Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте хора :) 

Имам следния проблем ... Компютъра забива перманентно ( фрийзва ) по време на малко по- продължителна сесия в някоя игра .. Оправя се само с рестарт. След 1 преинсталация се оказа, че е хардуерен проблема, но не съм сигурен дали е във видео, захранване и тн. Всеки твърди различно. Моите съмнения са в захранването. Та идеята ми е ако някой може да ме посъветва, да каже съмненията си и ако може на 2 на 3 да ми опише видовете проблеми с различните компоненти. Ето и спецификацията:

Дъно: Gigabyte 970A-UD3P AM3+ socket.

Рам: Geil 2x4 1600MHz

CPU: AMD FX 8320 3,50 GHz 

HDD : (не знам нищо за него) 1ТB

SSD: също не знам за него нищо 120 GB

Захранване: CoolerMaster 500 W 

Видео: Gigabyte nVidia gtx 760 2gb 256 bit 

Благодаря :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само по време на игра ли го прави този проблем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, TheSeer написа:

Само по време на игра ли го прави този проблем?

Да. Аз главно това правя на този компютър, но когато съм се ровил в нета, във фб и тн. не го е правило.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава погледнете какви са температурите при натоварване.Също така,вижте и натовареността на процесора.

Направете една проверка за грешки на дисковете.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, onogondur написа:

Тогава погледнете какви са температурите при натоварване.Също така,вижте и натовареността на процесора.

Направете една проверка за грешки на дисковете.

Някаква препоръка за програма за проверка ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтеглете и инсталирайте програмата AIDA 64, това е бившият Еверест. Там можете да направите стрес тест,и да наблюдавате какви са температурите.

Натовареността на процесора ще видите в Таск Мениджъра,вграден в Уиндоус.

За проверка на хардовете,препоръчвам програмата HDTune.

Вижте и кой точно е този ССД,че да му сложите фирмената програма за оптимизиране на операционната система.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, onogondur написа:

Изтеглете и инсталирайте програмата AIDA 64, това е бившият Еверест. Там можете да направите стрес тест,и да наблюдавате какви са температурите.

Натовареността на процесора ще видите в Таск Мениджъра,вграден в Уиндоус.

За проверка на хардовете,препоръчвам програмата HDTune.

Вижте и кой точно е този ССД,че да му сложите фирмената програма за оптимизиране на операционната система.

Значи процесорът е AMD със стоково охлаждане ... Температурите по време на игра са 80 градуса, което звучи много тъпо, но нямам възможността да сменя охлаждането в момента.. ССД-то е  ADATA Premier Pro SP900... Сега забелязах ... Рам-та ми се води 1600 MHz, но в Таск-а пише: "Скорост 800 MHz" .... Малко съмнително ми се струва и факта, че AMD-то е със 8 ядра, в таска пише 4 ядра и 8 логически... Идеи ? За натовареността на процесора е около 50 % докато играя, а като забие нямам идея, защото не мога да проверя. И още нещо.. Когато "фрийзне" машинката, червената лампичка отпред на кутията не мига изобщо, което е доста необичайно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са малки тия градуси.Колкото до ядрата му,той наистина е с 4 ядра,но с по две нишки на производителност всяко.Тоест,това си е 4-ядрен процесор,има 4 физически ядра.И още 4,но виртуални.

Колкото до честотата на плочките рам,няма как просто да ви го обясня с няколко думи.Но тази честота си зависи от FSB-то на процесора мисля.В случая няма защо да се притеснявате.Всичко е точно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, onogondur написа:

Не са малки тия градуси.Колкото до ядрата му,той наистина е с 4 ядра,но с по две нишки на производителност всяко.Тоест,това си е 4-ядрен процесор,има 4 физически ядра.И още 4,но виртуални.

Колкото до честотата на плочките рам,няма как просто да ви го обясня с няколко думи.Но тази честота си зависи от FSB-то на процесора мисля.В случая няма защо да се притеснявате.Всичко е точно.

Ето това са температурите.. Сега ще опитам с HDTune да направя проверка, тъй като не разбирам много в тази област, а и съм използвал програмата, но ми се стори малко сложничка...(Като за новак :D )

Без име.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тоя процесор охладителя винаги се сменя за да нямаш проблеми. Докато не го направиш така ще караш.

Нищо ти няма на захранването.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Roujin Z написа:

На тоя процесор охладителя винаги се сменя за да нямаш проблеми. Докато не го направиш така ще караш.

Нищо ти няма на захранването.

Дано си прав. Ще гледам в най-скоро време да го сменя. А дали 1 вентилатор за изкарване на топлия въздух би помогнал ? :)

преди 49 минути, Веселин Кънев написа:

Ето това са температурите.. Сега ще опитам с HDTune да направя проверка, тъй като не разбирам много в тази област, а и съм използвал програмата, но ми се стори малко сложничка...(Като за новак :D )

Без име.jpg

Ето и проверката с HDTune. Стана късно и затова не я направих изцяло, но на QuickScan не показа повредени сектори 

Без име.jpg

Редактирано от Веселин Кънев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1Премини на балансирана захранваща схема

2 През биоса намери управление на вентилатора и задай турбо режим

3 Ако горните две не помогнат задай ръчно 20000 мс време за изчакване на увиснали процеси и задай Response speed of system display 1000 ms :whist:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора възможно ли е проблема да е видеокартата? Много ме притеснява..  А тези неща, които ми изреди не мога да ги направя... В биоса.. Иначе плана си е Баланс.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е, но най-вероятно е както са посочили прегряването на процесора. А каква е кутията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като начало, с помощта на вкарващи и изкарващи вентилатори свали температурата в кутията. Според температурата на HDD и SSD, във кутията е жега а тя води до сечене на игри, замръзване и дори пълно изгасване на компютъра. Според зависи колко е топло в кутията. След това може да се мисли за следващи стъпки. Във случая, дори и да се смени охладителя на процесора, пак ще е много топло в кутията и ефект от тази замяна няма да има. При добре охладена кутия HDD и SSD, трябва да са със стайна температура. http://prikachi.com/images.php?images/71/8655071U.png Тогава ще се разбере и дали охладителя на процесора е достатъчен или и него трябва да се заменя. Под товар при добре охладена кутия, трябва да остане същата ниска температура на HDD и SSD. Те са добър ориентир за състоянието на въздушния поток в кутията. http://prikachi.com/images.php?images/89/8655089g.png

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отвори кутията и виж дали на видео картата всички допълнителни заранващи конектори са свързани:DИма и вероятност захранването да не издържа натоварването:( Препоръчвам стрес тест с АИДА:whist:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема може да бъде причинен от доста неща и за съжаление такива лигави проблеми могат да ти скъсат нервите докато разбереш от къде идват. Скоро проведох двумесечна битка със същия проблем но с лаптоп. В случая марката и модела нямат никакво значение. Там даже и игри не се играеха а фризваше в работа с документи, нет, гледане на филми. Машината беше профилактирана с идеални температури и съмненията отиваха към диска. Бяха два като при вас SSD и обикновен за сторидж в кеди на мястото на DVDто. И двата диска бяха тествани с какво ли не и проблем не се откриваше. Първо махнахме втория диск след като проблема не изчезна подменихме SSD-то с обикновен диск и така установихме, че проблема идва все пак от него въпреки че тестовете не откриха нищо нередно.

Понеже машината не възраст и състояние които обезмисляха закупуването на ново SSD върнахме проблемното, по решение на клиента с идеята да се примири с фризването, но пък си искаше скоростта на работа. Така и направих но този път вместо 7 сложихме 10 като последен не логичен и отчаян опит за решение и ...... след месец клиента се обади да благодари, че проблемът му е решен. 

Признавам си нямам ама абсолютно никаква идея защо и как се получи ефекта, но е факт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът понякога е в фърмуера на ссд то и/или лош синхрон между ахчи контролера и кърнала на Уиндоус:DПроблема е вече отсранен и може да се сложи и 8.1:whist:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи бях със 8.1 и проблемите тръгнаха оттам.. Направих пълна преинсталация и пробема пак се появи, даже се появи син екран, но не видях какво пише...  Моделът на кутията не го знам, а марката е CoolerMaster. Има само един вентилатор за охлаждане на хардовете.. Нямам идея защо се получава това... 

преди 36 минути, pconline написа:

Проблема може да бъде причинен от доста неща и за съжаление такива лигави проблеми могат да ти скъсат нервите докато разбереш от къде идват. Скоро проведох двумесечна битка със същия проблем но с лаптоп. В случая марката и модела нямат никакво значение. Там даже и игри не се играеха а фризваше в работа с документи, нет, гледане на филми. Машината беше профилактирана с идеални температури и съмненията отиваха към диска. Бяха два като при вас SSD и обикновен за сторидж в кеди на мястото на DVDто. И двата диска бяха тествани с какво ли не и проблем не се откриваше. Първо махнахме втория диск след като проблема не изчезна подменихме SSD-то с обикновен диск и така установихме, че проблема идва все пак от него въпреки че тестовете не откриха нищо нередно.

Понеже машината не възраст и състояние които обезмисляха закупуването на ново SSD върнахме проблемното, по решение на клиента с идеята да се примири с фризването, но пък си искаше скоростта на работа. Така и направих но този път вместо 7 сложихме 10 като последен не логичен и отчаян опит за решение и ...... след месец клиента се обади да благодари, че проблемът му е решен. 

Признавам си нямам ама абсолютно никаква идея защо и как се получи ефекта, но е факт.

Много съм отчаян, защото не мога да намеря проблема... Надявам се да се оправи и проблемите да са дребни.... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно ми е с коя игра имаш този проблем или пък е с всички игри тоест стари и съвременни?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

перката  на видео картата върти ли се ? Нагрява ли като пускате игра ? Проверете дали перката се върти аз на настолния имах такива проблеми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Gregory House написа:

Отвори кутията и виж дали на видео картата всички допълнителни заранващи конектори са свързани:DИма и вероятност захранването да не издържа натоварването:( Препоръчвам стрес тест с АИДА:whist:

Като направя тест с АИДА, какво трябва да се получи... Започнах го и го държах 5 минути на 100 % use, но забиваше съвсем леичко, все 1 не достига рам .. По-бавно но не фрийзна ... Препоръки ? :)

Eдин тест със PRIME 95+ качих го на 100% процесора ... за около 10тина минутки и температурите стоят по следния начин . 

Без име.jpg

Ето още....за сега всичко е нормално ....

temptest.jpg

Редактирано от Веселин Кънев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се включа и аз-видях,че SSD e АData SP900-на мен ми умря 64Гб версия след 7-8 месеца работа(благодарение на калпавия SandForce контролер),достъчно неблагонадеждна версия сама по себе и според писанията в нета.По горе колега е писал да се замени с обикновен диск(временно),тъй както може да се замени и захранването с друго и да се изтества като цяло работата на машината,за да се локализира причината за фрийзването-може и профилактичен тест на РАМ плочка по плочка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уж правих сканиране на тва ССД, но нищо не показа...

Някакви препоръки за сервиз ... Ако стане отново тоя проблем да си имам на идея някой добър и сигурен сервиз :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранването ти е слабо:no-no:Трябва ти качествено поне 600 ватово или 500 но качествено тоест марково:ohmy: Струват около 100 лв .Преди да го сториш добави към кутията 2 допълнителни вентилатора за да подобриш въздушния поток .Отчетените температури са твърде високи

Редактирано от Gregory House (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.