Премини към съдържанието
mitkyyy94

Автомобилна крушка към захранване от компютър?

Препоръчан отговор

Имам едно работещо АТ захранване. Мога ли да му сложа крушка от кола? Примерно H4 или габаритна крушка - 5W ? И безопасно ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може. Зависи как се свързва по отношение на безопасността. 100% сигурност няма за нищо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 14 минути, mitkyyy94 написа:

Имам едно работещо АТ захранване. Мога ли да му сложа крушка от кола? Примерно H4 или габаритна крушка - 5W ? И безопасно ли е?

1. Какво значи "крушка от кола" - от каква кола, с какво напрежение на акумулатора? Макар повечето да са на 12 V, има и на 24 V, и на 6 V.
  2. На кое напрежение от захранването - 3,3 V, 5 V, 12 V.

Ако лампата е за 12 V и я захраниш с 12 V  - всичко ще е ОК. Ако и подадеш по-ниско напрежение - ще свети, но слабо.

Ако лампата е за 6 V, а и подадеш 12 V - ще изгори, а може и да гръмне.

преди 7 минути, Blue Ray написа:

Може. Зависи как се свързва по отношение на безопасността. 100% сигурност няма за нищо. 

Не знам за каква безопасност говориш - по всички стандарти (даже за работа в агресивна и влажна среда) най-високото напрежение подавано от АТ захранване (12 V ) - е безопасно.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jhoro написа:
  1. Какво значи "крушка от кола" - от каква кола, с какво напрежение на акумулатора? Макар повечето да са на 12 V, има и на 24 V, и на 6 V.
  2. На кое напрежение от захранването - 3,3 V, 5 V, 12 V.

Ако лампата е за 12 V и я захраниш с 12 V  - всичко ще е ОК. Ако и подадеш по-ниско напрежение - ще свети, но слабо.

Ако лампата е за 6 V, а и подадеш 12 V - ще изгори, а може и да гръмне.

12V имах предвид. На захранването има схема и пише, че жълтия кабел е +12, а черния - 0. Нали трябва да я вържа на +12 и 0?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За свързването правилно си се ориентирал, колкото до безопасността, напрежението не е толкова важно и 12V спокойно могат да направят пожар. Всичко зависи от това как и от кого се прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Blue Ray написа:

За свързването правилно си се ориентирал, колкото до безопасността, напрежението не е толкова важно и 12V спокойно могат да направят пожар. Всичко зависи от това как и от кого се прави.

Имам предвид за моя случай? Защото някой слагат метри LED ленти. И съм заинтересован от това.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)
преди 39 минути, mitkyyy94 написа:

Имам предвид за моя случай? Защото някой слагат метри LED ленти. И съм заинтересован от това.

След като 12 волтовото напрежение може спокойно да ви даде 4-5-6 ампера ток, можете да закачите и 5 метра лента на него. Приблизителната консумация на 5 метрова лента със светодиоди е 4-4,5 ампера. Няма нищо страшно.

Допълнено:  По магазините от които сте си купил лентата със светодиодите продават много удобни импулсни за 12 волта 4 ампера - тип "зарядно" за лаптоп. Цената е около 12 лева. Можете спокойно да го ползвате до 5 метра лента със светодиоди. Става въпрос за залепващата лента, а не за "червата" пълни със всевъзможни цветове.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.