Премини към съдържанието
Spaider

Ниско напрежение на компютърно захранване

Препоръчан отговор

Имам старо захранване, като го пусна и замеря 12V не са 12 ами 11.30, което е недопустимо отклонение. Отварях го, няма видими причини за спада на напрежението, та се чудя дали ако сменя кондензаторите на изхода с малко по-големи или просто да ги сменя с нови ще се оправи?

12V - 16ампера не знам точно колко е мощността му, но не вярвам да е толкова слабо, че да не може да вдигне точно 12V

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По-скоро може да се дължи на изсъхнали кондензатори. Ама като ти чета поста, все си мисля, че ще е по-добре да го занесеш в сервиз.

Едит: 11,3V да е чак недопустимо е силно казано.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Задаваш въпрос на, който сам си си отговорил!

" Имам старо захранване"    Е колко старо???? Ако е достатъчно старо то не би могло да захрани съвременна машина, а може би вече си е и "тръгнало"

" не са 12 ами 11.30"  Да не е пикова консумация пр. при старт на машината??? Прави ли друго замерване! С какво замерваш или вярваш на някоя програма за диагностика

" чудя дали ако сменя кондензаторите на изхода с малко по-големи"  не променяй стойностите на на компонентите! Можеш просто да смениш кондензаторите щом ти се занимава, но не мисля, че ще постигнеш нещо!

Щом е старо и не става то купи си ново! Има и прилични бюджетни решения!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На празен ход е 11.30. Под товар не ми се мисли и между другото с това напрежение компютър няма да тръгне.

Замервам с мултицет. (Стрелкови)

Абе :D интересно как все още не сте разбрали дали захранването е в компютър или не и веднага ме пратихте в сервиза. Ама от една страна и аз съм виновен, че не съм споменал, но все пак. Захранването е извън компютър и се полза като тестово, просто имам желание да го ремонтирам и да го ползвам за захранване на схемички 12V. 

Редактирано от Spaider (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, Spaider написа:

На празен ход е 11.30. Под товар не ми се мисли и между другото с това напрежение компютър няма да тръгне.

Замервам с мултицет. (Стрелкови)

Друг съфорумник с пост над моя предложи разумно решение - сервиз! Причините за това отклонение могат да бъдат много, като една от тях са и кондензаторите , но може и друго да е!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз търся мнение на хора, които наистина имат знанията по електроника, за да ми кажат г/д от КОИ елементи в захранването може да се получи така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ха, ти наистина си шегаджия. Сещаш ли се колко модели захранвания има и колко различни разположение на елементи.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, ще дам нужната информация да видим дали ще ми помогнете. Минутка само.

Ето малко снимки:

8638856H.jpg

8638858z.jpg

8638857U.jpg

8638861Y.jpg

8638860Y.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 15 минути, Spaider написа:

Аз търся мнение на хора, които наистина имат знанията по електроника, за да ми кажат г/д от КОИ елементи в захранването може да се получи така.

Тези хора, които са ти отговорили на питането да не си мислиш че са от близкото ТКЗС? Много адекватни решения са ти дали, но колегата правилно е забелязал, че това не е за твоите умения работа. Твоите "схемички" наместо с 12 волта, съвсем спокойно можеш да си ги захранваш и с 11,3 волта без проблем. А какво си мислиш ти, никой не може да знае, за да ти е полезен на 100%. Щом не ти харесват мненията на колегите - да, отиваш в сервиз! На половината от въпросите, сам си си отговорил. 

Я покажи сега на всички, кои са ти кондензаторите на изхода, които искаш да смениш! Сложи по една стрелка на снимката за да видим какво си "мислиш"

Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Минаха 7 минутки... Проблема може да е на много места. Включително и това как се измерва и къде точно. Не съм сигурен дали компютър с това напрежение няма да тръгне, но това няма значение в случая.

преди 28 минути, Spaider написа:

12V - 16ампера не знам точно колко е мощността му

Ми имаш една елементарна формула де, умножи тока по напрежението и ще разбереш. 

преди 29 минути, Spaider написа:

но не вярвам да е толкова слабо, че да не може да вдигне точно 12V

По принцип всяко захранване, без да има някакъв проблем, е с напрежение константа, 12V. Ако е различно, значи е проблемно, или измерванията не са точни. Тук мощността няма отношение какво ще бъде напрежението. Обратното е. :P Първо опитай да замериш напрежението по друг начин, както и ако имаш стар компютър, готов за експерименти пробвай дали ще тръгне с това захранване. Проблема евентуално не е в кондензаторите, поне така погледнато. Дори и да ги смениш, както са ти написали по-горе, не променяй параметрите им, освен ако нямаш представа точно какво правиш и как ще се отрази това. По някога промяната на въпросните параметри, може да бъде за добре, но пак ще напиша, трябва да сте доста сигурен в това, което правите. За това най-разумно е да няма подобни промени, може просто да се сменят кондензаторите. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Цитат

Твоите "схемички" наместо с 12 волта, съвсем спокойно можеш да си ги захранваш и с 11,3 волта без проблем

Някои от тях не работят!

Цитат

А какво си мислиш ти, никой не може да знае

Какво съм намислил вече казах в първия ми коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, Spaider написа:

На празен ход е 11.30..... Захранването е извън компютър и се полза като тестово, просто имам желание да го ремонтирам и да го ползвам за захранване на схемички 12V. 

Нормално е да е ниско. Слагаш на 5-волтовата линия една крушка от автомобил 12V, 15-20W и напрежението ще се вдигне и нормализира.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, ✯Blue Ray✯ написа:

Минаха 7 минутки... Проблема може да е на много места. Включително и това как се измерва и къде точно. Не съм сигурен дали компютър с това напрежение няма да тръгне, но това няма значение в случая.

Ми имаш една елементарна формула де, умножи тока по напрежението и ще разбереш. 

По принцип всяко захранване, без да има някакъв проблем, е с напрежение константа, 12V. Ако е различно, значи е проблемно, или измерванията не са точни. Тук мощността няма отношение какво ще бъде напрежението. Обратното е. :P Първо опитай да замериш напрежението по друг начин, както и ако имаш стар компютър, готов за експерименти пробвай дали ще тръгне с това захранване. Проблема евентуално не е в кондензаторите, поне така погледнато. Дори и да ги смениш, както са ти написали по-горе, не променяй параметрите им, освен ако нямаш представа точно какво правиш и как ще се отрази това. По някога промяната на въпросните параметри, може да бъде за добре, но пак ще напиша, трябва да сте доста сигурен в това, което правите. За това най-разумно е да няма подобни промени, може просто да се сменят кондензаторите. 

Захранването вече е пробвано на 2 дърти машини. И двете не тръгнаха. Ще си поиграя да ги сменя кондензаторите, но първо ще почакам още мнения.

преди 5 минути, ice_lion__01 написа:

Нормално е да е ниско. Слагаш на 5-волтовата линия една крушка от автомобил 12V, 15-20W и напрежението ще се вдигне и нормализира.

Ебаваш ли се? :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 минути, Spaider написа:

Някои от тях не работят!

Какво съм намислил вече казах в първия ми коментар.

Тази професия явно много не ти се отдава, затова я смени с друга. А и слушай съветите на хората, след като си решил да питаш. Поне ще научиш нещо полезно. Няма "схемичка" която наместо с 12 волта, да не тръгне да работи с 11,3. Разбираш ли го това или само си въобразяваш?  Колегата от Бургас ти е подсказал. За да вдигне 12 волта, му трябва консуматор! А не се знае и стрелковият ти уред колко точно мери! Да не си с Ц20?

преди 11 минути, ice_lion__01 написа:

" Ебаваш ли се? " Ти си бил абсолютен пъпеш бе младеж!  Елементарни работи не знаеш!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, * СТЕФАН * написа:

Тази професия явно много не ти се отдава, затова я смени с друга. А и слушай съветите на хората, след като си решил да питаш. Поне ще научиш нещо полезно. Няма "схемичка" която наместо с 12 волта, да не тръгне да работи с 11,3. Разбираш ли го това или само си въобразяваш?  Колегата от Бургас ти е подсказал. За да вдигне 12 волта, му трябва консуматор! А не се знае и стрелковият ти уред колко точно мери! Да не си с Ц20?

" Ебаваш ли се? " Ти си бил абсолютен пъпеш бе младеж!  Елементарни работи не знаеш!

Сложих му една автомобилна крушка както спомена и от 11.30 скочи на 11.42. Смених уреда с електронен и показва абсолютно същите стойности.

Стрелковия ми уред е точно като този: 
    analog_multimeter_by_bhorwat-d4vxox9.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Уреда го видяхме всички. Сега на въпроса ми:

" Я покажи сега на всички, кои са ти кондензаторите на изхода, които искаш да смениш! Сложи по една стрелка на снимката за да видим какво си "мислиш"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре. Секунда.

8638973H.jpg

Кондензаторите които ще сложа са чисто нови.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре!Доволен съм. И да ги смениш с нови, нищо няма да постигнеш. Всички електролитни кондензатори поставени на импулсни захранвания са много добри и могат да карат дълги години без каквато и да било смяна. Технологията им на производство е такава, щото това е един от основните компоненти във всяка електроника - захранването. Друг е въпроса, когато вече забележиш, че последните са се надули отгоре. Това значи, че има проблем, който е довел за тяхното подуване. Опитай, но няма да имаш положителни резултати. И още нещо. Наместо посочените стойности на кондензаторите, спокойно можеш да сложиш с по голям капацитет, стига да отговарят на работното напрежение на "оригиналния" и да се събере на мястото, предвидено за него. Решението е твое. Връщам се след половин час.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, дръндю написа:

Codegen_CG-07A_CG-11_jpg.gif

А тази червена черта е за?

преди 2 минути, * СТЕФАН * написа:

Добре! доволен съм. И да ги смениш с нови, нищо няма да постигнеш. Всички електролитни кондензатори поставени на импулсни захранвания са много добри и могат да карат дълги години без каквато и да било смяна. Технологията им на производство е такава, щото това е един от основните компоненти във всяка електроника - захранването. Друг е въпроса, когато вече забележиш, че последните са се надули отгоре. Това заначи, че има проблем, който е довел за тяхното подуване. Опитай, но няма да имаш положителни резултати. И още нещо. Наместо посочените стойности на кондензаторите, спокойно можеш да сложиш с по голям капацитет, стига да отговарят на равотното напрежение на "оригиналния" и да се събере на мястото, предвидено за него. Решението е твое. Връщам се след половин час.

Благодаря за изчерпателния отговор :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, Spaider написа:

А тази червена черта е за?

индуктивна връзка ...ъ-ъ-ъ... демек е един трансформатор

горната част на схемата е управляемата(силовата), а долната е управляващата ...ъ-ъ-ъ... та с червената линия съм отбелязъл връзката

пп

имай предвид, че твоето захранване е 200ХА, а схемата която съм публикувал е  200ХА1

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сега ти давам ето този линк от турски сайт, но много добър за всевъзможни изработки в електрониката. Сигурен съм, че ще  ти хареса, защото ще намериш освен описанието и печатните схеми на отделните конструкции. Има и много модели с описания от импулсните захранвания на компютрите. После, след като обстойно го разгледаш, ако има неяснотии, питай. Ето ти линка:

http://320volt.com/

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Spaider написа:

Сложих му една автомобилна крушка както спомена и от 11.30 скочи на 11.42.

Да не си сложил 5-ватова лампа?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За китайско захранване си е в границите, те дават отклонение от номинала 5%, тоест за 12в в границите от 11,4в до 12,6в.На 5-те волта включи автомобилна лампа 12в25Вата за да се балансира товара.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    на 16.02.2016 г. at 18:23, Spaider написа:

замеря

Замерването става с камъни и други предмети. Физически величини се измерват.

Без да си написал за какво ще го ползваш - отсега ти казвам че с него няма да захраниш автомобилна свирка за домашна употреба. Защо - писал съм го многократно. И ти гарантирам че почти всички нови кондензатори по магазините са по-калпави от сложените вътре. Лош ESR.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.