Премини към съдържанието
peppone1

Как да подобрим продуктивността на компютъра?

Препоръчан отговор

Здравейте, лаптопа е Fujitsu Siemens Amilo A1650G и инсталираната му рам памет е 2x256MB, като от биоса съм намалил споделената памет за видеокартата на 64MB и така пълната физическа памет е 448MB. Но това не е достатъчно и постоянно програмите, особено Мозила забиват. Сменил съм харддиска с нов с големина 40GB, като съм заделил 10GB системни за Windows XP Home и останаха свободни около 2GB. Реших да увелича виртуалната памет, тъй като често излиза съобщение че тя е много ниска, но в настройките тя беше зададена на 662MB минимално и 999MB максимално, което никак не е малко и би трябвало да е достатъчна, но все пак реших да направя нов Page -файл, но в дял ''D" и го настроих на 1000-2000MB, съответно за минимално и максимално. Но все пак трябва ли да изтрия другата виртуална памет в "C"-то или може да работи и с двете? Уиндоуса е прясно инсталиран и няма големи и ненужни програми, освен Nero Express, Microsoft Security Essentials и Mozilla 35.0. Какво още друго може да се направи и колко трябва да е оптималната виртуална памет за да се подобри работата на компютъра?

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това нещо отива за боклука. Нищо не може да подобриш. Морално остаряла машина. 

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При лаптопите подобряването се изразява в закупуването на по-добър .... При РС-тата има и други опции...

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса ми не беше какъв лаптоп да си закупя, а как да подобря стария. Имам и настолен компютър, който работи добре с 512MB рам памет, но недостигът в този лаптоп е от тези 64MB, които видеокарта краде от паметта. И когато виртуалната памет се увеличи би трябвало да се компенсират липващите 64MB за да влезе в нормата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можеш да го подобриш, просто не можеш. Такива машини са вече антики. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Варианта е да се смени рамта с повече такава.Трябва да проверите в спецификациите колко рам се поддържа.И да потърсите нужното количество ,най-вероятно ще е втора ръка.

При някои лаптопи могат да се сменят процесорите,ако не са запоени за дъното.Операцията не е много сложна за човек който разбира.Но има рискове при поставянето на по-мощен процесор,който пък грее повече.А охлаждането няма да е предвидено за толкова топлина.Което пък може да доведе до появата на нови проблеми.

Общо взето това е всичко,което можете да направите.Лично за мен е време вече да го смените с малко по-модерна машина,даже и да е втора употреба.А на този може и да успеете да продадете частите,особено матрицата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло са ти го казали (и са прави) - с тази машинка нищо няма да можеш да направиш.

По конкретния въпрос

преди 38 минути, peppone1 написа:

Реших да увелича виртуалната памет...
реших да направя нов Page -файл, но в дял ''D" и го настроих на 1000-2000MB, съответно за минимално и максимално. Но все пак трябва ли да изтрия другата виртуална памет в "C"-то или може да работи и с двете?

Когато задаваш размер място на ВП може да:

1. Зададеш фиксиран размер или да оставиш Уиндоуса сам да си определи какво му трябва. За фиксиран р/р най-добре е 1,5-2 пъти физическата памет.
  2. Може да посочиш единия или другия дял, двата едновременно или никой.

t01220021118shu01_D.gif       Примерно

Изтриването на ВП от дял става като маркираш дяла и избереш опцията "No paging file". Да не забравиш да натиснеш "Set" накрая.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

peppone1, ти мазохист ли си? Сложи едно SSD (на цената на по-добър употребяван компютър) и машината "ще литне"

http://www.ebay.com/itm/Kingston-SSD-120GB-120G-SSDnow-V300-Solid-State-Drive-New-/130944321102

Ама ти и SSD не можеш да сложиш. Интерфейсът ти е ATA

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ExaFlop написа:

peppone1, ти мазохист ли си? Сложи едно SSD (на цената на по-добър употребяван компютър) и машината "ще литне" ...

Тя тази машина може да литне и без нищо допълнително. Но внимавайте - все пак е 3,2 кг.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига, бе. peppone1,  що не вземеш на направиш регионален музей на IT техниката.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега малко (ама съвсем малко) по-сериозно:

Казваш - Уиндоус ХР, вероятно Service pack 3. Той също не е от най-скромните (като изисквания).
По-скоро се насочи към Windows 98 SE. От M$ бяха обявили, че който иска - може да си го дръпне фри.
Имам десктоп ... нещо си (щото компютър е преувеличено вече), който е с цели 32 MB RAM. И работи ... така да се каже. Харда му е 2,5 GB - по-малък от най-малката ми флашка.
Даже няма да се притесняваш за вируси и всякакъв малуеър - просто и те ще се ошашавят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих предложил micro Windows XP - 83 MB iso  е инсталаторът

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, ExaFlop написа:

Стига, бе. peppone1,  що не вземеш на направиш регионален музей на IT техниката.

Явно не си ходил скоро в Националеният политехнически музей (бивш Къща-музей на Г. Димитров)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, jhoro написа:

Явно не си ходил скоро в Националеният политехнически музей (бивш Къща-музей на Г. Димитров)

И що, пък, требе да е в София пепоне? Мое да е в неко по-малко градче. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, ExaFlop написа:

И що, пък, требе да е в София пепоне? Мое да е в неко по-малко градче. :)

Така е  - той даже си е написал малкото градче

Цитат

peppone1

• Град:Пловдив

В сравнение с

на 27.02.2016 г. at 22:10, Реджеп Иведик написа:

Едно малко градче в Китай, само 7 милиона

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

64 мегабайта едва ли са от съществена разлика, особено предвид това, че съвременните приложения са "свикнали" да консумират стотици мегабайти за "здравей - здрасти". По-скоро става въпрос за по-бавни и процесор, и харддиск в лаптопа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, peppone1 написа:

Въпроса ми не беше какъв лаптоп да си закупя, а как да подобря стария. Имам и настолен компютър, който работи добре с 512MB рам памет, но недостигът в този лаптоп е от тези 64MB, които видеокарта краде от паметта. И когато виртуалната памет се увеличи би трябвало да се компенсират липващите 64MB за да влезе в нормата.

Ти хубаво компенсираш липсващата рам памет, но като я пратиш(OS) да пише по бавния диск всъщност забавяш работата и.

Не разбирам по каква причина си разделил и без това малкия диск на две и си оставил мизерно място на операционната с-ма.

Махни антивирусната и си направи потребител с ограничени права, за да се предпазиш от вируси.

Ако успееш да си намериш поне една памет SODIMM DDR333 512MB(в случай че лаптопа поддържа) положението леко ще се подобри.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интереснотое, че тук - https://www.mrmemory.co.uk/memory-ram-upgrades/fujitsu-siemens/amilo/a1650g (не знам колко е вярно)
казват, че максимално поддържаната РАМ е 2 GB.

Може да погледне и - 2x1 gb ddr400 sodimm.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да подобриш производителноста с подбор на определени програми, които може и да не са твоите и не най - новите! Спираш определени функции и екстри! С подобна машина трябва да си съгласен на компромиси! Добави малко и RAM - прекалено малко е! Не очаквай чудеса! 

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DDR PC2700 333MHz 200-pin SODIMM max 2 gb  това е паметта която ти трябва линк .............скромно 1гб 19 лева :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах в началото лаптопа е с 2 памети и няма място да се добави трета. Неразумно е да пръскам излишни пари за стара машина и да хвърлям работещи части. Затова му инсталирах по-стари програми, но проблема е с браузъра и бъгавата Мозила, която на всеки компютър се сбъгясва, независимо колко мощен е той. Мислех да му солжа Google Chrome, но не мога да намеря старите версии и не знам как ще работи, въпреки че на други машини работи идеално. Ако след увеличаването на виртуалната памет пак ми направи проблеми ще опитам да състаря и някоя друга програмка.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.02.2016 г. at 14:49, ExaFlop написа:

peppone1, ти мазохист ли си?

След този пост - ще питаш ли пак?

преди 1 час, peppone1 написа:

Както казах в началото лаптопа е с 2 памети и няма място да се добави трета. Неразумно е да пръскам излишни пари за стара машина и да хвърлям работещи части. Затова му инсталирах по-стари програми, но проблема е с браузъра и бъгавата Мозила, която на всеки компютър се сбъгясва, независимо колко мощен е той. Мислех да му солжа Google Chrome, но не мога да намеря старите версии и не знам как ще работи, въпреки че на други машини работи идеално. Ако след увеличаването на виртуалната памет пак ми направи проблеми ще опитам да състаря и някоя друга програмка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

напоследък "специализирам" управление на виртуалната памет, та пътьом да вмъкна - задаването на минимален и максимален размер, освен всичко друго, касае фрагментацията на пейдж файла. Идеята е да се "нацели" диапазона, в който бива използван на конкретната машина, за конкретния ползвател. По- малка фрагментация - по- бързо "стържене" по диска. 

Има една малка програмка от SysInternals - PageDefrag , която дефрагментира пейдж файла преди всяко зареждане, като за стари машини с xp

Може да ускори работата с 0.1% 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

pagedfrg работи само под NT5

тук можеш да четеш за управлението на паметта от IT бога Марк русинович:

https://blogs.technet.microsoft.com/markrussinovich/2008/11/17/pushing-the-limits-of-windows-virtual-memory/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.