Премини към съдържанието
Mirchoyy

Премахване на Линукс

Препоръчан отговор

Добър вечер, взех си лаптоп днес на Acer, но дойде с инсталиран Линукс. До момента не съм имал работа и си нямах и на идея как изглежда. Та, оправих се, но донякъде.. Промених да буутва от флашка, предварително качих 8.1, но ми изписва постоянна грешка "Multiple active partition" и не ми дава да инсталирвам. Не знам дали трябва да ми зарежда нещо подобно на windows, но това, което съм качил е всичко, което излиза. Моля за помощ.. Търсих в google, но излизат неща и по специално команди, които като ги напиша ми дава, че не съществуват.

939171_1073243832696637_1712245188_o.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато стартира Windows иннсталаторът и стигне до избор на език, натисни Shift+F10.  Като се отвори черният прозорец, в него напиши:

diskpart

list disk

select disk 0 - ако размерът на този диск съответства на твърдия диск. Ако не е - disk 1

clean

exit

Продължаваш с инсталиранет.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Марка и модел на лаптопа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще трябва с помощта на външен софтуер да се изтрие. Примерно с

MiniTool Partition Wizard Bootable CD  или MiniTool Partition Wizard Bootable USB

На друг компютър изтегляш iso файла и с инструмента от втория линк подготвяш или CD или USB.

С този инструмент изтриваш диска, разделяш си го на нузните два дяла - системен и за данни. После при стартиране на Windows инсталатора избираш 1. дял за място, където ще се инсталира Windows и продължаваш напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е решението, колкото и елементарно да изглежда ми създаде 6-7 часова работа. По-запознати биха казали дали въобще е от полза това или просто е check, но при мен помогна и това ми е достатъчно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И как оправи работата? Защо не споделиш опит.

Според мен работата е била спъната, защото са създадени два активни дяла. Това може да се оправи от Линукса и после си правиш инсталацията на Осмицата.

Ако работата е друга и дискът ти не е разделен две, то е добре да го разделиш, като тоя дето ще е ОС (операционната система) трябва да е поне 40-45 ГБ, но не по-голям от 80-85 ГБ (ако слагаш много програми и игри. Това геймърите могат да кажат по-точно).

На втория дял си пазиш документи, сними, инсталатори на приложения и игри.

Ако решиш да ползваш и Линукс (примерно Linux Mint), ще ти трябва и трети и четвърти дял с 15-16 ГБ – 11 ГБ за Лина и 4-5 ГБ за суап дяла. 

Редактирано от karadzha (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Премахването на Линукс се прави по същия начин, по който се премахва и Уиндоус - през биоса пускаш инсталационно/живо ИСО на системата и после всичко друго от тва ИСО.

Освен това - продавача е казал, че е с еди-кво-си , но някой е решил да спести за почерпка, май-май.

Само за инфо след като си справил - първа опция в биоса мрежов boot ли е или Уйн не го бърка.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да ви разбера искате помощ и след половин час пишеш нещата се оправиха . Как се оправиха с абра кадабра ли ? На времето когато и аз за първи път и купих лаптоп беше с линукс на същата вечер му сложих седмица за 10 минути .Трябваше да и вземеш лаптоп с Free OC носиш го на серрвиз да ти сложат някакъв джам без пари .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В кой сервиз слагат джам без пари?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има лицензирани сервизи нов лаптоп с free os от магазина ти препоръчват сервиз и там слагат ОС по избор без пари .Нали все пак е гаранционен

Редактирано от adersa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно скоро не си гледал за лаптопи.. Идват с Linux или Free OS. Не ти правят нищо. До предните 2 поста изгледах клипчето и следвах стъпките и тръгна. През BIOS до преди това ми даваше  първата снимка, която е с избора това е на UEFI,  а втората е след промяна на Legacy. Boot не тръгваше и нищо не ставаше. В последствие намерих клипа, явно всички Acer ги пускат така, за да има някакъв startup, но нищо повече. Следвах стъпките от клипа като го оставих на UEFI и буута започна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Mirchoyy написа:

Явно скоро не си гледал за лаптопи.. Идват с Linux или Free OS. Не ти правят нищо. До предните 2 поста изгледах клипчето и следвах стъпките и тръгна. През BIOS до преди това ми даваше  първата снимка, която е с избора това е на UEFI,  а втората е след промяна на Legacy. Boot не тръгваше и нищо не ставаше. В последствие намерих клипа, явно всички Acer ги пускат така, за да има някакъв startup, но нищо повече. Следвах стъпките от клипа като го оставих на UEFI и буута започна.

Понякога даже идват и без нищичко на харда. Чисто и просто (като къпан милиционер).

Инсталирането на нова ОС - с и без съществуваща - си е стандартна процедура. Буутваш от носителя, когато стигнеш до дяловете на диска - забърсваш всичко, правиш си нови, формат и продължаваш.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, adersa написа:

Има лицензирани сервизи нов лаптоп с free os от магазина ти препоръчват сервиз и там слагат ОС по избор без пари .Нали все пак е гаранционен

ОС без пари, само Линукс. Уиндоус без пари, си е пиратско. И ако някой ти прави мръсно, ти праща 'клиент' дето иска Уиндосу без пари. Ама после идва, с ония от полицията.  :D Гаранционен или не, се плаща ако искаш Уиндоус.

Редактирано от ghostBG86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ghostBG86 написа:

ОС без пари, само Линукс. Уиндоус без пари, си е пиратско. И ако някой ти прави мръсно, ти праща 'клиент' дето иска Уиндосу без пари. Ама после идва, с ония от полицията.  :D Гаранционен или не, се плаща ако искаш Уиндоус.

Май се получава разминаване - аз разбрах, че някъде "слагането" (инсталацията) е без пари - не самата ОС (Уиндоус).

Апропо - инсталирал / преинсталирал съм много машини (лап- и деск-топ), но никога не съм взимал пари за услугата.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, jhoro написа:

Май се получава разминаване - аз разбрах, че някъде "слагането" (инсталацията) е без пари - не самата ОС (Уиндоус).

Апропо - инсталирал / преинсталирал съм много машини (лап- и деск-топ), но никога не съм взимал пари за услугата.

Е така да. Тук си прав. Макар че, има и такива случай, да се плаща.

Редактирано от ghostBG86 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.