Премини към съдържанието
Росен Р. Александров

Интелектуалната собственост на Microsoft Линукс и OS X

Препоръчан отговор

Здравейте! Пускам тази тема тъй като от вчера водим една дискусия със съфорумец който явно изобщо не е наясно с нещата, и говори как единствено Линукс крадяли идеите на Microsoft?

Нещо не съм съгласен... Линукс потребител съм от 2007ма година. Виждал съм какво ли не, но не и нещо което свободното общество да е откраднало от конкуренцията която винаги се е страхувала от това общество.

Дадох му доста примери. Най-вече за графичния интерфейс който първо се появяваше в КДЕ а после го виждаме изпиратстван във следващата версия Windows.

Направих темата с идеята да се включат повече хора и да споделят своите виждания.

ПС: Ако темата не е в правилния раздел не я трийте както правите почти винаги с мои теми, а просто я преместете в подходящия.

Редактирано от Росен Р. Александров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наистина имаше нещо изкопирано (изпиратствано) в ущърб на Майкрософт, от името на друга компания или организация, съдебното дело на Apple срещу Samsung щеше да изглежда като детска игра... Майкрософт и останалите технологични "мастодонти" патентоват всичко което се сетят и все още няма патент върху него, за да могат да се съдят именно в такива ситуации, когато ползват нещо тяхно, без заплащане за "патентното право". Със сигурност, ако имаше нещо откраднато, изкопирано или изплагиатствано от страна на Linux и останалите open source проекти, вече щеше да бъде започнато съдебно производство. Много лесно е да се провери също така: кодът на open source проектите е напълно отворен и достъпен за всеки. Така големите компании могат да го разглеждат когато поискат търсейки някой свой патент измежду всичко налично. Най-често те самите се изкушават да използват open source в своите проекти (както и платените им програмисти), защото е много по лесно и евтино да вземеш наготово нещо което е тествано и работи добре, вместо да чакаш да бъде написано и то без гаранции какво ще се получи накрая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш ли да ти доказвам откъде Били Вратата е откраднал прозорците? Имаше ги още в Apple }{

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бат ви Били ако го нямаше, огризаните нямаше с какво да си подкарат машините.

Четете какво е Microsoft Xenix, кои са Bell Labs и Xerox после навържете събитията хронологично,

И ще откриете че от как Линус Торвалдс преписква кърнела през 1991-ва, графиката и мишката е съществувала вече 20 години 

Как реализационни проекти на изчезнали проекти преминават към линукс /BeOS примерно/

преди 36 минути, Филипов написа:

Искаш ли да ти доказвам откъде Били Вратата е откраднал прозорците? Имаше ги още в Apple }{

Явно не си виждал Apple II познат като Правец 8 

на 4 мхз нямаше как да се чертаят векторни прозорци при HGRAPH без да чакаш пречертаването на екрана за около 30-на секунди

единствено прозорци начертани със символи като " | _ - +"  /GCLI /можеше да се ядват на скорост 

Редактирано от saentist (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Дeтcĸи зaĸoни зa coбcтвeнocт:

1. Aĸo гo xapecвaм, тo e мoe
  2. Aĸo e в мoитe pъцe, тo e мoe
  3. Aĸo мoгa дa ти гo взeмa, тo e мoe
  4. Aĸo дoпpeди мaлĸo cъм гo имaл, тo e мoe
  5. Aĸo тo e мoe, тo ниĸoгa нe мoжe дa cтaнe твoe.
  6. Aĸo cтpoя нeщo, тo вcичĸи чacти ca мoи.
  7. Aĸo изглeждa ĸaтo мoe, знaчи e мoe.
  8. Aĸo cи миcля, чe e мoe, знaчи e мoe.
  9. Aĸo тo e твoe и aз гo oтĸpaднa, знaчи e мoe.
  10. Aĸo… Πoчaĸaйтe зa ceĸyндa, тoвa мaй нe ca Дeтcĸи зaĸoни зa coбcтвeнocт, a бизнec плaнa нa Місrоѕоft!

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, saentist написа:

На баба ти хвърчилото. Беше някъде 85-86 като студент. Нещата ги имах и още ги имам. И дори и работят. И дори са цветни. Правец 8А ( Apple ][E ) с допълнителни 512KB памет, когато излязоха първите AT 286  на едноцифрено число мегахерци и само 256К памет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, saentist написа:

Бат ви Били ако го нямаше, огризаните нямаше с какво да си подкарат машините.

Четете какво е Microsoft Xenix, кои са Bell Labs и Xerox после навържете събитията хронологично,

И ще откриете че от как Линус Торвалдс преписква кърнела през 1991-ва, графиката и мишката е съществувала вече 20 години 

Как реализационни проекти на изчезнали проекти преминават към линукс /BeOS примерно/

на 4 мхз нямаше как да се чертаят векторни прозорци при HGRAPH без да чакаш пречертаването на екрана за около 30-на секунди

единствено прозорци начертани със символи като " | _ - +"  /GCLI /можеше да се ядват на скорост 

За Xerox съм съгласен. Но от Xerox откраднаха и Apple и Microsoft. Линукс не е съществувал като система още. А само е съществувало движението за свободен софтуер на Ричард Столман и идеята за създаване на GNU операционна система.

ПС: @VipKokata надявам се да прочетеш темата.

@Филипов само една лична молба нека не се обиждаме в темата. Нека веднъж направим качествена дискусия с градивна критика без да се обиждаме един друг, и най-вече без да се подпалват спорове Linux vs Microsoft vs Apple vs Google и каквото още се сетиш :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Филипов написа:

На баба ти хвърчилото. Беше някъде 85-86 като студент. Нещата ги имах и още ги имам. И дори и работят. И дори са цветни. Правец 8А ( Apple ][E ) с допълнителни 512KB памет, когато излязоха първите AT 286  на едноцифрено число мегахерци и само 256К памет.

И коя графична система ползваха?

При RomOS BASIC ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината е винаги по средата.........сички крадат от всички,всики взаимства нещо от другия ,леко го префасонира и обявява за откритие :) .Тва че Микромеките са в позицията "Крадеца вика дръжте крадеца" е друга тема !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Росен Р. Александров написа:

Ще вмъкна една дискусия като цитат. 

А вие споделете личното мнение.

От "Vista" насам Microsoft заимстват идеи от различни дистрибуции на Linux - поне по мои наблюдения. Windows обаче, е по-производителен - пак по мои наблюдения. Линукса товари процесора прекомерно, нещо в ядрото от край време не е в ред. Win-а е по-икономичен откъм ресурси, а това, че Microsoft са краднали идеи от линукса и са ги реализирали в Уин - няма спор. Ама линукса си е отворена система, така че не престъпление да се заимства нещо.

Редактирано от koldun (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я пак.......кое товари :) ................голяма щуротия написа.Моя лаптоп като беше с Уиндоус се държеше доста по-зле от колкото под Линукс.И сравнявам Windows 7 със KDE 4 Mint ,сравнително еднакви като тежест ОС  64 битови разбира се.Линукс използва ресурсите на машината далеч по-добре от Windows

Редактирано от McLane (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, McLane написа:

Истината е винаги по средата.........сички крадат от всички,всики взаимства нещо от другия ,леко го префасонира и обявява за откритие :) .Тва че Микромеките са в позицията "Крадеца вика дръжте крадеца" е друга тема !

... с разликата, че откритията на едните са безплатни и достъпни, а на другите - струват доста.

преди 4 минути, McLane написа:

Я пак.......кое товари :) ................голяма щуротия написа.Моя лаптоп като беше с Уиндоус се държеше доста по-зле от колкото под Линукс.И сравнявам Windows 7 със KDE 4 Mint ,сравнително еднакви като тежест ОС  64 битови разбира се.Линукс използва ресурсите на машината далеч по-добре от Windows

Абсолютно.

Преминаването ми изцяло на Линукс се наложи по много проста причина - лаптопа редовно вдигаше до 100 и повече градуса и изключваше. Откакто е на Линукс - 70 макс (даже преди почистване).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те хората говорят наизуст ,просто да се намират на лаф мохабет :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, koldun написа:

От "Vista" насам Microsoft заимстват идеи от различни дистрибуции на Linux - поне по мои наблюдения. Windows обаче, е по-производителен - пак по мои наблюдения. Линукса товари процесора прекомерно, нещо в ядрото от край време не е в ред. Win-а е по-икономичен откъм ресурси, а това, че Microsoft са краднали идеи от линукса и са ги реализирали в Уин - няма спор. Ама линукса си е отворена система, така че не престъпление да се заимства нещо.

Въпроса е да прочетеш цялата дискусия и да видиш VipKokata какво е писал. Това че е отворен не означава да го откраднеш и да го патентоваш като свое нали така ?

И Windows никога не е работел по-добре и никога не е бил по-производителен, дори и прост синтетичен тест би го доказал.

Пример със Geekbench.

http://browser.primatelabs.com/geekbench3/2404089 - Windows 32 битов тест процесор на 4700МХз без нищо включено.

http://browser.primatelabs.com/geekbench3/5307196 - Linux 32 битов тест процесор на 4500МХз с включени Скайп Пидгин Hexchat Steam Chromium

http://browser.primatelabs.com/geekbench3/5269738 - Linux 64 битов тест със същия клок като при 32 битовия линукс тест и със същите пуснати прибожения.

ПС: Не съм правил 64 битов тест под Windows но разликата е нищожна спрямо 32 битовия Windows тест.

Редактирано от Росен Р. Александров (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, McLane написа:

Я пак.......кое товари :) ................голяма щуротия написа....

Пак - Линукс товари повече процесора. Както казах това е по мои наблюдения. По твои може да е по друг начин. Зависи от ос зависи и от хардуер. Нещата са относителни. Казвам как е по моите наблюдения. Мое мнение. При това не KDE, a LXDE e ползвам на Убунту 12.04., Минт 13.-нещо си. Убунту производни по принцип. Даже и на Портеус 3.1 LXDE - дето го няма вече в сайта им - процесора е по натоварен от линукса. Наблюдения върху  6 различни компа с различни харектеристики - линукс системи и уин инсталирани. Като цяло върху тия машини Уина е по-икономичен откъм ресурси. Това повтарям, че са мои частни наблюдения, при друг човек, други машини - може да е друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Росен Р. Александров написа:

Това че е отворен не означава да го откраднеш и да го патентоваш като свое нали така ?

За това има лицензи, авторски права, съд, адвокати и прочие ... да се управят корпорациите.

Току що, Росен Р. Александров написа:

Добре де защо на нас не ни товари е въпроса :)

Не знам, ти ако знаеш ми кажи, че и моите машини да не се товарят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За стари машини има доста дистрибуции предвидени точно за антични конфигурации където Windows да запали е само мечта.

Puppy, Quirky, LegacyOS, Linux Lite, Connoncheat, Nano Linux и много други, които ще работят бързо все едно си с съвременен телефон.

Стига толкова офтопик, ако имаш въпроси има тема, Ако си начинаещ в Линукс задай въпросите си тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Деца, когато нещата са почнали родителите ви са били на вашите години.

Написах какво помня.След това се появи "Прозорци 2.0" - продаваха го с правешките 16 - XT 4,77MHz. Не ставаше за нищо.

Следва 3.0 - колкото за шарения

3.1 - Донякъде, EMM386 за паметта 

3.11 - Вече с FAT16 - до 32MB HD и Nowell мрежа

'95 - мъки с кирилицата.

'98 - май някъде тук идваше FAT32 и хард до 120GB

'2000 - поредно недоносче

XP - горе-долу,  Sasser "вършееше" на воля до SP1

XPSP2, SP3 - 48bit LBA, вече и хардове над 128GB

Нататък си ги мислете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

офтопик:

Това за товаренето... не е ли от графичната среда, не от самото ядро, защото има десктоп среди, като Openbox (не знам точно що го водят всъщност мениджър на прозорци, не DE), LXQT и др. спартански упражнения, които са по-щадящи и от ЕксПи. Като собственик на два компютъра с ниски характеристики (десктоп и нотбук с по 1 гига РАМ), определено мога да го заявя. Като Crunchbang. Даже чист Дебиан с XFCE, който ползвам повече от половин година е така. А има разбира се доста по-тежки от ЕксПи среди. Pantheon да речем... Или поне на мен ми е тежичка. Иначе, то и Екс Пи всъщност може още да се ореже...

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Методи Дамянов написа:

офтопик:

Това за товаренето... не е ли от графичната среда, не от самото ядро, защото има десктоп среди...

Ами, не - дори и в тестов режим без графична среда линукса иска повече ресурс. Повтарям, че това си е мое мнение, не ангажирам никого с него. Ако някой си мисли за нещо от типа, че се опитвам да експлоатирам тема от типа на "линукс срещу уиндоус" или пък обратното - не е познал. Просто изразявам мнението си. Иначе всяка ос има своите достойнства и недостатъци и кой на коя отдава предпочитания изобщо не ме касае. Нямам за цел да превъзнасям достойнствата на някоя ос над друга такава - просто изразявам мое мнение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

А сега още по темата.

отново ще цитирам @VipKokata относно мобилната версия на убунту която също е свободна система.

Според него тя пък била изпиратствана от Microsoft. Че едва ли не Каноникал чакали Микромеките да изкарат недоразумението Windows 10 за да го изкопират. Отново безпочвено твърдение.

Ами, има заимствания и в двете посоки. Microsoft заимстват някои идеи от дистрибуции на линукс, а също и обратно Линукс разработчици заимстват идеи от Microsoft. Просто е видно, че някои идеи присъстват в ос и на двата лагера.

преди 6 минути, дръндю написа:

с wnidows 7 ли правиш сравнение ....ъ-ъ-ъ... не съм чувал за по тежка операционна система от седмицата 

Сравнение от XP до Win 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвременните приложения изискват балансирана машина ...........добър двуядрен процесор и поне 1 гб рам памет.Дори и най-тежката Линукс среда /КДЕ/ стартира със около 400 мб рам ,но ако имаш 2 гб рам и калпав едноядрен процесор всичко ще става много бавно дори и под LXDE ,xfce  и други сравнително леки декстоп среди.На пазара има достатъчно примери със двуядрени АМД на 1 гц и с по 8 гб рам :)  абсолютна идиотия .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Росен Р. Александров написа:

Ще вмъкна една дискусия като цитат. 

А вие споделете личното мнение.

10,12 - ROKO__: през 2002ра се появява осъвършенствания КДЕ 3
10,12 - ROKO__: https://en.wikipedia.org/wiki/K_Desktop_Environment_3
10,12 - ROKO__: Windows XP все още не съществува

Та, откога съществувал Windows XP?

KDE 3 със старт меню, досущ като на Win 98.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.