Премини към съдържанието
pinki

BATCH, който да следи за преименуване на файлове

Препоръчан отговор

Възможно ли е да се напише скрипт на batch, който да действа като процес, който да следи дали има преименуване на файлове. Идеята ми е, ако скриптът усети, че файл се преименува на нещо_си.xls.mp3, моментално да гаси компа. Нещо като превенция срещу Тесла - последната версия на крипто вируса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, pinki написа:

Възможно ли е да се напише скрипт на batch, който да действа като процес, който да следи дали има преименуване на файлове. Идеята ми е, ако скриптът усети, че файл се преименува на нещо_си.xls.mp3, моментално да гаси компа. Нещо като превенция срещу Тесла - последната версия на крипто вируса.

Може, но няма да е само batch файл, защото трябва нещо да сравнява файловете със тяхното старо име.

И освен това за една минута доста ваши файлове може да бъдат криптирани. Да не моговирм че обхождането на всички ваши файлове може да отнеме немалко време

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, pinki написа:

Виждам много проблеми в този подход.

1. Очевидно не може да обходиш всичките си файлове в разумен период от време. Това може да се реши с други инструменти на файловата система, които проверяват дали нещо в директория е достъпено и променено, но:

2. Как ще решиш кой достъп е оторизиран и кой не?

3. Моментално гасене - няма такова нещо, маса неща могат да накарат ОС да се замотае много преди да спре, а на теб заспиване не ти върши работа.

4. Тези, които правят вируса, сигурно са взели някакви мерки срещу толкова елементарно противодействие.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добрата превенция е бекъп-а. Заедно с това и "добра хигиена" на сърфиране и използване на мрежата. За съжаление програмистите пишещи този софтуер стават все по-добри.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, kaliobg написа:

Най-добрата превенция е бекъп-а. Заедно с това и "добра хигиена" на сърфиране и използване на мрежата. За съжаление програмистите пишещи този софтуер стават все по-добри.

Ми колкото и добри да стават, софтуерът им трябва да "дойде" на компа ти и да се изпълни там... Неща, върху които нямат много контрол...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, flare написа:

Ми колкото и добри да стават, софтуерът им трябва да "дойде" на компа ти и да се изпълни там... Неща, върху които нямат много контрол...

Точно за това имах предвид хигиената :) Трябва да се внимава - и ценната информация да се пази на поне 2 места. Облачни услуги много - платени и безплатни, също сглобяването на един NAS за домашни цели не е толкова скъпо. 

Редактирано от kaliobg (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NAS не е защитен от криптозаразите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ExaFlop написа:

NAS не е защитен от криптозаразите.

Зависи какво си конфигурирал и как , но навлизаме в друга тема. Основното ми мнение е че бекъпа е най-сигурната защита. А начините са страшно много. Ти си посочил чудесни начини за инсталиране/възтановяване на ОС , в комбинация с беккъп на важните данни = най-добрата защита към този момент. Поне според мен ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опа, разбирам. Вече съм вдигнал NAS с редъндънси.

Два linux компа, единият е видим само от другия, който синква на определено време, а на втория се прави бкп на синкваната информация, тази която получава от първия, на всяка седмица. Там няма как да се разпространи, защото файловата структура е друга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.