просто питам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

1. Това тук е стартиране и зареждане като от флашка, но не точно, защото се зарежда от твърд диск. Т.е. през boot мениджъра, инсталиран на зареждащия дял на диска.
2. Точно това и прави - зарежда се Windows PE средата в която протича инсталиранетo.  при стартиране от DVD/USB. Само, че е указано на boot мениджъра да зареди не от DVD/USB, а от дял(различен от С)/папка на твърдия диск
От тук нататък - кеф ти опит за ремонт на система с Upgrade, кеф ти Custom инсталация. И всичко тече от твърдия диск(HDD, SSD).
Отпада необходимостта от наличен инсталационен носител.
Дано успях да го опиша/обясня.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въй, видях старият си акаунт Гост, през 2016-та съм се разписал и тук ^^

преди 1 час, rado84 написа:

Интересно четиво. Понеже никога не ми се е налагало да правя такава инсталация, имам няколко въпроса:

1. Това не е ли същото като просто да извлечеш исо-то и да стартираш setup.exe, за което всички знаем, че е неправилен начин и че води до папки "windows" и "windows.old", което след рестарт означава биещи се драйвери?

2. Да приемем, че извличането на исо-то е ОК, което инсталаторът прави, когато буутнеш от флашка или диск. В такъв случай не е ли по-правилно да рестартираш и да буутнеш хард диска, на който си извлякъл файловете за инсталация?

Пак казвам, че никога не съм правил такова нещо - НЕ СЕ заяждам, просто питам!

Винаги има първи път ;)

Тази инсталация ще ти е фаворита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, DarkEdge написа:

1. Това тук е стартиране и зареждане като от флашка, но не точно, защото се зарежда от твърд диск. Т.е. през boot мениджъра, инсталиран на зареждащия дял на диска.
2. Точно това и прави - зарежда се Windows PE средата в която протича инсталиранетo.  при стартиране от DVD/USB. Само, че е указано на boot мениджъра да зареди не от DVD/USB, а от дял(различен от С)/папка на твърдия диск
От тук нататък - кеф ти опит за ремонт на система с Upgrade, кеф ти Custom инсталация. И всичко тече от твърдия диск(HDD, SSD).
Отпада необходимостта от наличен инсталационен носител.
Дано успях да го опиша/обясня.

Да, сега го разбрах.

преди 7 минути, Танер Заит Расим написа:

Тази инсталация ще ти е фаворита.

Докато не я пробвам лично, няма как да знам. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Заделяш си едни 4-5GB (>115% размерът на инсталатора) на диска и имаш винаги инсталатор под ръка.
Кеф ти за (ре)инсталация, кеф ти за ремонтни цели.
Моят фаворит е инсталирането с помощта на WinNTSetup в Windows PE среда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърде дълго, няма възможност за добавяне на драйвъри, няма възможност за директно добавяне на файл за инсталиране без намеса(unattend.xml), не се ползва sysprep, което си е загуба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Street Life
      Здравейте! 
      Някой от форума дали ползва в Windows 10 - qBittorrent вместо utorrent ?
      И ако ползва какво му е мнението?
      Аз скоро се сдобих с лаптоп с Уин 10 и се колебая какъв торент да си инсталирам. Моля за мнение по темата.
    • от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от aivanov1
      Здравейте, специалисти! Имам въпрос. Имам два лаптопа с еднакви параметри. Единствените разлики са, че единият е с 2 gb RAM и с инсталиран 32 bit Windows 10, а другият е с 4 gb RAM и с инсталиран Windows 10 64 bit. Е, лаптопът с по-ниските параметри работи много по-бързо от този с по-високите. Моля Ви за съвети и помощ. Иначе лаптопите са чисти, няма инсталирани глупости на тях, които да бавят примерно и пр. Някои съветват да инсталирам на този с 4 gb RAM 32 bit Windows, но не знам доколко ще е правилно и дали това ще подобри производителността. Моля за съвети. Прикачвам и скрийншот на характеристите на процесора на въпросния тромав лаптоп.
      Поздрави! Лек и спокоен ден пожелавам на всички! 🤗🍀😊
    • от Dominik Georgiev
      Здравейте скъпи приятели , става въпрос за това , че на моят посредствен лаптоп ( казвам посредствен защото не е нищо особено ) му сложих нов windows 10 -64 , активирах го , два дни му пусках всички актуализации . 
      в крайна сметка след като процеса приключих зададох свой настройки , и си инсталирах необходимите програми сложих си други тапети , и разместиха иконите ..Та въпросът ми е защо след рестарт windows, не запазва почти нищо от това настройките се нулират , програмите се дейнсталират , изтриват се и инсталационните файлове .. 
      благодаря на всички , лек ден !! 
    • от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...