Премини към съдържанието
Daylight Dancer

Изгорял стъклен бушон. С какъв да го заменя ?

Препоръчан отговор

Преди малко вързах един хард диск от у-во за запис на видео сигнал към моя си адаптер, с който обикновенно захранвам дискове когато ги връзвам към лаптопа и нещо гръмна. Помислих, че е гръмнал диска, но сега отворих адаптъра и видимо стъкления бушон е заминал. Адаптърчето предполагам съм внасял от чужбина заедно с контролера за да мога да връзвал дискове като външни. Бушонът е единствен на платката.

мерси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бушона не е изгърмял без причина.Ако не си наясно просто занеси устройството на сервиз.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Daylight Dancer написа:

Преди малко вързах един хард диск от у-во за запис на видео сигнал към моя си адаптер, с който обикновенно захранвам дискове когато ги връзвам към лаптопа и нещо гръмна. Помислих, че е гръмнал диска, но сега отворих адаптъра и видимо стъкления бушон е заминал. Адаптърчето предполагам съм внасял от чужбина заедно с контролера за да мога да връзвал дискове като външни. Бушонът е единствен на платката.

мерси!

За предпазитела - сменяш го със същия, като размери (диаметър и държина) и номинални ток и напрежение. Размерите може да си ги измериш. Тока и напрежението трябва да са отбелязани на едната метална част. Също може да е написано на адаптера.

Друг въпрос е - защо е гръмнало. Възможно е някъде вътре да има късо съединение или друг дефект. Може и претоварване да се е получило - казваш, че този хард го ползваш за първи път. ....

Ако кажеш модели или направиш снимки ...

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Бушона не е изгърмял без причина.

Обикновено гърми последен:)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпазителите ... нямат навика, а и задачата да гърмят. Затова им казваме предпазители, а не пиратки.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Желателно е да си възстановя устройството и все пак друга причина за гърмеж аз не виждам освен диска...

Дискът е ST380012ACE

IMG_20160301_173752.jpg

IMG_20160301_173808.jpg

IMG_20160301_173820.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам чуството че си изгорил и харда, и адаптера.

П.П. Аз ли съм сляп, или не виждам стъклен или какъвто и да е предпазител ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Daylight Dancer написа:

IMG_20160301_173752.jpg

Само на мен ли ми се струва, че на тая снимка - в левия край е бая опушено ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 53 минути, niki292002 написа:

Имам чуството че си изгорил и харда, и адаптера.

П.П. Аз ли съм сляп, или не виждам стъклен или какъвто и да е предпазител ?

Не го виждаш, защото предпазителя стои ВЕРТИКАЛНО, ниско долу в ляво до куплунга на захранването.  - На последната картинка на захранването погледни. И понеже това е първичната част на изправителя, има и голяма вероятност дискът да е здрав. Ще намерите такъв нов изправител и ще пробвате с него. Този може да се възтанови. Виждате , до куплунга (изгорелия) има 4 диода, черни на цвят, вертикално сложени. От горната им страна е електролитния кондензатор, 20-тина микрофарада на 350-400 волта. Диодите са изправителният елемент.  Купуват се нови, от серия  1N4004 и нагоре и ги подменяте с нови. От другата страна на платката се е стопила "шината" или шините, към които са запоени. Трябва много добре да се възтанови, но не и от Вас. Това е кусура. А защо е станало? Не само твърдият диск може да е виновен. Повечето такива повреди се причиняват от смотан ползвател! 

Забравих за транзистора на тенекиената бяла плочка(алуминий). Задължително се сменя с нов и то същият или подобен по параметри на него. Специално към автора на въпроса. Нямате ли познания по радиоелектроника, хич не се захващайте да го възтановявате. Първото нещо което ще направите е или ново късъ съединение или ще ви "удари" тока, за което ще излезем виновни ние - които сме ви писали съвети. В първичната част на захранването, напрежението след диодите и на колектора на транзистора или неговият корпус е над 330 волта - право. Не се знае на коя страна ще изхвърчи последното, ако не знаете къде да пипате! Това е предупреждение и хората затова са направили СЕРВИЗИТЕ по света!!!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това цялото нещо ( хард диск и изправител ) отиват на боклука. Купувате си нови. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Това цялото нещо ( хард диск и изправител ) отиват на боклука. Купувате си нови. 

Харда може и да се окаже здрав Емо, но всичко е възможно и най важното е питащият какво точно е правил, за да се стигне до това положение. Ако го поразпитаме ще си признае за още много неща, които за сега не ги споделя. Това е лошата черта в този форум на всеки питащ! Задава си въпроса и млъква. След седмица се появява и се сърди, що не сме му помогнали!

преди 15 минути, Емил Костов написа:

Хората, неразбиращи от електроника, ще Ви помоля най учтиво: Не поставяйте  оценка "-" вляво на профила на Емил, защото твърде често е прав!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като е стопена захранващата писта значи и грецът е заминал, а вероятно това е станало заради елементи след него. Дали е станало и нещо във вторичната страна ще кажат в сервиза,

Виждаш какво пише отгоре като ток и напрежение и си купуваш нов. Няколко лева, ремонта ще е повече.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хъъ! Да, адаптера на боклука! Харда ако не е виновен за събитието то може и да е оцелял, но............!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, много често при такова изгаряне дефектира и намотката на импулсното трансформаторче, защото е навита с тънък проводник. Но ако е само мрежово пренапрежение и транзисторът не е вече цял проводник има шанс да е само до греца и ремонта да е обоснован и безпроблемен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен не си струва ремонта на един адаптер. Да беше захранване за компютър - да, ама за едно адаптерче. Имам цяло кашонче от тях в мазето...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От това което виждам на снимките и диска и адаптера са здрави.

Само трябва да се премахне пистата от долния край на мрежовия конектор до греца и да се замени с изолиран проводник и да се смени предпазителя - предполагам около 2A/250V.

За всеки случай може да се премерят диодите на греца и транзистора.

преди 7 часа, niki292002 написа:

Според мен не си струва ремонта на един адаптер. Да беше захранване за компютър - да, ама за едно адаптерче. Имам цяло кашонче от тях в мазето...

Не мога да се съглася че не си заслужава.

1. ти си имаш кашонче с адаптери, но питащия вероятно няма.

2. този адаптер е с изход за 5V и 12V и с накрайник молекс за диск. Дали имаш точно такъв в кашончето или ще трябва да го преработваш.

3. ремонта ще му струва най-много 1-2 лв.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, oavramov написа:

Само трябва да се премахне пистата от долния край на мрежовия конектор до греца и да се замени с изолиран проводник и да се смени предпазителя - предполагам около 2A/250V.

На адаптера няма да се доверя повече, просто ще си намеря нов такъв. Има откъде да се намери. Хард диска ще се тества разбира се дали е здрав, но като гледам как половината му кутия е кафява и опушена ме съмнява.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

На адаптера няма да се доверя повече, просто ще си намеря но такъв. Има откъде да се намери. Хард диска ще се тества разбира се дали е здрав, но като гледам как половината му кутия е кафява и опушена ме съмнява.

Аз пък бих се доверил повече на ремонтирания, отколкото на нов, който може да изгори и по-лошо.

Причината за гърмежа на този е лошо проектираната печатна платка - по китайските стандарти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, oavramov написа:

Аз пък бих се доверил повече на ремонтирания, отколкото на нов, който може да изгори и по-лошо.

Причината за гърмежа на този е лошо проектираната печатна платка - по китайските стандарти.

Така като те гледам, май ще си проектираш ти сам такова устройство ;) . Да и аз имам подобен китайски адаптер ( става въпрос за преходник+адаптер за USB към АТА, SATA, IDE) и винаги като го включа мирише на стопен бакелит. В крайна сметка се отказах от него и не го използвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът беше за бушона и благодаря на oavramov.

Ще си купя бушонче и ако имам питане относно замяната на другите елементи ще ги задам.

Как си обяснявате гърмежа ? Прочетох всички мнения в темата. Този адаптър си го ползвам вече сигурно 2 години. Това за вида на хард диска е защото самото у-во, в което е бил диска било седяло в кухня близо до печката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Daylight Dancer написа:

Ще си купя бушонче и ако имам питане относно замяната на другите елементи ще ги задам.

Как си обяснявате гърмежа ? Прочетох всички мнения в темата. Този адаптър си го ползвам вече сигурно 2 години. Това за вида на хард диска е защото самото у-во, в което е бил диска било седяло в кухня близо до печката.

Предпазителя (бушон е разговорно) изгаря, за да предпази / ограничи повредите в защитаваните устройства. Това, че ще си купиш нов, не решава проблема. Освен, ако не искаш да си купиш кашон (не кашонче)

Въпросния се е взривил, защото е протекъл много голям ток - най-вероятно ток на късо съединение. Ако беше "просто" претоварване - щеше само да се стопи жичката.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.03.2016 г. at 17:01, jhoro написа:

Предпазителите ... нямат навика, а и задачата да гърмят. Затова им казваме предпазители, а не пиратки.

преди 3 часа, jhoro написа:

Въпросния се е взривил, защото е протекъл много голям ток - най-вероятно ток на късо съединение. Ако беше "просто" претоварване - щеше само да се стопи жичката.

Понеже съм дилетант в електротехниката не разбрах последно бушоните могат или не могат да се взривяват, или сме свидетели на свръх естествено явление, и като как точно да ги наричаме изгорели, гръмнали, взривили се или фоерверки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, pconline написа:

Понеже съм дилетант в електротехниката не разбрах последно бушоните могат или не могат да се взривяват, или сме свидетели на свръх естествено явление, и като как точно да ги наричаме изгорели, гръмнали, взривили се или фоерверки?

Това въпрос ли беше или ... ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, Daylight Dancer написа:

Младеж!

Единствено проблема за да изгори предпазителя са виновни 4-те диода или греца, както го наричаме в техниката. Съответно и пробиц в мощният транзистор поставен на бялото радиаторче! Като сложиш новият предпазител и той ще изгори по същият начин. И отново като го замениш с нов, пак ще изгори. Гледам, изписа ли се мнения за щяло и нещяло, но техниката не е за всеки човек, макар и някой от вас да я практикува.  За да си нямаш проблем, направи така.  Измери с оммер всеки един от диодите, ако имаш някакви познания и знаеш как се действа. В едната посока ще имаш отклонение на уреда  на 2/3 от скалата му, а на другата, почти не(в зависимост какви диоди са поставени). Така съм го написал, защото не те зная колко и чуваш на тази техника. А  колегата написал думи за проектирането на устройството го съветвам повече да не взема участие в темата! Нищо че е софиянец. Много често пишете невероятни глупости в техническите раздели, като някои от Вас нямат никакви познания в областта, камо ли практика.Двата поста на niki.... Важното е да е написал нещо.

преди 10 часа, oavramov написа:

Не мога да се съглася че не си заслужава.

1. ти си имаш кашонче с адаптери, но питащия вероятно няма.

2. този адаптер е с изход за 5V и 12V и с накрайник молекс за диск. Дали имаш точно такъв в кашончето или ще трябва да го преработваш.

3. ремонта ще му струва най-много 1-2 лв.

Плюса е поставен за тези ви думи"   За всеки случай може да се премерят диодите на греца и транзистора. "

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.