Премини към съдържанието
Stoyannnov

Бекъп на файловете и място на съхраняване

Препоръчан отговор

Пускам тази тема с цел всеки да сподели какъв софтуер използва за създаването на бекъп и къде съхранява резервните копия. 

Нека започна първи. Правя .zip архиви с парола на документите, снимките и музиката и ги качвам на OneDrive- ми. Не знам дали е най-удачния вариант с архиви, но нека видя и други мнение може от тях да избера друг метод за бекъпване. :) Вие сте!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току що, Stoyannnov написа:

Пускам тази тема с цел всеки да сподели какъв софтуер използва за създаването на бекъп и къде съхранява резервните копия. 

Нека започна първи. Правя .zip архиви с парола на документите, снимките и музиката и ги качвам на OneDrive- ми. Не знам дали е най-удачния вариант с архиви, но нека видя и други мнение може от тях да избера друг метод за бекъпване. :) Вие сте!

Аз също ползвам зип за архивиране на файловете, експортвам си пощата и пазя нещата на локалния диск, NAS, преносим диск и поне два облака

Намислил съм да пусна нещо автоматично, но ме мързи :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, capnemo написа:

Аз също ползвам зип за архивиране на файловете, експортвам си пощата и пазя нещата на локалния диск, NAS, преносим диск и поне два облака

Намислил съм да пусна нещо автоматично, но ме мързи :)

Добър вечер.

Добър метод за съхранение. Можете ли да споделите, кои са "облаците", които използвате?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, capnemo написа:

...да пусна нещо автоматично, но ме мързи :)

точно той е двигател на прогреса! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Битлокер ползвам аз и на външни твърди дискове :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Stoyannnov написа:

Добър вечер.

Добър метод за съхранение. Можете ли да споделите, кои са "облаците", които използвате?

Казвал съм вече, ще повторя - Flickr (1 TB), mail.ru (100 GB), OneDrive (25 GB), GoogleDrive (15 GB), http://www.4shared.com/ (15 GB) dox.abv (3 GB), Dropbox (2 GB), Autodesk AutoCAD 360 ...

Всичко това е безплатно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Stoyannnov написа:

Добър вечер.

box.com, google drive, onedrive, ovh

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)

Ето и от мен:

2х 1 терабайт на mail.ru

400 giga  на         mail.ru

200 giga на          mega 

200 giga на          mediafire

И както казва Жоро - всичко е безплатно.

Капитане, добро утро! Написал си така: " Намислил съм да пусна нещо автоматично ..."

Как би трябвало да го разбитам, ако не е тайна? Сподели 2-3 приказки, ако може.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, KoiAzLiWe написа:

50 GB free от станалият популярен напоследък pcloud https://www.pcloud.com/onedrive-gift/

И аз го имам от самото му начало, но тогава беше само 10 гига. Кога са го направили 50?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сам трябва да си го направиш като му дадеш да се свърже с OneDrive акаунта ти и само ще стане на 50 ГБ после ако искаш го разкачи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, KoiAzLiWe написа:

Сам трябва да си го направиш като му дадеш да се свърже с OneDrive акаунта ти и само ще стане на 50 ГБ после ако искаш го разкачи.

Благодаря приятел. Стигат ми толкова че забравям на кой какво имам вече. Но  OneDrive не съм го ползвал никога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, * СТЕФАН * написа:

Ето и от мен:

2х 1 терабайт на mail.ru

200 giga на          mega 

200 giga на          mediafire

И както казва Жоро - всичко е безплатно.

Капитане, добро утро! Написал си така: " Намислил съм да пусна нещо автоматично ..."

Как би трябвало да го разбитам, ако не е тайна? Сподели 2-3 приказки, ако може.

Мисля да автоматизирам процеса в няколко насоки

- синхронизация на някои папки от компютъра в облака

- Бекъп на важни файлове (пълен бекъп, инкрементален) на NAS-а, който ползвам (това трябва да се свърши)

- Да си купя някоя архивираща услуга в облака и да пращам там през известно време всичките си снимки (>600ГБ) защото в момента ги пазя само на две места

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, capnemo написа:

Мисля да автоматизирам процеса в няколко насоки

- синхронизация на някои папки от компютъра в облака

- Бекъп на важни файлове (пълен бекъп, инкрементален) на NAS-а, който ползвам (това трябва да се свърши)

- Да си купя някоя архивираща услуга в облака и да пращам там през известно време всичките си снимки (>600ГБ) защото в момента ги пазя само на две места

Благодаря за инфото. Но като направиш синхронизацията между компа и облака, то тогава информацията ще е и на двете места. Аз именно това искам да избегна и затова не го правя. Все пак ми е пределно ясно как си решил да го направиш. При теб е хубаво че имаш и Nas сървар, за който недостатъчно помислих. Но по нататък ако сме живи и здрави, ще го реша и този проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, * СТЕФАН * написа:

Благодаря за инфото. Но като направиш синхронизацията между компа и облака, то тогава информацията ще е и на двете места. Аз именно това искам да избегна и затова не го правя. Все пак ми е пределно ясно как си решил да го направиш. При теб е хубаво че имаш и Nas сървар, за който недостатъчно помислих. Но по нататък ако сме живи и здрави, ще го реша и този проблем.

Даже и облачните услуги не дават 100% гаранция за наличност на информацията (даже и с трите копия, които правят). Може да звучи параноично, но предпочитам да имам информацията на няколко места та ако едно от тях има проблем да ползвам другите копия. Ненапразно има един израз (в корпоративния свят) че бекъп администратор е целодневна работа :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Сигурен съм, че си прав по тези въпроси а и отлично ги разбираш. Мен не ме гони такава параноя, че ще загубя нещо много ценно. Вярно, събирал съм го с години, но къде ли ще го нося! А и като гушна букета, защо ли да има зает някой терабайт точно с моите "глупости" Шегувам се  бе! Не ми обръщай внимание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, * СТЕФАН * написа:

Сигурен съм, че си прав по тези въпроси а и отлично ги разбираш. Мен не ме гони такава параноя, че ще загубя нещо много ценно. Вярно, събирал съм го с години, но къде ли ще го нося! А и като гушна букета, защо ли да има зает някой терабайт точно с моите "глупости" Шегувам се  бе! Не ми обръщай внимание.

Стефане, не се шегувай с тези неща. Това е история, това е наследство. макар и в електронен вид. И този въпрос вече е валиден и важен.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, capnemo написа:

Стефане, не се шегувай с тези неща. Това е история, това е наследство. макар и в електронен вид. И този въпрос вече е валиден и важен.

Знаеш ли! Често съм се замислял по думите, казани от теб. Само дето нямам точно такъв наследник за тези неща, които съм съхранил, който да им се радва! Но не е болка за умиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, * СТЕФАН * написа:

Знаеш ли! Често съм се замислял по думите, казани от теб. Само дето нямам точно такъв наследник за тези неща, които съм съхранил, който да им се радва! Но не е болка за умиране.

Недей така, не знаеш след години, кой от наследниците ще започне да се интересува от такива неща. И това, което си оставил като информация ще е безценно за него или нея

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, * СТЕФАН * написа:

Ето и от мен:

2х 1 терабайт на mail.ru

Как?

Не е ли 100giga само! Я, разкажи какво изпускам?

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ами почти вече година, както е станал не 100, а 25 гига. А това, че си го изпуснал е вярно, но това беше за отдавна миналата 2013 година от началото на декември до края на януари. Уж наново се очакваше такова нещо за 2016, но нещо се отказаха руснаците. За сега има няколко с по 50 гига, на които можеш да си направиш няколко регистрации с различен имеил адрес.  3-та и 4-та от моя списък.Аз съм доволен много и от двата облака, но ги запълних. А на mail.ru от миналият април направиха ограничение от 100, на 25 гигабайта. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм по-консервативен. Съхранявам важните файлове на DVD  дискове, а директно предварително съхранение правя на два диска, работещи в RAID 1.  Така смятам, че ако единия диск си замине, ще имам време да взема мерки за информацията от втория диск. 

преди 2 часа, capnemo написа:

Струва ми се, че преекспонираме нещата, сравнявайки с близката и далечна история, когато документите не се намираха под път и на път. Днес има толкова много инфо, че едва ли някой след време ще тръгне да преглежда моите или неговите файлове, след като и той самият си има достатъчно за преглеждане. Днес историята не се пише като в миналото, когато всеки оскъден източник е много важен.  От тая гледна точка, всичката тая информация в облаците и не само там, е по-скоро безполезна за човешката история и дори за личната история. Поне така мисля. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Кико написа:

Аз съм по-консервативен. Съхранявам важните файлове на DVD  дискове, а директно предварително съхранение правя на два диска, работещи в RAID 1.  Така смятам, че ако единия диск си замине, ще имам време да взема мерки за информацията от втория диск. 

Струва ми се, че преекспонираме нещата, сравнявайки с близката и далечна история, когато документите не се намираха под път и на път. Днес има толкова много инфо, че едва ли някой след време ще тръгне да преглежда моите или неговите файлове, след като и той самият си има достатъчно за преглеждане. Днес историята не се пише като в миналото, когато всеки оскъден източник е много важен.  От тая гледна точка, всичката тая информация в облаците и не само там, е по-скоро безполезна за човешката история и дори за личната история. Поне така мисля. 

Хм, въпрос на ценностна система. Всеки от нас създава (съзнателно или не) уникални неща под формата на мисли, действия. И всеки оставя след себе си тези уникални неща за поколенията. Друг е въпроса колко ценни биха били те за другите, но със сигурност наследниците ни ще се радвад да видят нещо, създадено от нас :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, capnemo написа:

Хм, въпрос на ценностна система. Всеки от нас създава (съзнателно или не) уникални неща под формата на мисли, действия. И всеки оставя след себе си тези уникални неща за поколенията. Друг е въпроса колко ценни биха били те за другите, но със сигурност наследниците ни ще се радвад да видят нещо, създадено от нас :)

Хм. Имам един куфар със стари снимки. Откак почина баща ми, не съм ги гледал. Аз също съм правил хиляди снимки на хартия. Не съм ги гледал откакто престанах да се занимавам с черно-бяла фотография. Макар че в случая говорим наистина за нещо ценно - снимки на хора и предмети/пейзажи от минали времена. Не мисля, че някога ще ги гледам, освен може би някой ден при "специални"обстоятелства. Аз дори и на компютъра си имам хиляди снимки, които почти никога не гледам. Не обичам да се връщам назад. Но въпроса не е в това, а в друго. Информацията в световен мащаб е много. Историята се пише в момента и то от точно избрани хора и точно избрани неща. Може би нещичко ще попадне и в бъдещето, но 99.999999% от всичко ще е безвъзвратно загубено. Да не говорим, че да се ориентираш в такова море от информация е невъзможно дори физически. Интернет е пълен с фалшива информация. На практика повечето от нещата, намиращи се там, са не само ненужни, но и фалшиви, изкривяващи действителността. Ами то сега едно и също събитие, станало преди час, се предава по няколко различни начина, понякога напълно противоположни. То с моментната налична информация не може да се оправим, какво остава за бъдещето? Не, не мисля, че информацията, запазена последните 20-30 години е полезна. Това е много информация, в която никой не може да се ориентира правилно. От тая гледна точка тя губи своя смисъл за историята. Да, сигурно ще се намери някой, който ще твърди че е пророк, че е открил истината за миналото, но нека не влизаме в такива филми. Отлично знаем, че това не е така.  

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да добавя (никой не го е споменал) - освен общия обем на вашия облак, една друга подробност.

Максималния размер на единичен файл. В mail.ru за безплатната версия е 2 GB, а за платената - 32 GB.

Другото - това вече е индивидуално - скоростта ви на upload. Ако имате 40 Mbps (примерно) - това е 5 MBps.

преди 11 часа, дръндю написа:

това значи ли, че мога да си кача целият комп в тези сайтове и впоследствие да си направя пълен тест на харда и евентуална поправка с хайренс
целият хард ми е 250 гъби , разделен на два дяла и евентуално как да го направя?

Значи - инфо 250 GB ще се качва:
250 * 1024 = 256 000 MB, което като време е - 256'000 / 5 = 51 200 секунди = 853 минути и 20 сек = 14 часа 13 мин 20 сек - и това в най-добрия случай.

преди 10 часа, * СТЕФАН * написа:

Но като направиш синхронизацията между компа и облака, то тогава информацията ще е и на двете места. Аз именно това искам да избегна и затова не го правя.

И не само това - при синхронизирани хранилища инфото в един момент ще го има на двете места, но в друг - ще го няма и на двете.Така преди време (не съм сигурен кой точно облак) си бях синхронизиран няколко машини и един облак. Без да изключа услугата изтрих папката на едната - и инфото изчезнА и на другите.

Синхронизираните хранилища са удобни за едновременен и бърз достъп (вкл. офлайн) до файловете. Но ако искате информацията ви да е предпазена от неволно изтриване - по-добре да не са свързани.

PS. Сетих се и един друг гаф. Шарнат файл, съхранен на няколко синхронизирани сървъра. Ако двама (или повече) души едновременно го отворят и редактират и междувременно тече и синхронизацията - никой не знае накрая какво ще има в последния вариант.

преди 7 часа, Кико написа:

... Но въпроса не е в това, а в друго. Информацията в световен мащаб е много. Историята се пише в момента и то от точно избрани хора и точно избрани неща. Може би нещичко ще попадне и в бъдещето, но 99.999999% от всичко ще е безвъзвратно загубено. Да не говорим, че да се ориентираш в такова море от информация е невъзможно дори физически. ...

Ти в момента казваш нещо, което съм го чул преди много време. Не си спомням от кого.

Основен проблем в момента е не липсата на информация, а прекалено многото информация и невъзможността за обработката ѝ.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.